Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Listeler » Türkiye’ye Yakın Vizesiz Gidilecek Ülkeler ve Şehirler

Türkiye’ye Yakın Vizesiz Gidilecek Ülkeler ve Şehirler


Yurt dışı seyahatlerinde vize almanın oldukça zahmetli olması nedeniyle, vizesiz gidilebilen ülkeler tercih ediliyor. İnsanlar haklı olarak, tatil yapacakları zaman bu tür vize işlemleriyle uğraşıp, vakit harcamak istemiyorlar. Üstelik Türkiye’ye yakın, hiç vizeyle uğraşmadan gidebileceğiniz, gezip görülmeye değer ülkeler var. Eğer ilk kez yurt dışına çıkacaksanız, vize istemeyen ülkelerden başlamanız daha iyi olacaktır. İster bir tur şirketiyle anlaşarak, ister bireysel olarak bu ülkelere rahatça gidebilirsiniz.


Arnavutluk

arnavutluk
Balkan Ülkelerinden biri olan Arnavutluk, vizesiz gidebileceğiniz ülkelerden biri. Osmanlı’dan birçok iz taşıyan ülkenin topraklarının büyük bir kısmı dağlık bölgelerden oluşuyor. Arnavutların kökeni M.Ö. 600’e dayanıyor ve uzun yıllar Türk egemenliğinde kalmıştır. 1925’te ise Arnavutluk Cumhuriyeti kurulmuştur. İstanbul’dan kalkan uçaklarla bir saat kırk beş dakikalık bir sürede Tiran kentine varıp, gezinize başlayabilirsiniz. Tiran’da yer alan Ethem Bey Cami ve Saat Kulesi şehrin tarihi mekanlarından. Balkanların birçok kentinde olduğu gibi burada da akarsulara rastlamak mümkün. Lena Nehri, Tiran’ın içinden geçiyor ve kıyısında Osmanlı’dan kalan eski bir kalenin izleri görülüyor. Osumi Nehri’nin ortadan ikiye böldüğü şehir olan Berat’ı da görmeden geçmemelisiniz. Berat şehrinde Osmanlı’dan günümüze kalan birçok tarihi cami bulunuyor. Ayrıca Berat Kalesine’ne çıkıp şehir manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Bosna Hersek

bosna hersek
Şüphesiz Balkanların en güzel ülkelerinden olan Bosna Hersek de vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler arasındadır. Yıllar boyu yaşanan savaşların izlerinin silinmediği bu ülkede gezerken tarihe tanıklık etmek sizi çok etkileyecek. Zira gezerken binalardaki kurşun izlerini dahi görebilirsiniz. Ülkenin başkenti olan Saraybosna’da gece gündüz yanmaya devam eden Sönmeyen Ateş Anıtı, İkinci Dünya Savaşı’nı simgeler. Neratva Nehri üzerindeki Mostar Köprüsü, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alır ve bu bölgeye geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Karadağ

karadağ
Karadağ ise Bosna Hersek’e komşu olan bir Balkan ülkesidir ve vizesiz ziyaretlere açıktır. Ekonomik fiyatları ile kaçırılmayacak bir tatil imkanı sunan ülke denizden hemen sonra başlayan dağları, şato şeklindeki otelleriyle dikkat çekiyor.

Makedonya

makedonya
Makedonya
, vizesiz gidip keyifli zamanlar geçirebileceğiniz Balkan ülkelerinden biri. Ülkenin başkenti olan Üsküp’ü gezebilir, doğal güzelliği Matka Kantonu’nu ziyaret edebilirsiniz.

İran

iran
İran
da Türkiye’ye yakın olup vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler arasında yer alıyor. İran’da gezebileceğiniz sayısız tarihi eser var ve bu eserler estetik yapısıyla sizleri kendilerine hayran bırakacaklar. Pers İmparatorluğu tarihine tanıklık etmek için İsfahan’ı görmeli, çölün ortasındaki dev labirent içinse Yezd’e uğramadan geçmemelisiniz.
Türkiye'ye yakın olan vizesiz ülkelerden bahsettik, dilerseniz tüm listeler için "Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi" başlıklı konumuzu inceleyebilirsiniz.
admin / 19.03.2018 / 5 / 2 113

Yorum Ekleyin


 1. Halim
  Ziyaretçi
  8 Nisan 2018 06:13
  0

  Bu mevsimde mutlaka gitmemiz gereken ülke Karadağ. Harika bir doğası, sakin ve huzurlu atmosferi ve tertemiz deniziyle beni benden alan üç ülkeden birisi. Ayrıca vizesiz gidilmeyen Meksika'nın Los Cabos bölgesini de mutlaka görün. Aşık olacaksınız :)

 2. Hakan Kaya
  Ziyaretçi
  2 Haziran 2018 15:43
  0

  Yakın ülkelerden vizesiz olanları rahatlıkla gezip görebilirsiniz. Kültürel anlamda Bosna Hersek ve İran tercih edilebilir. Eğlence hayatı ve kısa geziler için Ukrayna ve Sırbistan düşünebilirsiniz. Hem tatil hem deniz olsun diyorsanız Karadağ'ı mutlaka görmelisiniz derim.

 3. nurunnisa
  Ziyaretçi
  29 Haziran 2018 15:01
  0

  Arnavutluk ve Makedonya'da arkadaşlarım var Karadağ'a da gitmek istiyorum harika manzara ve kültür fışkırıyo adeta. Balkan gezisi ne kadara patlar acaba birde bu ülkelerde hangi para birimi geçerli acaba?

  1. admin
   Yönetici
   29 Haziran 2018 15:16
   23

   nurunnisa,
   Merhabalar belirttiğiniz ülkelerdeki para birimleri aşağıdaki gibidir.


   Arnavutluk Para birimi; Lek
   Karadağ Para Birimi; Sırp Dinarı
   Makedonya Para Birimi; Makedon Dinarı
    
   Balkan turlarında seyahat süreniz ve kalmayı planladığınız yerlere göre fiyat değişkenlik göstermektedir. Ortalama 2.000 TL ile güzel bir tatil yapabilirsiniz.

 4. Mert
  Ziyaretçi
  8 Temmuz 2018 00:07
  0

  Hayalim üniversiteyi bitirdikten sonra güzel bir tatile çıkmak vizesiz olan yerler ve detayları çok hoş olmuş teşekkür ederim hizmet için. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Kış Tatilini Değerlendirmek İçin Birbirinden Güzel 5 Şehir

Kış Tatilini Değerlendirmek İçin

Tatil kavramı genellikle yaz ayları ile özdeşleştirilse de kış aylarının
Hollanda’ya Gitmek İçin 10 Neden

Hollanda’ya Gitmek İçin 10 Neden

İnsanlar dünyanın en güzel yerlerinde de yaşasalar zaman zaman bir süreliğine
Türkiye Sınır Kapıları

Türkiye Sınır Kapıları

Yurt dışına giderken veya yurt dışında gelirken geliş-gidiş işlemlerinin
Gece Hayatı İyi Olan Tatil Yerleri

Gece Hayatı İyi Olan Tatil Yerleri

Gece hayatı iyi olan tatil yerleri, yaz aylarının yaklaşması ile birlikte,
Kışın Görülmesi Gereken En İyi 10 Şehir

Kışın Görülmesi Gereken En İyi 10 Şehir

Kış için yurt dışında iyi bir tatil veya gezi planladınız, pasaport ve vize
Kışın Gidilmesi Gereken En İyi 10 Ülke

Kışın Gidilmesi Gereken En İyi 10 Ülke

Kuşkusuz her mevsim kendi içerisinde farklı güzellikler barındırıyor. Kişiler
Kışın Türkiye'de Gezilmesi Gereken 10 Şehir

Kışın Türkiye'de Gezilmesi Gereken 10

Kış mevsimini sevenler bu mevsim boyunca zamanlarını evde geçirmek istemezler.
Yurtdışı Seyahati İçin En Ucuz 3 Ülke

Yurtdışı Seyahati İçin En Ucuz 3 Ülke

Yurtdışı seyahatleri herkesin hayalidir. Ancak insanlar yurtdışı seyahatlerinin
Seyahat etmeyi sevenlerin mutlaka gitmesi gereken 5 şehir

Seyahat etmeyi sevenlerin mutlaka

Biz insanlar sürekli bir yenilik arayışındayız. Bu merakımız gün geçtikçe
Son Zamanlarda Gidilebilecek En Ucuz 5 Ülke

Son Zamanlarda Gidilebilecek En Ucuz 5

Birçoğumuz yoğun iş temposu içerisinde yılda gidebileceğimiz 1-2 hafta tatilin
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up