Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Balıkesir » Burhaniye'de Gezilecek Yerler

Burhaniye'de Gezilecek Yerler


Burhaniye gezilecek yerler
Fesleğen kokulu sokaklar, bol miktarda zeytin ağaçları ile çevrilmiş yollara ve tertemiz havaya sahip Balıkesir’in güzide Burhaniye ilçesi ülkemizde turistik açıdan nadide ilçelerimizden biri haline gelmiştir. Ege kıyısında yer alan, Ege'nin gerçek ruhunu yansıtan şirin bir ilçedir.

Burhaniye Tarihi

Ege Denizi'nden 4km içeride, Burhaniye Ovası'nın güney kıyısındadır. MÖ. 15. yüzyılın ortalarında Mysia bölgesi halkı tarafından kurulan kent, Adramytteion'a (Latince: Adramyttum) bağlı kalmış ve onunla anılmıştır. Adramytteion adı bilindiği kadarıyla, Lidya Kralı Kroisos'un (Krezüs - Karun) kardeşi Adramys'ten gelir.


Adramys, savaşlar gibi çeşitli nedenlerle harap olan kentin imarını yeniden ele almıştır. Kent, Bergama Krallığı'nın Roma topraklarına katılmasıyla önce Roma, sonra da Doğu Roma (Bizans) egemenliği altına girmiştir. 1300'lerin başında Karesioğulları Beyliği'nin yönetimine giren kent, 1323'de de Osmanlı imparatorluğu topraklarına katılmıştır. 15. yüzyılda burada bulunan bir su kemerinden dolayı Kemer adını alan yerleşme, 1867 yılına kadar Edremit'e bağlıyken, bu tarihten itibaren bağımsız bir ilçe olmuştur.

İlçeye adı Sultan II. Abdülhamit Döneminde (1876- 1909), Sultan II. Abdülhamid'in oğlu Burhanettin’den dolayı verilmiştir.

Tarih bilgisini de verdikten sonra şimdi gelelim Burhaniye gezilecek yerler listemize.

Adramytteion Antik Kenti

Doğal güzellikleri ve tarihi değerleri Burhaniye sınırları içerisinde yer alan bir antik kenttir Adramytteion. Yüzyıllara meydan okumuş bu kent, Karataş mevkinden başlayarak 8 kilometre boyunca bir alan üzerinde yer almaktadır. Adramytteion Antik Kenti, Mysie bölgesinde Edremit Körfezi içerisinde yer alan en eski Anadolu şehri olarak geçmektedir. Tarihe kısa bir yolculuk için, tavsiye edilen bir gezi alanıdır.

Ören Plajları

Bakir doğası ve masmavi denizi ile Burhaniye’ye bağlı olan Ören Plajı, doğal bir film platosudur. Tatilinizi, zeytin ağaçları ile birlikte geçirmek istiyorsanız mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir tatil kentidir. Burhaniye'ye 4 km uzaklıktadır. Otel, pansiyon, çeşitli eğlence merkezleri ve ince kumu ile ünlü Ören, Edremit Körfezinin en modern plaj tesislerine sahip beldeleri arasındadır, ören plajları yaklaşık 10 km uzunluğunda ve 40-60 m enindedir.

Kaya Sunakları

Madra Dağı eteklerinde yer alan bu sunakların, Orta Avrupa ve Doğu ülkelerinde de benzerleri görülmektedir. Cilalı Taş Devrinden bu yana var olduğu bilinen bu sunaklar, doğayla bütünleşerek düşünme tarzını temsil etmektedir. Büyük tarihi önemler taşıyan Bahadınlı Köyü, Bahadınlı Köyü Mağarası ve Hisarköy Kaya Sunağı mutlaka ziyaret edilmelidir.

İskele Mahallesi

Körfez bölgesindeki en büyük yat limanını bu mahalle barındırmaktadır. Bu iskele, yatları ve büyük balıkçı teknelerini ağırlamaktadır. Burada kendinizi adeta balıkçı köyünde hissetmeniz mümkündür. Ayrıca kıyıda bulunan birçok balık lokantasından, damak tadınıza uygun balık türlerini de keşfedebilirsiniz.

Seklil Tepe Çamlığı

Burhaniye’ye 3 kilometre uzaklığında bulunan bir tatil köyüdür. Diğer tatil alanlarına göre, bol miktarda eğlence merkezleri bulunmakta. Üstelik bu alanda yer alan Öğretmenler Mahallesini de ziyaret ederek çok güzel ve geniş bir kumsalda denizin tadını çıkartabilirsiniz.

Burhaniye Nerede, Nasıl Gidilir?

Balıkesir iline bağlı olan Burhaniye, İzmir ilimize 80 kilometre, Balıkesir'e ise 95 kilometre uzaklığındadır. İster karayolu ile isterseniz Edremit Körfez Havalimanını kullanarak havayolu ile ulaşmak mümkündür.admin / 28.02.2018 / 1 / 8 895

Yorum Ekleyin


  1. Murat
    Ziyaretçi
    13 Ocak 2019 19:39
    0

    Her sene yaz tatilimizi Burhaniye'de bulunan Sarımsaklı beldesinde yapardık. Fakat bir kaç senedir çok kalabalıklaşmaya başladı. Öyle ki akşamları yürüyüşe çıkmak istediğimizde nefes bile almakta zorlanıyoruz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Küçükköy (Yeniçarohori) Tanıtımı

Küçükköy (Yeniçarohori) Tanıtımı

Marmara ve Ege Bölgesine sınırı olan nadide bir ilimiz var sıklıkla
Karesi'de Gezilecek Yerler

Karesi'de Gezilecek Yerler

Karesi ülkemizin batısında bulunan güzel ilçelerden bir tanesidir. Balıkesir
İvrindi’de Gezilecek Yerler

İvrindi’de Gezilecek Yerler

İvrindi, Balıkesir’in küçük ama güzel ilçelerinden bir tanesidir. Köklü bir
Havran’da Gezilecek Yerler

Havran’da Gezilecek Yerler

Havran, Balıkesir ilçe merkezine 78 km uzaklıkta bulunan eski bir yerleşim
Gömeç'te Gezilecek Yerler

Gömeç'te Gezilecek Yerler

Gömeç Balıkesir’in bir ilçesi olup, Ayvalık ve Burhaniye ilçelerinin arasında
Altınova’da Gezilecek Yerler

Altınova’da Gezilecek Yerler

Balıkesir ili Ayvalık ilçesine bağlı, turistik bir mekan olan Altınova,
Gönen’de Gezilecek Yerler

Gönen’de Gezilecek Yerler

Gönen Balıkesir’in bir ilçesidir. Balıkesir’e uzaklığı 104 km’dir. Bandırmaya
Bandırma’da Gezilecek Yerler

Bandırma’da Gezilecek Yerler

Bandırma, Balıkesir iline bağlı olan Marmara Denizi kıyısında yer alan bir
Edremit'te Gezilecek Yerler

Edremit'te Gezilecek Yerler

Edremit, Adramytteion ya da Pidasus adıyla MÖ 15. yüzyılda kurulmuştur. Çeşitli
Ayvalıkta Gezilecek Yerler

Ayvalıkta Gezilecek Yerler

Midilli Adasının tam karşısındaki Ayvalık benzersiz kumsallar ve doğa harikası
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up