Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Yıldız Parkı Tanıtımı

Yıldız Parkı Tanıtımı

Beşiktaş ile Ortaköy arasında kalan, yaklaşık 46 hektarlık alana sahip olan Yıldız Parkı, İstanbul’da yer alan en büyük korudur. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yer alan kayıtlarda adı ilk kez duyulmuştur. 1600’lü yıllarda “Kazancıoğlu Bahçesi” olarak adlandırılmıştır. Ayrıca Lale Devri döneminde bu koruda çerağan eğlenceleri de düzenlenmiştir.

yıldız parkı
Ana cadde kısmında bir taş duvar ve mermer işlemeli köprü hala varlığını sürdürmektedir. Tahta çıkan II. Abdülhamid, Yıldız Sarayı’na yerleşmiştir. Çadır, Malta, Kaskat, Şale, Limonluk, Cihannüma ve Set köşkleri ile Saray Tiyatrosu’nu inşa ettirirken büyük paralar harcayarak koru için hatıra defteri düzenlettirmiştir. Bu defter içerisinde yer alan bir ifadede “Her metre karesine altın döküldü.” Bulunmaktadır.


Cumhuriyetin İlanından sonra Yıldız Parkı’nda yenilenme çalışmaları yapılırken, 1925’te İtalyan bir işletmeci tarafından Casino olarak kullanılan Şale Köşkü, Atatürk tarafından boşalttırılmıştır. Böylelikle yanlış bir kullanım amacının da önüne geçilmiştir. 1930’lu yıllarda saray üç bölüme ayrılırken, 1978 yılında Harp Akademisi’ne verilen bölümden ayrılmasıyla, bu bölüm Kültür Bakanlığı’na bağlanmıştır. Şale Köşkü Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verilirken, koruluk ve içindeki Malta-Çadır köşkleri de İstanbul Belediyesi’ne verilmiştir. 1940 yılında imzalanan protokol ile “Yıldız Parkı” adını almıştır.

yıldız parkı 1
Yıldız Parkı Kahvaltı Yerleri ve Fiyatları

Malta Köşkü: Muhteşem boğaz manzarası ile misafirlerini ağırlayan köşk, 80 çeşit açık büfesiyle hizmet vermektedir. Bu köşk sadece Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde hizmet vermektedir. Açık büfenin kişi başı fiyatı 35 Türk Lirası’dır. 09:00-13:30 saatleri arasında kahvaltı servisi sunmaktadır. Bunun hemen ardından da 14:00’da yemek servisi vardır. Bahçesinde 300 kişiyi ağırlayabilecek bir kapasitesi bulunmaktadır. İç mekanda konukları için, alt katta 90 kişilik, üst katta bulunan sol oda da 25 kişilik toplantı salonu ve üst kat toplamında ise 70 kişiye hizmet verebilmektedir. Randevu sistemi bulunmamaktadır, bu nedenle erken gitmekte fayda vardır.

Çadır Köşk: Hafta içi kahvaltı tabağı ile hizmet verirken, hafta sonları ise açık büfe imkanı bulunmaktadır. 10 kişi ve daha fazlası için konukların rezervasyon yaptırması gerekmektedir. Kahvaltı tabağının fiyatı 35 Türk Lirası ile 40 Türk Lirası arasında değişkenlik göstermektedir. Açık büfeden ziyafet çekmek içinse kişi başı 45 Türk Lirası ödenmektedir.

yıldız parkı 2
Yıldız Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

Yıldız Parkı, İstanbul ilimizin, Beşiktaş ilçesinde 46 hektarlık bir alanda bulunmaktadır. Avrupa yakasından ulaşmak için; Eminönü-Beşiktaş veya Sarıyer-Beşiktaş sahil yolu takip edilerek parka varmak mümkündür.


Anadolu yakasından ulaşmak için; Boğaziçi köprüsünü aşarak, Beşiktaş sapağından Yıldız Parkı tabelası yönünde takip edilerek varılabilir.admin / 12.03.2018 / 1 / 3 082

Yorum Ekleyin


  1. Berk
    Ziyaretçi
    1 Ocak 2019 11:27
    0

    Yıldız Parkı çok özel ve güzel bir parkttır daha doğrusu koru'dur, ama ne hikmetse bir türlü gidemedim gezemedim ortalama 500 kere yanından geçmişimdir fakat böyle zaman ayırıp gezemedim, sayenizde güzelliklerini öğrendim en kısa sürede gezeceğim. Teşekkürler.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

Tarih boyunca çok büyük uygarlıklara ve kültürlere ev sahipliği yapmış İstanbul
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Ataşehir’de
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
Eminönü Gezilecek Yerler

Eminönü Gezilecek Yerler

İstanbul’un Tarihi Yarımadası ismi ile bilinen bölümünde ve Haliç’in batı
Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında ve İstanbul Boğazı’nın en güzel alanına konumlanmış
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Topkapı Sarayı Tanıtımı

Topkapı Sarayı Tanıtımı

Saray 15. Yüzyıldan, 1853 yılına kadar, Osmanlı Padişahlarının ve Hanedan
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up