Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Tire'de Gezilecek Yerler

Tire'de Gezilecek Yerler

Günümüzde her ne kadar meşhur "Tire Evleri" nedeniyle bilinen bir ilçe olsa da, tarihi yapısı ve birçok farklı özelliği ile Türkiye'nin en güzel ilçelerinden biridir Tire. İzmir’in 80 km güneybatısında 792 km yüzölçümüne sahip, 82.000 kişilik nüfusa sahip şirin bir ilçedir. Doğusunda Ödemiş, kuzeyinde Bayındır, kuzeybatısında Torbalı, batısında Selçuk ilçeleri ve güneyinde ise Aydın ili yer almaktadır.

izmir tire
Tarih boyunca Hitit, Frigya, Lidya, Helen, Pers, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmıştır. Yeşil Tire olarak bilinen ilçenin bu ismi, yeşilin her tonuna sahip olduğu için verilmiştir.


Yemekleri ile ünlü Tire’de karnınızı çok fazla şişirmenizi tavsiye etmiyoruz. Aksi halde Tire'de Gezilecek Yerler konusunda yavaş kalabilirsiniz. Bol bol yürüyüş yapmanız gerekecek.

Kaplan Köyü

izmir tire kaplan köyü
Renkli evleri, doğası, mis gibi havası ve mükemmel bir manzarası olan Kaplan Köyü, Tire ilçesinin en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biridir. Ayrıca köy içinde bulunan, dünyaca ünlü kaplan restaurantı ziyaret etmeyin unutmayın. Evet, yanlış duymadınız “dünyaca ünlü restaurant”dedik, çünkü burası dünyanın en ünlü şeflerini ağırlayan ve sıralamada listeye giren ünlü bir restauranttır.

Derekahve

izmir tire derekahve
Dere mahallesinde yer alan bu alan, çok eskiden Rum ve Türk yerlilerin ortaklaşa kullandıkları bir mesire bölgesidir. Yeşil ile kaplanan çevresi, tertemiz havası, sessizliği ve yeme içme alanları ile Tire’de huzur bulabileceğiniz yerlerden biridir.

Tire Pazarı

tire pazarı
Sıradan Pazar tezgahlarının kurulduğu, mahalli bir Pazar yeri değildir Tire pazarı. Türkiye'nin en büyük açık hava pazarıdır. Alışveriş merkezlerinde bulamadığınız ürünleri ve alışveriş havasını, burada bulabilirsiniz. İğneden ipliğe her şeyin satıldığı Tire Pazarı için tam gün ayırmanız gerekebilir. Çünkü 1700 Pazar tezgahında, on binlerce ürün sergilenmektedir.

Yoğurtluoğlu Külliyesi (Yavukluoğlu Cami)

yoğurtluoğlu külliyesi
15. yüzyılda inşa edilmiştir. Tire'nin güney kesiminde yer alan caminin doğu bitişiğinde muvakkithane; doğu ve batısında medrese odaları; kuzeyinde ise dar merdivenle ulaşılan içi boş bir rasathane bulunmaktadır. Yoğurtluoğlu Külliyesi 2005 yılında gerçekleştirilen onarımdan sonra, ibadet merkezi olarak tekrar kullanıma açılmıştır.

Necip Paşa Kütüphanesi

necip paşa kütüphanesi
Dünyaca ünlü eski eser, yazıt ve kitapların bulunduğu, araştırmacıların kaynak bulabilecekleri ideal bir kütüphanedir. Tire Vakfı Necip Paşa Kütüphanesi, 1826 yılında 2. Mahmud dönemi devlet adamlarından Necip Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Ali Baba Türbesi

tire ali baba türbesi
Ali Baba Türbesi, geçmişten günümüze gelen Anadolu'nun Türk yaşamına açılmasında öncülük eden Ahilik geleneğinin bir devamını yansıtan ve bugün de Anadolu'nun sayılı Bektaşi dergahlarından biridir.

Tire Müzesi

tire müzesi
Tire Müzesi
, 1971 senesinden beri hizmet veren kültürel bir yapıdır. 3909 Arkeolojik, 1161 Etnografik, 24943 Sikke, 45 Arşiv Vesikası, 7 El yazması ve 14 Güzel Sanat eseri olmak üzere 30079 adet kültür varlığını bünyesinde barındırmaktadır. Huzur veren çok geniş bir bahçeye sahiptir.

Tahtakale Hamamı

tire tahtakale hamamı
Sultan II. Murat’ın ünlü emirlerinden Abdullah oğlu Halil Yahşi Bey tarafından yaptırılan Yeşil İmaret Zaviyesi’nin vakfı olan Tire Hamamı, Tire Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilmiştir.

Theos Mozolesi

Theos Mozolesi
Halkapınar Köyü yakınlarında yer alan Thelos Mozolesi, tapınak konseptinde inşa edilmiş olup, M.Ö. 246 Efes'te ölen Seleukos Devleti Krallarından II. Theos adına yaptırıldığı iddia edilmektedir.

Tire'nin Nesi Meşhur?

Tire’ye gelmişken, yörenin en ünlü lezzetlerini tatmadan dönmek olur mu? Olmaz tabi. Tire parmak köftesi ve lor tatlısını yerken aman dikkat. Parmaklarınızı yemeyin. Keşkek, kuyu tandır kebabı, kabak çiçeği dolması, gıylangı ( patlıcan balığı ), Tire'nin yöresel yemeklerinden birkaçıdır. Ayrıca son olarak, çeşitli otlardan yapılan yöresel yemeklerinden yemeyi unutmayın.


Tire nerede, nasıl gidilir?

İzmir şehir merkezine uzaklığı 84 km dir. İlçeye ulaşım, hem kara hem de demiryolu ile sağlanmaktadır. İlçe İzmir Adnan Menderes Havaalanı ise ilçenin 70 km kuzeyinde yer almaktadır. Tire İlçesine İzmir Otogarından (Yeni garaj) , Gaziemir ve Üçkuyular Semt Garajlarından hareket eden otobüslerle doğrudan ulaşmanız mümkündür. İzmir merkezden 302 KONAK- OTOGAR hattı ile Yenigaraj’a ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Raylı sistem şehir içi ESHOT otobüs aktarmasını kullanarak Evka3 –Bornova ya da Fahrettin Altay yönünden metro ile Halkapınar ya da Hilal aktarma Merkezlerinden Cumaovası- Menderes yönüne giden İZBAN aktarması ile Sarnıç istasyonunda inerek 720 TORBALI-SARNIÇ AKTARMA,798 TİRE – TORBALI AKTARMA otobüs hatları ile ilçeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Basmane Tren Garı’ndan düzenli olarak Tire’ye tren seferleri yapılmaktadır.

Tire gezimizi burada noktalayıp, Torbalı'da Gezilecek Yerler konusuna geçiyoruz. İzmir’i adım adım gezmenin keyfini sürmeye devam ediyoruz.admin / 17.04.2018 / 0 / 4 703

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Konak'ta Gezilecek Yerler

Konak'ta Gezilecek Yerler

İzmir’in kalbi, Ege'nin en güzel ilçelerinden biridir Konak. Nüfusu 375.000
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, aynı zamanda Türkiye'nin en gözde
Bornova'da Gezilecek Yerler

Bornova'da Gezilecek Yerler

8500 sene önce yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanan Bornova, İzmir ilinin
Marmaris'te Gezilecek Yerler

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın güzide tatil ilçelerinden biri olan Marmaris, Ege ile Akdeniz’in
Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Kazı çalışmaları esnasında bulunan bazı seramikler, antik dönemde burada küçük
Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Uzun bir süre Hisarlık adıyla anılan bölgede ortaya çıkarılan antik kent,
Didim'de Gezilecek Yerler

Didim'de Gezilecek Yerler

Aydın'ın güneybatısında uzanan upuzun kumsalları ile birlikte Ege Bölgesinin en
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up