Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » Urlada Gezilecek Yerler

Urlada Gezilecek Yerler


Girintili, çıkıntılı koyların, her çeşit sebze ve meyvenin yetiştiği yarımadanın ortasında bulunan Urla, tüm Ege-Marmara kasabaları gibi denizden birkaç kilometre içeride kurulmuş. Kasabanın sakin ve huzurlu sokaklarıyla, özgün dokusunu koruyan Arastası görülmeye değer. Burada semerci, nalbant, demirci ve testereci gibi geleneksel el sanatlarının son temsilcileri varlığını sürdürüyor.

Urla gezilecek yerler
Urla iki ünlü edebiyatçının da memleketi: Yorgo Seferis ve Necati Cumalı. Nobel Edebiyat Ödüllü Yorgo Seferis İskele Mahallesinde doğmuştu. Seferis'in doğduğu ev 2000 yılında restore edilerek butik otele dönüştürüldü. Türk edebiyatının en önemli yazarlarından olan Necati Cumalı’nın Urla'daki evi de müze olarak ziyaret edilebiliyor.


Antik yerleşimlerin görüldüğü İskele Mahallesi ise şimdi Urla'nın yalısı. Urla çevresindeki ilk yerleşimin MÖ 4000 yılına tarihlenen Limantepe Höyüğünde kurulduğu kabul ediliyor. Daha sonra MÖ 1000’li yıllarda Yunan koloniciler İskele Mahallesinde Klazomenai kentini kurmuş.

Limantepe’den batıdaki Ayyıldız ve Can­kurtaran tepelerinin eteklerine kadar yayılan antik kentin kalıntılarının bir bölümü de Karantina adası üzerinde. Klazomenai’de yıllardır süren kazılara rağmen, kentin büyük bölümü hala toprak altında. Yaşadığı bir deprem sonrasında bir bölümünün de sulara gömüldüğü biliniyor, bu yüzden Limantepe’deki kazılar su altında da sürdürülüyor.

Klazomenai antik dönemde zeytinyağı üretimiyle ünlüymüş. Yapılan kazılarda MÖ 6. yüzyıla tarihlenen depoları ve yakınındaki iki su kuyusuyla birlikte Anado­lu’nun en eski zeytinyağı işliği ortaya çıkarılmış. Kazılarda zeytinyağını ayrıştırmaya yarayan toprak kaplarla, zeytini ezmekte kullanılabilecek el havanları, öğütme taşları da bulunmuş. İşlik, dönemin malzemeleri kullanılarak tekrar ayağa kaldırılmış.

Karantina Adası

İskelenin 100 metre açığında da adını Fransızların 1865 yılında yaptığı karantina tesislerinden alan Karantina Adası yer alıyor. Veba, kolera ve humma gibi ölümcül hastalıkları engellemek için gemilerin ve yolcuların temizlenmesi için bir karantina tesisi kurulmuş ve 1950 yılına kadar işlevini sürdürmüş. Ada, 1955 yılında karaya bağlanmış.

Yapılan kazılardan Klazomenai’de yaşayanların özgürlük ve eşitlik gibi kavramlara sıkı sıkıya bağlı oldukları da anlaşılmış. Evlerinde de, mezarlarında da sınıfsal farklılığa rastlanmamış. Antik metinlerde de İon kolonilerin en yoksulları ve başıbozukları oldukları anlatılıyor. Bu yüzden bilim adamları, Klazomenailılar'ın dünyanın en eski sosyalistleri olduğunu kabul ediyor. Döneminin en büyük filozofu ve doğa bilgini olduğu kabul edilen Anaksagoras da (MÖ 500-420) Klazomenai'de doğmuş. Anaksagoras soylu bir aileden gelmesine rağmen politikayla ilgilenmemiş, kendini tümüyle felsefeye, doğa ve gökyüzü olaylarını araştırmaya vermişti. Öğrencisi ve dostu olan ünlü devlet adamı Perikles’in davetiyle Atina'ya giden Anaksagoras “felsefeyi Atina’ya getiren adam” ola­rak da ün kazanmıştı. Ancak düşünceleri başına büyük dertler açmış dinsizlikle suçlanmış ve canını zor kurtarmıştı.


Urla'da gezilecek yerlere bakacak olursak, Denizli Mahallesi Camisi, Kamanlı Camisi, Sungurlular Cami, Kapan Cami, Fatih İbrahim Bey Cami ve Hacı Turan Şadırvanı da kasaba ve çevresinde bulunan tarihi yapılar.

Yapmadan Dönme!

» Klazomenai kalıntılarını dolaşmadan,
» Yorgo Seferis ve Necati Cumalı'nın evlerini görmeden,
» Karantina Adası ve Yassıcaada'ya gitmeden,
» Çeşmealtı Plajında yüzmeden, DÖNME!

Urla'da Ne Yenir?

Urla'ya özgü yemekler arasında bamyadan yapılan Bazina; un, zeytinyağı ve keçi peynirinden yapılan Urla Katmeri; Urla'da Sore olarak adlandırılan kuzu kol sarma; yöresel otlar, yumurta, un ve lordan yapılan Çalkama; gelincik çiçeğinden yapılan Gelincik Şurubu ve Damat Helvası anılmaya değer.

Urla Nerede, Urla'ya Nasıl Gidilir?

İzmir'e 38 km uzaklıktaki Urla'ya günün her saati sefer yapan minibüsler ya da saat başı Urla ve İzmir'den karşılıklı kalkan belediye otobüsleriyle ulaşılıyor.admin / 10.01.2018 / 2 / 5 484

Yorum Ekleyin


 1. derya
  Ziyaretçi
  31 Aralık 2018 12:38
  0

  Türkiye'nin saklı bahçesi Urla... Urla'ya her sene giderim. Gerçekten de muhteşem güzelliklere sahip bir yer ve en önemlisi ise kalabalıktan dolayı kirlenmemiş. Akşamları rahatça ailenle birlikte gezebiliyorsun. Sahilde ise gönül rahatlığı ile eşyalarını bırakıp denize girebiliyorsun. Eskiden Ayvalık Sarımsaklı'da bu şekildeydi ama şimdi iğne atsan yere düşmeyecek bir hal aldı. 

 2. Fatih
  Ziyaretçi
  31 Ocak 2019 01:23
  0

  Arkadaşımın her sene bitmek bilmeyen ısrarları üzerine bu sene kısmet olursa ailece Urla'ya gitmeyi düşünüyoruz. Genelde her yaz Trabzon'a yani memleketime giderdim ama arada farklılık iyi olur.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çeşme Ildır Tanıtımı

Çeşme Ildır Tanıtımı

Yaz turizmi denildiği zaman ilk akla gelen merkezlerden birisi olan
Germiyan Köyü Tanıtımı

Germiyan Köyü Tanıtımı

Her köşesi ayrı bir güzellik barındıran ülkemizin en güzel yerlerinden biri
Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti

Seferihisar ilçesinin 8 km güneybatısında, Sığacık Körfezi kıyısında yer alan
Seferihisar'da Gezilecek Yerler

Seferihisar'da Gezilecek Yerler

M.Ö. 2000 yıllarında, Akalardan kaçan Giritliler tarafından kurulduğu ve
Larissa Antik Kenti Tanıtımı

Larissa Antik Kenti Tanıtımı

Menemen’in 8 km kuzeybatısındaki Buruncuk köyünde yer alan Aiolis kentidir.
Karabağlar'da Gezilecek Yerler

Karabağlar'da Gezilecek Yerler

477.000 nüfusa sahip Karabağlar ilçesi, 3700 hektarlık bir alana kurulu olup,
Güzelbahçe'de Gezilecek Yerler

Güzelbahçe'de Gezilecek Yerler

M.Ö. 7. Yüzyılda Dor Kabilesi tarafından işgal dilip “Klonamiye” adında bir
Karaburun’da Gezilecek Yerler

Karaburun’da Gezilecek Yerler

İzmir sınırları içerisinde en temiz 5 koydan biri olarak nitelendirilmiştir.
Urla Bademler Köyü

Urla Bademler Köyü

Urla yakınlarındaki Bademler ülkemizde tiyatrosu olan ilk ve tek köy.
Alaçatıda Gezilecek Yerler

Alaçatıda Gezilecek Yerler

Alaçatı denizden 3 km içeride kurulmuş; kuzeyinde tropik sahilleri andıran
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up