Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » Nesin Matematik Köyü Tanıtımı

Nesin Matematik Köyü Tanıtımı


Nesin Matematik Köyü
Dünyada ve Türkiye de tek olan, kuruluş felsefesinden, köy içindeki yerleşkeye kadar her şeyi çocuklara matematik öğretmek amacıyla kurulmuş bir köy Nesin Matematik köyü. Kayser dağının yeşillikleri arasında bin bir zorlukla Prof.Dr. Ali Nesin öncülüğünde, matematiği Türk insanına sevdirmek amacıyla toplamda 31 dönümlük arazi üzerine kurulmuş ve gelişimini her geçen gün sürdürmektedir. Nesin vakfının tıpkı matematik köyünde olduğu gibi bağışlarla kurduğu Felsefe köyü de artık ziyaretçi ve öğrencilerini ağırlıyor.

Matematik Köyü Olanakları

161 yatak kapasiteli köyde dilerseniz kendi çadırınız ve kamp ekipmanlarınız ile birlikte konaklayabilirsiniz. 200 kişilik amfi, 2 kapalı derslik, 5 açık hava dersliği, 1 çalışma seti alanı ve açık hava yemek salonu, kadın ve erkekler için hamam, ortak kullanıma açık banyo ve tuvaletler köydeki ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Ayrıca sürekli büyüyen ve 7000 bini aşkın kitabın bulunduğu bir köy kitaplığı da bulunmaktadır.


Yaz ayları en yoğun zamanlar olmaktadır. Toplam talebin yanlınızca % 10 nu için hizmet verilmektedir. Nesin Matematik köyünün namı sadece Türkiye de değil, özellikle Amerika ve Avrupa da günden güne yayılmaktadır.

Nesin Matematik Köyü Konaklama Fiyatları

Nesin Vakfı’nın çok büyük emek ve kararlılıkla kurduğu matematik köyü kuruluş felsefesi olarak kar amacı gütmeden matematiği her yaştan kişiler sevdirmeyi amaçlamaktadır. Bu vesile ile burada konaklamak ve derslere katılmak için cüzi miktarda ücretler istenmektedir. Günlük 110 TL koğuşlar için, 80 TL çadırlar için ücret alınmaktadır. Üniversite öğrencileri için bu ücretler çok daha düşüktür. Ayrıca maddi durumu iyi olmayan öğrenciler için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Köy de günlük 4 öğün yemek burada kalan öğrencilerin de yardımıyla yapılmaktadır. Koğuşların temizliği de yine aynı şekilde öğrenciler ve gönüllüler tarafından yapılıyor.

Nesin Matematik Köyü Faaliyetleri

Matematik köyünde sonbahar, kış ve yaz ayları için sürekli etkinlikler düzenlenmekte. Buradaki etkinlikler hem okullara, hem de özel şirketler için yapılabiliyor. Devlet ve özel okul gezileri günübirlik veya 3 günlük programlar dahilinde düzenleniyor. Şirket toplantıları veya özel kurum çalıştayları için de olanaklar sunulmakta. Tüm etkinlikler ücretli olarak yapılmakta fakat devlet yatılı bölge okullarından gelen öğrenciler ile maddi durumu iyi olmayan öğrenciler için ücretsiz hizmet verilmektedir. Etkinlik takvimi ve diğer tüm şeyler için vakfın sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sonuç olarak çok büyük bir emek ve çaba ile hayata geçirilen Nesin Matematik Köyü projesi, buna benzer şekilde Felsefe ve Sanat köy projeleri ile günden güne büyüyor.Dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan bu proje pek çok uluslararası tez çalışmalarında da konu olmuştur. Ayrıca dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim veren akademisyenler, bu köyde eğitim vermek için sıraya girdiğini de ayrıca hatırlatmakta fayda var.

Nesin Matematik Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olup, meşhur Şirince köyüne yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunuyor. İlçe merkezine 8 km, İzmir'e 84 km mesafede olan köye özel aracınız ile ulaşım sağlanacaksanız yaklaşık 1,5 saat süren güzel doğa manzarası eşliğinde matematik köyüne gelebilirsiniz.


Dilerseniz Selçuk-Şirince arası hizmet veren otobüsler de her 40 dakikada bir köye ulaşım sağlıyor.admin / 12.03.2018 / 1 / 7 710

Yorum Ekleyin


 1. serkan
  serkan
  Ziyaretçi
  9 Aralık 2018 13:39
  0

  İzmir Selçuk'a yolu düşenler Şirince'de güzel bir kahvaltı ve hediyelik eşya alım işlerini tamamladıktan sonra yaklaşık 1km uzaklıktaki matematik köyünü kesinlikle görmelidir. Rastlantı eseri uğradık ancak Şirince'den daha çok büyüledi beni ortamı. Aracınızla giderseniz park edebileceğiniz bir alan mevcut. 

  Öğrenciler için yaz aylarında hem zihinsel hem de beden faaliyetlerini gerçekleştirmek için yapılan harika bir yer. Tiyatro, matematik ve diğer dersleri öğrenebileceğiniz derslikler, havuz, yemekhane, spor yapabileceğiniz alanlar ve yatakhanelerden oluşan doğa ile iç içe harika bir ortam. Bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Germiyan Köyü Tanıtımı

Germiyan Köyü Tanıtımı

Her köşesi ayrı bir güzellik barındıran ülkemizin en güzel yerlerinden biri
Tire'de Gezilecek Yerler

Tire'de Gezilecek Yerler

Günümüzde her ne kadar meşhur "Tire Evleri" nedeniyle bilinen bir ilçe olsa da,
Kemalpaşa'da Gezilecek Yerler

Kemalpaşa'da Gezilecek Yerler

Nif dağının eteğinde, 200 metre yükseklikte kurulan Kemalpaşa ilçesi, 102.000’e
Buca'da Gezilecek Yerler

Buca'da Gezilecek Yerler

Kuruluşu İ.Ö 630 yılına dek uzanan Buca, İzmir’in 9 km güneybatısında yer alan,
Bayındır'da Gezilecek Yerler

Bayındır'da Gezilecek Yerler

Bayındır; Ege Denizi’ne paralel olarak dizilen sıradağların üzerindeki Bayındır
Birgi Köyü Tanıtımı

Birgi Köyü Tanıtımı

Bozdağlar’ın serin yamaçlarına saklanmış, yemyeşil doğasıyla Birgi Köyü şirin
Şirince'de Gezilecek Yerler

Şirince'de Gezilecek Yerler

Ege'nin adı gibi şirin bir köyü olan Şirince ormanlarla çevrili yemyeşil bir
Urla Bademler Köyü

Urla Bademler Köyü

Urla yakınlarındaki Bademler ülkemizde tiyatrosu olan ilk ve tek köy.
Foça Kozbeyli Köyü

Foça Kozbeyli Köyü

Yeni Foça'nın sırtında Şaphane Dağının Gencerlik Körfezi'ni kuş bakışı seyreden
Ödemiş Lübbey Köyü

Ödemiş Lübbey Köyü

Ege Bölgesinde yer alan Lübbey Köyü İzmir'in Ödemiş İlçesinde tarihi bir öneme
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up