Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Nevşehir » Hacıbektaş'ta Gezilecek Yerler

Hacıbektaş'ta Gezilecek Yerler


Hacıbektaş gezilecek yerler
Hacıbektaş Alevi-Bektaşilerin Anadolu'daki en önemli dini merkezi. Hacı­bektaş’ın tarihinin çok eskilere uzandığı biliniyor. İlçenin ilk kurulduğu yer olan Sulucakarahöyük’te Eski Tunç Çağından Roma dönemine kadar yerleşimin sürdüğü anlaşılmış. Sulucakarahöyük Hacı Bektaş’ın buraya yerleşmesinden sonra Anadolu Aleviliğinin merkezi haline gelmiş.

Hacı Bektaş Veli kimdir?

Horasan’da doğan Hacı Bektaş Veli'nin (1219-1271) ilk eğitimini Ahmet Yesevi’nin dergahında aldığı, daha sonra Anadolu’ya gelerek Babai ayaklanmasının önderi Baba İlyas'ın yanında yer aldığı kabul ediliyor. Hacı Bektaş Veli'nin burada kurduğu dergah zamanla Alevi-Bektaşi inancının merkezi haline gelmiş. Bu dergahtan halkı aydınlatan ve sorunlarını çözen dervişler, mürşitler, dedeler, dede-babalar yetişmiş. Hacı Bektaş'ın düşünceleri Anadolu'nun binlerce yıllık kültür birikimiyle harmanlanarak yeni ve hümanist bir düşünce doğmuş. İslamın çağdaş bir yorumu olan Bektaşilik, Hacı Bektaş'ın yolunu izleyenlerce oluşturulmuş. Dilerseniz yazımızın devamında Hacıbektaş'ta gezilecek yerler listemize göz atalım.

Hacı Bektaş Veli Dergahı Külliyesi


Hacı Bektaş Veli Dergahı Külliyesi birbiri ardına sıralanan üç avludan ve avluların çevresindeki yapılardan oluşuyor. Külliyeye batıdaki anıtsal giriş kapısından ilk avluya giriliyor. Nadar Avlusu olarak adlandırılan avlunun sağında çamaşırhane ve hamam yer alıyor. Bunların önünde de yapılan Üçler Çeşmesi, avlunun sonunda da bilet gişesi ve Üçler Kapısı var. Üçler kapısından dergah yapılarının toplandığı ikinci avluya giriliyor. Dergah avlusunun sağında Arslanlı çeşme ve aşevi gibi birimler, solunda da dergahın en eski yapısı olan Meydan Evi var. İki bölümden oluşan Meydan Evi’nde toplantı ve cemler yapılıyordu. İkinci avlunun sonunda ve aşevinin sırasında 2. Mahmut döneminde inşa ettirilen bir mescit yer alıyor.

Hacı Bektaş Veli Türbesi

Dergahın avlusunun sonundaki Altılar kapısıyla türbelerin bulunduğu Hazret Avlusuna giriliyor. Tam karşıda Hacı Bektaş Veli Türbesi (Pir Evi) yer alıyor. Türbenin kapısından girilince sağda ve solda dergaha hizmet etmiş dedelerin ve babaların sandukaları görülüyor. Koridorun sağında çilehane olarak bilinen küçük bir oda, sonunda da üstü kubbelerle örtülü Kırklar Meydanı yer alıyor. Burada dergah eşyalarının yanı sıra çeşitli belgeler ve tarikatın ileri gelenlerinin sandukaları bulunuyor. Kırklar Meydanının sağında Selçuklu kümbeti tarzındaki kubbeli bir odada Hacı Bektaş Veli'nin sandukası var. Avlunun sağında da Bektaşi tarikatının kurucusu olarak kabul edilen Balım Sultan’ın türbesi yer alıyor.

Çilehane Tepesi

İlçenin birkaç kilometre dışındaki bir tepenin üzerinde de Çilehane yer alıyor. Çile­hane deki küçük bir mağarada Hacı Bektaş'ın inzivaya çekildiğine, mağaradaki delikten yalnızca günahsızların geçebileceğine inanılıyor. Mağaraya doğru giden yol dikilen heykeller nedeniyle Ozanlar Yolu olarak adlandırılmış. Büyük ozan Mahsuni Şerif vasiyeti gereği buraya gömülmüş, daha sonra mezarının başına bir heykeli dikilmiş.

Yapmadan Dönme!
» Çilehane'ye gitmeden,
» Mahsuni Şerifin mezarını görmeden,
» Hacı Bektaş Veli Dergâhı'nı dolaşmadan,
» Hacı Bektaş'ı anlamadan, DÖNME!

Hacıbektaş Nerede, Nasıl Gidilir?

Nevşehir, Kırşehir ve Kayseri'den Hacıbektaş'a direkt otobüs seferleri bulunuyor. Diğer kentlerden gelindiğinde aktarma yapmak gerekiyor. Hacıbektaş'ta birkaç otel ve pansiyon da bulunuyor. Etkinlikler sırasında kurulan çadır kentlerde kalmak olanaklı.admin / 13.02.2018 / 0 / 3 884

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ürgüp'te Gezilecek Yerler

Ürgüp'te Gezilecek Yerler

Ürgüp gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Avanos'ta Gezilecek Yerler

Avanos'ta Gezilecek Yerler

Avanos gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Uçhisar’da Gezilecek Yerler

Uçhisar’da Gezilecek Yerler

Uçhisar gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirasları Listesinde olan bu güzel şehrimizi daha
Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Eskiden faal yanardağlar olan Erciyes ve Hasan Dağının püskürttüğü lav ve
Kapadokya'nın Sinasos'u: Mustafapaşa

Kapadokya'nın Sinasos'u: Mustafapaşa

Mübadeleye kadar önemli bir Rum yerleşimi olan Sinasos (Mustafapaşa) yakın
Nevşehir'de Gezilecek Yerler

Nevşehir'de Gezilecek Yerler

Nevşehir Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde yer alan tarihi ve doğal
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up