Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » Bornova'da Gezilecek Yerler

Bornova'da Gezilecek Yerler


Bornova gezilecek yerler
8500 sene önce yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanan Bornova, İzmir ilinin kuzeybatısında yer alan 435.000 nüfuslu bir ilçedir. İzmir'e 8 km uzaklıkta olup, köylerini de dahil ettiğimiz zaman 205 kilometrelik bir alana yayılmaktadır. Zengin su kaynakları ve yoğun bitki örtüsü nedeniyle, Osmanlı devrinde sayfiye ve gezi yeri olarak kullanılmıştır.

Tarihteki ismi “Birun-u Abad” olan Bornova, Helenistik çağında yerleşim ve yaşam alanı olarak kullanılmaya başlandı. Amazonlar, Hititlerin, İonların, Frigyalıların, Lidyalıların, Perslerin, Makedonyalıların, Bergama Krallığının bu bölgede yaşam sürdüğü bilinmektedir. İlyada ve Odyssea destanlarının yazarı Homeros’un da bu bölgede yaşadığına inanılır.


Gezginler, İzmir’in en önemli ilçelerinden biri olan Bornova Gezilecek Yerler konusunda epey şanslılar. Çünkü Bornova’da birçok tarihi mekân ve gezilebilecek yer bulunmaktadır. Haydi, hep beraber bu listeye göz atalım.

Gümüldür Yalı Castle Aquapark

Önce biraz yüzüp rahatlayın istedik. Bu yüzden önceliği eğlenceye verdik. Bornova’ya 50 KM mesafede olan Gümüldür Yalı Castle Aquapark, onlarca büyük kaydırağa sahip bir eğlence havuzudur. İçerisinde çeşitli aktivite ve yeme içme alanlarının olduğu, ayrıca çocuklar için özel organizasyonların yapıldı bir aquaparktır. Giriş ücretleri 55 ila 95 TL arasında değişmektedir (Hafta içi – Hafta sonu). 7 yaşa kadar çocuklar ücretsizdir. Çeşitli merkezlerden servisleri kalkmaktadır. Gün boyu, ailece keyifli zaman geçirebileceğiniz bir eğlence merkezidir.

Karagöl Tabiat Parkı

Bornova ilçesine sadece 10 KM mesafede olan bu eşi bulunmaz cennet köşesi, 18.92 ha’lık alana sahiptir.Göl, jeolojik hareketler sonucu oluşmuş heyelan set gölüdür. Orman ve göl kaynak değerine sahiptir. Tabiat Parkı içerisinde ve çevresinde doğa yürüyüşü, foto safari, bisiklet gezintisi faaliyetleri yapılabilir. Kır gazinosu, restaurant, büfe, piknik üniteleri, çadırlı kamp ve karavan alanı mevcuttur.

Belkahve Geçidi

5 hektar büyüklüğünde olan, kızılçam ormanları arasında kurulan Belkahve Geçidi, muhteşem bir piknik ve mesire yeridir. Çoluk çocuk, ailece gidip gün boyu enerji ve temiz hava depolayabilirsiniz. Yiyeceklerinizi alıp piknik yapabilirsiniz. Büyükşehirlere yapılması olan imkansız ne varsa, burada gerçekleştirebilirsiniz.

Bornova Büyük Park

Bornova'nın Merkezinde bulunan oldukça eski yıllardan kalan bir park. İçinde düğün salonu, tiyatro salonu ve Uğur Mumcu Kültür Salonu mevcut. Ayrıca ayaküstü atıştırmak için yeme içme alanları bulabilirsiniz. Geniş sayılabilecek bir çocuk parkı var. Bornova'nın nefes alınabilecek yeşil alanı.

Homeros Vadisi

Adını ünlü Yunan ozanı Homeros’tan alan bu muhteşem mesire yeri, Bornova'nın yeşil alanlarından biridir. Şehrin gürültüsünden kısa bir süre bile olsa uzaklaşmak ve dinlenmek isterseniz, buraya mutlaka uğramanızı öneriyoruz. Vadinin kalbi olan mağaraya kadar tırmanabilirsiniz, çok değişik bir tecrübe edinirsiniz. Piknik yapmak için malzemelerinizi beraberinizde götürmeyi unutmayın.

Edward Whittall Garden

Şehrin göbeğinde böylesine muhteşem bir yeşil alanın olması, insanı şaşırtıyor doğrusu. Bornova gençlik caddesi üzerinde konumlanan bu köşk, adını 1851'de doğan ve 1917'de ölen Edward Whittall’ dan almıştır. Köşkün şu anki sahibi Edward'ın torunudur. Çeşitli düğün, nişan ve benzeri eğlencelerin düzenlendiği mekanda gün boyu gezebilir, yeşilin ve temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Arkas Deniz Tarihi Merkezi

Denizcilik ve tarih ile ilgiliyseniz, Arkas Deniz Tarihi Merkezi’ni kesinlikle ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Muhteşem maket ve tabloların sergilendiği bir deniz müzesidir. Girişin ücretsiz olduğu müzede, çok değerli koleksiyonları inceleyebilir, sergilenen ürünler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi

Fevzi çakmak caddesi üzerinde bulunan Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi, saat 09.00 / 1700 arası ziyarete açıktır. Tarih ve sanata düşkün gezginlerin, mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir.

Yeşilova Höyüğü

Herkesin görmesi gereken bir yer. Bornova'da 8500 yıl öncesine dayanan,dere kenarındaki yaşamı ortaya çıkarmışlar. Örnek bir mimariyle inşa edilmiş müzesi ücretsiz gezilebiliyor. Sabah saat 10.30-12.30 ve 13.30-14.30 arasında çocuklar için ücretsiz etkinlikler yapılıyor. O döneme ait giysiler giydirilerek çanak çömlek yaptırılıyor. Harika bir tarih dersi yaşamak için, mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

İzmir Kent Ormanı

Doğa yürüyüşü yapmak için uygun ve güzel bir yer. Sonbaharın renk tonlarını görüp yaşayabileceğiniz muhteşem bir doğa. Zamanına denk gelebilirseniz dağ çileği de toplayıp yeme şansınız olur. Orman gözetleme kulelerinden, İzmir ve körfezin harika manzarasını seyredebilirsiniz.

Andria Evi

Nam-ı değer Bornova Kafe Pi. Yazın bahçesinde ağaçların altında oturmak çok güzeldir, Kışın şanslıysanız yer bulabilirseniz köşkün hemen giriş kısmında oturup, yağan yağmuru izleyerek bir şeyler yeyip içebilirsiniz.

Peterson Köşkü

Uzun zamandır restorasyonu devam eden, kafanızı dinleyebileceğiniz güzel bir dinlence yeridir.

Atatürk Parkı

Çocuk parkı, yürüyüş alanları, alabildiğince yeşil alan, temiz hava, dinlenme yerleri, yani kısaca bir parkta olması gereken her şeyi Bornova Atatürk Parkında bulabilirsiniz.


Alişir Nezir Beşir Hazretleri Türbesi

Türbelerin size manevi huzur verdiğine inanıyorsanız, Alişir Nezir Beşir Hazretleri Türbesini ziyaret edebilirsiniz. Bornova Hüseyin İsa Bey (Bornova Meydandaki en eski camii) camii bahçesinde bulunan türbede 3 tane sanduka var. İsimleri; ALİŞİR, BEŞİR VE NEZİR. Battal gazinin torunları olduğuna inanılmaktadır.

Santa Maria Katolik Kilisesi

Bornova Hükümet konağının karşısında yer alan Santa Maria Katolik Kilisesi, gezilebilecek tarihi yerlerden biridir.

Paggy Köşkü

Ege Üniversitesi Rektörlük Binasının karşısında bulunan Köşk, 1800 yıllarında Fontan d’Escalon tarafından inşa edilmiştir. Restore edilen köşk halen canlılığını korumaktadır.

Pandespanian Köşkü

Yeşil Köşk olarak ta bilinen Pandespanian Köşkü, Ege Üniversitesi kampüsü girişinde yer alır ve hala üniversitenin sosyal tesisi olarak kullanılmaktadır.

Murat Evi (perili köşk)

Halk arasında 'Perili Köşk' olarak bilinen Murat Evi, Fevzi Çakmak Caddesi ile Gençlik Caddesi'nin arasındadır. 1880'de İngiliz ailesi olan Edwards tarafından yaptırılmıştır. Efsaneye göre; uzun yıllar köşke geceleri bakire bir kız uğrayıp bir şeyler taşımıştır. Dilden dile dolaşan bu rivayet nedeniyle köşkün adı halk arasında; "Perili Köşk" olarak anılır.

Ege’de olup ta, yöresel yemekleri tatsız olan ilçe var mı sizce? Bizce yok  blush  Bölgeye has, özel bir lezzeti vardır Ege yemeklerinin. Bornova'nın yöresel lezzetleri arasında Misket üzümü ve Bornova bamyası gelir. Muscat Blanc (Beyaz Misket) olarak bilinen beyaz hoş kokulu üzümün anavatanı Bornova’dır. Uzun yıllar önce düzensiz şehirleşme nedeniyle üretimi duran misket üzümü, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü ile işbirliği yapan Bornova Belediyesi tarafından yeniden anavatanında üretilmeye başlandı. Lezzetiyle tüm Türkiye’de bilinen Bornova bamyası, Bornova Belediyesi tarafından tohumluk olarak üretilmeye başlandı. Bornova bamyası sofralık ve konservelik bir çeşittir. Sümüksü bir yapıda olmadığı için, konserve değeri yüksektir. Beş köşeli meyvesi, etli ve çok lezzetlidir. Ayrıca mutlaka Kumru yemenizi öneriyoruz. Kumruyu İzmir’in hemen hemen tüm ilçelerinde bulabilirsiniz.

Bornova nerede, nasıl gidilir?

İzmir il merkezine uzaklık mesafesi 4 Km olan Bornova’ya şehir içi ulaşım, Belediye otobüsü, minibüs, metro veya İzban ile sağlanabilir.
Bornova- Evka3 güzergahından başlayan raylı sistem Metro hattı İzmir Merkezden ilçeye ulaşımı hızlandırmaktadır. Metrodan Bornova istasyonunda inip 565 EVKA 4 - BORNOVA METRO aktarma hattı ile ilçe merkezine ulaşabilirsiniz.

Eğer İzban’ı kullanıyorsanız Halkapınar ve Hilal Aktarma Merkezlerinden direkt Bornova yönüne giden Metro hattı ile ya da Halkapınar, Kemer veya Salhane Aktarma Merkezi’nde inip
498 BORNOVA METRO - HALKAPINAR METRO
348 BORNOVA METRO - 59 BORNOVA METRO - KEMER AKTARMA ile
328 ya da 338 BORNOVA METRO - SALHANE AKTARMA ESHOT otobüs hatları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
İlçeye şehir içi otobüs ulaşımını kullanarak gitmek isterseniz: diğer ilçelerden:
830 EGEKENT AKTARMA - 390 ya da 415 TINAZTEPE - BORNOVA METRO
63 BORNOVA - KONAK hatları ile ulaşabilirsiniz.

Bornova Havalimanı ulaşımı için 204 BORNOVA METRO – HAVALİMANI hattını ya da Metro-Cuma ovası İzban hattı Havalimanı istasyonunu kullanmanız gerekmektedir.

İlçeye Çiğli Egekent, Karşıyaka, Yeşilyurt, Gaziemir, Buca, Alsancak, Yeni garaj güzergahlarından da gün içinde her 10 dakikada bir kalkan minibüs seferleri ile ulaşmanız mümkündür

Bornova ilçesini tümüyle gezebilmeniz için en az 3-4 gün ayırmanız gerekir. Gördüğünüz gibi gezilip görülecek o kadar çok yer var ki. Bornova gezimiz burada bittiğine göre, haydi Buca yolcusu kalmasın relaxed Buca'da Gezilecek Yerler sizi bekliyor.admin / 27.03.2018 / 1 / 20 036

Yorum Ekleyin


  1. lerzan karabayır
    Ziyaretçi
    14 Aralık 2019 19:29
    0
    Bornova İzmir'den farklı anılıyor. Hani Bornovalılar İzmirliyiz demiyor :) Bornova'da gezilecek yerler her zevke hitap ediyor. İster tarihi geziler ister alışveriş gezisi olsun keyifle yapılabilecek aktivite sayısı çok fazla

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Kiraz'da Gezilecek Yerler

Kiraz'da Gezilecek Yerler

43.000 nüfuslu ve 585 km yüzölçümüne sahip olan bu ilçe, İzmir'e en uzak
Kınık'ta Gezilecek Yerler

Kınık'ta Gezilecek Yerler

İsmini Oğuz Türklerinin Bozoklar kolunun Kınık boyundan alan İzmir’in bu şirin
Kemalpaşa'da Gezilecek Yerler

Kemalpaşa'da Gezilecek Yerler

Nif dağının eteğinde, 200 metre yükseklikte kurulan Kemalpaşa ilçesi, 102.000’e
Karşıyaka'da Gezilecek Yerler

Karşıyaka'da Gezilecek Yerler

333.000 nüfuslu Karşıyaka, İzmir’in en modern, en hareketli ve en güzel
Karabağlar'da Gezilecek Yerler

Karabağlar'da Gezilecek Yerler

477.000 nüfusa sahip Karabağlar ilçesi, 3700 hektarlık bir alana kurulu olup,
Gaziemir'de Gezilecek Yerler

Gaziemir'de Gezilecek Yerler

14. yüzyılın başında Seydiköy Aydınoğluları Beyliği zamanında “Gazi Umur Bey”
Çiğli'de Gezilecek Yerler

Çiğli'de Gezilecek Yerler

İzmir’in kuzeyinde yer alan, 130 Km2 alanı ile en büyük ilçelerinden biri olan
Buca'da Gezilecek Yerler

Buca'da Gezilecek Yerler

Kuruluşu İ.Ö 630 yılına dek uzanan Buca, İzmir’in 9 km güneybatısında yer alan,
Beydağ'da Gezilecek Yerler

Beydağ'da Gezilecek Yerler

15.000 nüfuslu Beydağ, İzmir’in en küçük ilçesi olup, merkeze en uzak
Smyrna Antik Kenti Tanıtımı

Smyrna Antik Kenti Tanıtımı

Smyrna, İzmir ilinin kuzeydoğusunda, Bornova Ovası’nda yer alan antik kenttir.
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up