Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye'nin Antik Kentleri

Türkiye'nin Antik Kentleri

Dünya üstünde insan hayatının başladığı zamandan bu yana pek çok uygarlıklar kurulmuş ve bunların birçoğu günümüze ulaşamadan yok olmuştur. Bu uygarlıkların çok eski tarihlerde yaşadıkları yerler ise antik kent olarak adlandırılmaktadır. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinin ülkemizde odluğu da yapılan araştırmalar ile ortaya çıkmış ve Türkiye’nin antik kentleri tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Bu antik kentlerde yaşanan o görkemli hayatların izleri inanları derinden etkilemekte ve o zamanın yaşam tarzı ve insanlığın geçmişine dair bilgiler edinilmesini sağlamaktadır. Ülkemizin neredeyse her il ve ilçesinde çok sayıda antik kentin bulunduğu bilinmektedir. Bu bilgi de Anadolu da yaşamın binyıllardır süre geldiğini ortaya koymaktadır. Hatta Gaziantep’te bulunan Göbeklitepe ilk yerleşik yaşamın başladığı antik kent olarak bütün dünyanın ilgisini çekmektedir.

Değerleri daha yeni tam olarak anlaşılmaya başlanan Türkiye antik kentleri ülkemizin tanıtımı açısından önem taşımakta ve Türkiye’nin tanıtılmasında kullanılmaktadır. İnsanların tatil anlayışlarının da değişmesi ile birlikte Türkiye’de bulunan antik kentleri ziyaret için yurt dışından her yıl çok sayıda kişi ülkemizi ziyaret etmektedirler.

Ülkemizde bulunan antik kentlerin büyülü ve egzotik havası Holywood yapımcılarının da ilgisini çekmeyi başarmış ve pek çok ünlü oyuncunun rol aldığı filmlerin bir bölümleri bu antik kentlerde geçmeye başlamıştır. Holywood’un bu kadar ilgi gösterdiği antik kentlerimize Türk sinemasının da ilgi göstermesi bu kentlerin tanınması ve ilgi görmesinde etkili olacaktır.

Dünyada çok az benzeri olacak şekilde İstanbul ve Diyarbakır gibi bazı şehirlerimizde antik kentlerin üzerinde hayat devam etmekte ve burada o zamandan bu yana yaşamın sürüyor olması ile şehre gelen kişiler tarihin içinde nefes alıyormuş hissi yaşamaktadırlar.

Siz de Yapacağınız tatilleri farklı bir şekilde değerlendirebilir ve Türkiye’nin antik kentleri arasında bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bu yolculuk sırasında insanlığın tarihi hakkında bilgileriniz artacağı gibi o dönemin insanlarının yaşam tarzlarını göreceksiniz. Ülkemizde geçmiş dönemlere ait çok sayıda antik kent bulunması ise bizler için büyük bir şanstır. Pek çok insan bu uygarlıkları görmek için uzun yolculuklar yapmak zorunda kalırken sizler kendi ülkenizde yapacağınız kısa yolculuklar ile geçmişin şahitleri arasına girebilirsiniz.

Antik kentleri gezerken o zamandan günümüze insanlığın yaşadığı gelişmeleri düşünecek ve belki de bugünde yaşıyor olduğunuz için mutlu olacaksınız. Her şehrimizde antik kentler bulunmakta olduğunu belirtmiştik ve sizde kısa tatillerinizi bu yakınınızda ki antik kentleri gezerek değerlendirebilirsiniz.

up