Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » Çeşme'de Gezilecek Yerler

Çeşme'de Gezilecek Yerler


İzmir il alanının batı ucunda ve Karaburun Yarımadası üzerinde yer alan ilçe merkezi, yerleşme.

Çeşme'nin Tarihi

Çeşme gezilecek yerler
Bir tarım yerleşmesi olan Çeşme, 1960'ların ikinci yarısında turizm alanında yapılan yatırımlarla Türkiye'nin sayılı tatil beldelerinden biri durumuna gelmiştir, ionia bölgesinin önemli kentlerinden biri olan Erythrai'nin (İldin) limanı olarak önem kazanmıştır. Antik dönemlerde adı Kyssus olan kent, hep Erythrai ile birlikte anılmıştır. Önce Romalıların eline geçen kent, daha sonra Doğu Roma'nın (Bizans) kontrolüne girmiştir.

11. yüzyıldaki Türk akınları sırasında Çaka Bey'in yönetimine giren yerleşme, Aydınoğlu Beyliği döneminde bir deniz üssü olmuştur. Sultan Yıldırım Bayezid (1389 -1403) tarafından Osmanlı topraklarına katılan kent, Ankara Savaşı'nın (1402) kaybedilmesi üzerine Timur tarafından tekrar Aydınoğlu Beyliği'ne verilmiştir. Yerleşme Sultan Çelebi Mehmet döneminde (1413 - 1421) kesin olarak Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Çeşmede Gezilecek Yerler

Türkiye'de çok uzun yıllardan bu yana sosyetik bir bölge olarak birçok lüks tatilcinin ayrıcalıklı bir tatil için tercih ettiği ilçelerden biri olan Çeşme, İzmir'e bağlı bir ilçe olarak sürekli bir şekilde tercih edilmektedir. İzmir halkı için en önemli tatil bölgelerinden biri olan Çeşme, hem eşsiz bir deniz tatili sunarken hem de çeşmede gezilecek yerler sayesinde çok ayrıcalıklı bir tatil keyfi yaşatmaktadır.


Birçok önemli ve leziz mutfak ürünleri arasında bulunan damla sakızlı dondurma, damla sakızlı muhallebi ve Çeşme kumrusu gibi farklı lezzetleri de tadabileceğiniz bu tatilde Çeşme'nin tarihine de tanıklık edebilirsiniz.

Çeşme, Yunan Medeniyetleri zamanında inşa edilmiş ve medeniyetin izlerini halen barındıran bir yapı olarak birçok farklı tarihi gezi noktası ile birlikte keyifli bir tatil imkanı sunmaktadır. Bu noktada çeşmede gezilecek yerler arasında gösterilebilecek tarihi rotalar şekillendirilirken öncelikle 1508 yılında inşa edilmiş Çeşme Kalesi ziyaret edilebilir ve daha sonrasında Çeşmeye bağlı olarak en önemli semtlerden biri olan Alaçatı'ya yönelebilirsiniz.

Alaçatı tarihi bir şekilde sahip olduğu taş evleri, yel değirmenleri ve çarşıları ile keyifli bir gezi sağlamaktadır. Çeşme'de bulunan Erythrai Antik Kenti, Kervansaray ve Sakız Adası gibi önemli noktalar gezilerek bu tarih turu tamamlanabilir.

Çeşme Kalesi

1508'de Sultan II. Bayezid döneminde (1481 -1512) Aydın Valisi Mir Haydar tarafından Mimar Ahmet oğlu Mehmet'e yaptırılan kale, önce 17. yüzyıldaki Venedik savaşlarında, daha sonra Çeşme Deniz Savaşı'nda (1768- 1774 Osmanlı-Rus savaşı esnasındaki deniz çarpışmaları) büyük zarar görmüştür. Daha sonra onarılan kalenin ikisi kıyıda, ikisi sırtta dört burcu vardır. 1965 yılında Topkapı Sarayı'ndan getirilen silahların sergilendiği bir müze olarak düzenlenen kalenin Barbaros Kulesi, 1984 yılından itibaren Çeşme Arkeoloji Müzesi olarak düzenlenmiştir. Müzede, Erythrai antik kentinden çıkarılan çeşitli eserler ile Çeşme ve çevresinden derlenen eserler sergilenmektedir.

Kanuni Kervansarayı

Günümüzde otel olarak kullanılan kervansaray, Çeşme Kalesi'nin güneyinde bulunmaktadır. 1529'da Kanuni Sultan Süleyman (1520 - 1566) tarafından yaptırılan kervansaray, U planlı, avlulu ve iki katlıdır.

Çeşme Ilıcaları

Çeşme-İzmir yolunda, Çeşme'ye 5 km uzaklıkta yer alan kaplıcalarda plaj ve ılıca bir aradadır. Sıcaklığı 58 dereceyi bulan suyu sodyum klorür, potasyum klorür ve magnezyum klorür içerir. Romatizma, gut, şişmanlık, raşitizm, kadın ve deri hastalıkları, karaciğer ve idrar yolları rahatsızlıklarında yararlı olmaktadır. Kaplıca çevresindeki konaklama tesislerinde havuz ve banyolar vardır. Asıl kaynak, Topatan Ilıca ya da Hamidiye adıyla bilinendir.

Şifne (Reisdere) Kaplıcası ve Çamuru

Çeşme ılıcalarının 5 km kuzeydoğusunda, İldir Körfezi'ndedir. Su sıcaklığı 38 derece olan kaplıca; romatizma, raşitizm, kadın hastalıkları, mide ve bağırsak hastalıkları gibi rahatsızlıkları iyileştiricidir. Kaplıca suyu sodyum klorür ve kalsiyum içerir. Çevresinde konaklama tesisleri vardır.

Dalyan

Çeşme ilçe merkezinin 2 km kuzeyinde bulunan Çeşme'ye bağlı mahalledir. Çeşme'nin boğazı olarak da adlandırılan Dalyan köyü, yatların ve balıkçı teknelerinin konaklaması için çok uygun bir yerdir. Karanın içine bir dere gibi sokulan koydaki balıkçı lokantalarında her tür balığı bulmak mümkündür. Turistler için yaz gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından biridir.

Çiftlikköy

Çeşme ilçe merkezinin 5 km güneydoğusundaki yerleşmede, ince kumlu plajların yanı sıra sörf için elverişli rüzgar da eksik olmaz. Mimari özellikleri ve kapılarındaki tahta işçiliği görülmeye değerdir. Çeşme'nin mavi bayraklı plajlarından Pırlanta ve Altınkum, Çiftlikköy'de bulunmaktadır.

Alaçatı

Çeşme'nin güneydoğusunda bulunan ve ülkemizde son yıllarda en hızlı gelişen turizm merkezlerinden biridir. Sert esen rüzgarları sebebiyle Avrupa'nın en önemli rüzgar sörfümerkezlerinden biri konumuna gelmiştir. Sörf ile ünlenen belde özgün mimarisi, yel değirmenleri, asma bahçeleri ve dar sokaklarıyla da ilgili çekicidir. Yerleşmede sörf okulu vardır. Altın sarısı kumsalı ve sığ denizi, özellikle çocukların denize girmesi için çok uygundur.
Türkiye'nin en güzel tatil yerlerinden biri olan Alaçatı hakkında daha geniş bilgi için "Alaçatıda Gezilecek Yerler" başlıklı konumuzu ziyaret ediniz.

Çeşme Nerede, Nasıl Gidilir?

Çeşme, İzmir'e bağlı bir ilçe olarak ulaşım noktasında farklı imkanların kullanılabildiği bir bölgedir. Çok farklı Anadolu kentlerinden uçak yolculukları ile birlikte İzmir'e ulaşabilir ve daha sonrasında HAVAŞ araçları ile birlikte direkt Çeşme otogarına ulaşabilir ve buradan otogardan kaldırılan minibüslerle Çeşme merkezine ulaşabilirsiniz.


Shuttle hizmeti veren firmaların sağladığı imkanlarla Çeşme’ye ulaşabildiğiniz gibi raylı sistem ile birlikte İzmir otobanına ulaşabilir ve buradan Çeşme otobüslerini tercih edebilirsiniz.

Çeşme, İzmir iline 94 kilometre mesafede bulunan ve çeşmede gezilecek yerler sayesinde çok keyifli bir tatil imkanı oluşturan bölgelerdendir. Özellikle ilçede bulunan plajlar ve Ilıca plajı gibi hem deniz hem sağlıklı bir yer altı kaynağı sağlayan bölgeler ziyaret edilebilir.admin / 23.01.2018 / 2 / 4 243

Yorum Ekleyin


 1. Memduh
  Ziyaretçi
  31 Aralık 2018 18:46
  0

  İzmit'te oturmama rağmen her sene yazları Çeşme'ye geliyorum. Hem yazlığım var hem de Çeşme çevresi çok güzel. Gerek kültür olsun gerekse denizi olsun tek geçerim, hele de ege insanının sıcaklığı... 

 2. azra
  Ziyaretçi
  28 Ocak 2019 00:00
  0

  ah Çeşme' ah o kadar güzel değerli ve önemli bir yer ki keşke iş imkanı olsaydı da ömür boyu burada yaşasaydım dediğim yerdir Çeşme. tanıtım ve anlatım için teşekkürler.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çeşme Ildır Tanıtımı

Çeşme Ildır Tanıtımı

Yaz turizmi denildiği zaman ilk akla gelen merkezlerden birisi olan
Kolophon (Colophon) Antik Kenti

Kolophon (Colophon) Antik Kenti

Menderes ilçe merkezinin 17 km güneyindeki Değirmendere sınırları içinde
Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti

Seferihisar ilçesinin 8 km güneybatısında, Sığacık Körfezi kıyısında yer alan
Seferihisar'da Gezilecek Yerler

Seferihisar'da Gezilecek Yerler

M.Ö. 2000 yıllarında, Akalardan kaçan Giritliler tarafından kurulduğu ve
Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti, Çeşme'nin kuzeydoğusunda, Ege Denizi kıyısında Ildır
Phokaia Antik Kenti

Phokaia Antik Kenti

Foça'nın kent merkezinde, Ege Denizi kıyısında yer alan ünlü İonia kentidir.
Larissa Antik Kenti Tanıtımı

Larissa Antik Kenti Tanıtımı

Menemen’in 8 km kuzeybatısındaki Buruncuk köyünde yer alan Aiolis kentidir.
Bergama’da Gezilecek Yerler

Bergama’da Gezilecek Yerler

Bakırçay Havzası'nın aşağı kesiminde, antik yerleşmenin akropolisinin bulunduğu
Smyrna Antik Kenti Tanıtımı

Smyrna Antik Kenti Tanıtımı

Smyrna, İzmir ilinin kuzeydoğusunda, Bornova Ovası’nda yer alan antik kenttir.
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up