Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Hacıbektaş'ta Gezilecek Yerler

Hacıbektaş'ta Gezilecek Yerler

Hacıbektaş Alevi-Bektaşilerin Anadolu'daki en önemli dini merkezi. Hacı­bektaş’ın tarihinin çok eskilere uzandığı biliniyor. İlçenin ilk kurulduğu yer olan Sulucakarahöyük’te Eski Tunç Çağından Roma dönemine kadar yerleşimin sürdüğü anlaşılmış. Sulucakarahöyük Hacı Bektaş’ın buraya yerleşmesinden sonra Anadolu Aleviliğinin merkezi haline gelmiş.

hacıbektaş
Hacı Bektaş Veli kimdir?

Horasan’da doğan Hacı Bektaş Veli'nin (1219-1271) ilk eğitimini Ahmet Yesevi’nin dergahında aldığı, daha sonra Anadolu’ya gelerek Babai ayaklanmasının önderi Baba İlyas'ın yanında yer aldığı kabul ediliyor. Hacı Bektaş Veli'nin burada kurduğu dergah zamanla Alevi-Bektaşi inancının merkezi haline gelmiş. Bu dergahtan halkı aydınlatan ve sorunlarını çözen dervişler, mürşitler, dedeler, dede-babalar yetişmiş. Hacı Bektaş'ın düşünceleri Anadolu'nun binlerce yıllık kültür birikimiyle harmanlanarak yeni ve hümanist bir düşünce doğmuş. İslamın çağdaş bir yorumu olan Bektaşilik, Hacı Bektaş'ın yolunu izleyenlerce oluşturulmuş. Dilerseniz yazımızın devamında Hacıbektaş'ta gezilecek yerler listemize göz atalım.

hacı bektaş veli külliyesi
Hacı Bektaş Veli Dergahı Külliyesi


Hacı Bektaş Veli Dergahı Külliyesi birbiri ardına sıralanan üç avludan ve avluların çevresindeki yapılardan oluşuyor. Külliyeye batıdaki anıtsal giriş kapısından ilk avluya giriliyor. Nadar Avlusu olarak adlandırılan avlunun sağında çamaşırhane ve hamam yer alıyor. Bunların önünde de yapılan Üçler Çeşmesi, avlunun sonunda da bilet gişesi ve Üçler Kapısı var. Üçler kapısından dergah yapılarının toplandığı ikinci avluya giriliyor. Dergah avlusunun sağında Arslanlı çeşme ve aşevi gibi birimler, solunda da dergahın en eski yapısı olan Meydan Evi var. İki bölümden oluşan Meydan Evi’nde toplantı ve cemler yapılıyordu. İkinci avlunun sonunda ve aşevinin sırasında 2. Mahmut döneminde inşa ettirilen bir mescit yer alıyor.

Hacı Bektaş Veli Türbesi

Dergahın avlusunun sonundaki Altılar kapısıyla türbelerin bulunduğu Hazret Avlusuna giriliyor. Tam karşıda Hacı Bektaş Veli Türbesi (Pir Evi) yer alıyor. Türbenin kapısından girilince sağda ve solda dergaha hizmet etmiş dedelerin ve babaların sandukaları görülüyor. Koridorun sağında çilehane olarak bilinen küçük bir oda, sonunda da üstü kubbelerle örtülü Kırklar Meydanı yer alıyor. Burada dergah eşyalarının yanı sıra çeşitli belgeler ve tarikatın ileri gelenlerinin sandukaları bulunuyor. Kırklar Meydanının sağında Selçuklu kümbeti tarzındaki kubbeli bir odada Hacı Bektaş Veli'nin sandukası var. Avlunun sağında da Bektaşi tarikatının kurucusu olarak kabul edilen Balım Sultan’ın türbesi yer alıyor.

hacı bektaş veli türbesi
Çilehane Tepesi

İlçenin birkaç kilometre dışındaki bir tepenin üzerinde de Çilehane yer alıyor. Çile­hane deki küçük bir mağarada Hacı Bektaş'ın inzivaya çekildiğine, mağaradaki delikten yalnızca günahsızların geçebileceğine inanılıyor. Mağaraya doğru giden yol dikilen heykeller nedeniyle Ozanlar Yolu olarak adlandırılmış. Büyük ozan Mahsuni Şerif vasiyeti gereği buraya gömülmüş, daha sonra mezarının başına bir heykeli dikilmiş.

Yapmadan Dönme!

» Çilehane'ye gitmeden,
» Mahsuni Şerifin mezarını görmeden,
» Hacı Bektaş Veli Dergâhı'nı dolaşmadan,
» Hacı Bektaş'ı anlamadan, DÖNME!


Hacıbektaş Nerede, Nasıl Gidilir?

Nevşehir, Kırşehir ve Kayseri'den Hacıbektaş'a direkt otobüs seferleri bulunuyor. Diğer kentlerden gelindiğinde aktarma yapmak gerekiyor. Hacıbektaş'ta birkaç otel ve pansiyon da bulunuyor. Etkinlikler sırasında kurulan çadır kentlerde kalmak olanaklı.admin / 13.02.2018 / 0 / 1 315

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirasları Listesinde olan bu güzel şehrimizi daha
Erkilet’te Gezilecek Yerler

Erkilet’te Gezilecek Yerler

Erkilet, Kayseri'nin Kocasinan ilçesine bağlı bir beldedir. İl merkezine 13
Hattuşa'da Gezilecek Yerler

Hattuşa'da Gezilecek Yerler

Bir zamanlar Asur ve Mısır’la birlikte dünyanın üç süper gücünden biri olarak
Seydiler’de Gezilecek Yerler

Seydiler’de Gezilecek Yerler

Sönmüş volkanlarla dolu Dağlık Frigya yöresi doğal oluşumları ve kayalara
Yazılıkaya Antik Kenti

Yazılıkaya Antik Kenti

Erken Tunç çağından beri yerleşimin olduğu sanılan Yazılıkaya antik kenti
Seyitgazi'de Gezilecek Yerler

Seyitgazi'de Gezilecek Yerler

Antik dönemde Nakoleia olarak adlandırılan ilçeye Seyyid Battal Gazi'nin mezarı
Niğde'de Gezilecek Yerler

Niğde'de Gezilecek Yerler

Kapadokya’nın en ilgi çekici kentlerinden biri de Niğde. Kent merkezinde Rum,
Aksaray’da Gezilecek Yerler

Aksaray’da Gezilecek Yerler

Bu içeriğimizin asıl konusu Aksaray’da gezilecek yerler olacak fakat, şehrin
Konya'da Gezilecek Yerler

Konya'da Gezilecek Yerler

Konya ilimiz ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Konya ili 2016
Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara'da Gezilecek Yerler

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde bulunup 1920 yılından itibaren Türkiye
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up