Türkiye'de gezilecek yerler bizden sorulur...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Edremit'te Gezilecek Yerler

Edremit'te Gezilecek Yerler

Edremit, Adramytteion ya da Pidasus adıyla MÖ 15. yüzyılda kurulmuştur. Çeşitli kaynaklarda Adramyttion, Landramutti, Pidasus adlarıyla geçmektedir. Kent, tarihi yollar üzerinde, özellikle de Troya ile Bergama arasında bulunduğu için sık sık el değiştirmiş ve istilalara uğramıştır.

edremit
Edremit Tarihi

MÖ 6. yüzyılda Kral Kroisos (Krezüs - Karun) döneminde Lidya kontrolü altına girmiştir. Yerleşim alanı, Lidya Kralı Kroisos'un kardeşi Adramis tarafından onarılıp geliştirilmiştir. Kente Adramytteion adının bu dönemde verildiği sanılmaktadır. Daha sonra Perslerin kontrolü altına giren bölgeyi, Büyük İskender 334'de kendi imparatorluğuna katmıştır, izleyen dönemlerde kente Roma ve Doğu Roma (Bizans) imparatorlukları hükmetmiştir. Kent 718 yılında hedefleri İstanbul olan İslam ordularının işgaline uğramıştır. 1076'da Selçuklular bölgeyi işgal ve yağma etmişlerdir. Bölge 1099'da, imparator Aleksios Komnenos döneminde (1081 - 1118) tekrar Doğu Roma (Bizans) imparatorluğu kontrolü altına girmiştir. Yerleşme, daha sonra Karesioğlu Beyliği'nin kontrolü altına girmiş, ardından Sultan Orhan Gazi döneminde (1326 -1359) Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Gizemli ilçemizin tarihini öğrendikten sonra şimdi de Edremit'te gezilecek yerler listemize bir göz atalım.

Kurşunlu Camisi

edremit kurşunlu cami
Aynı adlı caddededir. 15. yüzyıla tarihlenen yapı, kesme taştan, tek kubbeli camilerin klasik örneklerindendir. Caminin günümüze ulaşmayan bir medresesi olduğu bilinmektedir. Yapı, Hekimzade Yusuf Sinan Camisi olarak da bilinir.

Antandros Antik Kenti

antandros antik kenti
Pelasgoslar tarafından kurulan kent, ilçe merkezinin batısındaki Altınoluk beldesinin 4 km doğusunda bulunmaktadır. Kazdağı'nın güneyinde ve Edremit Körfezi'nin kuzeyindeki bir tepenin üzerinde kurulu kentin tarihi MÖ 1000'li yıllara kadar gitmektedir. Kent bir kale ve mezarlık ile çevrilidir. Artemis Kaplıcalarının bulunduğu Astya köyü (Ilıca) de buradadır. Kent, Hristiyanlık döneminde piskoposluk merkezi olmuştur. 1989 -1996 yılları arasında yapılan kurtarma kazılarından sonra, 2001 yılında bölgedeki arkeolojik çalışmalar yeniden başlatılmıştır.

2001 YILINDA TEKRAR BAŞLAYAN KAZILARDA, MS 1. YÜZYILA AİT OLDUĞU SANILAN DUVARLARI FRESKLER VE TABAN DÖŞEMELERİ İSE MOZAİKLERLE SÜSLÜ BİR EV BULUNMUŞTUR.

Şahinderesi Kanyonu

şahinderesi kanyonu
Altınoluk'un doğusundaki Avcılar köyünden Kaz Dağlarının içlerine doğru uzayan 27 km uzunluğunda bir kanyondur. Dağdan gelen çam kokulu havayı Altınoluk'a, denizin iyotlu havasını da dağa taşır. Bir nevi baca görevi gören ve yüksekliği yer yer 600 metreyi bulan kanyonda, çeşitli bitkiler ve soğuk su kaynakları vardır. Gölcüklere de rastlanan kanyon, tam anlamıyla bir doğa cennetidir.

Altınoluk

Edremit'e bağlı, ilçe alanının batısında yer alan yerleşim. Altınoluk'un Edremit Körfezi'ne açılan kıyısı, hareketli bir turizm merkezi durumundadır. Altınoluk, otel, motel ve pansiyonlarıyla 1990'lı yıllardan itibaren özellikle yazları gördüğü ilgiyle, oldukça büyümüş ve gelişmiştir.

Sütüven Şelalesi

Beyoba köyüne 2 km uzaklıkta bulunan şelalenin suları sekiz metre yüksekten düşmektedir. Şelalenin çevresini piknik alanı olarak düzenleyen Orman işletmesi, buraya bir de tesis inşa etmiştir.

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

tahtakuşlar etnografya müzesi
Akçay ile Altınoluk arasında yer alan Tahtakuşlar köyündeki bu müzede Türkmen kültürüne ait iş araçları, giysiler, çadırlar, ev aletleri gibi yüzlerce ürün sergilenmektedir.

Akçay

Edremit'in batısında, Çanakkale-izmir karayolu üzerindeki yerleşim yeridir. Edremit'in denizle bağlantısını sağlayan iskelesi durumundaki Akçay, yaz aylarında yoğun bir turizm merkezine dönüşmektedir. Zeytinlikler içinde, şirin bir yerleşmedir.

Akçay plajları 5 km uzunlukta ve 10-30 m genişlikte, ince kumlu doğal kumsallardır. Kentin hemen yakınında ve Edremit'e 10 km uzaklıktadır. Bu doğal kumsal çevresinde çayhaneler, gazinolar, lokantalar, evler, lojmanlar ve konaklama tesisleri bulunur. Plajlarda soyunma kabinleri, tuvalet, duş ve içecek su vardır. Akçay plajlarının önemli bir özelliği, denizin içinden kaynayan soğuk tatlı su kaynaklarının olmasıdır.

DÜNYANIN İLK GÜZELLİK YARIŞMASININ YAPILDIĞI KAZ DAĞLARININ ETEKLERİNE KURULMUŞ ŞİRİN BİR TATİL BELDESİDİR. AKÇAY VE ÇEVRESİ DÜNYADA OKSİJENİN EN BOL BULUNDUĞU YÖRELERDEN BİRİDİR.

Güre Kaplıcası

Çanakkale-İzmir karayolu üzerinde ve Akçay'a 3 km uzaklıktadır. 100 — yataklı otelinde lokanta, gazino ve otopark vardır. Güre Kaplıcası'nın kükürtlü suyu 59°C'dir. Kaplıcanın romatizma, kadın ve cilt hastalıklarına iyi geldiği öne sürülür. Ayrıca, çamur banyosu yapılabilen bir tesisi de vardır.

Edremit Nerede, Nasıl Gidilir?

Balıkesir il alanının batısında, Edremit Körfezi’nin kuzeydoğu kıyısında kurulu ilçe merkezi olan Edremit, İstanbul'a mesafesi 425 km olup E881 üzerinden yaklaşık 5 saatlik yolculuk sonucu ilçeye ulaşılabilir. Balıkesir merkezden Edremit'e düzenli otobüs ve minibüs seferleri düzenlenmektedir.
11.02.2018 / 0 / 35

Yorum Ekleyin

  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Ezine'de Gezilecek Yerler

Ezine'de Gezilecek Yerler

İki önemli antik kent olan Aleksandreia Troas ve Neandria'nın kalıntıları Ezine
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Kız Kulesi Tanıtımı

Kız Kulesi Tanıtımı

Milattan Önce Yunan komutan Alkibiades tarafından boğaza giriş, çıkış yapan
Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Antik çağda adı Tenedos olan kente, ilk olarak Lesbos (Midilli) Adası'ndaki
İznikte Gezilecek Yerler

İznikte Gezilecek Yerler

Her köşesi geçmişin görkemli izleriyle dolu olan İznik kendi adıyla anılan
Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecik, tarih boyunca çok büyük medeniyetlere hakimiyet alanı olmuş ve
Tekirdağda Gezilecek Yerler

Tekirdağda Gezilecek Yerler

Tekirdağ özellikle tatilcilerin yoğun olarak ilgi gösterdiği ve bünyesinde
Edirnede Gezilecek Yerler

Edirnede Gezilecek Yerler

Edirne, ülkemizin Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, sınır
Kocaelide Gezilecek Yerler

Kocaelide Gezilecek Yerler

Ülkemizin en büyük sanayi şehirlerinden birisi olan Kocaeli bölgesi için farklı
Balıkesirde Gezilecek Yerler

Balıkesirde Gezilecek Yerler

Ülkemizin müstesna kentlerinden olan Balıkesir topraklarının bir kısmı Marmara
Çanakkalede Gezilecek Yerler

Çanakkalede Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursada Gezilecek Yerler

Bursada Gezilecek Yerler

Bursa her mevsim sizleri tüm güzellikleri ile karşılayan sayılı kentlerimizden
İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
up