Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Çanakkale » Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Bozcaada'da Gezilecek Yerler


Bozcaada gezilecek yerler
Ege Denizinin kuzeyinde yer alan aynı adlı adanın doğu kesimine konumlanmış, Çanakkale’ye bağlı ilçe merkezi, yerleşme.

Bozcaada Tarihi

Antik çağda adı Tenedos olan kente, ilk olarak Lesbos (Midilli) Adası'ndaki Aiolia halkının yerleştiği sanılmaktadır. Bozcaada, Homeros ve Strabon'un eserlerinde sıkça söz edilen bir yerleşmedir. Bu eserlerde, Adanın doğu kıyısındaki iki liman anlatılır. Ada, İonia halklarının ayaklanmasının ardından, ayaklanmanın bastırılması esnasında Pers egemenliğine girmiştir. Daha sonra Atina'nın önderliğini yürüttüğü Attika-Delos Deniz Birliği'ne bağlanmışsa da, bir süre sonra Persler adanın kontrolünü tekrar ele geçirmişlerdir.

Roma ve Doğu Roma (Bizans) egemenliği altına girdikten sonra, adayı 1377 yılında Venedikliler işgal etmişlerdir. Bu yüzyıllarda adanın kontrolü Doğu Roma (Bizans), Venedik ve Cenevizler arasında sürekli el değiştirmiştir.


Fatih Sultan Mehmet döneminde (1451 -1481) Osmanlı topraklarına katılan ada (1455) Girit Savaş'ında tekrar Venediklilerin kontrolüne geçmişse de, Kaptanıderya Mezomorto Hüseyin Paşa tarafından kuzeydeki diğer adalarla birlikte yeniden Osmanlı kontrolü altına alınmıştır (1697).

Adanın kimi kaynaklara göre Cenevizlilerden, kimi kaynaklara göre Venediklilerden kalan, kimi kaynaklara göreyse Venedik - Ceneviz ortak yapımı olan kalesi, 1807 yılında Rus Donanmasının işgali sırasında yıkılmıştır. Sultan II. Mahmut döneminde (1808 -1839) kale yeniden yaptırılmıştır. 1920 yılında Yunan işgaline maruz kalan ada, Lozan Antlaşması'nda alınan karar uyarınca, 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlanmıştır.

Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Güzel bir Tatil veya gezi yapılması için ülkemizde tercih edilecek çok sayıda yerden biriside Bozcaada’dır. Bozcaada, Çanakkale şehrinde oldukça güzel doğası ve eski bir tarihi olan, çok sayıda gezilecek ve görülecek yer barındıran oldukça özel bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Kolay bir şekilde seyahat yapılması mümkün olan bozcaada gezilecek yerler konusunda oldukça fazla seçenek sunan özel bir bölge olarak çok sayıda turist kendisine çekmeyi başarıyor. Gezilecek bu güzel yerlerden birisi Rum Mahallesi olarak listede ilk sıralarda yerini almaktadır. Oldukça güzel mimarisi ve atmosferi ile gezi için veya tatil için gidilen bölgede görülmesi gereken önemli bir yer olarak tercih ediliyor. Bunun yanında şarap fabrikaları da bölgede görülmesi gereken önemli yerlerden birisi.

Tenedos

Çanakkale Boğazının girişinde bulunan ve stratejik konumundan dolayı tarihte önemli bir yere sahip olan Bozcaada'nın antik çağdaki adı Tenedos'dur. MÖ 6. yüzyıldan Roma dönemine kadar yerleşme olduğu anlaşılan kentte, pişmiş toprak heykelcikler ve çanak çömlek bulunmuştur.

Bozcaada Kalesi

Fatih Sultan Mehmet döneminde (1451 -1481) donanmanın ikmal üssü olarak kullanılan kale, sonraki dönemlerde çeşitli onarımlar görmüştür. Kalenin kapısı kuzey burcundadır. Dış surlar ve içkaleden oluşan yapı yeniden onarım görmüştür. 1842 yılında limandan 1,5 km içeride ikinci bir kale yapılmıştır. Yenikale denilen yapının yazıtı vardır.

Polente Feneri

Yapılan gezilerde bozcaada gezilecek yerler içerisinde bulunan seçeneklerden birisi de Polente deniz feneri ile rüzgar gülleri bu alanlardan en önemlileri olarak ön plana çıkmaktadır. Harika manzarası ile bu alan görülmesi gereken yerler arasında bulunması yanında çok tercih edilen bölgelerden birisi olmakta.


Ayrıca Meryem Ana kilisesi de mutlaka görülmesi gereken tarihi yerler arasında bulunuyor. Özellikle yaz aylarında gidilmesi planlanan bölgede deniz ve sahil konusunda da çokça seçenek bulunmaktadır. Bu nedenle Bozcaada plajlarının görülmesi ihmal edilmemelidir. Tarihi alanlardan birisi olan Ayazma Manastırı, görülmesi gereken tarihi yerler arasında bulunuyor ve çok fazla ilgi çeken bir bölge olarak tercihlerde ilk sıralarda yer alıyor.

Bozcaada Nerede, Nasıl Gidilir?

Çanakkale şehri sınırları içerisinde bulunan bölgeye deniz yolu ile ulaşılabilmektedir. Otomobil ile İstanbul’dan gitmeyi planlayanlar 350 km olan yolu Yenikapı Bandırma hızlı feribotunu tercih ederek kat edebilir. İzmir’den ise 400 km olan mesafe araba ile 5 saat gibi bir sürede gidilebiliyor. Geyikli'ye ulaşıldığında buradan adaya feribot seferleri düzenlenmektedir. Biletler Geyikli Feribot iskelesinden gidiş-dönüş şeklinde alınmakta olup, dönüş tarihi için bilet üzerindeki telefon numarasını arayarak önceden rezervasyon yapılması gerekmektedir.

Oldukça eski bir tarihi bulunan bozcaada gezilecek yerler konusunda doğa güzellikleri ve tarihi alanlar olarak çokça seçenek sunabilmektedir.admin / 22.01.2018 / 0 / 2 692

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Gökçeada Kaleköy Tanıtımı

Gökçeada Kaleköy Tanıtımı

Gökçeada Kaleköy son zamanların ilgi çekici tatil yerleri arasında gösterilmeye
Ayvacık'ta Gezilecek Yerler

Ayvacık'ta Gezilecek Yerler

Ayvacık, doğa güzellikleri ve taş evleriyle dünya genelinde ve ülkemizde üne
Lapseki'de Gezilecek Yerler

Lapseki'de Gezilecek Yerler

Çanakkale’de bulunan Lapseki ilçesi, sadece 2500 yıllık mitolojik
Assos Antik Kenti

Assos Antik Kenti

Ege Denizi ile Tuzla Çayı (Satnioeis) arasındaki kayalık tepe üzerindeki Assos
Ezine'de Gezilecek Yerler

Ezine'de Gezilecek Yerler

İki önemli antik kent olan Aleksandreia Troas ve Neandria'nın kalıntıları Ezine
Eceabat’ta Gezilecek Yerler

Eceabat’ta Gezilecek Yerler

Bölgenin ilk yerleşimcileri Traklardır. Ayrıca Miletoslu, Phokaia (Foça) ve
Gelibolu’da Gezilecek Yerler

Gelibolu’da Gezilecek Yerler

Kentin kimler tarafından ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. Fakat Truva kadar
Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Uzun bir süre Hisarlık adıyla anılan bölgede ortaya çıkarılan antik kent,
Gökçeada'da (İmroz) Gezilecek Yerler

Gökçeada'da (İmroz) Gezilecek Yerler

Türkiye'nin en büyük adası olan Gökçeada (İmroz) mitolojide Poseidon’un adası
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up