Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Aydın » Didim'de Gezilecek Yerler

Didim'de Gezilecek Yerler


Aydın'ın güneybatısında uzanan upuzun kumsalları ile birlikte Ege Bölgesinin en iyi plajlarını bir araya getiren Didim, özellikle yaz tatilleri ve kültür turizmi için öncelikli bir şekilde tercih edilecek tatil bölgelerinden biridir.

Didim gezilecek yerler
Antik Yunan döneminden günümüze kadar kalan tarihi kalıntıları ile birlikte hem tarihi anlamda hem de doğal olarak birçok güzelliğe sahip olan Didim'de günler boyunca gezebilecek kadar farklı ve özel bölgeler bulabilirsiniz. Bu sayede geniş bir didimde gezilecek yerler listesi oluşturarak kapsamlı ve keyifli bir yaz tatili için Didim'i tercih edebilirsiniz.

Didim Tarihi

Didim’de gezilecek yerler listemize başlamadan önce bu tarih kokan ilçemizin geçmişinden söz edecek olursak; 16 km kuzeyindeki Miletos'a kutsal yolla bağlı bulunan kentin denizle bağlantısını Panormos Limanı sağlıyordu. Pausanias'ın belirttiğine göre, Didyma Apollon kutsal yeri, ilk İon kentlerinden bile eskidir; dolayısıyla Didyma Yunanlardan önce de bir bilicilik merkeziydi.


Yunanlar buraya göç ettiklerinde, Batı Anadolu'daki birçok yerde yaptıkları gibi buradaki kültü de kendi kültleriyle özdeşleştirmişlerdir. Arkaik dönemde yüzyıl kadar Brankhidai denilen rahip ailesince yönetilen kent, daha sonra Miietos'a bağlı kutsal bir yerleşme niteliği kazanmıştır.

Buradaki bilicilik merkezine danışan ünlüler arasında II. Neho ve Kroisos (Krezüs - Karun) sayılabilir. MÖ 499'da Perslere karşı ayaklanan İonia kentleri büyük bir bozguna uğradıktan sonra, kent yakılıp yağmalanmıştır. MÖ 5. ve 4. yüzyıllarda bilicilik merkezinin durumu hakkında pek bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat MÖ 331'de Didyma rahibi, Büyük İskender'i "Zeus'un oğlu ilan eder."

Didimde Gezilecek Yerler Listesi

Altınkum plajı

Didim'de konaklama noktasında tercih ettiğiniz işletmeye yerleştikten sonra öncelikle denizin keyfini çıkarmak için Altınkum plajını tercih edebilir ve bu sayede 2 kilometreyi aşan uzunluğu ile mavi bayrak ödüllü bu plajda yolculuğun yorgunluğunu atabilirsiniz.

Milet Antik Kenti

Bu noktadan sonra tarih ile buluşmak için didimde gezilecek yerler listesinde ilk durağınız Milet Antik Kenti olacaktır. Bölgede, antik tiyatro ve Milet Müzesi ziyaret edildikten sonra merkeze çok yakın bir noktada bulunan Apollon Tapınağı ziyaret edilebilir. Bu noktada Didim'in simgesi olan Medusa figürü görülebilir ve daha sonra Antik Yunan döneminden kalan dev sütunları görmek için Priene Antik Şehri ziyaret edilebilir.

Didyma Antik Kenti

Didim'de ilk konaklamanızı gerçekleştirip keyifli bir deniz etkinliği ile birlikte dinlendikten sonra gezebileceğiniz birçok farklı tarihi bölge arasında yer alan antik kentleri ziyaret ederken bir sonraki sırada yer alan ve Apollon Tapınağı ile Medusa figürünü de barındıran Didim merkezindeki Didyma Antik Kentini ziyaret edebilirsiniz. Milet Antik Kenti sınırları içerisinde yer alan ve yürüme mesafesiyle ulaşılabilen, Faustina Hamamı, Roma İmparatorluğu tarafından inşa edilmiş özel bir tarihi yapıdır.

Büyük olasılıkla yöredeki ilk kutsal alan, MÖ 8. yüzyılda yapılmıştır. MÖ 6. yüzyılda, İon uygarlığının gelişmesiyle birlikte kutsal alan görkemli yapılarla donatılmıştır. Helenistik tapınağın altındaki Arkaik tapınağın kalıntılarından yapının planı çıkartabilmektedir. Arkaik tapınağın doğusunda yuvarlak sunak, sunağın batısında ise kutsal kuyu yer alıyordu. Yine tapınağın doğusunu, 3,5 m yüksekliğinde, yarım daire biçimli bir duvar çeviriyordu. Duvarın doğu ve güneyindeki düzlükte, MÖ 6. yüzyıla tarihlenen iki stoa vardı. Her biri 2,5 m genişliğinde beş merdivenle çıkılan tapınak terasında, sunu heykelleri ve anıtlar bulunmaktaydı.

İon Ayaklanması sonrasında Miletos'la birlikte Didyma da Persler tarafından yakılıp yıkılmıştır. Büyük İskender'in Persleri Anadolu'dan çıkarmasıyla yeni bir döneme girilmiştir. Apollon Tapınağı'nın yapımına yeniden başlanmıştır. Arkaik yapıdan çok daha büyük ve görkemli olan Helenistik tapınağın mimarları, Efesli Paionios ile Daphnis'di.

Dip Not: Kutsal yolun kenarındaki oturur biçimdeki rahip, rahibe, kral, kraliçe ve yatan aslan heykelleri İngiltere'ye kaçırılmıştır. Brankhidai denilen bu heykeller bugün British Museum'da sergilenmektedir.

Helenistik Didymaion; Ephesos Artemis ve Samos Hera tapınaklarından sonra Helen dünyasının üçüncü büyük dinsel yapısıdır. Büyük bölümü roma döneminde yapılmakla birlikte, tapınak hiç bir zaman bitirilememiştir.

Civardaki Diğer Antik kentler

Bafa Gölü'nün kuzeydoğusunda yer alan Herakleia Antik Kenti, büyük agora ve Athena Tapınağı ile birlikte değer oluştururken didimde gezilecek yerler arasında kıyıdan uzakta ve çok eşsiz bir güzelliğe sahip olan Myus Antik Kenti ek olarak tercih edilecek noktalar arasındadır.

Saplı Ada

Didim'de tarihle kaynaşan bir gezi programını tamamladıktan sonra özel olarak didimde gezilecek yerler kapsamında en güzel noktaları ve doğal güzellikleri görmek istiyorsanız öncelikle tercih edeceğiniz nokta Saplı Ada olmalıdır. Bu ada, Didim'in iki ünlü plajı olan Altınkum ve Akbük plajları arasında yer alan bir noktada bulunarak çok estetik fotoğraflar için tercih edilebilir bir alandır.

Bafa Gölü Tabiat Parkı

Ayrıca ilçede yer alan 30 kilometre uzaklıktaki Bafa Gölü Tabiat Parkı; çam ve zeytin ağaçları arasında yüzlerce farklı kuş türünü görme imkanı tanırken, Manastır Koyu, deniz tatili için eşsiz bir fırsat tanımaktadır. İlçenin en sakin ve keyifli plajlarından biri olan Akbük plajı sayesinde de daha sakin ve dinlenebilir bir ortam bulabilirsiniz.

Didim Nerede, Nasıl Gidilir?

Yaz aylarında Didim’de tatilinizi geçirmek istiyorsanız ve didimde gezilecek yerler listenizi tamamlayarak tatil rotanızı belirlediyseniz ilk yapmanız gereken Didim'e ulaşmak olmalıdır. Didim, Ege Bölgesinde yer alan Aydın'a bağlı bir ilçe olarak Ege sahillerine sahip olduğu için özellikle Aydın, İzmir, Afyon ve Uşak gibi farklı kentler üzerinden ulaşım sağlanabilir.

Aydın ve Bodrum'a gerçekleştirilen uçak seyahatleri ile veya otobüs seferleri veya şahsi aracınızla; Aydın ile arasında 100 kilometre mesafe bulunan Didim'e yaklaşık 1,5 saatte ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak İzmir üzerinden 160 kilometre, İstanbul üzerinden 710 kilometre ve Muğla üzerinden 130 kilometrelik bir mesafe ile ulaşabileceğiniz gibi birçok kentten günlük olarak yapılan otobüs seferlerini tercih edebilirsiniz.admin / 23.01.2018 / 1 / 7 581

Yorum Ekleyin


  1. faruk
    Ziyaretçi
    15 Ocak 2019 02:09
    0

    Her sene mutlaka bir kez Didim'e tatil yapmak için gideriz. Ailece resmen Didim aşığıyız ve bunu da bir gelenek haline getirdik. Fakat dikkat ettiğim bir şey var. Her sene nüfus çok hızlı bir şekilde yükseliyor. Buna bir çare bulmak lazım.

Bölgedeki Otelleri İnceleyin

The Palm Club Apart Otel

The Palm Club Apart Otel

The Palm Club Apart Otel ülkemizin gözde tatil merkezlerinden Kuşadası

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Didim Yalıköy Tanıtımı

Didim Yalıköy Tanıtımı

Yalıköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Akbük’te Gezilecek Yerler

Akbük’te Gezilecek Yerler

Didim’in şirin ve küçük bir beldesi olan Akbük, masmavi deniz ile yemyeşil bir
Söke'de Gezilecek Yerler

Söke'de Gezilecek Yerler

Söke, Aydın ilinin batısında, Büyük Menderes Ovasında kurulu ilçe merkezi ve
Didyma Antik Kenti

Didyma Antik Kenti

Söke'nin güneybatısında, Didim ilçesinin güneyindeki kalıntılar, antik dünyanın
Priene Antik Kenti Tanıtımı

Priene Antik Kenti Tanıtımı

Söke'nin 15 km güneyinde, Güllübahçe’de yer alan antik İon kenti. İonia
Myus (Myos) Antik Kenti Tanıtımı

Myus (Myos) Antik Kenti Tanıtımı

Söke'nin 30 km güneyindeki Avşartepe’de yer alan antik kenttir. Karia'nın batı
Alabanda Antik Kenti

Alabanda Antik Kenti

Karia bölgesi kentlerinden olan yerleşme, Çine'nin 12 km batısında, Doğanyurt
Doğanbey Köyü Tanıtımı

Doğanbey Köyü Tanıtımı

Aydın'ın Söke ilçesine bağlı Doğanbey Köyü, bir diğer adıyla Eski Doğanbey Köyü
Bafa Gölünde Gezilecek Yerler

Bafa Gölünde Gezilecek Yerler

Önemli bir doğa alanı olan Bafa Gölü ve çevresi, tarih öncesinden bu yana süren
Milet (Miletos) Antik Kenti

Milet (Miletos) Antik Kenti

Söke Ovasının ortasında yer alan Milet (Miletos) antik dönemde Latmos
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up