Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Ardahan » Çıldır Gölü Tanıtımı

Çıldır Gölü Tanıtımı


Çıldır Gölü
Anadolu coğrafyasının farklı zenginlik özelliklerinden bir olan göllerimiz, gün geçtikçe artan popüler gezi rotalarının da en başında geliyor. Ülkemizde 120’nin üzerinde doğal, 800’ü geçkin de yapay göl bulunmaktadır. Yapay göllerin gün geçtikçe artmasının en önemli sebebi ise sürekli olarak yapılan baraj ve setlerdir. Her bölgenin doğal iklim ve yüzey değişim özellikleri gereği oluşan doğal göllerin gezginciler için yürüyüş rotalarının başında olması aşikar olsa da, yapay göller de bu ilgiden nasibini artan bir ilgiyle almaktadır.

Elbette ki suyun insan üzerindeki etkisi bunun en büyük nedeni. İnsanı dinginleştiren, rahatlatan ve enerji tazeleyen özelliği gereği Türkiye’de ve dünyadaki gezi rotalarının baş tacı deniz, göl ve akarsular olmaktadır. Çıldır gölü de bunlardan yalnızca biri.

Çıldır Gölü Gezi Rotası

Büyüklüğü açısından Türkiye’deki onuncu, Doğu Anadolu'nun da ikinci büyük gölüdür. Çıldır Gölü Kars ve Ardahan ili sınırları içerisinde yer alır. Her iki şehrimize aynı uzaklıkta olması, göle ulaşımın son derece kolaylaştırıyor. 18 kilometre uzunluğa ve 42 metre derinliğe sahip olan Çıldır gölü, Van gölünden sonra bölgedeki en büyük ikinci su kütlesidir. Denizden yüksekliği ise tam 2100 metre. Bölgede “Ağlayan Göl” olarak biliniyor. Son derece zengin bir ekolojik sisteme sahip olan Çıldır Gölünde 16 balık türü yaşıyor. Yüksek Rakım'ın getirdiği zengin oksijen ve henüz bozulmamış temizliğiyle, bu balıkların lezzeti dillere destan.


Yaz ve kış aylarının en gözde faaliyeti olan olta balıkçılığı bölge halkı tarafından çok yoğun bir şekilde tatbik edilmekte. Kışın donan gölde kayak, atlı kızak, paten yarışları her yıl aralıksız bir şekilde yapılmakta. Kış ayında yapılan kış festivali de aslında bu gölün bölge için ne kadar önemli olduğunun da bir kanıtı. Son yıllarda büyük bir ilgi göre şark ekspresi gezilerine Çıldır gölü de bu rotanın olmazsa olmazı konumundadır.

Önerilen Yürüyüş Rotası

Kars ve Ardahan'a ortalama 60 km uzaklıkta bulunan Ağlayan göle ulaştığınızda sizi Gölebakan Köyü karşılayacaktır. Geçmişte kilise günümüzde cami olarak hizmet veriyor. Yürüyüş rotasını kuzeye çevirip Haso Kayasına doğru yürüyebilirsiniz. Bu noktadan sonraki hedefinize Köroğlu kayasını da eklerseniz sizi Çıldır gölünün muhteşem bir manzarası karşılayacak. Bu yürüyüşünüz ile gölden yaklaşık 1 km daha yukarı doğru yürüdüğünüz için deniz seviyesinden 3000 metre yukarıdasınız. Bu noktada göz alabildiğine uzanan farklı yaylaya bakabilirsiniz. Solunuzda Kars iline bağlı Arpaçay yaylası, ortada yine Kars'a bağlı Susuz yaylası ve sağınız da Ardahan'a bağlı yaylaları göreceksiniz. Bu noktaya çıktığınız yerin sağından inişe geçtiğinizde ve batıya doğru yürüdüğünüzde Lehimli yaylasına ulaşabilirsiniz.

Bölgede yapılan ve ilgi çeken en önemli eğlenceler arasında atlı kızak yarışları geliyor. Şubat ayında yapılan festivale denk geldiğinizde son derece keyifli vakit geçirebilirsiniz. En çok rağbet gören bir diğer etkinli de buzda balık avı. Bölgenin yerli balıkçıları gezi tutkunlarına, dilerlerse donmuş Çıldır gölünde buzda balık avı ekipmanları sağlamaktadırlar. Göl çevresindeki lokanta ve restoranlarda son derece leziz yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Çıldır Gölü Doğu Ekspresi

Son yıllarda gerek sosyal medya, gerek yazılı ve görsel basın tarafından çok fazla Doğu Ekspresi gezi haberleri yapılmakta. Özellikle üniversiteli gençlerin 24 saatlik Ankara-Karsa Doğu Ekspresi vlogları, bölgeye yapılan iç turizm yoğunluğunu da epeyce artırdı. Gezinin son duraklarından biri olan Çıldır Gölünün de mutlaka görülmesi gereken yerler olarak lanse edilmesi, bölgeye hiç olmadığı kadar hareket de getirmiş oldu. Bu turlar için yer bulmak istiyorsanız aylar öncesinden bilet ayırtmanız gerekiyor.

Çıldır Gölü Nerede Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Kars 1430 km, Ankara'dan 1070 km'dir. Kars'tan Çıldır Gölü'ne gitmek için 65 km olan Ardahan Damal yolu takip edilerek D010 karayolu üzerinden Gönülalan köyü istikametini takip ederek ulaşılabilir.admin / 09.03.2018 / 1 / 3 640

Yorum Ekleyin


 1. oğuzcan
  Ziyaretçi
  9 Mart 2018 18:43
  0

  Memleketim.Buzlar ülkem ne de güzelsin. Beyaz örtü ancak bu kadar yakışır sana.

  Şehrimin sitenizde yer almasından onur duydum teşekkürler.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çıldır’da Gezilecek Yerler

Çıldır’da Gezilecek Yerler

Çıldır, Ardahan'ın bir ilçesidir. Ardahan il merkezine 44 kilometre mesafede
Ardahan'da Gezilecek Yerler

Ardahan'da Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Ardahan 1992 yılında il yapılarak Kars'tan
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up