Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler


Güzel İstanbul'umuzun gezilecek yerler listesine geçmeden önce bu müstesna şehrimiz hakkında küçük bir özet geçmek istedim.

istanbul gezilecek yerler
Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece ülkemizin değil dünyanın göz bebeği kentlerinden birisidir. Dünyanın en eski tarihlerine tanıklık eden Yedi Tepeli şehir birçok şairi, romancıyı, mimarı, sanatçıyı kendisine hayran bırakmış müstesna bir beldedir. Asya ile Avrupayı birleştiren muhteşem boğazlara ev sahipliği yapan İstanbul her köşesinde farklı bir tarihin yaşandığı günlerce gezseniz doyamayacağınız harika bir şehir.

İstanbul günümüzde bir ülke kadar nüfusa ev sahipliği yapmakla beraber hala yerli ve yabancı milyonlarca turistin akınına uğrayan bir kent olmaya da devam ediyor. Asya ile Avrupa'nın kesişim noktasında bulunan İstanbul dünyanın en büyük medeniyetlerinden olan Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapmış oldukça şanslı bir belde. Fakat yine dünyanın en büyük devletlerinden birisi olan Osmanlı’ya da yüzyıllarca payitaht olarak Başkent hizmeti vermiş paylaşılamayan bir şehir.


Bu bakımdan eğer İstanbul'da tatil yapmayı düşünüyor ve İstanbul'u gezmeyi planlıyorsanız mutlaka en az bir haftalık bir süreci buna ayırmalısınız. Bir haftada bile İstanbul'un tam anlamıyla gezilmesi mümkün olmamakla beraber iyi bir plan yapıldığında en önemli olan tarihi yerleri tabii unsurları ve bütün güzellikleri görme fırsatına erişmiş olacaksınız.

Bilindiği üzere İstanbul'un fethi ile birlikte bir çağ açılıp çağ kapanmış böylece İstanbul günümüze kadar ulaşacak olan Türk yurdunun müstesna bir köşesi haline dönüşmüş durumdadır. Bu tarihten itibaren İstanbul Roma hakimiyetinden ziyade Osmanlı medeniyetinin izlerini taşımaya başlamıştır. Bundan dolayıdır ki günümüzde İstanbul'u gezmeye başladığınızda bir tarafta Roma eserleri diğer tarafta Osmanlı zarafeti ile birlikte adeta tarih sahnesinde kendinizi dolaşıyor gibi hissedebileceksiniz.

Şairin dediği gibi her taşı her köşesi altın kadar değerli olan İstanbul gezilecek yerler bakımından da oldukça bonkör davranmaktadır. İstanbul'da gezilecek yerler planlanırken tarihi olan mekanlar için ayrı günler belirlenip tabiat güzellikleri için farklı günler ayarlanmalıdır.

İstanbul'da Gezilecek Yerler Listesi


Sultanahmet Cami

Eğer yolunuz İstanbul'a düşmüş ve tarihi yapıları gezmek istiyorsanız mutlaka Sultanahmet ve Beyazıt Meydanı civarından gezintiye başlamanız lazım. Osmanlı döneminin merkezi sayılan bu beldeler aynı zamanda Ortodoks Hristiyanlık için de önemli olan çok farklı mabetlere ev sahipliği yapmaktadır. Bundan dolayıdır ki Beyazıt Meydanından yürüyerek İstanbul'u gezmeye başlamanızı tavsiye ediyoruz. Karşınıza çıkacak olan Sultanahmet günümüzde İstanbul'un en popüler olan güzergahları arasında bulunmaktadır. 1600'lü yıllarda yapılmış olan Sultanahmet Cami muhteşem altı minaresiyle büyüleyici bir atmosfere sizi direkt olarak çekecektir. Denizden ayrı bir güzel görünüme sahip olan Sultanahmet mimari anlamda da oldukça nitelikli bir eserdir. Sadece Müslümanların değil yabancı turistlerin de uğrak yeri haline gelen Sultanahmet özellikle Ramazan ayında çevresinde birçok dini aktiviteye imkan tanımaktadır. Ramazan çadırları Ramazan platformları ve nostaljik olan birçok sanatsal aktivitenin yapıldığı bu anlarda mutlaka Sultanahmet'te iftar yapmalısınız.

Ayasofya

Sultan Ahmet'in hemen yanı başında sayılabilecek bir mesafede bulunan Ayasofya hem muhteşem mimarisiyle hem de tarihi değeri ile mutlaka gezmeniz gereken bir yer. Milattan sonra 400lü yıllarda yaptırılmış olan Ayasofya Konstantiniyye diye nitelendirilmekte olan İstanbul'un en önemli tarihi eserlerinden birisidir. Hristiyanlar için de çok önemli anlamlar taşımakta olan Ayasofya fetihten sonra cami olarak hizmet vermiş. İstanbul fethedildikten sonra camiye çevrilen Ayasofya’nın mozaik ve ikonaları kapatılarak yanına Mimar Sinan tarafından bir kubbe konuşlandırılmış. Böylece 1935 yılına kadar cami olarak hizmet veren Ayasofya bu tarihten itibaren müzeye dönüştürülmüş.

Süleymaniye Cami

İstanbul'da yer alan yüzlerce cami arasında Süleymaniye’nin ayrı bir yeri bulunmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan Süleymaniye Cami özellikle denizden görünen muhteşem silueti ile beraber İstanbul'un sembollerinden birisine dönüşmüştür. geometrik desenlerin mimari unsurların çok farklı şekillerde yer aldığı Süleymaniye çevresinde oluşturduğu doğal dokuyla da sizi nostaljik bir ortamda ağırlayacaktır.

İstanbul ve Muhteşem Sarayları


Topkapı Sarayı

İstanbul'un tarihi Yarımadasında yükselmekte olan Topkapı Sarayı, istanbulda gezilecek yerler arasında ilk sıralarda mutlaka bulunmalıdır. Topkapı Saray'ını gezmek için bir gün ayırmanız en doğru tercih olacaktır. Çok geniş bir alana kurulmuş olan Topkapı Sarayı yüzlerce farklı bölümden oluşmaktadır. Çerisinde yer alan tarihi eserler İslam medeniyetine ait olan kutsal emanetler Osmanlı padişahlarının kaftanları ve tabii ki muhteşem deniz manzarası ile beraber Topkapı Sarayı başlı başına bir şaheser olmaya devam ediyor.

Dolmabahçe Sarayı

İstanbul'da yer alan saraylar arasında Dolmabahçe Sarayı'nın hem cumhuriyet tarihi hem de Osmanlı tarihi için çok farklı anlamları bulunmaktadır. Oldukça zarif bir mimari tasarımın ürünü olan Dolmabahçe Sarayı Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır. Barok mimarisinin en zarif örneği olan Dolmabahçe Sarayı'nda bizzat padişahların il işçiliği ile yapmış olduğu odalar ve eserler de sergilenmektedir. Ahşap formatta düzenlenmiş olan odalar bugün bile doğal dokusunu koruyabilmektedir. Cumhuriyet kurulana kadar 6 farklı padişaha ev sahipliği yapan Dolmabahçe Sarayı Atatürk tarafından da ofis olarak kullanılmış ve son nefesini Atatürk Dolmabahçe Saray'ındaki bir odada vermiştir. Günümüzde Dolmabahçe’yi ziyaret ettiğinizde bütün bu odalar ziyarete açık vaziyette sizi bekliyor olacaktır. Ayrıca Dolmabahçe Saray'ının bahçesi ve denize nazır olan arka mahalli oldukça güzel bir manzara ile birlikte fotoğraf çekmeniz için son derece uygundur.

Yerebatan Sarnıcı

Sultanahmet ve Ayasofya’nın hemen yanı başında yer almakta olan Yerebatan Sarnıcı Osmanlı zamanında kentin su ihtiyacını karşılayan önemli bir yapı olarak günümüzde de ziyarete açık durumdadır. içerisinde yüzlerce sütuna ev sahipliği yapmakta olan Yerebatan Sarnıcı otantik yapısıyla ve nostaljik havasıyla dikkat çekmektedir. Sütunların dibinde yer alan suyun içerisinde günümüzde balıklar yüzüyor. Sarnıcın dip tarafında yer alan ters Medusa da ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.


İstanbul'un en önemli tarihi yapılarından ve sembolü haline gelmiş olan Haydarpaşa Garı Barok mimarinin heybetli eserlerinden birisidir. 1873 yılında yapılıp demir yolu hattının merkezi olan Haydarpaşa Garı çeşitli restorasyonlar geçirerek günümüze kadar ulaşmıştır.

Kız Kulesi

Kentin sembollerinden birisi olan Kız Kulesi özellikle Üsküdar sahilinden seyredilip karşısında çay içilebilecek muhteşem bir mekandır. Günümüzde restoran olarak hizmet vermekte olan Kız Kulesi 12. yüzyıldan kalma olan bir Bizans kalesidir. Hakkında çeşitli şehir efsaneleri ve tarihi söylenceler bulunan Kız Kulesi mutlaka İstanbul ziyaretinizde uğramanız gereken önemli bir güzergahtır.

İstanbul'da Sosyal Hayat

Eğer eğlence hayatı ilginizi çekiyorsa mutlaka İstiklal Caddesi ve Beyoğlu'na uğramalısınız. İç içe geçmiş olan bu iki güzergah birbirine oldukça yakındır. Kentin Avrupai anlamda sembollerinden birisi olan İstiklal Caddesi özellikle Tanzimat Döneminden sonra İstanbul'da yaşamakta olan batılılar tarafından rağbet gören bir kültür merkezine dönüştürülmüş durumdaydı. Son yıllarda restorasyon çalışmaları olan İstiklal Caddesinde birçok sanat galerisi, sinema, kültür merkezi bulunmaktadır. Ayrıca birbirinden farklı tarzlarda yapılmış olan kiliselere de ev sahipliği yapan İstiklal Caddesinin hemen bitiminde Galatasaray Lisesi ve çiçek pasajı da İstanbul'un en sıra dışı ve otantik mekanlarından birisidir. Günümüzde hala çok büyük bir kalabalığı ağırlamakta olan İstiklal Caddesi kutlamalar için de tercih edilen bir bölgedir.

Rumeli Hisarı

rumeli hisarı
İstanbul'da görülmesi gereken yerler
arasında bulunan Rumeli Hisarı İstanbul'un kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşarak sessizce boğazı seyredebileceğiniz müstesna bir yapıdır. Günümüze kadar ulaşmış olan kale ve surları ile beraber muhteşem bir tarihi eser olarak dikkat çekiyor. 1950 yıllarında restorasyona giren Rumeli hisarı Açık hava Tiyatrosu olarak hizmet veriyor. Birçok farklı konserin yapıldığı Rumeli hisarı İstanbul'un en elit mekanlarından birisine dönüşmüş durumda. Ayrıca Hisar'ın hemen dibinde özellikle nisan ayında açmakta olan erguvanlar fotoğraf tutkunları için bulunmaz bir şölen hazırlıyor.

İstanbul'un Doğal Güzellikleri


Atatürk Arberetumu

Eğer doğayı seviyorsanız İstanbul'da mutlaka Atatürk arberetumuna uğramanız gerekiyor. Bilimsel araştırmalar ve gözlemevi olarak dizayn edilmiş olan arberetumu içerisinde birbirinden farklı türlerde çiçek ve bitki barındırıyor. Temiz havasıyla ve yürüyüş güzergahları ile güzel bir hafta sonu için oldukça uygun bir mekan.

Gülhane Parkı

İstanbul'un doğal güzellikleri arasında bulunan Gülhane Parkı'na da mutlaka uğramalısınız. Osmanlı tarihinin kırılma anlarına tanıklık eden Gülhane Parkı lalelerle bezenmiş harika çimlerle beraber özellikle bahar ve yaz aylarında oturup dinlenmeniz için son derece idealdir. Asırlık ağaçları bünyesinde barındıran Gülhane Parkı Topkapı surlarının hemen aşağısında yer alıyor.

Çamlıca Tepesi

Eğer İstanbul'a tepeden bakmak istiyorsanız istanbulda görülmesi gereken yerler içinde büyük Çamlıca Tepesi ajandanın ilk sırasında yer almalı. Oldukça yüksek olan tepeden İstanbul'un boğazını seyredebiliyorsunuz. İçerisinde kafeteryaların çay bahçelerinin bulunduğu Çamlıca Tepesi birçok tarihi romana da mekan olarak tercih edilmiş. Günümüzde son derece nezih bir şekilde ziyarete müsait olan Çamlıca tepesinde özellikle yeni evlenmiş olan çiftlerin fotoğraf çektirmesi bir gelenek olarak devam ettiriliyor.

Kıtalar Ayracı Boğaziçi

Yukarıda saymış olduğunuz bütün yerler ve yapılar İstanbul için tabii ki ön planda ve sembol halde bulunuyor. Ancak İstanbul denince tüm dünyanın aklına gelen ilk yer her zaman için Boğaziçidir. Asya ve Avrupayı bir araya getirmekte olan Boğaziçi hem doğal dokusuyla hem de kendine has kültürü ile yüzyıllardır İstanbul'un en müstesna köşesi olmaya devam ediyor. Her iki yakada da Boğaziçi kültürü kendisini hissettiriyor. Özellikle fotoğraf tutkunları için Boğaziçi çok farklı anlamlar taşıyor. Yılın 365 günü farklı enstantanelerin yakalanabileceği Boğaziçi balık restoranlar kafeteryalar ve gezi güzergahları ile de mutlaka gezi planınızda yer almalı.

Ortaköy

Boğaziçi'nin hemen yanı başında bulunan ve entelektüel mekanların başında gelen Ortaköy de İstanbul'a gelenlerin uğramadan gitmedikleri özel bir mekandır. Özellikle boğaza nazır durumda konuşlandırılmış olan Ortaköy Cami birçok devlet adamının ziyaretçinin gün içerisinde uğrayıp fotoğraf çektirdiği bir yer olarak dikkat çekiyor. Ayrıca bünyesinde birçok camiyi, kiliseyi ve sinagogu da bulunduran Ortaköy sanatsal aktiviteler bakımından da oldukça hareketli bir yer olarak ön plana çıkıyor. Her gün farklı aktivitelerin yapılmış olduğu Ortaköy'de birçok sokak sanatçısını da görebilirsiniz.

Emirgan Korusu

Oldukça otantik mekanlardan olan Emirgan Korusu yeşilin her tonunu bünyesinde barındırıyor. Nisan ayında Lale Festivalinin düzenlendiği Emirgan Korusu'na mutlaka uğramalısınız. Böylece rengarenk bir dünya içerisinde oldukça natürel bir dokuya kavuşmuş olacaksınız.

Saray Mutfağı ve Enfes Tatlar 

İstanbul mutfağı demek Osmanlı saray mutfağı demektir. Osmanlı'nın damıtılmış olan ve harika bir zarafet içinde lezzetlendirilen bütün yemek türleri İstanbul'da karşınıza çıkmaktadır. Saray mutfağının en önemli özelliği bir taraftan oldukça sağlıklı ve hoş bir şekilde pişirilmiş olması diğer taraftan da sunumunun görsel açıdan son derece başarılı olmasıdır. Bu bakımdan İstanbul'un neyi meşhur diye sorduğunuzda akla yüzlerce yemeklik bir menü gelecektir. Birbirinden farklı yiyeceklerin bulunmuş olduğu İstanbul mutfağında Fatih Döneminden kalma yufkalı dörüzziyafe köftesi ve fodulamutlaka tadılmalıdır.
İstanbul'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları için; İstanbul'da Ne Yenir? isimli konumuzu inceleyiniz.

Et yemeklerinden hoşlananlar için kuzu etinden yapılan mutancana muhteşem görünümüyle ve sunumuyla dikkatinizi çekecek. Yine Osmanlı mutfağının sunumuyla da tadıyla da dikkat çeken eseri Mahmudiye Pilavı farklı bir yorum katılarak hem göz hem damak zevkinize hitap edecektir.

İstanbul Nerede?

Türkiye'nin Marmara bölgesinde bulunan İstanbul'un kuzeyinde Karadeniz, güneyinde ise Marmara denizi, doğusunda Kocaeli, batısında ise Tekirdağ ilimiz bulunmaktadır. İki adet uluslararası hava limanına sahip olan İstanbul'a Türkiye'nin her yerinden otobüs seferleri olup ulaşımı da oldukça kolaydır.admin / 23.10.2017 / 84 / 29 925

Yorum Ekleyin


 1. Ömer Sarıaltın
  Ziyaretçi
  29 Aralık 2017 03:59
  0

  Harika bir anlatım olmuş, İstanbul'un gezilecek görülecek çok fazla yerleri var, gezmeye insan ömrü yetmez. Güzel ve faydalı bir özetini çıkartmışsınız İstanbulun, teşekkürler.

 2. Hasan Ulutaş
  Ziyaretçi
  1 Şubat 2018 21:56
  0

  arkadaş her sene yıllık izinlerimde gidiyorum yıllardır, daha bir doya doya gezemedim. İstanbul bu gezmekle bitmiyor ki... Her yeri ayrı bir güzel.

 3. Enis Kulac
  Ziyaretçi
  31 Mart 2018 09:19
  0

  Gercekten cok guzel hazirlanmis ve cok guzel yazi olmus elinize emeginize saglik.

 4. İsmail Can Memiş
  Ziyaretçi
  11 Nisan 2018 22:26
  0

  Özellikle 3.köprünün de yapılması ve İzmir-İstanbul arasının gerçekten çok kısalması sayesinde bu 5 yeri de bir gün gezmeyi düşünüyorum. İstanbul'da kesinlikle gezilmesi gereken yerler bunlar.

 5. murat
  Ziyaretçi
  3 Kasım 2018 15:28
  0

  Çok özenle hazırlanmış ve çok güzel bir yazı olmuş. İstanbul'u anlatabilicek en güzel yazı, emeğinize sağlık.

 6. kerim
  Ziyaretçi
  13 Aralık 2018 16:07
  0

  Öncelikle istanbul hakkında vermiş olduğunuz bilgileri heyecanla okudum. İstanbulda gezilecek çok çok yerler var ve gezmeye ömrümüz yetmeyebilir. Dünyanın kültür başkenti istanbul diyorum.

 7. Macit
  Ziyaretçi
  19 Aralık 2018 21:40
  0

  İstanbul'da dönem dönem görev yapmış biri olarak halen gezmediğim görmediğim yerler var diye bilirim. Tüm gününüzü sırf gezmeye ayırsanız, bir kaç günde ancak bitirirsiniz...

   

 8. serkan
  Ziyaretçi
  19 Aralık 2018 23:13
  0

  İstanbul için dünyanın başkenti derler, gerçekten de öyle. Bir çok ülkeye gittim ama böyle güzel bir şehir görmedim. Kıymetini bilmemiz lazım ama nerde... Listedeki tüm yerlere gittim. Fakat Topkapı Sarayı'nın yeri bende ayrıdır.

 9. Beni Bırakma
  Ziyaretçi
  20 Aralık 2018 12:49
  0

  İstanbul'u bu kadar güzel anlatmanız çok güzel, gezilecek yerleri sayenizde daha rahat gezebileceğiz. Anlatım için teşekkür ederim.

 10. ibrahim
  Ziyaretçi
  20 Aralık 2018 13:55
  0

  İstanbul'a gelmeyeli uzun zaman oldu, gezilecek bir çok yeri var, sizinde makalenizde bahsettiğiniz Ayasofya, Sultanahmet ve Yerebatan Sarnıcı hayran kaldığım yerler. İstanbul şehir ve kültür turları hakkında da makale yazmanızı öneririm. 

 11. Sevda
  Ziyaretçi
  22 Aralık 2018 23:45
  0

  Güzel İstanbul,

  gez gez bitiremezsiniz. İstanbul'da oturmama rağmen günlük hayatın koşuşturmasından durup gezmeye vakit ayıramıyorum. 

 12. Saliha
  Ziyaretçi
  24 Ocak 2019 00:45
  0

  İstanbul'da yaşıyoruz ama görmediğimiz halen bir dünya yer bulunuyor. Bunların başında ise Galata Kulesi ile müzeler yer alıyor. Havalar düzeldiği gibi ailemle birlikte buraları doyasıya gezmeyi planlıyoruz.

 13. niyazi
  Ziyaretçi
  1 Mart 2019 14:58
  0

  İstanbul birçok ülkeden bile büyük. Birçok ülkeden daha fazla tarihi ve kültürel değeri var. Ama maalesef ki hem toplum olarak hem de devlet olarak istanbulu mahvettik. Bu mükemmel şehri beton asfalt ve insan kirliliğine boğduk.

 14. seracettin
  Ziyaretçi
  6 Mart 2019 09:54
  0

  Hayattaki en kötü şeylerden biri kanıksamak. Kanıksamak, hayatta güzel ve çirkin olan şeyleri görmezden gelmemize neden oluyor. İstanbulda yaşayanlar maalesef ki istanbulun güzelliklerinin de farkında değil. Çirkinleşen istanbulun zamanla daha da çirkinleştiğinin de...

 15. Eylül
  Ziyaretçi
  6 Mart 2019 12:19
  0

  Ayda 2 günümü İstanbul'a gezmeye ayıran biriyim, zaman zaman aksattığım olsa da olabildiğince tarihini ve kültürlerini araştırmaya çalışıyorum bitmeyen bir şehir. Ömür geçecek ben hala İstanbul'da gezilecek yerleri bitiremeyeceğim. :)

 16. Songülüm
  Ziyaretçi
  6 Mart 2019 12:46
  0

  Öyle güzel yerleri örnek vermişsin ki çok harika olmuş yazı. Açıkçası bir tanıdığım gelse yurt dışından mesela bende aynen buralara götürürdüm. Bunların dışında kadıköy moda ve kadıköy'ün ara sokaklarında şöyle bir gezinti yapar ve taksime çıkış galatada raks ettikten sonra tünel hattıyla karaköye iner orada da gülloğlu baklavacısında 2 dilip patlatır ve oradan da ya yıldız parkına geçerdim ortaköy öncesi, ya da unkapanının oraya doğru gidip bir pilav yerdik. Sonrasında da vefanın ara sokaklarında gezerken vefa bozasını alıp leblebiyle tattıktan sonra kesinlikle ali usta'nın kurufasülyecisine giderdik süleymaniyedeki.

 17. Onur
  Ziyaretçi
  6 Mart 2019 23:31
  0

  Henüz İstanbul'u gezmek adına sadece Fatih ilçesinin bir kısmını gezebildim, fakat tarihsel olarak okuduğum Fatih ile gezdiğim Fatih arasında çok çok ciddi fark var. İstanbul'da gezilecek yerler ne yazık ki artık kalmamış, bir şehir ancak böyle mahvedilebilirdi.

 18. mebrure
  Ziyaretçi
  7 Mart 2019 11:08
  0

  İstanbulda çok gezdim. Ayasofyaya birkaç kez girdim. Topkapı sarayına da iki kez girdim. Ama nedense yerebatan sarnıcına bir kez giremedim. bazen kapalıydı, bazen vaktim olmadı. İlk fırsatta orayı da ziyaret etmek istiyorum.

 19. Kenevirci
  Ziyaretçi
  7 Mart 2019 12:31
  0

  Sultanahmet gezisi yapmıştım çok güzeldi. Ayasofyayı karşısına alması ve turistlerin akın akın etrafta fotoğraf çekmesi ile birlikte çoluk çocuk herkes merak içerisinde sağa sola bakıyor. Çünkü büyüleyici bir havası var Sultanahmet'in. Ayrıca biraz daha aşağı inince yerebatan sarnıcı ve onun da altında gülhane parkı.

 20. Timur
  Ziyaretçi
  7 Mart 2019 14:54
  0

  Harika bilgiler! Özellikle Ayasofya'yı çok merak eden birisiyim, gezilecek tabii ki çok fazla yeri var fakat Ayasofya bambaşka birşey. İstanbul'u ve Ayasofya'yı bir kez gezme fırsatım olmuştu o zaman da Ayasofya geziye kapalıydı. Umarım bir dahaki sefere gezebilirim.

 21. Cemre
  Ziyaretçi
  8 Mart 2019 11:44
  0

  Meraklı insanlar için en iyisi gezerek sorgulayarak öğrenmek fakat artık ne soru sorabiliyorsun, ne de sorduğun soruya doğru bir cevap alabiliyorsun. İstanbul'un tarihi ve kültürü çok zengin, başlangıç için güzel bilgiler ve dolu bir kaynak olmuş. Teşekkür ederiz admin.

 22. NetCi
  Ziyaretçi
  8 Mart 2019 14:34
  0

  Belki istanbullulara göre biraz abes gelecek ancak yalnızca Kız Kulesi bile tek başına İstanbul'da dolaşmak için bir bahane sayılabilir. Zira Kız Kulesi yalnızca görnüm ve estetik açısından değil aynı zamanda tarihi bir miras olması açısından ve birçok hikayesi olması nedeniyle içine girip rahatlamalık ve dışarıdan izlenerek çay içilesi bir yer.

 23. Soyak
  Ziyaretçi
  9 Mart 2019 12:49
  0

  Ortaköy'ü çok severim. Aslında İstanbul'un çok yerini severim ancak bazı yerleri çok daha özel geliyor bana. E tabiki manevi yaşanmışlıklardan ötürü. Ne hikayelerin var be İstanbul sen ne büyük şehirsin.

 24. Juana
  Ziyaretçi
  10 Mart 2019 15:07
  0

  Emirgan korusuna 1 kere gittim lale zamanlarında ama lale zamanlarının tam sonlarına denk gelmişti. Aslında lale zamanlarının hemen başlarında bir şekilde ulaşmak lazım fakat çok kalablaık oluyor o sıralarda da.

 25. Aslı
  Ziyaretçi
  10 Mart 2019 16:07
  0

  İstanbulda gezilecek o kadar çok bölge olmasına rağmen en sade bir şekilde gerçekten görmemiz gereken yerleri paylaşmış olmanız beni mutlu etti. Gerçekten güzel bir makale ve doğru bilgi paylaşamı yapmışsınız. Teşekkür ederiz.

 26. Banu
  Ziyaretçi
  10 Mart 2019 16:23
  0

  İstanbul gezilip görülecek o kadar çok yer varki gezilip görmek için en az 15-20 gün ayırmamız gerekiyor gibi. Neredeyse her dakikamızı dolu dolu geçirebileceğimiz güzel bir şehir.

 27. taner
  Ziyaretçi
  10 Mart 2019 23:29
  0

  Atatürk arberetumuna gittim. Ama biraz hayal kırıklığı yaşadım. Koskoca istanbulda dev gibi bir botanik parkı ama eksikleri çok. Botanik parkının google işletme sayfasına uzunca bir yorum yazmıştım. Çok bakıma ve yeniliğe ihtiyacı var. maalesef vasat.

 28. şerafettin
  Ziyaretçi
  11 Mart 2019 11:18
  0

  İstanbulda onca gezmeme rağmen sultanahmet camisine hiç gitmemiştim. dikilitaşın oralarda dolaştım ama camiye girmemiştim. Nihayet girdiğimde aslında çok da şatafatlı olmadığını gördüm. Biraz da turistlerin çok olması bizim de gezmemizi engelliyor.

 29. Hava
  Ziyaretçi
  11 Mart 2019 12:54
  0

  İstanbul bu neresini ne kadar gezip ne kadar öğreneceğiz ki, her yeri ayrı bir tarih ayrı bir kültür. Umarız birgün İstanbul yeniden gezilecek hale gelir biz de gezer öğreniriz. Bilgiler için teşekkür ederiz.

 30. Elif
  Ziyaretçi
  11 Mart 2019 15:28
  0

  İstanbul için en çok rümelihisarını sevdim gezip görülecek yerler arasında en başarılı olarak bulduğum yer orasıydı aslında. Bir çok yer olmasına rağmen orası çok hoşuma gitti.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

Tarih boyunca çok büyük uygarlıklara ve kültürlere ev sahipliği yapmış İstanbul
İstanbul Havalimanı Tanıtımı

İstanbul Havalimanı Tanıtımı

Dünyanın en büyük havalimanı olarak inşa edilen ve adını kurulduğu şehirden
Başakşehir’de Gezilecek Yerler

Başakşehir’de Gezilecek Yerler

İstanbul’un en yeni ilçelerinden biri olan Başakşehir, 2008 yılındaki
Silivri’de Gezilecek Yerler

Silivri’de Gezilecek Yerler

Prehistorik döneme kadar uzanan köklü bir geçmiş bizleri bekliyor. Bu detay,
Şile’de Gezilecek Yerler

Şile’de Gezilecek Yerler

Cilalı Taş devri dönemine tanıklık eden ve köklü bir geçmişe sahip olan Şile,
Çatalca’da Gezilecek Yerler

Çatalca’da Gezilecek Yerler

Çatalca, M.Ö 2000’li yıllara dayanan köklü geçmişi ile dikkatleri üzerine
Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler

Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler

İstanbul şehrinin Avrupa Kıtasını temsil eden bir söylem olarak karşımıza çıkan
Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

İstanbul’un Asya Kıtasında yer alan topraklarını kapsayan yaka olarak tanım
İstanbul Arkeoloji Müzesi Tanıtımı

İstanbul Arkeoloji Müzesi Tanıtımı

İstanbul, ilk olarak M.Ö. 7. yüzyılda Yunan kökenli yerleşimcilerin
Kadıköy’de Gezilecek Yerler

Kadıköy’de Gezilecek Yerler

M.Ö 675’li yıllara kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip olan Kadıköy,
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up