Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Belgrad Ormanı Tanıtımı

Belgrad Ormanı Tanıtımı


Belgrad Ormanı
İstanbul’un akciğeri denildiğinde akla ilk gelen isim, Belgrad Ormanı’dır. İstanbul şehrimizin en büyük ormanıdır. Bol oksijenli bir ortamda, hafta sonu piknik veya kahvaltı yapacaklar için en güzel dinlenme ve aktivite yerlerinden birisidir. Kanuni Sultan Süleyman, Sırbistan Seferleri’nden gelen eserleri bu ormana yerleştirmesi ile başlamıştır.

1500’lü yıllarda burada yaşayan Sırplar, içme suyuna ve ormana zarar vermeye başlamış, Kanuni Sultan Süleyman tarafından bu ormandan çıkarılmışlardır, sadece isimleri kalmıştır. Belgrad Ormanı Avrupa yakasının, kuzeyinde bulunan Sarıyer ilçesindedir. Kapladığı alan ise yaklaşık 5400 hektarlık bir bölgedir. Maslak’tan başlayarak, sırası ile Bahçeköy, Zekeriyaköy, Göktürk, Uskumruköy ve Kemerburgaz’ı da içine almıştır. Büyük bir alan kaplayan bu ormanda, farklı mesire alanları oluşturulmuş ve orman çeşitli bölümlere ayrılmıştır.

Belgrad Ormanı Gezilecek Yerler

Belgrad Ormanı İstanbul’da spor yapmak için en ideal doğal spor salonudur. Orman içerisinde bisiklet parkuru ve yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Zaman zaman bu ormanda, spor etkinlikleri de düzenlenmektedir. Yürüyüş parkurunda, yürüyüş yapan insanların ne kadar yürüdüklerini görmeleri açısından yer yer mesafe tabelaları da bulunmaktadır. Bu ormanı ziyaret edenlerin temel ihtiyaçlarını karşılamak adına belediye çeşitli büfeler de açmaktadır. Orman girişinde bir otopark bulunmaktadır.

Neşet Suyu Mesire Alanı

Bahçeköy’den girişte iki ayrılan, sol taraftan devam edildiğinde karşınıza çıkan alandır. Bu alan 6 kilometrelik yürüyüş yolu, çocuk parkı ve piknik oturaklarına sahiptir. Ayrıca belediyenin halka hizmet verdiği, büfelerden biri de bu alandadır. Taze meyve sıkmaları satan bir büfe daha bulunmaktadır. Yürüyüş yolunun kıyı bölümünde büyük bent gözükmektedir.

Irmak Mesire Alanı

Bu alanın içerisinde berrak bir dere bulunmaktadır. Genellikle koşu sporu ile ilgilenen kişileri burada görmeniz mümkün, alanda koşu parkuru da vardır.

Binbaşı Çeşmesi Mesire Alanı

Bu alan ailecek piknik yapacak kişiler için idealdir. Çocuk parkı, oturma alanları ve yürüyüş parkurunu içinde barındırmaktadır. Bahçeköy-Kemerburgaz karayolu üzerinden bu alana giriş yapılabilmektedir. Bu mesire alanını her mevsim ziyaret edebilirsiniz, her mevsimde farklı bir havası vardır.

Bentler Mesire Alanı

İsminden de anlaşılacağı üzere, Osmanlı döneminde şehrin su ihtiyacı bu alan içerisinde bulunan üç bentten tedarik edilmekteydi. Alanda çocuk parkları, bisiklet ve koşu parkuru bulunmaktadır. Alışveriş yapılacak yerleri de içinde barındıran bu alana, Bahçeköy girişindeki iki yönlü yoldan, sağa saparak ulaşabilirsiniz.

Kömürcübent Mesire Alanı

Orman içerisinde geyiklerin yetiştirildiği alan burasıdır. Üstelik bu alan ziyarete de açık, geyik severler için harika bir fırsat sunmaktadır. Topuz Deresi üzerine yer almaktadır.

Falih Rıfkı Atay Mesire Alanı

Bahçeköy’den girildiğinde, karşınıza çıkacak yoldan sola saparsanız Neşet Suyu Mesire Alanı’na varacaksınız. Bu alanı geçerek, biraz daha ilerlediğinizde Falih Rıfkı Atay Mesire Alanı’na ulaşabilirsiniz. Mesire alanında futbol severler için bir saha bulunmakta. Su ihtiyacınızı karşılamak için çevredeki çeşmelerden faydalanabilirsiniz. Piknik severler için ise, oturaklar da bulunmaktadır. Bu alan bölgede büyük yer kaplaması sebebiyle ünlenmiştir.

Mehmet Akif Ersoy Mesire Alanı

Çayırbaşı yolu üzerinde bulunan bu alanda, futbol sahası vardır. Bu alan çok büyük gruplara bile yetecek kadar yer bulundurur. Ayrıca Sarıyer’in merkezine yakınlığı sebebiyle oldukça popüler bir alandır.

Fatih Çeşmesi Mesire Alanı

Bol miktarda kuş ve sincap barındıran bu alan, adını Fatih Sultan Mehmet Çeşmesi’nden almıştır. Bu mesire alanında restoran olarak hizmet veren bir yer de bulunmaktadır. Bahçeköy içerisinden geçerek Kemerburgaz’a erişen yolu izleyerek, ulaşmanız mümkün olacaktır.

Ayvad Bendi Mesire Alanı

Ormanda yer alan mesire bölgelerinden, manzara açısından en güzel olan bölgesidir burası. Ayvad deresi üzerinde kurulmuş bu alan, su toplama havzasının olduğu bölümdedir. Fotoğrafçılar tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Kemerburgaz-Bahçeköy karayolu üzerinden ulaşılabilirdir.

Belgrad Ormanı Giriş Ücreti

Araç ile geldiyseniz, ne yazık ki Belgrad Ormanı'na giriş ücretli. Araç türüne göre giriş ücretleri değişkenlik göstermektedir. Hafta sonu döneminde 11-20₺ arası, hafta içi ise 5₺ olarak ücretlendirilmektedir. Eğer yaya yoluyla veya bisikletle geldiyseniz giriş ücreti bulunmamaktadır.

Belgrad Ormanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Belgrad Ormanı, Çatalca Yarımadası üzerinde en doğuda bulunmaktadır. Doğu yönü İstanbul Boğazına, kuzey yönü ise Karadeniz’e kadar varmaktadır. Araç ile gelecek olan misafirler için en ideal yol, Maslak-Sarıyer istikametini takip ederek, Tarabya sapağını görülmesinin hemen ardından U dönüşü yaparak Bahçeköy tabelalarını izlemesidir. Bu tabelaların yönlendireceği yol, sizi ormanın giriş kısmına kadar götürecektir. Otobüs kullanarak gelmek isteyenler; 42T, 42M, 42R, 42HM, 153 numaralı hat otobüslerine binmeliler.admin / 02.03.2018 / 2 / 23 844

Yorum Ekleyin


 1. Gökhan
  Ziyaretçi
  7 Mart 2018 12:58
  0

  Gerçekten sizin de dediğiniz gibi İstanbul’un akciğeri. Zaten artık hangi şehrin akciğeri kaldı ki! Belgrad’da nefes almak isteyenlere şiddetle öneririm. Çok faydalı ve açıklayıcı makale olmuş. Kaleminize sağlık.

 2. Serhat Erkan
  Ziyaretçi
  7 Mart 2018 21:44
  0

  istanbul'da nefes alabileceğiniz ve gezilmesi gereken nadir yerlerdendir.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Cihangir'de Gezilecek Yerler

Cihangir'de Gezilecek Yerler

Cihangir, İstanbul’un en önemli ve eski semtlerinden biridir. Bu güzel semt
Ümraniye’de Gezilecek Yerler

Ümraniye’de Gezilecek Yerler

Kozmopolit bir ilçe olan İstanbul Ümraniye, yaklaşık olarak 700 bin civarında
Kartal'da Gezilecek Yerler

Kartal'da Gezilecek Yerler

İstanbul bilindiği üzere tüm dünya tarafından tanınmış metropol bir şehirdir.
Aydos Tepesi Tanıtımı

Aydos Tepesi Tanıtımı

Aydos Tepesi İstanbul’un Kartal ilçesinde bulunur. Aydos Ormanı Mesire Yeri ve
Beylikdüzü’nde Gezilecek Yerler

Beylikdüzü’nde Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında bulunan ve düzenli yerleşimi ile ön plana çıkan
Bakırköy’de Gezilecek Yerler

Bakırköy’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan popüler ilçelerden biri de Bakırköy’dür.
Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ülkemizin en gözde ili kesinlikle İstanbul. Ataşehir ise bu güzide şehrin
Yıldız Parkı Tanıtımı

Yıldız Parkı Tanıtımı

Beşiktaş ile Ortaköy arasında kalan, yaklaşık 46 hektarlık alana sahip olan
Emirgan Korusu Tanıtımı

Emirgan Korusu Tanıtımı

Emirgan Korusu, Bizans döneminde ki adı ile “Kyparates” İstinye’den Balta
Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

Binlerce farklı ağaç ve bitki türünü bünyesinde barındırmakta olan Atatürk
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up