Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Buca'da Gezilecek Yerler

Buca'da Gezilecek Yerler

Kuruluşu İ.Ö 630 yılına dek uzanan Buca, İzmir’in 9 km güneybatısında yer alan, 350 bin civarında nüfusa sahip şirin bir ilçedir. 17. Yüzyıla dek güzel bir sayfiye yeri olan Buca, o dönemin bazı izlerini hala çeşitli tarihi yapılarda taşımaktadır. Bir zamanlar sahip olduğu üzüm bağları, günümüzde ise hipodromu ve haraları ile ünlüdür. Nif dağının güney eteklerinde kurulu olup, yüzölçümü 180 kilometrekaredir. Verimli bir ova olan ilçenin kuzeyinde Kemalpaşa ve Bornova, batısında Konak, güneyinde Menderes, doğusunda da Torbalı İlçesi bulunmaktadır. İzmir’in en eski yerleşim merkezidir. Buca’da okuma yazma oranın %99 olduğunu hatırlatmakta fayda var.

buca
Bu kadar coğrafi bilgi yeterli ise, Buca'da Gezilecek Yerler listemize göz atmak için sabırsızlanan gezginleri daha fazla bekletmeyelim blush

Buca Yedigöller Parkı

buca yedigöller parkı
Buca'nın en önemli gezip görülecek yerlerinin başında gelen Yedigöller Parkı, İzkent ile Evka'nın arasındaki kurumuş dere yatağında, 100 Bin m2 alana kurulan doğal vadide kurulmuştur. 1033 m2'lik iç alanlı kafeterya, 2185 m2'lik iç alanlı restaurant, 324 m2'lik Güzel sanatlar sokağı ve 360 m2'lik Gösteri Merkezi olarak tasarlanmıştır.


Dinlenme yerleri, alabildiğince yeşillik ve doğa, muhteşem manzarayı doya doya izleyebilmek için teraslar, çocuk oyun ve eğlence alanları, 15.000 m2 den oluşan 7 adet suni göl, açık hava diskosu, yel değirmeni ve nostaljik su kuyusu, Yedigöller parkında hoşça vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Akşam hava kararınca, çevrede alkol alan tipler, her ne kadar aileli huzursuz etse de, yine de ailece vakit geçirebileceğiniz bir alandır.

Buca Gölet

buca göleti
Göl manzaralı yemyeşil bir alanda, mangal yakıp piknik yapmak için ideal bir tesis. 167 bin m2 alana kurulu olan tesiste 300 kişilik Göl Restoran, 600 kişilik Göl Salonu Seyir Kafe, Mangal alanı, Şarküteri, Amfi tiyatro, Piknik Alanı, Ada Cafe&Pub, Seyir Terasları, Çocuk Oyun Parkları, Market, Bebek Bakım Odası, Mescid ve Otopark yer almaktadır. Ulaşımı çok kolaydır. Konak ilçesinden 104 numaralı belediye otobüsüne binip, Üçkuyular ’da inip 176 numaraya biniyorsunuz ve tesisin önünde iniyorsunuz.

Buca Rum evleri

buca rum evleri
Kurtuluş Savaşı esnasında İzmir’i terk eden Rum’lardan kalan taş evler. Her biri tarih kokmaktadır. Muhteşem tasarımları, kendine has mimarisi ise, taş evleri incelemek size farklı bir deneyim kazandırabilir.

Şirinyer Sevgi Yolu

şirinyer sevgi yolu
Her şehrin ve ilçenin “ meşhur bir caddesi “ vardır. Buca'nın ünlü sosyal yaşam caddesi Forbes Sevgi Yolu’dur. İstanbul’un İstiklal Caddesi gibidir. Gençlerin sosyalleştiği, çeşitli kafe ve restaurantların bulunduğu, kültürel etkinliklerin yapıldı şirin bir caddedir.

Perili Köşk

Murat Evi olarak bilinen Perili Köşk, Buca da Fevzi Çakmak caddesi ile Gençlik caddesinin çakıştığı bölgede bir binadır. Binanın tarihi 1880'li yıllara dayanmaktadır. Bina 1880 yılında Edwards isminde bir İngiliz ailesi tarafından yaptırılmıştır. Bu binaya perili köşk denilmesinin sebebi , uzun yıllar boyunca bakire bir kızın gece olduğunda köşke bir şeyler taşımasının dilden dile dolaşmasıdır. Bahçesinde tarihi bir de hamam bulunur.

Mevlana Heykeli

buca mevlana heykeli
Dünya'nın en büyük 3. heykeli olan Mevlana heykeli Buca'nın en yüksek yeri olan Tıngır Tepesinde, 20 dönümlük arazide, kaidesiyle birlikte 25 metre yüksekliğinde yer alır. Dikildiği tepeyle birlikte yer seviyesinden 75 metre yüksekliğe ulaşan Mevlana Heykeli İzmir'in büyük bir kesiminden görülebiliyor. Mevlana heykelini siz ziyaret etmeseniz de, o bir yerlerden sizi bakıyor olacaktır relaxed

Peterson Köşkü

buca Peterson Köşkü
54.000 m2 bir alana sahip, Buca Mustafa Kemal Caddesindeki Peterson Köşkü, İngiliz tüccar John Peterson tarafından 1859 yılında yaptırılmıştır. 38 odalı olan köşk, 1859 yılından günümüze kadar 7 kez restorasyondan geçmiş ve son olarak 1991 yılında orijinaline yakın bir şekilde restore edilmiştir.

Buca’ya yolunuz düşerse, sakın “ ot yemeklerini “ tatmadan dönmeyin. Yöreye has yapılan, çeşitli otların karışımı ile hazırlanan bu yemekler için Buca Belediyesi bir de festival düzenlemekte. Bilginiz olsun wink

Buca nerede, nasıl gidilir?

İzmir'e 10 km ( 20 dakika ) mesafededir. Kent merkezi Konak’a 10 km uzaklıkta olan Buca’ya Raylı sistemi kullanarak ulaşmak isterseniz, İZBAN Şirinyer istasyonundan aktarma yaparak, Buca'nın farklı bölgelerine gidebilirsiniz.

BUCA TOPLU KONUTLARI - ŞİRİNYER AKTARMA
878 – 476- 676- 690 TINAZTEPE - ŞİRİNYER AKTARMA


Metropol ilçelerden Buca’ya ESHOT şehir içi otobüsleri ile
940 BUCA – KONAK
104-171-304 TINAZTEPE - KONAK
353 GAZİEMİR - TINAZTEPE
277 OTOGAR - TINAZTEPE
290 BOSTANLI İSKELE - TINAZTEPE
390- 415 - TINAZTEPE - BORNOVA METRO
490 TINAZTEPE - ÜÇYOL
671- 690 TINAZTEPE - F.ALTAY hatlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ayrıca ilçeye Bornova, Gaziemir, Yeşilyurt, Kemer ve Yenigaraj’a dolmuş seferleri de mevcuttur.
Buca turumuz bittiyse, Çiğli ilçesine uzanalım ve Çiğli'de Gezilecek Yerler konusunda tavsiyelerde bulunalımadmin / 28.03.2018 / 1 / 1 999

Yorum Ekleyin


  1. İzmir en iyi cafe ve restaurantlar
    13 Temmuz 2018 15:28
    0

    Buca'yı çok severim ne zaman İzmir'e gitsem mutlaka uğradığım bir yerdir. Çeşitli görülecek yerleri ve çevresinde bulunan kafeleriyle keyifli dakikalar geçirebiliyorsunuz. Bu sitede çoğu cafe ve restaurantın yerini kolayca bulabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Konak'ta Gezilecek Yerler

Konak'ta Gezilecek Yerler

İzmir’in kalbi, Ege'nin en güzel ilçelerinden biridir Konak. Nüfusu 375.000
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, aynı zamanda Türkiye'nin en gözde
Bornova'da Gezilecek Yerler

Bornova'da Gezilecek Yerler

8500 sene önce yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanan Bornova, İzmir ilinin
Marmaris'te Gezilecek Yerler

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın güzide tatil ilçelerinden biri olan Marmaris, Ege ile Akdeniz’in
Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Kazı çalışmaları esnasında bulunan bazı seramikler, antik dönemde burada küçük
Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Uzun bir süre Hisarlık adıyla anılan bölgede ortaya çıkarılan antik kent,
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadası; 20 kilometreyi bulan kumsalları, ormanları, limanı ve tarihi
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up