Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Kocaeli » Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi


Türkiye'nin ilk Türk özel hayvanat bahçesinin kurulumunun gerçekleştirilmesi ile birlikte 1990 yılında inşaatına başlanmış olan Darıca Bayramoğlu bölgesindeki hayvanat bahçesi ilk noktada Kuş Cenneti planıyla oluşturulmaya başlanmış olsa da daha sonrasında geliştirilerek 1993 yılında halkın hizmetine açılmıştır.

Darıca Hayvanat Bahçesi
Büyük bir emek verilmesi ile birlikte oluşturulan park bünyesinde 1995 yılından itibaren kuşların yanı sıra farklı hayvanlar ve bitki türleri de getirilerek park bugünkü haline ulaştırılmış ve ismini parka büyük emekler veren Faruk Yalçın’dan almıştır. Günümüzde çoğu insan tarafından Darıca Hayvanat Bahçesi olarak bilinen park, 2010 yılından itibaren yeni bir vizyon ile birlikte daha dinamik bir yapıya dönüştürülmüş ve bu sayede çok daha etkili bir gezi alanı haline gelmiştir.


Türkiye'nin en önemli büyük şehirlerinden biri olan Kocaeli'nin Darıca ilçesinde 80 dönümlük arazi üzerinde kurulmuş olan toplamda 3600 üzerinde canlı ve 286 farklı türde hayvan yaşamakla birlikte 600 tür bitki yaşamı görülmektedir. Özel bir şekilde geliştirilen yapısı ve gezi alanları ile birlikte keyifli saatler geçirmenizi sağlayacak olan hayvanat bahçesi, özellikle çocuklar için çok ilgi çekici bir konumda ve öğretici bir yapıya sahip olarak geliştirilmiştir.

Sevimli Sakinleriyle Darıca Hayvanat Bahçesi

Türkiye'de ilk defa gergedan Samir, çift şeklinde zürafa, eş olarak ayılar, aslan, penguenler, kızıl panda, jaguar, zebra, yırtıcı kaplanlar, kaplumbağa ve timsah gibi birçok hayvana ev sahipliği gerçekleştiren Darıca Hayvanat Bahçesi dünya genelindeki birçok farklı iklimden ve coğrafyadan hayvanların bir araya geldiği sevimli bir bölge oluşturmaktadır. Hayvanat bahçesi içerisinde hayvanların yaşam koşullarının oluşturulması için özel bir şekilde birçok farklı bölge oluşturulmuş ve bu bölgeler içerisinde memeli hayvanlar, kuşlar ve sürüngenler için ayrı kategoriler elde edilmiştir.

Hayvanat bahçesini ziyaret eden kişiler yüzlerce farklı hayvan çeşidi içerisinde maymun türleri, köpekgillerden türler, kedigillerden türler arasında bulunan aslan ve kaplan gibi farklı türler, mirketler, lemurlar, uçan sincap, yeşil maymun ve farklı egzotik hayvanlarla karşılaşabilirler. Kuş noktasında dünyanın dört bir köşesinden getirilmiş olan onlarca farklı türü ve bitkiler aleminin en özel örneklerini park içerisinde görebilirsiniz.

Darıca Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti


Hayvanat bahçesine giriş ve çıkış işlemleri 09.30-16.30 saatleri arasındadır. Giriş ücretleri farklı şekilde kategorilendilmiş olup;
  • Dört yaşına kadar olan ziyaretçiler ücretsiz,
  • 5-17 yaş arası öğrenciler 25 TL
  • Yetişkinler 32 TL
  • 65 yaş üzeri ve %40 ile üzeri engelli vatandaşlar 5 TL
  • Müze kart sayesinde 20 TL'ye giriş yapabilmektesiniz.
Giriş işlemleri için bilet alımını Biletix üzerinden yapabilirsiniz. Hali hazırda devam eden kampanya dahilinde Aralık, Ocak ve Şubat ayları dahilinde bireysel olarak parkı ziyaret eden kişiler bir sonraki ziyaretlerinde geçerli olmak üzere %50 indirim şansına sahip olmaktadır.

Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Kocaeli'nin Darıca ilçesi sınırlarında yer alan hayvanat bahçesi, İstanbul'a ve İzmit'e yaklaşık olarak aynı mesafelerde yer almakta ve her iki şehirden de özel taksiler aracılığıyla 1 saatte ulaşım sağlanmaktadır.

İstanbul üzerinden Darıca Hayvanat Bahçesi ulaşımı için özel aracınızla İstanbul-Ankara otobandan veya E5 üzerinden Çayırova’yı geçince Darıca sapağına dönebilir ve Bayramoğlu tabelasının takip edebilirsiniz. Toplu taşıma ile gelebilmek için Üsküdar'dan kalan Harem-Gebze minibüsü tercih edebilirsiniz. Minibüsten Çayıroğlu durağında indikten sonra Darıca'ya giden 501 Nolu minibüslere binerek hayvanat bahçesine ulaşabilirsiniz.

Eğer otobüsle ulaşmak istiyorsanız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Taksim veya Kadıköy üzerinden kalkan belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz.


Darıca Hayvanat Bahçesi Adresi: Piri Reis Mahallesi, Tuzla Cd. No:297, 41700 Darıca/Kocaeli
Ziyaret Saatleri: 09:30–16:30
Telefon: (0262) 653 66 66admin / 06.01.2018 / 0 / 5 355

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Kefken'de Gezilecek Yerler

Kefken'de Gezilecek Yerler

Kefken gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Gölcük'te Gezilecek Yerler

Gölcük'te Gezilecek Yerler

Gölcük gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Yuvacık Köyü Tanıtımı

Yuvacık Köyü Tanıtımı

Yuvacık , Kocaeli'nin İzmit ilçesine bağlıdır. İzmit'e 10-12 km mesafede yer
Kartepe’de Gezilecek Yerler

Kartepe’de Gezilecek Yerler

Kartepe'de gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Karamürsel’de Gezilecek Yerler

Karamürsel’de Gezilecek Yerler

Karamürsel Kocaeli iline bağlı ilçelerden biridir. İl merkezine 34 kilometre
İzmit'te Gezilecek Yerler

İzmit'te Gezilecek Yerler

Marmara bölgesinde bulunan Kocaeli ilinin merkez ilçesi olan İzmit gelişmiş
Gebze’de Gezilecek Yerler

Gebze’de Gezilecek Yerler

Gebze , Kocaeli’ne bağlı ilçelerden biridir. İl merkezine 51 kilometre mesafede
Maşukiye Köyü Tanıtımı

Maşukiye Köyü Tanıtımı

Bunaltıcı bir haftadan ve yoğun şehir gürültüsünden sonra duymak istediğiniz
Darıcada Gezilecek Yerler

Darıcada Gezilecek Yerler

İstanbul’da ve İzmit'te yaşayanlar için evlerinden çok fazla uzaklaşmadan
Kocaeli'de Gezilecek Yerler

Kocaeli'de Gezilecek Yerler

Kocaeli Marmara bölgesinde yer almaktadır. Ekonomik olarak gelişmiş bir şehir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up