Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Düzce » Akçakoca'da Gezilecek Yerler

Akçakoca'da Gezilecek Yerler


Akçakoca; mavi bayraklı plajları, kıyıdan dağlara kadar uzanan yemyeşil bitki örtüsü, doğayla uyumlu evleri, ahşap camileri, şelaleleri, yaylaları, konukse­ver halkı ve kozmopolit kültürüyle ziyaretçilerini bekliyor. Akçakoca 50’li yılların başında daha Bodrum’un, Marmaris’in adı duyulmamışken turizmle tanışmış. Ankara’ya ve İstanbul'a yakınlığı sayesinde ünlenmiş ve o yıllarda tatil deyince akla gelen ilk yer olmuş.

Akçakoca gezilecek yerler
Daha Turizm Bakanlığı bile yokken ilçede turizm derneği kurulmuş. Ancak geçen zaman çok şeyi alıp götürmüş; bir zamanlar yalnızca denizden ulaşılabilen Ege ve Akdeniz’in kıyılarındaki kasabalara yolların açılması, ha­vayolu ulaşımının kolaylaşması ve diğer tatil merkezlerine göre Akçakoca'nın sezonunun kısa oluşu turizmin gerilemesine neden olmuş.


Akçakoca çevresinde birçok Laz, Gürcü, Abhaz ve Hemşinli köyü var. Bu köylerde yaşayanların hemen hemen hepsi anadillerini konuşuyor, yemeklerinden şarkılarına dek gelenek ve göreneklerini yaşatıyor. İşte bu kültürel zenginlik Akçakoca'nın en büyük şanslarından biri olarak değerlendirilmeyi bekliyor.

Düzce ilimize bağlı güzide ilçemiz olan Akçakoca’da gezilecek yerlere bir göz atalım.

Merkez Camisi

İlçenin en önemli yapısı ilginç bir mimariye sahip olan Merkez Camisi. Cami'nin Türkiye’de benzeri yok. Akçakoca’da zamana direnen yaklaşık 100 civarında ahşap ev var. Bu evlerin çoğu Yukarı Mahalle’de bulunuyor.

Ceneviz Kalesi

Akçakoca'nın içinde eski yerleşimlerden bir iz yok ancak ilçenin 3 km kadar batısındaki Ceneviz Kalesi büyük ölçüde ayakta duruyor.

Akçakoca Plajları

İçi piknik alanı olarak düzenlenen kalenin iki yanında mavi bayraklı plajlar var, bunlardan batıdakine Kale plajı, doğudakine Kadınlar plajı deniyor. Kadınlar plajına adından da anlaşılacağı gibi yalnızca kadınlar girebiliyor. Akçakoca'nın hem içindeki hem de çevresindeki plajlardan denize girilebiliyor. Çayağzı, Edilliağzı, Karaburun ve Melenağzı ilçe yakınlarındaki en ünlü plajlar.

Melenağzı İstanbul'a da su sağlanan Melen çayının denize döküldüğü yerde kurulmuş bir Gürcü köyü. Buradaki plajlarda denize girildiği gibi, Melen Çayı’nda tekneyle dolaşılabiliyor.

Cumayanı Mesire Alanı

Cumayanı Mesire yeri ise ilçeye 3 km uzaklıkta. Derenin kıyısındaki mesire alanı adını buradaki tarihi bir camiden alıyor.

Aktaş Şelalesi

Eski adı Gebekilise olan Aktaş çoğunlukla Lazların yaşadığı bir köy; Aktaş Şelalesi bu köyü de turizmle tanıştırmış. Köyden şelalenin bulunduğu vadiye Patpat adı verilen araçlarla ulaşılıyor. Bu yörede su motorundan geliştirilen ve büyük rağbet gören araçlara çıkardığı ses nedeniyle Patpat deniyor.

Kurugöl Kanyonu

İlçe merkezine 9 km uzaklıktaki Kurugöl köyü yakınlarında da köyün adıyla anılan bir kanyon var. Kanyonun büyük bölümünde rahatça yürünebiliyor, ancak bir noktadan sonra kanyon ikiye ayrılıyor, ya iplerle şelalenin bulunduğu noktaya tırmanmak ya da zorlu etabı geçebilmek yer yer adam boyuna varan suya girmek gerekiyor.


Yapmadan Dönme!
» Aktaş Şelalelesi'ni görmeden,
» Patpat'a binmeden,
» Kurugöl Kanyonu'nu geçmeden,
» Lenin heykelini görmeden,
» Melengüçceği tatlısı yemeden, DÖNME!

Akçakoca'da Ne Yenir?

Akçakoca bir sahil kasabası olduğu için doğal olarak balık öne çıkıyor. Balık çeşit­lerinin lezzeti mevsimine göre değişiyor, burada genellikle fındık yağıyla kızartıla­rak servis ediliyor.

Akçakoca'ya özgü lezzetler arasında ise Melengüçceği Tatlısı ve Mancarlı Pide ilk sırayı alıyor. Asıl zenginlik ise şimdilik evlerde gizli; Akçakoca'da her topluluğun kendine özgü yemekleri var. Örneğin Hemşinlilerin Kaldırık Otu, Hemşin Karışığı ve Hemşin Mantısı pazara sunulacağı günü bekliyor.

Akçakoca Nerede, Nasıl Gidilir?

Akçakoca İstanbul'a 243 km, Ankara'ya 275 km ve İzmir'e 585 km uzaklıkta. Otoban sayesinde Ankara ve İstanbul'dan ilçeye 2-2,5 saatte ulaşılıyor.admin / 16.02.2018 / 0 / 5 785

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Güzeldere Şelalesi Tanıtımı

Güzeldere Şelalesi Tanıtımı

Düzce Güzeldere Şelalesi, mesire yeri veya tabiat parkı olarak da
Kaynaşlı’da Gezilecek Yerler

Kaynaşlı’da Gezilecek Yerler

Kaynaşlı gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Düzcede Gezilecek Yerler

Düzcede Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alan muhteşem şehirlerimizden biri de
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up