Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Muğla » Köyceğiz'de Gezilecek Yerler

Köyceğiz'de Gezilecek Yerler


Köyceğiz gezilecek yerler
Muğla'nın önemli ilçelerinden biri olan Köyceğiz Akdeniz ve Ege'nin birleştiği noktadadır. Binlerce yıldır halk tarafından duyulan saygının bir eseri olarak tarihi dokusu ve doğası oldukça korunmuştur. Doğal güzelliği bozmayan ve üstüne anlam katan taş evleri, köyleri ve narenciye bahçeleriyle insanda Dünyayı tekrar tanıma isteği uyandırır. Özellikle yaz aylarında şehir denizi ve berrak gölleriyle insanı kendine çeker. Renkten renge giren uzanan büyük dağları, yürünmeyi bekleyen uzun patika yolları, gölleri, denizi ve tarihiyle Köyceğiz kesinlikle keşfedilmeye değer bir yerdir. Sadece huzurlu ve rahat bir tatili değil, insandaki merak duygusunu uyandırarak keşif etmenin tutkusunu da veren bir yerdir.

Köyceğiz Tarihi

Tarihi milattan önce 3400 yıllarına kadar dayanan Köyceğiz, Karyalılar, İskitler, Asurlular, Persler, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok millete ev sahipliği yapmıştır. Üzerinde halen daha bu milletlerin birçok kalıntısı, eseri ve izi bulunur. Bu izlerin çoğu ortaya çıkarılmış olsa da keşfedilmeyi bekleyen eser sayısı da az değildir.


MÖ. 546'da Pers yönetimine giren kent, MÖ. 5. yüzyılın ilk yarısında Atina'nın önderliğindeki Attika-Delos Deniz Birliği'ne üye olmuştur. Sonra sırasıyla Lykia, Karia, Makedonya Krallığı ve Seleukosların egemenliklerini yaşamıştır. Roma ve Doğu Roma (Bizans) egemenliklerinin ardından önce Menteşeoğulları, sonra Osmanlı topraklarına katılmıştır. Eski adı Yüksekkum'dur. Sultan II. Murad döneminde (1421-1451) sancak olan Köyceğiz, Cumhuriyet'in ilanından sonra Muğla'nın ilçesi olmuştur.

Uzun yıllar dile gelen efsaneye göre köyün isminin veriliş hikayesi ise şöyle, Zamanında gölün alanı üzerine kurulan Köyceğiz’i bilinmeyen bir zamanda bütün şehri sular basmış. Felaketten sonra büyük bir şehirden geriye sadece birkaç ev kaldığını görenler ise "Bütün şehir batmış, geriye sadece Köyceğiz kalmış." Demişler. İsminin hikayesi oldukça ilgi çeken ilçenin halkı halen daha gölün altında batık bir şehir olduğuna inanmaktadır.

Köyceğiz’de Gezilecek Yerler

Köyceğiz Gölü

Kentin güneyinde 65 kilometrekarelik bir alanı kapsar. Derinliği 1 -1,5 m arasında değişir. 8 kilometrelik dar bir boğazla Akdeniz'e bağlanır. Suyu tuzludur. Başta kefal olmak üzere çeşitli balıklar yaşar. Gölü Akdeniz'e bağlayan boğazın ucunda, göle bağlı Sülüngür Gölü denilen küçük bir göl daha vardır.

Etrafı dağlarla kaplı, yeşilin her tonunun maviyle buluştuğu mükemmel bir doğa harikası Köyceğiz Gölü. Etrafındaki ormanların manzarası, gölün içindeki sazlıklar, doğanın sesi ve öğleden sonra esen meltem rüzgarlarının serinliğiyle, rahatlamak için harika bir yer. Ayrıca Dünya'nın denize boşalabilen 7 gölünden biri.

Sadece göl etrafında gezmek ve yürüyüş yapmak bile insana huzur veriyor. Bunların yanı sıra gölde harika tekne turlarına katılabilirsiniz. Ayrıca sörf, yelken, kano ve kürek çekmek gibi doğa sporları da gölde yapılabilmektedir.Köyceğiz’deyseniz burası kesinlikle en az bir gününüzü ayırmak isteyeceğiniz bir yer.

Kaunos Antik Kenti

Köyceğiz’den tekneyle gidilen antik kentte Köyceğiz’de eskiden yaşayan halkların izlerini görebilir, tarihe ellerinizle dokunabilirsiniz.
Herodot, Karya dilinden başka bir dil konuşan halkın bölgenin yerlisi olduğunu söyler ve Kaunosluların kendilerinin Girit asıllı olduklarını söylediklerini aktarır. Daha fazla bilgi için "Kaunos Antik Kenti" başlıklı içeriğimizi inceleyiniz.

Ağla Yaylası

Köyceğiz’in doğan güzelliklerinden biri olan yaylaya ulaşım oldukça kolaydır. Çam ağaçlarıyla çevrili yaylada mis gibi kokuları burnunuza çekebilirsiniz. Ayrıca ağustos ayında yayladan yapılan Mahya Şenliklerine katılmak için bile gitmeye değer. Bayram havasında geçen şenliklerde eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Ekincik Koyu

Muğla'nın en güzel koylarından olan ve Köyceğiz’in güzelliğine güzellik katan koy, berrak mavi suları ve duru manzarasıyla sizi kendisine aşık edecektir.

Köyceğiz Kıyıları

Köyceğiz'in Akdeniz kıyıları, yat yolcularına sınırsız olanaklar sunar. Bu kesimde iki derin girinti bulunur. Bunlar Karaağaç Limanı ve Köyceğiz Limanı'dır. Karaağaç Limanı, askeri bölge olduğundan demirlemek yasaktır. Köyceğiz Limanı'nda ise çok sayıda demirleme yeri vardır. Kuzeybatıda, fenerle işaretli Ekincik Koyu yer alır. Limanın doğu ucunda yine fenerle işaretli Delik Ada vardır. Dalaman Bükü'nün uzun kumsalı, Akça Burnu'nun 1,5 deniz mili kuzeydoğusunda biter. Dalaman Bükü'nün doğusunda, fenerle işaretli Baba Adası bulunur. Küçük Nar Adası ve Kurtoğlu Burnu'nun 1,5 deniz mili güneybatısında, fenerle işaretlenmiş Peksimet Adası kayalıkları yer alır.

Yuvarlak Çay

2294 m yükseklikteki Beşparmak (Sandras) Dağı, Muğla yöresinin en yüksek dağıdır. Bu dağın eteklerindeki bir oyuktan çıkarak Köyceğiz Gölü'ne dökülen Yuvarlak Çay üzerinde çok sayıda çardak lokantaları vardır. Soğuk dere suyundan tutulan alabalıklar bu lokantalarda ziyaretçilere sunulur. Çayın civarı ise tam anlamıyla bir doğa harikasıdır.


Köyceğiz Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul - Muğla arası 686,0 km olup E881 karayolu üzerinden Muğla'ya ulaşabilirsiniz. Ankara - Muğla arası 583,5 km olup D200 karayolu üzerinden Muğla'ya ulaşabilirsiniz. Muğla'ya havayolu ile ulaşma imkanı da bulunmakta. Muğla - Köyceğiz arası 60 km  olup, Fethiye - Antalya karayolu üzerinden yaklaşık 45 dakikalık bir yolculuk ile Köyceğiz'e ulaşabilirsiniz.admin / 19.03.2018 / 3 / 10 256

Yorum Ekleyin


 1. Tesettürlü Elbise
  Ziyaretçi
  7 Aralık 2019 22:09
  0
  Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş, daha önceden köycegize gitmiş biri olmuş olarak pek çok gitmediğim yer olduğunu farkettim inşAllah tekrar gittiğimde yazınızı tekrar gözden geçirecegim.
 2. Rıza cesur
  Ziyaretçi
  5 Ekim 2020 14:27
  0
  Köyceğiz ile ilgili bu güzel bilgileriniz için teşekkür ederim.
 3. Aslı
  Ziyaretçi
  1 Kasım 2020 12:51
  0
  Köyceğiz'i hep merak etmişimdir, bilgi için teşekkürler
Bölgedeki Otelleri İnceleyin

Evcan Apart

Evcan Apart

Marmaris’in en gözde alanlarından biri olan Turgut köyündeki Evcan Apart, araç
Caretta Hotel Akyaka

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Otel, denizin mavisi, ormanın yeşili ve göz alabildiğince uzanan altın

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ekincik'te Gezilecek Yerler

Ekincik'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın Köyceğiz ilçesine bağlı olan Ekincik, koyu ile meşhur bir yerleşim
Marmaris Selimiye Köyü

Marmaris Selimiye Köyü

Selimiye Köyü Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı güzel bir köydür. Marmaris'e 40
Dalyan'da Gezilecek Yerler

Dalyan'da Gezilecek Yerler

Turizm denince akla gelen şehirlerimizden biri de Muğla. Muğla bir çok gözde
Ula'da Gezilecek Yerler

Ula'da Gezilecek Yerler

Muğla’ya 15 km uzaklıkta bulunan Ula, doğusunda Köyceğiz, batısında Gökova
Ortaca'da Gezilecek Yerler

Ortaca'da Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Ortaca, eskiden Köyceğiz'e bağlı bir belde
Menteşe'de Gezilecek Yerler

Menteşe'de Gezilecek Yerler

Anadolu Selçuklu Devletinin dağılmasıyla, bir uç beyliği olarak Menteşe Bey
Datça'da gezilecek yerler

Datça'da gezilecek yerler

İlçenin geçmişi M.Ö. 2000’lere dayanmaktadır. İlk yerleşimin Karyalılar
Dalaman'da Gezilecek Yerler

Dalaman'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin doğa, deniz ve tarih ile buluştuğu ve tüm güzellikleri aynı çatı
Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti

Karia ve Lykia bölgelerinin sınırında yer alan Kaunos Antik Kenti, Karia'nın en
Datça Palamutbükü Tanıtımı

Datça Palamutbükü Tanıtımı

Türkiye'nin en güzel ve doğal koylarına sahip olan Muğla'nın Datça ilçesindeki
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up