Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Edremit'te Gezilecek Yerler

Edremit'te Gezilecek Yerler

Edremit, Adramytteion ya da Pidasus adıyla MÖ 15. yüzyılda kurulmuştur. Çeşitli kaynaklarda Adramyttion, Landramutti, Pidasus adlarıyla geçmektedir. Kent, tarihi yollar üzerinde, özellikle de Troya ile Bergama arasında bulunduğu için sık sık el değiştirmiş ve istilalara uğramıştır.

edremit
Edremit Tarihi

MÖ 6. yüzyılda Kral Kroisos (Krezüs - Karun) döneminde Lidya kontrolü altına girmiştir. Yerleşim alanı, Lidya Kralı Kroisos'un kardeşi Adramis tarafından onarılıp geliştirilmiştir. Kente Adramytteion adının bu dönemde verildiği sanılmaktadır. Daha sonra Perslerin kontrolü altına giren bölgeyi, Büyük İskender 334'de kendi imparatorluğuna katmıştır, izleyen dönemlerde kente Roma ve Doğu Roma (Bizans) imparatorlukları hükmetmiştir. Kent 718 yılında hedefleri İstanbul olan İslam ordularının işgaline uğramıştır. 1076'da Selçuklular bölgeyi işgal ve yağma etmişlerdir.


Bölge 1099'da, imparator Aleksios Komnenos döneminde (1081 - 1118) tekrar Doğu Roma (Bizans) imparatorluğu kontrolü altına girmiştir. Yerleşme, daha sonra Karesioğlu Beyliği'nin kontrolü altına girmiş, ardından Sultan Orhan Gazi döneminde (1326 -1359) Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Gizemli ilçemizin tarihini öğrendikten sonra şimdi de Edremit'te gezilecek yerler listemize bir göz atalım.

Kurşunlu Camisi

edremit kurşunlu cami
Aynı adlı caddededir. 15. yüzyıla tarihlenen yapı, kesme taştan, tek kubbeli camilerin klasik örneklerindendir. Caminin günümüze ulaşmayan bir medresesi olduğu bilinmektedir. Yapı, Hekimzade Yusuf Sinan Camisi olarak da bilinir.

Antandros Antik Kenti

antandros antik kenti
Pelasgoslar tarafından kurulan kent, ilçe merkezinin batısındaki Altınoluk beldesinin 4 km doğusunda bulunmaktadır. Kazdağı'nın güneyinde ve Edremit Körfezi'nin kuzeyindeki bir tepenin üzerinde kurulu kentin tarihi MÖ 1000'li yıllara kadar gitmektedir. Kent bir kale ve mezarlık ile çevrilidir. Artemis Kaplıcalarının bulunduğu Astya köyü (Ilıca) de buradadır. Kent, Hristiyanlık döneminde piskoposluk merkezi olmuştur. 1989 -1996 yılları arasında yapılan kurtarma kazılarından sonra, 2001 yılında bölgedeki arkeolojik çalışmalar yeniden başlatılmıştır.

2001 YILINDA TEKRAR BAŞLAYAN KAZILARDA, MS 1. YÜZYILA AİT OLDUĞU SANILAN DUVARLARI FRESKLER VE TABAN DÖŞEMELERİ İSE MOZAİKLERLE SÜSLÜ BİR EV BULUNMUŞTUR.

Şahinderesi Kanyonu

şahinderesi kanyonu
Altınoluk'un doğusundaki Avcılar köyünden Kaz Dağlarının içlerine doğru uzayan 27 km uzunluğunda bir kanyondur. Dağdan gelen çam kokulu havayı Altınoluk'a, denizin iyotlu havasını da dağa taşır. Bir nevi baca görevi gören ve yüksekliği yer yer 600 metreyi bulan kanyonda, çeşitli bitkiler ve soğuk su kaynakları vardır. Gölcüklere de rastlanan kanyon, tam anlamıyla bir doğa cennetidir.

Altınoluk


Edremit'e bağlı, ilçe alanının batısında yer alan yerleşim. Altınoluk'un Edremit Körfezi'ne açılan kıyısı, hareketli bir turizm merkezi durumundadır. Altınoluk, otel, motel ve pansiyonlarıyla 1990'lı yıllardan itibaren özellikle yazları gördüğü ilgiyle, oldukça büyümüş ve gelişmiştir.

Sütüven Şelalesi

sütüven şelalesi
Beyoba köyüne 2 km uzaklıkta bulunan şelalenin suları sekiz metre yüksekten düşmektedir. Şelalenin çevresini piknik alanı olarak düzenleyen Orman işletmesi, buraya bir de tesis inşa etmiştir.

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

tahtakuşlar etnografya müzesi
Akçay ile Altınoluk arasında yer alan Tahtakuşlar köyündeki bu müzede Türkmen kültürüne ait iş araçları, giysiler, çadırlar, ev aletleri gibi yüzlerce ürün sergilenmektedir.

Akçay


Edremit'in batısında, Çanakkale-izmir karayolu üzerindeki yerleşim yeridir. Edremit'in denizle bağlantısını sağlayan iskelesi durumundaki Akçay, yaz aylarında yoğun bir turizm merkezine dönüşmektedir. Zeytinlikler içinde, şirin bir yerleşmedir.

Akçay plajları 5 km uzunlukta ve 10-30 m genişlikte, ince kumlu doğal kumsallardır. Kentin hemen yakınında ve Edremit'e 10 km uzaklıktadır. Bu doğal kumsal çevresinde çayhaneler, gazinolar, lokantalar, evler, lojmanlar ve konaklama tesisleri bulunur. Plajlarda soyunma kabinleri, tuvalet, duş ve içecek su vardır. Akçay plajlarının önemli bir özelliği, denizin içinden kaynayan soğuk tatlı su kaynaklarının olmasıdır.

DÜNYANIN İLK GÜZELLİK YARIŞMASININ YAPILDIĞI KAZ DAĞLARININ ETEKLERİNE KURULMUŞ ŞİRİN BİR TATİL BELDESİDİR. AKÇAY VE ÇEVRESİ DÜNYADA OKSİJENİN EN BOL BULUNDUĞU YÖRELERDEN BİRİDİR.

Güre Kaplıcası

güre kaplıcası
Çanakkale-İzmir karayolu üzerinde ve Akçay'a 3 km uzaklıktadır. 100 — yataklı otelinde lokanta, gazino ve otopark vardır. Güre Kaplıcası'nın kükürtlü suyu 59°C'dir. Kaplıcanın romatizma, kadın ve cilt hastalıklarına iyi geldiği öne sürülür. Ayrıca, çamur banyosu yapılabilen bir tesisi de vardır.


Edremit Nerede, Nasıl Gidilir?

Balıkesir il alanının batısında, Edremit Körfezi’nin kuzeydoğu kıyısında kurulu ilçe merkezi olan Edremit, İstanbul'a mesafesi 425 km olup E881 üzerinden yaklaşık 5 saatlik yolculuk sonucu ilçeye ulaşılabilir. Balıkesir merkezden Edremit'e düzenli otobüs ve minibüs seferleri düzenlenmektedir.
admin / 11.02.2018 / 1 / 606

Yorum Ekleyin


  1. tavsiye
    Ziyaretçi
    26 Nisan 2018 01:30
    0

    Edremit gezilebilecek çok güzel yerlere sahip. Özellikle, Kaz Dağları’nda doğa yürüyüşü yapmadan, Hasanboğuldu’yu ve Sütüven Şelalesi’ni görmeden, zeytin şekerini tatmadan, Akçay’da güneşin batışını seyretmeden, Altınoluk’ta gezmeden, çay içmeden dönmeyin :)

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Erdek'te Gezilecek Yerler

Erdek'te Gezilecek Yerler

Balıkesir ilinde yer alan Erdek, Marmara'nın en güzel yörelerinden biridir.
Burhaniye'de Gezilecek Yerler

Burhaniye'de Gezilecek Yerler

Fesleğen kokulu sokaklar, bol miktarda zeytin ağaçları ile çevrilmiş yollara ve
Ayvacık'ta Gezilecek Yerler

Ayvacık'ta Gezilecek Yerler

Ayvacık, doğa güzellikleri ve taş evleriyle dünya genelinde ve ülkemizde üne
Bursa Atatürk Kent Ormanı Tanıtımı

Bursa Atatürk Kent Ormanı Tanıtımı

Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer gibi büyük merkez ilçelere sahip olan ve nüfusu 3
Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Antik çağda adı Tenedos olan kente, ilk olarak Lesbos (Midilli) Adası'ndaki
Edirnede Gezilecek Yerler

Edirnede Gezilecek Yerler

Edirne, ülkemizin Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, sınır
Kocaelide Gezilecek Yerler

Kocaelide Gezilecek Yerler

Ülkemizin en büyük sanayi şehirlerinden birisi olan Kocaeli bölgesi için farklı
Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin müstesna kentlerinden olan Balıkesir topraklarının bir kısmı Marmara
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
6.4k
Twitter
6.6k
Facebook
1.2k
Pinterest
1.6k
Google+
Abone Olun!
up