Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Muğla » Kızılağaç Köyü Tanıtımı

Kızılağaç Köyü Tanıtımı


Kızılağaç Köyü Taş Evleri
Karya İmparatorluğunun ilk yerleşim bölgesi olan Kızılağaç Köyü, bir Türkmen köyüdür. Muğla şehir merkezine 99 km ve Milas ilçesine 30 km mesafede olan Kızılağaç, Gürçamlar'daki Taşlı Koyu'na 10 km uzaklıktadır. Akdeniz iklimi altındadır. Çam ağaçları ile çevirili olduğu için oksijeni bol ve havası çok temizdir. Halk arasında Çomakdağ Köyü olarak anılmaktadır. 500 yıl önce Oğuz Türklerinin Onoklar boyu tarafından kurulmuş bir Yörük köyüdür.

Keçi peyniri, gözlemesi, köy ekmekleri ve çıntar adı verilen bir mantar ile yapılan lezzetli yemekleri ile ünlü, şirin bir köydür. Köyün nüfusu, göç nedeni ile azalmış olup, çoğunluğunu yaşlı nüfus oluşturmaktadır. Geleneksel Yörük kültürünü hala yaşatmak istedikleri için, yöresel Yörük kıyafetlerini günümüzde bile kullanmaktadırlar. Köyün kadınları bu elbiseleri, günlük yaşamda da giymektedir. Yaklaşık 500 yıllık gelenek ve görenekleri, günlük yaşamlarında uygulamaktadırlar. Köy halkının geçim kaynağı zeytincilik, tarım ve hayvancılık, ipek böceği yetiştiriciliğidir. Elde ettikleri ipekleri, günlük kıyafetleri için el tezgahlarında dokumaktadırlar. Eğitim seviyesi yüksek bir köydür. Okuma yazma oranı oldukça fazladır.


Köy halkı cıvıl cıvıldır blush Lafta değil, gerçekten öyledir. Tüm kadınları rengarenk ipek kıyafetleri ile ve kız çocuklarını süslü elbiselerle görebilirsiniz. Çemperi adı verilen ipek örtü takan köy kadınları, ziyaretçilere bez bebekler, boncuklu bileklikler, yemeniler ve yöresel yiyeceklerden ikram ederler. İnanılmaz misafirperver bir köydür. Sadece kadınları mı süslüdür? Tabi ki hayır bowtie Erkekleri ayrı bir havalıdır Kızılağaç köyünün. Gömlek veya şapkalarında çeşitli çiçekler görürseniz şaşırmayın flushed

Kızılağaç Taş Evleri

Muğla Kızılağaç Köyü
300 haneli bir köy olan Çomakdağ Kızılağaç köydeki taş evlerinin ilginç bir mimarisi vardır. Bacaları ve süslü ahşap kapıları, köye renk katmaktadır. Büyük dut ağaçlarının çevrelediği, dar köy yolu üzerindeki köy kahvesinde oturup, köylülerle sohbet edebilir ve dinlenebilirsiniz. Bu köyün bir diğer ilginç özelliği ise; düğün, asker uğurlama, sünnet vs gibi törenlerin tam 4 gün sürmesidir. Günler boyunca şölenler ve eğlence devam etmektedir. Eğer şanslı iseniz, bu törenlerden birine denk gelebilirsiniz. Denk gelmezseniz bile üzülmeyin. Çünkü köy halkı, ziyaretçiler ve turistler için bir kaç saatlik prova gibi törenler düzenlemektedir. Tabi ki ücretsiz.

Otel veya pansiyon bulmanız imkansız. Çünkü bu tür konaklama imkanları bulunmuyor. Ancak köylülerin davetine icabet ederseniz, evlerinde misafir olabilirsiniz. Ya da köy konağında kalabilirsiniz. Kızılağaç köyünde dışarıda kalmayacağınız kesindir. Son olarak, Çaykama tepsi böreğini tatmadan dönmemenizi tavsiye ederiz.

Kızılağaç Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Muğla'nın Milas İlçesine bağlı bir mahalle olan Kızılağaç Köyüne ulaşmak için İstanbul - İzmir yönünden gelenler Söke - Milas kara yolunun 32. kilometresinden Didim - Akbük yönüne ayrılarak, Akbük’ü geçtikten 13 km sonra Kızılağaç’a ulaşabilir. Antalya – Muğla Yönünden gelenler Milas ilçe merkezine girerek Didim yönüne doğru yaklaşık 20 km sonra Kızılağaç köyüne ulaşacaklardır.admin / 30.03.2018 / 1 / 7 249

Yorum Ekleyin


  1. Zodoc
    Ziyaretçi
    24 Ekim 2018 13:31
    0

    Bu mevsimde oralar halı deseni gibi rengarenk olmuştur şimdi. Bende kızılağaç gibi bir köye yerleşmek istiyorum geçmişim ırkım dilim görüşüm mezhebim ne olursa olsun sadece insanlığım ile değerlendirildiğim bir yer istiyorum çocuklarımın güvende rahat ve mutlu bir hayat sürmesini kaygıdan kira derdinden uzak bir yer istiyorum Kızılağaç gibi. Bizi cezbeden metropol şehirlerden evvel gerçek yerimiz olan doğaya toprağa dönmek zor olsada alışkanlıklarımız bu zorlu süreçte yerini sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayata bırakacağından eminim. Paylaştığınız tanıtım çok güzel başarılarınızın devamını dilerim.

Bölgedeki Otelleri İnceleyin

Evcan Apart

Evcan Apart

Marmaris’in en gözde alanlarından biri olan Turgut köyündeki Evcan Apart, araç
Caretta Hotel Akyaka

Caretta Hotel Akyaka

Caretta Otel, denizin mavisi, ormanın yeşili ve göz alabildiğince uzanan altın

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ekincik'te Gezilecek Yerler

Ekincik'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın Köyceğiz ilçesine bağlı olan Ekincik, koyu ile meşhur bir yerleşim
Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü Tanıtımı

Bozüyük Köyü gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Muğla Çökertme Köyü Tanıtımı

Muğla Çökertme Köyü Tanıtımı

Çökertme köyü Muğla'nın Milas ilçesine bağlı doğal güzellikleri ile bir cennet
Faralya Köyü Tanıtımı

Faralya Köyü Tanıtımı

Faralya, Uzunyurt adıyla da bilinir. Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı köylerden
Marmaris Selimiye Köyü

Marmaris Selimiye Köyü

Selimiye Köyü Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı güzel bir köydür. Marmaris'e 40
Yatağan'da Gezilecek Yerler

Yatağan'da Gezilecek Yerler

İlk çağlardaki isimleri sırasıyla önce "Karya" ve daha sonra "Menteşe" olan
Kavaklıdere'de Gezilecek Yerler

Kavaklıdere'de Gezilecek Yerler

Kavaklıdere, Muğla'nın en eski ilçelerinden biri olup M.Ö. 3600 yıllarına
Dalaman'da Gezilecek Yerler

Dalaman'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin doğa, deniz ve tarih ile buluştuğu ve tüm güzellikleri aynı çatı
Bodrum Mazıköy Tanıtımı

Bodrum Mazıköy Tanıtımı

Türkiye'nin gözde tatil yörelerinden biri ve Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı
Kapıkırı Köyü Tanıtımı

Kapıkırı Köyü Tanıtımı

Bafa Köyü ile Beşparmak Dağları arasında yer alan Kapıkırı Köyü’nde temiz hava
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up