Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » Tire'de Gezilecek Yerler

Tire'de Gezilecek Yerler


Tire gezilecek yerler
Günümüzde her ne kadar meşhur "Tire Evleri" nedeniyle bilinen bir ilçe olsa da, tarihi yapısı ve birçok farklı özelliği ile Türkiye'nin en güzel ilçelerinden biridir Tire. İzmir’in 80 km güneybatısında 792 km yüzölçümüne sahip, 82.000 kişilik nüfusa sahip şirin bir ilçedir. Doğusunda Ödemiş, kuzeyinde Bayındır, kuzeybatısında Torbalı, batısında Selçuk ilçeleri ve güneyinde ise Aydın ili yer almaktadır.

Tarih boyunca Hitit, Frigya, Lidya, Helen, Pers, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmıştır. Yeşil Tire olarak bilinen ilçenin bu ismi, yeşilin her tonuna sahip olduğu için verilmiştir.


Yemekleri ile ünlü Tire’de karnınızı çok fazla şişirmenizi tavsiye etmiyoruz. Aksi halde Tire'de Gezilecek Yerler konusunda yavaş kalabilirsiniz. Bol bol yürüyüş yapmanız gerekecek.

Kaplan Köyü

Renkli evleri, doğası, mis gibi havası ve mükemmel bir manzarası olan Kaplan Köyü, Tire ilçesinin en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biridir. Ayrıca köy içinde bulunan, dünyaca ünlü kaplan restaurantı ziyaret etmeyin unutmayın. Evet, yanlış duymadınız “dünyaca ünlü restaurant”dedik, çünkü burası dünyanın en ünlü şeflerini ağırlayan ve sıralamada listeye giren ünlü bir restauranttır.

Derekahve

Dere mahallesinde yer alan bu alan, çok eskiden Rum ve Türk yerlilerin ortaklaşa kullandıkları bir mesire bölgesidir. Yeşil ile kaplanan çevresi, tertemiz havası, sessizliği ve yeme içme alanları ile Tire’de huzur bulabileceğiniz yerlerden biridir.

Tire Pazarı

Sıradan Pazar tezgahlarının kurulduğu, mahalli bir Pazar yeri değildir Tire pazarı. Türkiye'nin en büyük açık hava pazarıdır. Alışveriş merkezlerinde bulamadığınız ürünleri ve alışveriş havasını, burada bulabilirsiniz. İğneden ipliğe her şeyin satıldığı Tire Pazarı için tam gün ayırmanız gerekebilir. Çünkü 1700 Pazar tezgahında, on binlerce ürün sergilenmektedir.

Yoğurtluoğlu Külliyesi (Yavukluoğlu Cami)

15. yüzyılda inşa edilmiştir. Tire'nin güney kesiminde yer alan caminin doğu bitişiğinde muvakkithane; doğu ve batısında medrese odaları; kuzeyinde ise dar merdivenle ulaşılan içi boş bir rasathane bulunmaktadır. Yoğurtluoğlu Külliyesi 2005 yılında gerçekleştirilen onarımdan sonra, ibadet merkezi olarak tekrar kullanıma açılmıştır.

Necip Paşa Kütüphanesi

Dünyaca ünlü eski eser, yazıt ve kitapların bulunduğu, araştırmacıların kaynak bulabilecekleri ideal bir kütüphanedir. Tire Vakfı Necip Paşa Kütüphanesi, 1826 yılında 2. Mahmud dönemi devlet adamlarından Necip Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Ali Baba Türbesi

Ali Baba Türbesi, geçmişten günümüze gelen Anadolu'nun Türk yaşamına açılmasında öncülük eden Ahilik geleneğinin bir devamını yansıtan ve bugün de Anadolu'nun sayılı Bektaşi dergahlarından biridir.

Tire Müzesi

Tire Müzesi, 1971 senesinden beri hizmet veren kültürel bir yapıdır. 3909 Arkeolojik, 1161 Etnografik, 24943 Sikke, 45 Arşiv Vesikası, 7 El yazması ve 14 Güzel Sanat eseri olmak üzere 30079 adet kültür varlığını bünyesinde barındırmaktadır. Huzur veren çok geniş bir bahçeye sahiptir.

Tahtakale Hamamı

Sultan II. Murat’ın ünlü emirlerinden Abdullah oğlu Halil Yahşi Bey tarafından yaptırılan Yeşil İmaret Zaviyesi’nin vakfı olan Tire Hamamı, Tire Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilmiştir.

Theos Mozolesi

Halkapınar Köyü yakınlarında yer alan Thelos Mozolesi, tapınak konseptinde inşa edilmiş olup, M.Ö. 246 Efes'te ölen Seleukos Devleti Krallarından II. Theos adına yaptırıldığı iddia edilmektedir.

Tire'nin Nesi Meşhur?

Tire’ye gelmişken, yörenin en ünlü lezzetlerini tatmadan dönmek olur mu? Olmaz tabi. Tire parmak köftesi ve lor tatlısını yerken aman dikkat. Parmaklarınızı yemeyin. Keşkek, kuyu tandır kebabı, kabak çiçeği dolması, gıylangı ( patlıcan balığı ), Tire'nin yöresel yemeklerinden birkaçıdır. Ayrıca son olarak, çeşitli otlardan yapılan yöresel yemeklerinden yemeyi unutmayın.


Tire nerede, nasıl gidilir?

İzmir şehir merkezine uzaklığı 84 km dir. İlçeye ulaşım, hem kara hem de demiryolu ile sağlanmaktadır. İlçe İzmir Adnan Menderes Havaalanı ise ilçenin 70 km kuzeyinde yer almaktadır. Tire İlçesine İzmir Otogarından (Yeni garaj) , Gaziemir ve Üçkuyular Semt Garajlarından hareket eden otobüslerle doğrudan ulaşmanız mümkündür. İzmir merkezden 302 KONAK- OTOGAR hattı ile Yenigaraj’a ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Raylı sistem şehir içi ESHOT otobüs aktarmasını kullanarak Evka3 –Bornova ya da Fahrettin Altay yönünden metro ile Halkapınar ya da Hilal aktarma Merkezlerinden Cumaovası- Menderes yönüne giden İZBAN aktarması ile Sarnıç istasyonunda inerek 720 TORBALI-SARNIÇ AKTARMA,798 TİRE – TORBALI AKTARMA otobüs hatları ile ilçeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Basmane Tren Garı’ndan düzenli olarak Tire’ye tren seferleri yapılmaktadır.

Tire gezimizi burada noktalayıp, Torbalı'da Gezilecek Yerler konusuna geçiyoruz. İzmir’i adım adım gezmenin keyfini sürmeye devam ediyoruz.admin / 17.04.2018 / 1 / 15 971

Yorum Ekleyin


  1. Baran
    Ziyaretçi
    14 Aralık 2019 16:40
    0
    Bir süre Tire'de çalışmıştım. Oldukça gezme fırsatım oldu. Kaplan Köyü'ne gidip -ki kendisi dağın tepesinde bulunur - manzaralı restorantlarında yemek yemek, Salı günü Tire pazarına gitmek, Selçuk yolu üzerindeki Derebaşında kahvaltı etmek yapılabilecek en ideal aktivitelerdir. İzmir ya da Kuşadası'na giderseniz yarım gününüzü ayırabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Torbalı'da Gezilecek Yerler

Torbalı'da Gezilecek Yerler

156.000 kişilik nüfusa sahip Torbalı ilçesinin yüzölçümü 603 km olup, İzmir'in
Narlıdere'de Gezilecek Yerler

Narlıdere'de Gezilecek Yerler

Geçmiş tarihlerde Lidyalılar, Persliler, Makedonyalılar, Romalılar,
Kiraz'da Gezilecek Yerler

Kiraz'da Gezilecek Yerler

43.000 nüfuslu ve 585 km yüzölçümüne sahip olan bu ilçe, İzmir'e en uzak
Kınık'ta Gezilecek Yerler

Kınık'ta Gezilecek Yerler

İsmini Oğuz Türklerinin Bozoklar kolunun Kınık boyundan alan İzmir’in bu şirin
Ödemiş'te Gezilecek Yerler

Ödemiş'te Gezilecek Yerler

İzmir'e en uzak ilçelerden biri olan Ödemiş’in şehir merkezine uzaklığı 112 km
Seferihisar'da Gezilecek Yerler

Seferihisar'da Gezilecek Yerler

M.Ö. 2000 yıllarında, Akalardan kaçan Giritliler tarafından kurulduğu ve
Kemalpaşa'da Gezilecek Yerler

Kemalpaşa'da Gezilecek Yerler

Nif dağının eteğinde, 200 metre yükseklikte kurulan Kemalpaşa ilçesi, 102.000’e
Beydağ'da Gezilecek Yerler

Beydağ'da Gezilecek Yerler

15.000 nüfuslu Beydağ, İzmir’in en küçük ilçesi olup, merkeze en uzak
Bayındır'da Gezilecek Yerler

Bayındır'da Gezilecek Yerler

Bayındır; Ege Denizi’ne paralel olarak dizilen sıradağların üzerindeki Bayındır
Selçuk'ta Gezilecek Yerler

Selçuk'ta Gezilecek Yerler

Efes (Ephesos) antik kentinin kuzeyindeki Ayasuluk Tepesi, St. Jean'in (Aziz
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up