Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Ankara » Beypazarı'nda Gezilecek Yerler

Beypazarı'nda Gezilecek Yerler


Ankara'nın dibinde yaşayan bir müze var. Beypazarı'nda on yıl önce başlayan restorasyon çalışmaları ve kalkınma projesi büyük bir başarıyla sürüyor, şimdiye kadar ilçedeki 3500 konaktan 550’si restore edilmiş. On yıl içinde ilçeye gelen turist sayısı tam yüz kat artmış. İşsizliğin neredeyse sona erdiği Beypazarı'nın kalkınma modeli dünyaya örnek gösterilmeye başlanmış.

Beypazarı’nda Gezilecek Yerler Listesi

Beypazarı gezilecek yerler
İmaret Meydanı ve el sanatları ürünleri dükkanları, restorasyonu tamamlanarak hizmete girmiş birçok tarihi konak ve yöresel ürünlerin satıldığı tezgahların yer aldığı Alaaddin Sokak, Kent Tarihi Müzesi, Beypazarı Kültür ve Tarih Müzesi ve Suluhan Kervansarayı görülmeye değer yerlerin başında geliyor. Tarihi Beypazarı Çarşısında demirci, bakırcı, yorgancı gibi birçok el sanatı varlığını sürdürüyor. İlçenin bir başka simgesi de telkari sanatı. Gümüşçüler Çarşısındaki dükkanlarda el işi telkariler satılıyor.

Hıdırlık Tepesi


Beypazarı'nı keşfetmenin en kolay yolu Hıdırlık Tepesi’ne çıkmak. Bölgeye hakim bir noktadaki Hıdırlık Tepesi seyir terasından hem ilçeyi hem de çevreyi kuşba­kışı seyretmek olanaklı.

Beypazarı Konakları

Beypazarı konakları geleneksel Türk evinin özelliklerini taşıyor. İki ya da üç katlı, cumbalı konakların iskeleti ahşap, dışı ise tatlı kireç denilen malzemeyle sıvanmış, Konakların en üstünde yörede guşgana olarak adlandırılan bir çatı katı var. Beypazarlılar bu konakları öyle benimsemiş ki ilçedeki çöp kutularını bile konak şeklinde yapmışlar. Beypazarı'ndaki turistik tesislerde tek fiyat uygulanıyor. Hem ilçenin içindeki hem de İnözü Vadisi’ndeki tesislere asılan afişlerde bu uygulama anlatılıyor.

İnözü Vadisi

İnözü Vadisi’ni belki de asırlardır Beypazarılılar mesire yeri olarak kullanıyor. Yemyeşil vadinin içindeki bağevleri günümüzde turistik tesis olarak kullanılıyor. Yaz aylarında vadideki tesisler dolup taşıyor ve eski bağevi eğlenceleri düzenleniyor. Vadinin iki tarafında adeta bir duvar gibi balık sırtı yükselen dik yamaçlar var. Vadinin batı yamacında kayalara oyulmuş çok sayıda yerleşim görülüyor. Şimdi çıkılması olanaksız olan noktadaki yerleşimlerin ilk olarak Friglerce kullanıldığı, Bizans döneminde de kilise ve manastır olarak kullanıldığı sanılıyor. Karaleylek, bıyıklı doğan, küçük akbaba ve kuzgunun yaşadığı, birçok kuşun üreme yeri olan İnözü Vadisi önemli bir doğa alanı aynı zamanda.

Nallıhan Kuş Cenneti

Çayırhan beldesini geçtikten sonra, Davutoğları köyü yakınlarında Nallıhan Kuş Cenneti yer alıyor. Aladağ Çayı’nın Sanyar Barajı’na bağlandığı noktada bulunan kuş cenneti 168 kuş türüne ve birçok endemik bitkiye ev sahipliği yapıyor. Buradaki kuşları seyretmek isteyenler için Davutoğları köyü yakınlarında bir kuş gözlem evi de bulunuyor.

İnözü Deresi’nin de döküldüğü Kirmir Çayı Vadisi de önemli doğa alanlarından. Burada da birçok yırtıcı kuş, endemik bitki ve su samuru gibi canlılar varlığını sür­dürüyor. Kirmir Çayının Sanyar Barajına karıştığı noktada önemli bir sulak alan var.

Beypazarı çevresi yaban hayvanlarının önemli sığınaklarından. Örneğin doğada 50 ya da 200 çift arasında kaldığı sanılan ve Avrupa'nın en büyük yırtıcı kuşu olan kara akbabaların Beypazarı ormanlarında yaşadığı biliniyor. Şimdi neslinin tükendiği sanılan Anadolu Parsı da son olarak Beypazarı yakınlarında öldürülmüştü. 17 Ocak 1974 günü Beypazarı'nın Bağözü köyü yakınlarında Hav­va Koksal adında bir kadına saldırınca köylüler peşine düşüp vurmuştu. Anadolu Parsının bu çevrede yaşadığı bilinen bir şeydi. 12 Şubat 1967 günü Bolu'nun Seben ilçesi yakınlarında bir pars öldürülmüş, 1972 yılında da Eskişehir’in Mihalıççık ilçesi yakınlarında bir pars görülmüştü.

Yapmadan Dönme!
» Hıdırlık Tepesi'ne çıkmadan,
» Alaaddin Sokak'ı dolaşmadan,
» Gümüşçüler Çarşısı'nı gezmeden,
» İnözü Vadisi'ne gitmeden,
» Beypazarı kurusu almadan, DÖNME!

Beypazarı'nda Ne Yenir?

Turizmin gelişmesiyle birlikte Beypazarı mutfağı da canlanmış. Hatta Beypazarı’na özgü güveç, dolma, mumbar, havuç lokumu ve 80 katlı baklavanın patentini almışlar. Beypazarı mutfağının yemek ve tatlıları arasında çiğ börek benzeri yarımca; oğmaç çorbası; etli yaprak sarma, Höşmelim tatlısı ve Perçem tatlısı başta geliyor. Türkiye'de yalnızca Beypazarı'nda üretilen Beypazarı kurusu da ilçeye özgü lezzetlerden.

Beypazarı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Beypazarı, Ankara'ya 100 km, İstanbul'a 320 km uzaklıkta. Beypazarı’na Ankara Et­lik Otobüs Terminalinden her saat başı otobüs kalkıyor. Beypazarı’na kendi aracıyla gitmek isteyenler, Ankara-İstanbul yolu üzerindeki Sincan-Yenikent yol ayrımından devam ederek Ayaş-Beypazarı yoluna girmeli.admin / 05.02.2018 / 1 / 6 518

Yorum Ekleyin


  1. Salih
    Ziyaretçi
    7 Mart 2018 13:25
    0

    Ankara Beypazarı ilçesi harika bir yer. Şöyle anlatayım evler taş bina restore edilmiş ve bir çoğu pansiyon yada otele çevrilmiş kafak dinlemek için güzel bir atmosfer olmuş, küçük bir pazarı var havuç suyus Beypazarı kurusu, gibi yöresel tatları da var

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat
Nallıhan'da Gezilecek Yerler

Nallıhan'da Gezilecek Yerler

Nallıhan gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Mamak'ta Gezilecek Yerler

Mamak'ta Gezilecek Yerler

Mamak gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Ayaş'ta Gezilecek Yerler

Ayaş'ta Gezilecek Yerler

Ankara Ayaş ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Kızılcahamam’da Gezilecek Yerler

Kızılcahamam’da Gezilecek Yerler

Kızılcahamam başkent Ankara'nın ilçelerinden biridir. Ankara il merkezinin
Güdül’de Gezilecek Yerler

Güdül’de Gezilecek Yerler

Güdül, Ankara'nın ilçelerinden biridir. İl merkezine 90 kilometre mesafede
Sincan’da Gezilecek Yerler

Sincan’da Gezilecek Yerler

Sincan Ankara'nın kalabalık ilçelerinden biridir. Ankara'nın merkezine 27
Anıtkabir Tanıtımı

Anıtkabir Tanıtımı

Kurtuluş Savaşı’nın ve Türk tarihinin en büyük önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin
Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara'da Gezilecek Yerler

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde bulunup 1920 yılından itibaren Türkiye
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up