Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Sille’de Gezilecek Yerler

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Sille tarihi yapıları, kültürel zenginliği, türkülere konu olmuş ünlü bağları ve doğasıyla Konya'nın en ünlü sayfiyesi. Sönmüş bir volkan olan Takkeli dağının eteklerinde derin ve dar bir vadinin içinde kurulmuş olan Sille, 20. yüzyılın başına kadar Konya Rumlarının en kalabalık yerleşimiymiş. 20. yüzyılın başında Sille’de 30 cami ve mescit, 1 büyük kilise ve 15 şapel varmış. Sille’nin çevresindeki yamaçlarda kayalara oyulmuş ve duvarları fresklerle süslü birçok kilise ve şapelin kalıntısı görülüyor.

konya sille
Sille geçmişte sularıyla ünlü bir kasabaydı, Osmanlı döneminde Rumlar kasabaya kilometre uzaklıktan su getirmiş ve çeşmeler yaptırmıştı. Kasabanın her köşesinde bu çeşmelere rastlanıyor.


Kasaba SİT alanı ilan edildiği için eski dokusunu büyük oranda koruyor. Sille taşından inşa edilmiş toprak damlı evler de görülmeye değer. Kasabanın sırtlarında geçmişi Selçuklu dönemine kadar uzanan mezarlıklar yer alıyor. Mezar taşlarına işlenmiş her figürün bir anlamı bulunuyor. Örneğin sarıklı mezar taşları din adamlarını, fesli mezar taşları ise devlet adamlarını simgeliyormuş.

Sille’de Gezilecek Yerler

Kasabanın içi kadar yakınlarındaki Sille (Himmet Ölçmen) Barajı da görülmeye değer. Baraj gölünde birbirinden lezzetli balıklar yaşıyor, olta balıkçılığı ve piknik yapmak için çok ideal bir yer.

Sille Taşı

Sille’nin halı ve kilimleri, türküleri ve taşı da ünlü. Sille’de dokunan halı ve kilimler de, kullanılan doğal kök boyaları, motif ve desenleriyle dikkat çekiyor. Kasabanın testileri ve mumları da çok ünlü. Sille Taşı olarak bilinen ve buradan çıkarılan volkanik bir taş türü de çok rağbet görüyor. Yalnızca Sille’de değil Konya ve çevresindeki birçok yapıda da Sille Taşı kullanılmış. Restore edilen Hacı Ali Ağa hamamın­da Sille’de geçmişte kullanılan eşyalar sergileniyor. Eski okul binası da Sille Kültür Evi olarak ziyarete açılmış.

Hagios Konstantinos ve Eleni Rum Kilisesi

sille aya eleni kilisesi
Subaşı mahallesinde Hagios Konstantinos ve Eleni Rum Kilisesi bulunuyor. Halk arasında Büyük Kilise olarak adlandırılan kilisenin ilk olarak 327 yılında İmparator Konstantinos’un annesi Eleni tarafından Başmelek Mikhail adına inşa ettirildiği kabul ediliyor. Söylenceye göre Eleni, Kudüs’e hac için giderken Konya’ya uğramış, buradaki kayalara oyulmuş kiliseleri görünce bir kilise yaptırmaya karar vermiş ve kilisenin temel atma töreninde de bulunmuş. Kilisenin içindeki bir yazıtta 1833 yılında temelden inşa edilerek ibadete açıldığı anlatılıyor. Sille taşından inşa edilmiş yapının kubbesinin içinde İsa'nın resmi ve 1880 tarihi görülüyor. Kilisenin ikonostasis gibi bazı ahşap unsurları bile günümüze sağlam durumda ulaşmış.

Süt Kilisesi

Sille barajına çıkan yolun üzerinde halk arasında Süt Kilisesi olarak adlandırılan üst örtüsü çökmüş bir Rum Kilisesi bulunuyor. Burada korkudan ölen iyi niyetli birisinin gömülü olduğu kabul ediliyor ve herhangi bir nedenle sütü kesilen anneler ziyaret ettiğinde sütünün geri geleceğine inanılıyor.

Hagios Hariton Manastırı

Sille’yle Akyokuş arasındaki kayalara oyulmuş bir manastırda Mevlana'nın inzivaya çekildiği kabul ediliyor. Hagios Hariton Manastırı, manastırın bulunduğu yerdeki beyaz kayalar nedeniyle Ak Manastır olarak adlandırılmış. Manastır, askeri bölgede olduğu için yıkımdan kurtulmuş ve günümüze iyi durumda ulaşmış, ancak görebilmek için özel izin almak gerekiyor. Manastıra! Bulunduğu yerde Friglerce su perileri Si­lenler adına inşa edilmiş bir tapınak olduğu, Sille adının da buradan geldiği sanılıyor. Söy­lenceye göre Mevlana'nın oğlu Sultan Veled bu çevrede avlandığı sırada uçurumdan düşecek olmuş ve son anda yaşlı esrarengiz bir adam tarafından kurtarılmış. Sonradan kilisedeki bir resim sayesinde Veled’i ölümden kurtaran kişinin Aziz Hariton olduğu kabul edilmiş ve manastırın içine bir mescit inşa edilmiş

Bir zamanlar Mevlevi çelebileri bu olayın anısına yılın bir gecesini manastırda geçirirmiş ve manastırın kandillerinin zeytinyağı ihtiyacını da Mevleviler karşılarmış. Manastırın içinde Aziz Hariton’un mucizesi sonucu kayadan fışkırdığında inanılan bir ayazma da var. Mevlana'nın ayazmanın soğuk suyuna oturarak yedi gün boyunca inzivaya çekildiği ve sapasağlam ayağa kalktığı, ayrıca sıkça ziyaret ettiği manastırda 40 gün boyunca inzivaya çekildiği söyleniyor.

sille evleri
Mevlana'nın Hristiyanlara karşı hoşgörülü ve uzlaşmacı tavrının yörenin Türkleşmesinde ve Müslümanlaşmasında büyük rol oynadığı kabul ediliyor. Bir manastırın içinde mescidin bulunuşu, Müslüman bir din büyüğünün manastırda inzivaya çekilişi sıra dışı olaylar.

Konya kent merkezinde görülecek çok yer var. Bunların başında Mevlana Müzesi geliyor. Şimdi Çini Eserler Müzesi olan Karatay Müzesi, Arkeoloji Müzesi, İnce Minare Müzesi, Sırçalı Medrese Müzesi de görülmeye değer.

Yapmadan Dönme!

» Mevlana Müzesini gezmeden,
» Karatay Çini Eserleri Müzesi'ni görmeden,
» Sille sokaklarını turlamadan,
» Ak Manastırı ve çevredeki kaya kiliselerini görmeden,
» Etli ekmek yemeden, DÖNME!


Sille'de Ne Yenir?

Sille'ye özgü yemekler arasında Bamya çorbası, Rasto ve Gavinna başta geliyor. Sille'de kurutulmuş balığa gavinna deniyor ve genellikle gövce, kızılkanat gibi balıklar kurutuluyor. Balıklar temizlendikten sonra çömleğin içine döşenerek tuzlanıyor. Ağzı sıkıca kapatılan çömlekteki balıklar birkaç ay sonra yeniliyor.


Sille Nerede ve Nasıl Gidilir?

Konya İstanbul'a 663 km, Ankara'ya 258 km ve İzmir'e 548 km uzaklıkta. İstanbul'dan Konya'ya havayolu ve trenle de ulaşmak olanaklı.

Konya'nın bir mahallesi olan Sille ise kent merkezine 8 kilometre uzaklıkta. Mahalleyle Konya arasında belediye otobüsleri ve dolmuşlar çalışıyor.



admin / 05.02.2018 / 0 / 2 110

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirasları Listesinde olan bu güzel şehrimizi daha
Soğanlı Vadisi Gezilecek Yerler

Soğanlı Vadisi Gezilecek Yerler

Soğanlı; Göreme ve Ihlara’yla birlikte Kapadokya’nın en önemli üç vadisinden
Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler

Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler

Yabancı bir gezginin Anadolu’nun en vahşi romantik köşesi olarak betimlediği
Güzelyurt'ta Gezilecek Yerler

Güzelyurt'ta Gezilecek Yerler

Güzelyurt, muazzam taş konakları, kayalara oyulmuş kilise ve manastırları ve
Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Eskiden faal yanardağlar olan Erciyes ve Hasan Dağının püskürttüğü lav ve
Kapadokya'nın Sinasos'u: Mustafapaşa

Kapadokya'nın Sinasos'u: Mustafapaşa

Mübadeleye kadar önemli bir Rum yerleşimi olan Sinasos (Mustafapaşa) yakın
Seydiler’de Gezilecek Yerler

Seydiler’de Gezilecek Yerler

Sönmüş volkanlarla dolu Dağlık Frigya yöresi doğal oluşumları ve kayalara
Niğde'de Gezilecek Yerler

Niğde'de Gezilecek Yerler

Kapadokya’nın en ilgi çekici kentlerinden biri de Niğde. Kent merkezinde Rum,
Aksaray’da Gezilecek Yerler

Aksaray’da Gezilecek Yerler

Bu içeriğimizin asıl konusu Aksaray’da gezilecek yerler olacak fakat, şehrin
Konya'da Gezilecek Yerler

Konya'da Gezilecek Yerler

Konya ilimiz ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Konya ili 2016
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up