Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Batman » Hasankeyf'te Gezilecek Yerler

Hasankeyf'te Gezilecek Yerler


Hasankeyf Gezilecek Yerler
Ilısu Barajının sularının altında kalacak olan Hasankeyf son günlerini yaşıyor. Dicle Nehri’nin iki yakasına kurulmuş kentin adı Arapçada Hısn-i Keyfa (Kaya- kale) anlamına geliyor. Artuklu döneminde en parlak günlerini yaşayan Hasankeyf Türkiye’de Ortaçağ kenti özelliğini en iyi şekilde gösteren bir müze. Eyyubiler ve Anuklularca inşa edilmiş kalesi, sarayları, yıkık köprüsü, camileri ve mağara evleriyle benzersiz bir yer.

Makalemizin geri kalan kısmında Hasankeyf gezilecek yerlerlistemizi inceleyelim.


Zeynel Bey Türbesi

Hasankeyf’teki kalıntılar üç bölgede toplanmış. Batman yönünden gelirken ilk olarak Karşıyaka’daki Zeynel Bey Türbesi’yle karşılaşılıyor. Orta Asya Türk yapı sanatının Anadolu'daki tek örneği olarak kabul edilen ve Akkoyunluların tek eseri olan silindirik türbe olağanüstü güzellikte.

Hasankeyf Taş Köprüsü

Hasankeyf'teki eserlerin büyük bölümü nehrin diğer yakasında da yer alıyor. Bir zamanlar iki yakayı birleştiren Ortaçağ’ın en büyük taş köprüsünün sadece ayakları günümüze ulaşabilmiş.

Hasankeyf Kalesi

Dicle’nin güneyinde derin kanyonlarla çevrelenen kaya kütlesinin üzerindeki düzlük Kale olarak adlandırılıyor. Kaledeki tüm evlere temiz su ve kanalizasyon tesisatının döşendiğini bilmek insanı hayrete düşürüyor. 1974 yılında buradaki evler boşaltılmış. Ulu Cami, Küçük Saray ve Büyük Saray kalenin en görkemli eserleri arasında. Ancak çökme tehlikesi nedeniyle bu bölgede dolaşmak yasak.

El-Rızk Camisi

Aşağı şehir, günümüzde de yerleşim yeri olarak kullanılıyor, eski kent yerleşimiyle modern kent iç içe geçmiş. Burada El-Rızk Camisi’nin zarif minaresi Hasankeyf'in simgelerinden biri.

Mor Kuryakos Süryani Manastırı

Batman’dan Hasankeyf’e giden yol üzerinde bulunan tabelalar takip edildiğinde bir zamanların önemli bir dini merkezi olan Ayrancı köyündeki Mor Kuryakos Süryani Manastırı’na ulaşılıyor. Manastır 30-40 yıl önce terk edilmiş ve büyük tahribata uğramış, yine de görmek gerek. Beşiri çevresinde de bu toprakların bir başka rengi olan ve keşfedilmeyi bekleyen Ezidi köyleri yer alıyor.

Yapmadan Dönme!
» Hasankeyf çarşısında gezmeden,
» Taş Köprüyü görmeden,
» Mor Kuryakos Manastırı'nı görmeden,

Hasankeyf'in Neyi meşhur?

Et yemekleri, içli köfteler ve dolmalar Batman mutfağının temelini oluşturuyor. Dicle'ye özgü Şabut balığının da çok lezzetli olduğu söyleniyor.

Hasankeyf Nerede, Nasıl Gidilir?

Batman İstanbul'a 1465 km, Ankara'ya 1012 km ve İzmir'e 1520 km uzaklıkta. Batman'a karayolu, demiryolu ya da havayoluyla ulaşmak olanaklı. Batman Hasankeyf arası ise 39 km.admin / 14.03.2018 / 1 / 6 839

Yorum Ekleyin


  1. Suat
    Ziyaretçi
    2 Şubat 2019 11:30
    0

    Baraj altında bir şehir nasıl kalır. Kalınca nasıl görünür? Baraj altında yaşam gibi konulara meraklı olanlara burayı muhakkak ziyaret etsin. Görüntü kimi yerlerde muhteşem bir eser gibi yer alsa da bazı yerlerde uzun hayat hikayelerinin sular altında kaldığı duygusunu size verebiliyor. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Sason’da Gezilecek Yerler

Sason’da Gezilecek Yerler

Şimdi Batman'a bağlı bir ilçe olan Sason eskiden Kozluk ve Mutki’yi içeren
Batman'da Gezilecek Yerler

Batman'da Gezilecek Yerler

Batman gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Batman'a seyahat etmeyi
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up