Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » Menderes'te Gezilecek Yerler

Menderes'te Gezilecek Yerler


İzmir’in güneyinde yer alan ve 788,66 km2 lik yüzölçümüne sahip Menderes ilçesi, İlin en turistik, en şirin ve en güzel ilçelerinden biridir. 90.000 kişilik nüfusa sahip ilçe, yaz aylarında 500.000 civarında yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Kuzeyinde Buca, Gaziemir, Narlıdere ve Güzelbahçe; doğusunda Torbalı; batısında Seferihisar; güneyinde Selçuk ve Ege Denizi ile çevrilidir.

Menderes gezilecek yerler
Menderes, geçmişte birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış tarihi bir yerdir. Rodos’un fethine çıkan Kanuni Sultan Süleyman’ın orduları bir süre Menderes’te konaklamış ve bölgeyi üs olarak kullanmıştır. Bu yüzden o bölgeye “Cem Ovası” denilmiştir. İsmini, 1071 yılında Cüneyt Bey’in adından yola çıkılarak Cüneyt Tabat sonra, Cumaabat olarak almıştır. 9 Eylül 1922’de İzmir ile birlikte düşman işgalinden kurtarılmış ve Cumaovası olarak anılmaya başlanmıştır. 07 Haziran 1988 tarihinde Cumaovası Havaalanının adı Adnan Menderes Havalimanı olarak değiştirilince Cumaovası kasabanın adı da "Menderes" olarak değişmiş ve İlçe statüsüne kavuşmuştur.


Gezginlerin İzmir seyahatlerinde en çok merak ettikleri ilçedir burası. Menderes'te Gezilecek Yerler konusunda her zaman meraklı ve heyecanlı olmuşlardır. Onları daha fazla bekletmeden başlayalım o zaman.

Gümüldür

Gümüldür’ün Helenistik döneminde başlayan muhteşem yaşamı, günümüze kadar devam etmiştir. Mavi bayraklı muhteşem koyları, plajları ve masmavi denizi ile İzmir’in en turistik beldelerinden biridir. İzmir'e 75 km. Kuşadası ve Efes’e 40 km uzaklıktadır.

Klaros (Denizpınarı)

Hem piknik, hem deniz. Kulağa hoş geliyor değil mi? Bu tür yerler yok denecek kadar az ülkemizde. Genelde beach club tarzı restore edilmekte bu doğal güzelliklerimiz. Ama Klaros, bu konuda en doğal ve en güzel yerlerden biridir. Mangalınızı alıp, ailece piknik yapıp, gün boyu denize girebileceğiniz muhteşem bir mesire alanıdır. Ayrıca kamp alanı içerisinde çardak, wc ve market bulunmaktadır.

Menderes Orman Kampı

75 dönümlük çok geniş bir alana kurulu olan bu yer " Açıkhava facebook " sayılabilir. İnsanların sosyalleştiği muhteşem bir kamp alanıdır. Dilerseniz çadırda konaklayabilir ve gökyüzünü izleyerek uyuyabilirsiniz. Piknik, deniz, su sporları, orman, doğada yaşam ve hatta Sürvivor diyebiliriz:) Giriş ücretlidir. Araç ile giriş yapmak için ekstra ücret ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca çadır kurmak için ayrı bir ücret istenmektedir. Her ne kadar adım başı para ödeseniz de, görülmeye ve tecrübe edinmeye değer bir yerdir.

DSİ (Devlet Su İşleri) Kampı

Devlet su işleri idaresinin Menderes ilçesindeki kamp yeridir. Giriş ve sosyal tesis içindeki hizmetler ücretledir. Muhteşem bir deniz, harika bir manzarası vardır.

Özdere

Menderes ilçesinin Mavi bayraklı plajlarına sahip turizm beldesi. Alabildiğince büyük plajları, manzarası ve temiz havası ile tatilcilerin uğrak yeridir. Denize girmek için en ideal yerdir. Ege Bölgesinin en temiz denizine sahip plajlarında, gün boyu keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Kalemlik Plajı

Sırt çantamı alırım, yollara düşerim diyen gezginlerin çok beğeneceğini umduğumuz çadır kamp alanıdır. 22 hektarlık bir alana kurulmuştur. Kızılçam ve meşe ağaçları ile donatılmış kamp alanı, manzarası, doğası ve denizi ile kendine hayran bırakmaktadır. Kamp içerisinde çadır kiralama hizmeti de sunulmaktadır. İçerisinde çeşitli spor aktiviteleri yapılmaktadır.

İpekkum Plajı

Denizi sığ, kumu ince ve denizi güzeldir. Çocuklu aileler için en ideal plajdır. Pek kalabalık bir plaj değildir. Dikkat etmeniz gereken tek şey deniz seviyesidir. Birkaç metreden sonra aniden derinleşip, tekrar sığ olabilmektedir.

Kolophon Antik Kenti

Tarih severler için ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Deniz kenarında kurulmayan tek İyon yerleşimidir. Kolophon, 12 İyon şehrinden biridir. Değirmendere Mahallesi’nin doğusunda yer almaktadır.
Tarihteki en eski İonia kentlerinden biri olan bu antik kenti hakkında ayrıntı bilgi için "Kolophon (Colophon) Antik Kenti" isimli konumuzu inceleyiniz.

Temnos Antik Kenti

Menderes Görece Köyü sınırları içindeki Kayacık Tepesi üzerindeki kalıntılardır. Herodot tarihinde adı geçen 12 Aiol kentinden biridir. Tarihi kalıntılara merakı olanlar için görülmesi gereken bir yerdir.

Klaros (Claros) Antik Kenti

Menderes ilçesinin 35 km güneyindeki İonia kentidir. Ahmetbeyli Mahallesi’ne 2 km uzaklıktadır. 16 km kuzeyindeki Kolophon (Colophon) kentine bağlı olup, Notion’un 2 km güneyindedir.
Özellikle Helenistik ve Roma dönemlerinde önemli kehanet merkezlerinden biri olarak ün kazanan bu kent hakkında daha ayrıntılı bilgi için "Klaros (Claros) Antik Kenti" isimli konumuzu ziyaret ediniz!

Notion Antik Kenti

Notion Antik Kenti,Menderes ilçesinin 41 km güneyinde, Ahmetbeyli’de bulunan İon kentidir. Kutsal kent Klaros'un 2 km kuzeyindedir.

MÖ. 3. yüzyılda, Yeni Kolophon veya Kıyıdaki Kolophon adlarıyla anılmaya başlanan kent, MÖ 5. yüzyılda liman kenti olarak kurulmuştur. Kent, kıyıda yükselen, birbirinden kara parçasıyla ayrılan iki yassı tepe üzerinde ve bunların eteklerinde kuruludur. Helenistik surlarla çevrilidir. Düzgün kare bloklardan yapılmış ve kare planlı kulelerle sağlamlaştırılmış surların, batı ve kuzey girişleri ile güneydeki basamaklı kapısı görülebilir.

Akropolisinbatısında ve tepenin en yüksek noktasında, Korint düzenli Athena Polias Tapınağı'nın kalıntıları bulunmaktadır. Tapınağın doğusunda, bir sunağın temel kalıntıları yer alır. Athena Kutsal Alanı'nın kuzeydoğusunda kalıntıları bulunan küçük tapınağın hangi tanrıya adandığı bilinmemektedir. Akropolisteki iki agoranın biri merkezde, diğeri doğudadır. Doğudaki agoranınkuzeybatısındaki Helenistik tiyatro,Roma döneminde onarılmıştır. Batıda yer alan nekropolde kayaya oyulanların yanı sıra yer altına yapılan mezar odalarından oluşan mezarlar da vardır.

Menderes'in Nesi Meşhur?

Menderes'te İzmir ve Ege'nin klasik yöresel lezzetlerini tadabilir ve yöreye has yemekler yiyebilirsiniz. Ama özellikle bahsetmek istediğimiz şey, mandalina ve üzümün ilçede çok ünlü olması. Doya doya yiyebilirsiniz. Tadına doyamayacağınız kadar lezzetli meyveleri dalından koparıp taze taze yiyebilirsiniz.

Menderes nerede, nasıl gidilir?

İzmir şehir merkezine uzaklığı 23 km dir. İzmir’den Menderes'e Yenigaraj’dan hareket eden Menderes dolmuşları ile ulaşmanız mümkündür. İzmir merkezden 302 KONAK- OTOGAR hattı ile Yenigaraj’a ulaşabilirsiniz. Raylı sistemi kullanmak istediğinizde; Evka3 –Bornova ya da Fahrettin Altay yönünden metro ile Halkapınar ya da Hilal aktarma Merkezlerinden Cumaovası- Menderes yönüne giden İzban’ı kullanarak Esbaş aktarma merkezinden 708 MENDERES - ESBAŞ AKTARMA ya da Cumaovası aktarma merkezinden 804 MENDERES - CUMAOVASI AKTARMA otobüs hattı ile ilçeye ulaşmanız mümkündür. Gaziemir’de bulunan Semt Garajından gün içinde düzenli olarak Menderes’e dolmuş seferleri bulunmaktadır. Menderes’ten yakın yerlere ulaşımı 814 KISIK SANAYİ – MENDERES ve dolmuş seferleri yapabilirsiniz.

Menderes ilçesinde yolun sonuna geldik. Menemen'de Gezilecek Yerler konusunda sabırsızlandığınızı biliyoruz. İstikamet Menemen..admin / 06.04.2018 / 0 / 15 862

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Torbalı'da Gezilecek Yerler

Torbalı'da Gezilecek Yerler

156.000 kişilik nüfusa sahip Torbalı ilçesinin yüzölçümü 603 km olup, İzmir'in
Tire'de Gezilecek Yerler

Tire'de Gezilecek Yerler

Günümüzde her ne kadar meşhur "Tire Evleri" nedeniyle bilinen bir ilçe olsa da,
Narlıdere'de Gezilecek Yerler

Narlıdere'de Gezilecek Yerler

Geçmiş tarihlerde Lidyalılar, Persliler, Makedonyalılar, Romalılar,
Kiraz'da Gezilecek Yerler

Kiraz'da Gezilecek Yerler

43.000 nüfuslu ve 585 km yüzölçümüne sahip olan bu ilçe, İzmir'e en uzak
Ödemiş'te Gezilecek Yerler

Ödemiş'te Gezilecek Yerler

İzmir'e en uzak ilçelerden biri olan Ödemiş’in şehir merkezine uzaklığı 112 km
Seferihisar'da Gezilecek Yerler

Seferihisar'da Gezilecek Yerler

M.Ö. 2000 yıllarında, Akalardan kaçan Giritliler tarafından kurulduğu ve
Karabağlar'da Gezilecek Yerler

Karabağlar'da Gezilecek Yerler

477.000 nüfusa sahip Karabağlar ilçesi, 3700 hektarlık bir alana kurulu olup,
Güzelbahçe'de Gezilecek Yerler

Güzelbahçe'de Gezilecek Yerler

M.Ö. 7. Yüzyılda Dor Kabilesi tarafından işgal dilip “Klonamiye” adında bir
Gaziemir'de Gezilecek Yerler

Gaziemir'de Gezilecek Yerler

14. yüzyılın başında Seydiköy Aydınoğluları Beyliği zamanında “Gazi Umur Bey”
Buca'da Gezilecek Yerler

Buca'da Gezilecek Yerler

Kuruluşu İ.Ö 630 yılına dek uzanan Buca, İzmir’in 9 km güneybatısında yer alan,
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up