Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Dalyan'da Gezilecek Yerler

Dalyan'da Gezilecek Yerler

Turizm denince akla gelen şehirlerimizden biri de Muğla. Muğla bir çok gözde tatil yöresine ev sahipliği yapan bir ilimiz ve bu gözde tatil mekanlarından biri de Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan bölgesi.

dalyan
Dalyan aslında mahalle olarak geçiyor ve köyleri de bulunuyor. Dalyan’ın en önemli özelliklerinden biri, Ege denizi ile Akdeniz’in kesiştiği noktada konumlanmış olması. Bu şirin ve muhteşem bölge, gördükten sonra sürekli gözlerinizin arayacağı bir güzelliğe sahip.

Ayrıca tüm dünyanın hayranlık duyduğu doğal bir güzellik olan Dalyan Deltası ile de ünü ülke sınırlarının çok ötesine ulaşmış durumda.

Karşı kıyısındaki Kaunos antik kentiyle ünlü yerleşim, tarihsel ve doğal değerleriyle son yıllarda turistik önem kazanmıştır. 1998 yılında bölge Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir.

Yerleşme, adını çayın ağzındaki dalyandan almaktadır. Kaunos halkı gibi Dalyan köylüleri de geçimlerini balıkçılıkla sağlarlar. Balıkçılık ve balık yumurtası satışı, temel geçim kaynaklarıdır.


Dalyan, 1980'lerin ikinci yarısında dünya kamuoyunu ilgilendiren bölgelerden biri olmuştur. Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurta bırakma alanı olan iztuzu sahil şeridinde turistik yapılaşmaya izin verilmesi üzerine uluslararası bir kampanya başlatılmıştır. En sonunda bu girişimden vazgeçilerek bölge korumaya alınmıştır.

Dalya'nın pek çok yerinden kaplıca suları çıkmaktadır. 1990'lı yıllarda bu sulardan biri olan Orta Kaplıca düzenlenerek turizme açılmıştır. Burası kısa bir sürede "Güzellik Çamuru" adıyla Önlenmiştir.

Dalyan ve civar bölgeyi sizlere daha yakından tanıtmak amacıyla Dalyan’da gezilecek yerler ve bu bölge hakkında genel bilgiler içeren bir yazı kaleme aldık.

Ülkemizin cennet vari bölgelerinden birini sizlerin bilgisine sunmaktan hem gurur duyuyor hem de büyük keyif alıyoruz. Buyurun önce kısa genel bilgilerden başlayalım. Sonra gezilecek yerleri sıralayalım. Daha sonra yöre mutfağına ve bölgeye ulaşım gibi konulara açıklık getirip yazımızı noktalayalım.

Dalyan Tarihi

Muğla Dalyan bölgesinin tarihi, milattan önce 800’lü yıllara yani şuan antik bir kent olan Kaunos’a kadar uzanıyor. Tarih boyu, hem coğrafi konumu hem de güzelliği ile Klasik dönem, Helenistik dönem, Roma dönemi ve Bizans döneminde, yüz yıllar boyu çekişmelere sebep olmuştur.

Büyük İskender’den Perslere kadar bir çok ulusu misafir eden bu güzide bölge sonraki yüzyıllarda nihayet Türklerin himayesine girmiş ve bu denli güzel bir mirasa sahip olma konusunda ülkemizi şereflendirmiştir.

Bu eşsiz bölgenin gezilecek sayısız noktası bulunuyor fakat biz sizlerle en gözde ve muhakkak görülmesi geren mekanları paylaşmak istiyoruz. İşte o mekanlar:

İztuzu Plajı

iztuzu plajı
5 kilometre kadar uzayan bu plaj, bir tarafta turkuaz mavisi denizi ve diğer tarafta yeşilin envai çeşit tonuyla ağırlıyor misafirlerini. 2008 yılında Avrupa'daki en güzel açık alan, 2011 yılında Avrupa'daki en iyi plaj olarak seçilmiş bu mekan hala dünyanın en güzel plajlarından biri. Kaplumbağa Plajı olarak da anılan İztuzu Plajı’nda karetta karetta olarak adlandırılan kaplumbağaların yumurtalarını bıraktığı bir nokta da bulunuyor.

En ilginç özelliği plajın Hem İztuzu Gölü’ne hem de denize nazır bir plaj olması. Tabiri caizse plaj, birbirine neredeyse temas edecek kadar yakın olan göl ve deniz arasında bulunan bir set konumunda bulunuyor. İztuzu Plajı’nın bu doğal dizaynı, dünyada pek karşılaşılması mümkün olmayacak ender güzelliklerden.

Antik Tuzla

dalyan antik tuzla
İztuzu Gölünün batı yakasında yer alan ve eski çağlardan bu yana varlığını sürdüren Antik Tuzla, günümüzde dahi tuz üretmeye devam ediyor. Çok dikkat çekmeyen bu mekan tavsiye yoluyla duyanlar veya bölge halkı dışındaki insanlar dışında pek bilinmiyor. Asırların mirası olarak günümüze kadar gelebilen bu mekanı da görmeden Dalyan’dan ayrılmak olmaz diyoruz.

Kaunos Antik Kenti

kaunos antik kenti
Günümüzden yaklaşık 2800 yıl önceki ilk yerleşimlerin izlerini taşıyan Kaunos Antik Kenti, Dalyanın Köylerinden olan Çandır sınırları içerisinde yer alıyor. Antik çağ döneminde konumu hayli önemli olan bölgede, o dönemlerde bir liman kenti olarak ilk temeller atılıyor. Fakat zamanla Dalyan Deltası doğal oluşumunu tamamlıyor ve antik kentin şuan bulunduğu bölge zamanla deniz kıyısının dışında kalıyor.

Kaya Mezarları

dalyan kaya mezarları
Milattan önce 400lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen Dalyan Kaya Mezarları da antik kent yakınlarında yer alıyor. Mezarların yapılış amaçları ise soylu ve kralların bu mezarlar sayesinde tanrıya daha yakın bir konumda olacağı düşüncesinden başka bir şey değil. Mekan, krallar ve soylular için yapıldığından dolayı Kral Mezarları olarak da anılmakta.

Köyceğiz Gölü

köyceğiz gölü
Dalyan ve sınırları içerisinde bulunan Köyceğiz Köyü arasında cennetten bir köşe gibi duran Köyceğiz Gölü, etrafındaki dağlardan üç farklı akarsuyun beslemesi ile ortaya çıkmış. Muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olan bu göl, fazla gelen suyunu ise 10 kilometrelik bir kanal aracılığı ile Akdeniz'e boşaltıyor.


Ege bölgesinde olup Akdeniz'e temas eden nadide bir göl ve muhteşem bir mekan. Etrafında muhteşem lezzetlere tanıklık edeceğiniz yöresel mekanlar da bulunuyor.

Dalyan Çamur Banyoları

Dalyan Çamur Banyoları
Dalyan sadece yaz turizmi olarak gözde bir mekan değil. Sağlık turizmi açısından da rağbet görüyor. Sağlık turizminin çekim kaynağı ise Çamur Banyoları. Bu mekanın da, hem ilginç bir deneyim hem de bin bir derde şifa olarak hayli ilgi gördüğünü belirtmek isteriz.

Çandır Kültür Evi

Çandır Kültür Evi
Bu mekan da Çandır Köyü yakınlarında bulunuyor ve Yörük kültürüne hitap eden yöresel kıyafetlerden kilimlere, ibriklerden süs eşyalarına bir çok araç gereç ve aksesuar, bu mekanda ziyaretçiler için sergileniyor. Kültür evi, Toros dağlarında yaşayan Yörüklerden yaklaşık 20 yıl boyunca tedarik edilen ürünler ile günümüzdeki haline gelmiş.

Dalyan’da gezilebilecek en güzel mekanları bunlar. Yakın bölgelerde, Dalyan dışında anlatmaya değer başka enfes mekanlar da var fakat o mekanlar da ilgili lokasyonlarla başka yazılarımızın konusu olur ileride. Şimdi yöresel lezzetlerle kaldığımız yerden devam edelim.

Dalyan Mutfağı

mavi yengeç
Dalyan’ın yöresel lezzetleri arasında ilk akla gelen mavi yengeçtir. Hem haşlaması hem de ızgarası bölgede oldukça meşhurdur. Mavi yengecin pek çok varyasyon ile sofraları süslediğini de belirtmekte fayda var.

Semizotu olarak bilinen otun haşlanarak ve sarımsaklı yoğurt ile soslanarak hazırlandığı çok lezzetli bir yöresel mezesi bulunuyor. Bölgede yeşillik tüketimi oldukça fazla ve tüketilen hemen her türlü yeşillik gözlemeleri de süslemekte. Bu gözlemelerden veya daha büyük boyutta olan sac böreğinden de mutlaka tadın deriz.

Dalyan Nerede? Dalyan’a Nasıl Gidilir?

Dalyan, Muğla ilinin Ortaca ilçesi sınırlarında, Ege Denizi ile Akdeniz’in kesiştiği noktayı teşkil eden bölgede yer alıyor.

Kara yolu ve hava yolu ile ulaşabileceğiniz Dalyan’a, havayolu ile gitmek isterseniz Dalaman Havalimanı’na geliyor ve buradan 25 dakika kadar uzaklıkta olan Dalyan’a bir çok alternatif ile ulaşabiliyorsunuz.


Karayolunu tercih edenler için ise doğu kesimlerden gelenler Fethiye güzergahını, batı kesimden gelenler Muğla ve Marmaris güzergahlarının takip edilerek ulaşılabileceğini belirtmiş olalım.admin / 07.05.2018 / 1 / 1 570

Yorum Ekleyin


  1. mahmut
    Ziyaretçi
    5 Ocak 2019 16:41
    0

    Ben böyle gezilecek yerleri dolu dolu, kültür deniz iç içe olan bir bölge daha görmedim. İlk olarak tur ile gittiğim bölgeye artık senede en az bir kere uğruyorum. Bölgeye ilk gidecekler için rehber niteliğinde bir yazı olmuş tebrik ederim... 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

myfriendoo
Konak'ta Gezilecek Yerler

Konak'ta Gezilecek Yerler

İzmir’in kalbi, Ege'nin en güzel ilçelerinden biridir Konak. Nüfusu 375.000
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, aynı zamanda Türkiye'nin en gözde
Marmaris'te Gezilecek Yerler

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın güzide tatil ilçelerinden biri olan Marmaris, Ege ile Akdeniz’in
Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Kazı çalışmaları esnasında bulunan bazı seramikler, antik dönemde burada küçük
Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Uzun bir süre Hisarlık adıyla anılan bölgede ortaya çıkarılan antik kent,
Didim'de Gezilecek Yerler

Didim'de Gezilecek Yerler

Aydın'ın güneybatısında uzanan upuzun kumsalları ile birlikte Ege Bölgesinin en
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadasında Gezilecek Yerler

Kuşadası; 20 kilometreyi bulan kumsalları, ormanları, limanı ve tarihi
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up