Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » Karşıyaka'da Gezilecek Yerler

Karşıyaka'da Gezilecek Yerler


Karşıyaka gezilecek yerler
333.000 nüfuslu Karşıyaka, İzmir’in en modern, en hareketli ve en güzel ilçelerinden biridir. Yamalar dağının yamacında, İzmir körfezinin kuzeyinde yer alan ilçenin Doğusunda Bornova, güneyinde Bayraklı, batısında Çiğli, kuzeyinde ise Menemen ilçeleri yer alır.

İzmir’in diğer tüm ilçeleri gibi, geçmişi Antik döneme kadar uzanır. İlçenin ekonomisi tarıma dayalıdır. 446 hektarlık tarım alanına sahip olan Karşıya, kentsel mimarının en modern çizgilerini taşır. İsmi Coeur de Lion'dan gelen ilçenin en eski adı Kordelya olarak bilinir. Fransızcada Arslan-Yürek anlamındadır. 3. Haçlı Seferinde Aslan Yürekli Richard’ın orduları Karşıyaka’da konakladığı için, bölgedeki o ormanlık olana Aslan Yürekli Richard’ın adı olan Cordelion adını verilmiştir. Zaman içerisinde Cordelieu, Cordelion ve Kordelya ve Karşıyaka adını almıştır.


Gezginlerin Karşıyaka'da Gezilecek Yerler konusunda çok şanslı olduğunu belirtelim. Çünkü ilçede her kesime hitap edebilecek gezi yerleri, mekanlar ve aktiviteler bulunmaktadır.

Karşıyaka Çarşısı

İlçenin en ünlü sosyal yaşam alanı diyebiliriz. Sıra sıra karışıklı mağazalar, alışveriş merkezleri,ayaküstü atıştırabileceğiniz fast food restaurantları, midye – bira ikilisinin dayanılmaz hafifliği, güler yüzlü bir kalabalık, hediyelik eşya tezgahları, yani kısaca sosyalleşmek için mutlaka 2 saatinizi ayırabileceğiniz bir yerdir Karşıyaka çarşısı.

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi

Türkiye'nin en kapsamlı fotoğraf müzesi desek, herhalde yanılmayız. Fotoğrafçılık sanatı ile ilgilenmenize gerek yok bu müzeyi gezmek için. Zamanda yolculuk yapmak isteyen herkes için bir şeyler var burada. Fotoğrafçılığın simge ismi Hamza Rüstem’in koleksiyonunun da sergilendiği 2011 yılında açılan sanat merkezi, her yıl on binlerce ziyaretçinin akınına uğramaktadır.

Zübeyde Hanım Anıt Mezarı ve Parkı

Atamızın, Mustafa Kemal Paşa'nın annesi Zübeyde Hanım Annemizin adını taşıdığı bu parkın içinde bir anıt mezar bulunmaktadır. Karşıyaka’ya gelip te manevi annemize bir dua okumak isterseniz, burayı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Yorgunluk atmak ve bir şeyler içmek isterseniz, parkın içindeki kafeteryadan faydalanabilirsiniz.

Uşakizade Köşkü (Latife Hanım Anı Evi)

Yeşillikler içerisinde yer alan bu tarihi bina, Ulu Önder Atatürk’ün, sevgili annesi Zübeyde Hanım'ın ve eşi Latife Hanım'ın balmumu heykelleri ile ziyaretçileri karşılamaktadır.

Ckc Divers Dalış Merkezi

Deniz tutkunları ve dalış sporu ile ilgilenenler için hizmet veren bir işletme. Güvenlik önlemlerinin en üst düzeyde olduğu bu mekanda, dalış eğitimi alabilir ve adrenalin seviyenizi yükseltebilirsiniz. Dalış için gerekli tüm malzemeleri, buradan temin edebilirsiniz.

Bilim Müzesi

750 m2 bir alanda hizmet veren Bilim Müzesi, Efe bölgesinin kendi alanında kurulan ilk müzesidir. 60 adet istasyon bulunan müzede, çeşitli bilim faaliyetlerine katılabilir ve uzman eğitmen rehberler eşliğinde merkezi gezebilirsiniz. Bir birinden ilginç bilim araçlarını ve aletlerini görebilir ve bunlarla yapılan faaliyetleri inceleyebilirsiniz. Burayı ziyaret etmeden önce randevu almanızda fayda var.

Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı ve Açıkhava Müzesi

90 parça eserin sergilendiği bu arkeoloji müzesi, özellikle turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Ayrıca park bünyesinde çeşitli resim atölyelerini gezebilir, çalışmaları ve eserleri inceleyebilirsiniz.

St. Helen Katolik Kilisesi

Karşıyaka ilçesinin ilk Katolik kilisesi olan St. Helen Katolik Kilisesinin dış cephesinde, 1904 yılından hiçbir yenileme yapılmamıştır. Doğal ve tarihi dokusunu görmek için ziyaret edebilirsiniz. Kilise sokakta bulunmaktadır.

Mezaket Arabim Havrası

Yahudi cemaatinin tarihi havrasıdır. Karşıyaka'nın toplumsal profilini en iyi şekilde ortaya koyan bir yapıdır. Tüm dinlerden ve dillerden insanların aynı çatı altında nasıl yaşadığının en iyi göstergelerinden biridir.

Tarihi Alibey Hamamı

Karşıyaka’yı gezdiniz, midye – bira yaptınız ve yoruldunuz. Şimdi temizlik zamanı smile Karşıyaka’da hizmet veren ilk ve tek hamamdır. Buram buram tarih kokan bir yapısı vardır. Günün yorgunluğunu Tarihi Alibey Hamamında atabilirsiniz.

Karşıyaka Sahili

Muhteşem bir manzara, ayaklarınızın altında mis gibi bir deniz, açık ve temiz hava, bisiklet turu, yürüyüş ve midye- bira. Bir sahilden daha ne beklenebilir ki? Sadece İzmir ve Ege'nin değil, inanın Türkiye'nin en güzel sahillerinden biridir Karşıya sahili. Saatlerce oturup kendinizi dinleyebileceğiniz bir yerdir.

Yeme içme konusunda oldukça zengin alternatifleri olan Karşıyaka’da ilçesinde kesinlikle aç kalmayacağınız kesin. Rahatlıkla adım başı bir mekan bulup, karnınızı doyurabilirsiniz. Midye, kokoreç, deniz ürünleri ve tabi ki boyoz, içenin değişmez lezzetlerinden sayılabilir. Ayrıca, muhteşem ev yemekleri yapan, küçük ama şirin lokantalara uğramayı ihmal etmeyin.

Karşıyaka nerede, nasıl gidilir?

İzmir şehir merkezine mesafesi 6 km dir. Konak, Alsancak, Pasaport, Üçkuyular ile Göztepe'ye vapur ve aynı zamanda Üçkuyular'a ise arabalı vapur seferleri yapılmaktadır. Karşıyaka Bostanlı’da da bir vapur iskelesi mevcuttur.

İlçeye şehir içi ESHOT otobüs ulaşımını kullanarak gitmek isterseniz: 121 KONAK- BOSTANLI İSKELE otobüs hattı ile ya da Evka3 –Bornova ya da Fahrettin Altay yönünden metro ile Halkapınar ya da Hilal aktarma Merkezlerinden Aliağa ve Menemen yönüne giden İzban’ı kullanarak Karşıyaka istasyonunda inerek ilçeye ulaşmanız mümkündür.


İlçenin yakın mahallelerinden ilçeye ulaşım da: 847 BAYRAKLI EVLERİ -197 NAFİZ GÜRMAN -135 DOĞANÇAY -126 CUMHURİYET MAH. -136 ÖRNEKKÖY -137 YAMANLAR -258 ONUR MAH. -326 MUSTAFA KEMAL MAH.- 487 DEMİRKÖPRÜ -741 YAMANLAR KÖYÜ -742 SANCAKLI KÖYÜ – KARŞIYAKA otobüs hatları ve 821 MAVİŞEHİR AKT. -853 EGEKENT AKTARMA- 361 BAHRİYE ÜÇOK -221- 222 ŞEMİKLER - KARŞIYAKA İSKELE otobüs hatları ile sağlanmaktadır.

İzmir’in en önemli rekreasyon alanlarından birisi olan Doğal Yaşam Parkına ‘da 777 DOĞAL YAŞAM PARKI - KARŞIYAKA otobüs hattı ile ulaşım sağlanır.

Karşıya gezisinin tadı damağınızda kaldı biliyoruz ama sırada gezecek çok ilçemiz olduğu için, hemen Kemalpaşa'da Gezilecek Yerler konusuna geçiyoruz.admin / 02.04.2018 / 0 / 18 140

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Tire'de Gezilecek Yerler

Tire'de Gezilecek Yerler

Günümüzde her ne kadar meşhur "Tire Evleri" nedeniyle bilinen bir ilçe olsa da,
Narlıdere'de Gezilecek Yerler

Narlıdere'de Gezilecek Yerler

Geçmiş tarihlerde Lidyalılar, Persliler, Makedonyalılar, Romalılar,
Menderes'te Gezilecek Yerler

Menderes'te Gezilecek Yerler

İzmir’in güneyinde yer alan ve 788,66 km2 lik yüzölçümüne sahip Menderes
Kemalpaşa'da Gezilecek Yerler

Kemalpaşa'da Gezilecek Yerler

Nif dağının eteğinde, 200 metre yükseklikte kurulan Kemalpaşa ilçesi, 102.000’e
Menemen'de Gezilecek Yerler

Menemen'de Gezilecek Yerler

İzmir’in 156.000 nüfuslu şirin bir ilçesidir. Doğusunda Manisa, batısında Foça
Karabağlar'da Gezilecek Yerler

Karabağlar'da Gezilecek Yerler

477.000 nüfusa sahip Karabağlar ilçesi, 3700 hektarlık bir alana kurulu olup,
Güzelbahçe'de Gezilecek Yerler

Güzelbahçe'de Gezilecek Yerler

M.Ö. 7. Yüzyılda Dor Kabilesi tarafından işgal dilip “Klonamiye” adında bir
Çiğli'de Gezilecek Yerler

Çiğli'de Gezilecek Yerler

İzmir’in kuzeyinde yer alan, 130 Km2 alanı ile en büyük ilçelerinden biri olan
Beydağ'da Gezilecek Yerler

Beydağ'da Gezilecek Yerler

15.000 nüfuslu Beydağ, İzmir’in en küçük ilçesi olup, merkeze en uzak
Bayraklı'da Gezilecek Yerler

Bayraklı'da Gezilecek Yerler

Eski İzmir’in kuruluş yeri olarak kabul gören ve Tepekule olarak tanınan ören
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up