Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » Gaziemir'de Gezilecek Yerler

Gaziemir'de Gezilecek Yerler


Gaziemir gezilecek yerler
14. yüzyılın başında Seydiköy Aydınoğluları Beyliği zamanında “Gazi Umur Bey” tarafından kurulan Gaziemir ilçesi, 1926 senesinde belediye olmuştur. Cumhuriyet dönemi ile beraber, İzmir’in en önemli ilçelerinden biridir. 133 bin kişilik nüfusa sahip ilçe, İzmir’in 11 km güneyinde, İzmir – Aydın Karayolu üzerinde yer alır. Çatalkaya Dağı’nın eteğinde olup, yüz ölçümü 59 bin 720 dekardır.

Denizden yüksekliği 114 metredir. Batı ve kuzeybatısında Çatalkaya Dağı, doğu ve kuzeydoğusunda Nif (Kemalpaşa) Dağları uzantısı, kuzeyinde Karabağlar, güneyinde Menderes ve Görece Köyü ile çevrelenir. Ege bölgesinin en büyük askerli merkezlerinden biri olan Ulaştırma Okulu, Gaziemir’dedir.


Genel olarak ticaret merkezi ve metropol olarak görünse ve, “Burada nereyi gezebilirim“ intibası yaratsa da, Gaziemir'de Gezilecek Yerler listesine göz atmakta fayda var diyoruz.

Fuar İzmir

Türkiye'nin en büyük fuar ve kongre merkezi olan Fuar İzmir, 337.000 m² lik bir alan üzerinde kuruludur. Yerli yabancı birçok ticari işletmenin katılımı ile senenin bazı zamanlarında çeşitli fuarlar yapılmaktadır. Ayrıca sosyal alanlar ve dinlenme bölümleri mevcuttur. Hem mevcut fuarları gezebilir, hem de keyifli vakit geçirebilirsiniz. İzmir'e gelip te, Fuar İzmir’i görmemek, büyük bir eksiklik olur.

Uluslararası Çocuk Şenliği Kültür Evi

Uluslararası Çocuk Şenliği’ne katılan ülkelerin kültürel ve yöresel eşyalarının sergilendiği ve şenlikle aynı adı taşıyan kültür evi, farklı ülkelerin kültürlerini yakından tanımak isteyen ziyaretçilerin uğrak yeridir. 12 ülkenin eserlerinin sergilendiği kültür evi hafta içi 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaretçilerine açıktır. Aynı zamanda kitap, resim ve fotoğraf sergilerinin düzenlendiği bir sanat merkezidir. Çocuklu gezgin ailelerin mutlaka ziyaret etmelerini öneriyoruz.

Uzay Kampı

7-15 yaş çocukların, bilim ve teknoloji alanlarında bilgilendirip, uygulamalı eğitimlerle takım çalışması, zaman yönetimi, liderlik gibi alanlarda bireysel gelişimlerini geliştirmeyi hedefleyen eğitim ve eğlence merkezidir. Günübirlik programlar yapılmaktadır. Çocuğunuzu sabah emanet edip, akşam teslim alabilirsiniz. Siz, İzmir’in keyfini çıkartırken, çocuklarınız Uzay Kampında kültürel ve eğitici faaliyetler ile zaman geçirebilir.

Seydibaba Türbesi

Tarihteki ismi Seydiköy olan Gaziemir’e adını veren Seydi Mükremüddün dergahından Seydi Baba’nın mezarını halk türbeye çevirmiştir. Seydi Baba’yı kendileri için de kutsal birisi olarak kabul eden Seydiköylü Rumlar, mübadele sonrası gittikleri Yunanistan'ın Selanik kentinde Seydi baba anısına bir şapel yaptırmışlardır. Mübadele ile Yunanistan'a giden Rumların Gaziemir'e gelip ziyaret ettiği türbe İzmir’in önemli türbeleri arasındadır.

Sarnıç Gölet

350 dönümlük çam ormanlarının kapladığı alan, biraz nefes almak ve tabiat ile iç içe olmak isteyen gezginlerin uğrak yeridir. Burada kafanızı dinleyebilir, yürüyüş yapabilir ve muhteşem manzarayı eşliğinde gün batımını izleyebilirsiniz.

Gaziemir ilçesinde, İzmir’in klasik lezzetlerini tadabilir, boyoz yiyebilir veya meşhur Gaziemir köftesinin tadına bakabilirsiniz. Gaziemir’de aç kalmayacağınız kesin ama öyle çok fazla yöresel lezzet şöleni beklememenizi tavsiye ederiz.

Gaziemir Nerede, Nasıl Gidilir?

İzmir şehir merkezine uzaklığı 14 km dir. İlçeye şehir içi ESHOT otobüs ulaşımını kullanarak gitmek isterseniz:
90 HALKAPINAR METRO-GAZİEMİR
152 KONAK-GAZİEMİR
510 BALÇOVA- GAZİEMİR
353 TINAZTEPE- GAZİEMİR hatları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.


Raylı sistemi kullanmak istediğinizde; Evka3 –Bornova ya da Fahrettin Altay yönünden metro ile Halkapınar ya da Hilal aktarma Merkezlerinden Cumaovası- Menderes yönüne giden İzban’ı kullanarak da ilçeye ulaşmanız mümkündür. Ayrıca Gaziemir ile Üçyol, Yeni garaj (Otogar), Buca, Bornova, Basın Sitesi, Yeşilyurt arasında düzenli olarak dolmuş seferleri bulunmaktadır.

Gaziemir gezisi size çok fazla haz vermediyse, hiç durmayın ve Güzelbahçe'de Gezilecek Yerler listesine göz atın. İzmir turumuz devam ediyor…admin / 29.03.2018 / 1 / 5 970

Yorum Ekleyin


  1. Derya
    Ziyaretçi
    21 Ocak 2019 01:54
    0

    Önümüzdeki sene evlendikten sonra İzmir Gaziemir'e taşınmayı düşünüyoruz. Birkaç kere burada kaldım ve gördüğüm kadarıyla sessiz, sakin bir yer. Ayrıca halkı da çok yardımsever...

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Torbalı'da Gezilecek Yerler

Torbalı'da Gezilecek Yerler

156.000 kişilik nüfusa sahip Torbalı ilçesinin yüzölçümü 603 km olup, İzmir'in
Tire'de Gezilecek Yerler

Tire'de Gezilecek Yerler

Günümüzde her ne kadar meşhur "Tire Evleri" nedeniyle bilinen bir ilçe olsa da,
Narlıdere'de Gezilecek Yerler

Narlıdere'de Gezilecek Yerler

Geçmiş tarihlerde Lidyalılar, Persliler, Makedonyalılar, Romalılar,
Menderes'te Gezilecek Yerler

Menderes'te Gezilecek Yerler

İzmir’in güneyinde yer alan ve 788,66 km2 lik yüzölçümüne sahip Menderes
Kemalpaşa'da Gezilecek Yerler

Kemalpaşa'da Gezilecek Yerler

Nif dağının eteğinde, 200 metre yükseklikte kurulan Kemalpaşa ilçesi, 102.000’e
Karabağlar'da Gezilecek Yerler

Karabağlar'da Gezilecek Yerler

477.000 nüfusa sahip Karabağlar ilçesi, 3700 hektarlık bir alana kurulu olup,
Güzelbahçe'de Gezilecek Yerler

Güzelbahçe'de Gezilecek Yerler

M.Ö. 7. Yüzyılda Dor Kabilesi tarafından işgal dilip “Klonamiye” adında bir
Çiğli'de Gezilecek Yerler

Çiğli'de Gezilecek Yerler

İzmir’in kuzeyinde yer alan, 130 Km2 alanı ile en büyük ilçelerinden biri olan
Buca'da Gezilecek Yerler

Buca'da Gezilecek Yerler

Kuruluşu İ.Ö 630 yılına dek uzanan Buca, İzmir’in 9 km güneybatısında yer alan,
Beydağ'da Gezilecek Yerler

Beydağ'da Gezilecek Yerler

15.000 nüfuslu Beydağ, İzmir’in en küçük ilçesi olup, merkeze en uzak
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up