Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Amasra'da Gezilecek Yerler

Roma döneminde Bithynia-Pontus eyaletinin başkenti olan Amasra'nın önemi artmış, anıtsal yapılarla donatılıp surlarla çevrilmiş. 1261 yılında Cenevizlilere verilen Amasra iki yüz yıl sonrada Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılmış.

amasra
Cumhuriyetin ilk yıllarında Amasra'nın yıldızı sönmüş, hatta belediyesi kapatılmış, limanın genişletilmesiyle birlikte önem kazanınca 1955 yılında tekrar belediyelik olmuş. Amasra’da gezilecek yerler listemize bakacak olursak;


Kuşkayası Anıtı

kuşkayası anıtı
Bartın’dan Amasra’ya giden iki yol var. Anadolu’da başka örneği olmayan biricik yol anıtı Kuşkayası’nın önünden geçen eski yol, oldukça virajlı ve yılan gi­bi kıvrıla kıvrıla Amasra’ya doğru iniyor. Yeni yol ise daha düzgün. Roma imparatoru Tiberius Germanicus Claudius (MS 41-54) zamanında Bithynia-Pontus Vali'si Galius Julius Aguilla tarafından yaptırılmış karayolu dinlenme yeri ve anıtı olan Kuşkayası Amasra’ya 4 km uzaklıkta. Anıtın bulunduğu yerin manzarası müthiş, kayaya oyulmuş anıtın solunda bir sütun üzerinde duran başı kopuk Roma kartalı, sağda ise Claudius’un başı yok edilmiş bir kabartması, anıtın üzerinde de iki yazıt var.

Bakacak Tepesi

amasra bakacak tepesi
Kuşkayası’nı birkaç kilometre geçtikten sonra Amasra'nın en güzel görüldüğü noktaya; Bakacak Tepesi’ne ulaşılıyor. Amasra'nın Osmanlılarca fethi öncesinde Bakacak tepesinden aşağıya bakan Fatih’in, gördüğü manzaraya hayran kalarak hocası Akşemseddin’e: “Lala, Çeşm-i Cihan bura mı ola?” dediği söyleniyor.

Direkli Kaya

amasra direkli kaya
Etrafı ormanlarla kaplı bir yarımadanın üzerinde kurulan Amasra'nın iki yanındaki doğal ve korunaklı limanlar tarih boyunca önemli bir liman kenti olmasını sağlamış. Yarımadanın doğusundaki koya “Büyük Liman”, batısındaki koya ise “Küçük Liman” deniyor. Her iki koyda da denize girilebilecek plajlar var, ama en büyük plaj Büyük Liman’da. Küçük Liman’daki Direkli Kaya olarak bilinen tarihi kulenin önünden de Prenses Amastris’in denize girdiğine inanıyor Amasralılar. Yakın çevrede Bozköy ve Çakraz gibi ünlü plajlar da var.

Amasra Kalesi

amasra kalesi
Amasra'nın ilk olarak Sesamos adıyla Amazonlar tarafından kurulduğu kabul ediliyor. Büyük İskender zamanında yeniden kurulan kent Amastris olarak anılmaya başlamış. Amasra’ya adeta bir ortaçağ kenti havası veren kalesi ilk kez Roma döneminde yapılmış, günümüze ulaşan surları ise Bizanslılarca inşa edilmiş. Cenevizlile­rin yeni kapılar açıp ve güçlendirdiği kalenin surları Boztepe ve Zindan mahallelerini çevreliyor, Zindan mahallesinin içinde ikinci bir surla çevrili bölge ise İçkale olarak adlandırılıyor. Halk arasında Sormagir kalesi olarak bilinen Boztepe aslında bir ada, tek gözlü Kemere köprüsüyle yarımadaya bağlanıyor.

Fatih Camisi

amasra Fatih Camisi
Küçük Liman’dan Boztepe’ye doğru giden yolun üzerindeki dar sokaklar ve merdivenler kalenin içlerine doğru gidiyor. İçkale’deki Fatih Camisi 9. yüzyılda inşa edilmiş bir Bizans kilisesi. 19301u yıllara kadar cami olarak kullanılan bir başka Bizans kilisesi ise şimdi kültür ve sanat evi olarak kullanılıyor. Amasra’nın bir zamanlar Cenevizlilerin egemenliğinde olduğunun en büyük kanıtı ise kalenin surlarında ve kapılarında görülen hanedan armaları.

Tavşan Adası

amasra tavşan adası
Amasra'nın biraz açığında üzerinde yalnızca tavşanların yaşadığı Tavşan Adası var. Sandal ya da motorlarla bu adaya gidilebiliyor.

Amasra Müzesi

amasra müzesi
Roma dönemi yapısı olduğu bilinen Be­desten ve Osmanlı hamamı, Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait arkeolojik eserler ve Osmanlı dönemine ait etnografik eserlerin sergilendiği müze de görülmeye değer.

Çekiciler Çarşısı

amasra çekiciler çarşısı
Amasra'nın en çekici yeri ise Çekiciler Çarşısı. Amasra’ya gelen hemen herkes bu çarşıyı ziyaret ediyor. Burada birbiri ardına sıralanmış onlarca dükkan var ve bu dükkanlarda peçetelikten rahleye dek bin bir çeşit ağaç ürünleri satılıyor. Şimşir, ceviz, kiraz ve kızılağaç kullanılarak yapılan eşyaların çoğu dükkanların arkasında üretilip desenleniyor. Çarşıya adını veren çekicilik Amasra’ya özgü bir el sanatı. Çekici ustaları hünerlerini armut ağacından yaptıkları kaselerde gösterirmiş. Bu kaselerin ünlü “Amasra Salatası’na da özel bir aroma verdiği söyleniyor. Kimine göre ise salatanın lezzeti kaseden değil mevsimine göre kullanılan en az yirmi bir çeşit malzeme ve sostan geliyor, hatta salataya lezzet veren so­sun oranını babanın bile oğluna öğretmediği söyleniyor.


Yapmadan Dönme!

» Kuşkayası anıtı görmeden,
» Amasra'yı ve Bartın ırmağını tekne turlarıyla keşfetmeden,
» İnkumu, Amasra ve Çakraz'da denize girmeden,
» Amasra'da balık ve salata yemeden, DÖNME!

Amasra'nın Neyi Meşhur?

Bartın’ın zengin mutfak kültürüne de sa­hip Amasra’nın yöresel yemekleri arasında Pumpum Çorbası, Yumurtalı Isbut (bir ot çeşidi), Kabak Burması, Pirinçli Mantı, Halışka ve incir Dondurması başta geliyor.

Amasra Nerede, Nasıl Gidilir?

Amasra Bartın'a 17 km uzaklıkta. Bartın'dan Amasra'ya her yarım saatte minibüs kalkıyor, büyük kentlerden Amasra'ya direkt otobüs seferleri yapılıyor.admin / 18.02.2018 / 0 / 649

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Tokatta Gezilecek Yerler

Tokatta Gezilecek Yerler

Tokat'a seyahat düşünüyorsanız öncelikle sizleri çok güzel tarihi mekanların
Gümüşhanede Gezilecek Yerler

Gümüşhanede Gezilecek Yerler

Antik dönemden beri işletilen maden yataklarıyla ünlü olan Gümüşhane Yunanca’da
Giresunda Gezilecek Yerler

Giresunda Gezilecek Yerler

Y emyeşil doğası ve hırçın denizi ile tipik Karadeniz şehirlerinden biri olan
Düzcede Gezilecek Yerler

Düzcede Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alan muhteşem şehirlerimizden biri de
Orduda Gezilecek Yerler

Orduda Gezilecek Yerler

Karadeniz'in tam ortasında yer almakta olan Ordu, mavi ile yeşilin farklı
Rizede Gezilecek Yerler

Rizede Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz’in en büyük kenti olan Trabzon, Anadolu topraklarındaki son
Samsun'da Gezilecek Yerler

Samsun'da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in incisi olarak isimlendirilen Samsun tertemiz sahili, doğal
Bizi Takip Edin!
7.4k
Twitter
8.6k
Facebook
11.2k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up