Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Balıkesir » Marmara Adasında Gezilecek Yerler

Marmara Adasında Gezilecek Yerler


Marmara Adası gezilecek yerler
Şarköy ile Kapıdağı yarımadası arasında kalan sığ deniz alanında konumlanan adalar içinde en büyüğü Marmara Adasıdır. Balıkesir Marmara Adası, mavi ile yeşilin kucaklaştığı doğal plajlara sahip, sakin bir yerleşim alanıdır. Diğer adalara kıyasla daha büyük ve yeşil olan Marmara Adası, Avşa Adasına yakın olması ile de sakin yaşama eğlence katmak isteyenlere alternatif sunmaktadır.

Gökçeada'nın ardından ülkemizdeki en büyük ada olan Marmara Adası mermer çıkarılan bir yerleşim yeri olması yönüyle de ilgi çekicidir. Adanın isminin de buradan geldiği düşünülmektedir. Adanın bir başka özelliği de zeytinliklerle ve bağlarla kaplı olmasıdır. Ayrıca yüksek kesimlerde çamlık ve makilik alanlar bulunmaktadır.

Marmara Adası Tarihi

Marmara Adasında bilinen ilk yerleşimin antik çağ uygarlığı olan Miletoslulara ait olduğu bilinmektedir. M.Ö 400 civarında yaşanan İyon ayaklanması sonrasında ise Persler bölgeye hâkim olmuştur. 15. Yüzyıldan sonra Türk egemenliğine geçen bu topraklarda halkın çoğunluğu olan Rumlar mübadele döneminde yer değiştirmiştir.


Adada hüküm süren medeniyetlerden kalan izlerin bir kısmı tahrip edilmiş olmakla birlikte günümüzde kalıntıları görülebilenler de mevcuttur. Marmara Adası 36 adet kilise ve manastıra ev sahipliği yapmaktadır. Antik çağlardan günümüze kadar bölgenin en bilinen özelliği sahip olduğu mermer yataklarıdır.

Romalılar ve Bizanslılar döneminde ülkenin imarı için bolca kullanılan bu mermerler, Osmanlı döneminde de saray ve camileri süslemeye devam etmiştir. Oldukça eski bir tarihin yanı sıra doğal güzelliklere de sahip olan ilçe için Marmara Adası gezilecek yerler listemize bir göz atalım.

Çınarlı Köyü

Bu bölge Marmara Adasının turizm bakımından en canlı olduğu kısmı oluşturmaktadır. Yaşlı çınarları ile öne çıkan bölgede balıkçılık yapılmaktadır. Burada bulunan konaklama tesisleri de ziyaretçiler için alternatifler sunmaktadır.

Asmalı Köyü

Marmara Adasının merkezine uzaklığı 15 km olan Asmalı Köyü Sürmeneliler ile Bulgaristan göçmenlerinin yoğunlukta olması ile bilinmektedir. Zeytincilik ve balıkçılık yapılan bu alan yat turizmi için de elverişlidir. Eski Rum evlerinin görülebileceği bu alanda koruma altındaki bu evlerden bir kısmı pansiyon olarak kullanılmaktadır.

Saraylar Köyü

Saraylar köyü mermer ocaklarının bulunduğu bir alan olması yönüyle dikkat çekicidir. M.S. 2. ve 3. Yy’da dahi bu bölgede mermer çıkarıldığı bilinmektedir. Ada için bu durumun olumsuz yanı ise mermer yatakları sebebiyle Saraylar’ın delik deşik bir görünüme sahip olmasıdır. Mermerin ihraç ürünü olmasının da etkisi ile nakliye işlemini sağlamak üzere burada bir liman inşa edilmiştir. Bu bölgede yer alan açık hava müzesinde ise ada genelinde yapılan arkeolojik kazılarda bulunan mermer parçaları, mezar stelleri ve lahitler sergilenmektedir. 1912 tarihli mermer fabrikası ise tarihi bir değer olarak korunmaya devam etmektedir.

Gündoğdu Köyü

Merkeze uzaklığı 5 km olan bu köy de yeşillik ve doğallık halen ön planda yer almaktadır. Konaklamak isteyenler için burada da pansiyonlar mevcuttur.

Manastır Koyu

Ada merkezinden motorla ulaşılabilen Manastır Koyu, Marmara Adasındaki en güzel plaja ev sahipliği yapmaktadır. Berrak bir denizi bulunan koy, nispeten çakıllı bir plaja sahiptir. Manastır Koyu Çınarlı Köyüne yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Marmara Adasının Nesi Meşhur?

Marmara Adasının en çok bilinen ürünü, tarihi Roma dönemine kadar uzanan bir mermer çıkarma alanı olmasıdır. Günümüzde mermer çıkarma işlemi halen yapılmakta olup ihraca konu ürünler arasında yer almaktadır. Yörenin bir başka ürünü de sofralık zeytindir. Ayrıca burada yenebilecek en güzel lezzet oldukça taze bir şekilde sunulan balık çeşitleridir.

Marmara Adası Nerede, Nasıl Gidilir?

Balıkesir’in ilçesi olan Marmara Adası’na deniz otobüsü, gemi ve motor gibi deniz araçları ile ulaşım sağlamak mümkündür. Erdek’in yanı sıra Tekirdağ ve İstanbul’dan seferler düzenlenmektedir.


İstanbul’dan Marmara Adasına yaklaşık 2,5 saatte ulaşılabilmektedir. 73 millik bu yol vapur tercih edildiğinde yaklaşık 5 saat sürmektedir.
Erdek merkezden mesafe ise 22 deniz milidir. Erdek ve Tekirdağ’dan ulaşım için motorlar, İstanbul’dan ulaşım için ise gemi ve deniz otobüsü tercih edilmektedir.

Marmara Adasında adanın güney kıyılarında sıralanmış pek çok köy bulunmaktadır. Ada merkezinde feribot iskelesi bulunmakta olup, tüm köylere merkezden tekne, minibüs ya da taksi ile koylara ise tekneler kullanılarak ulaşılabilmektedir.admin / 07.05.2018 / 0 / 16 778

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Avşa Adası Tanıtımı

Avşa Adası Tanıtımı

Avşa Adası tanıtımı isimli bu yazımızda; Avşa Adası hakkında bilgi bulabilir,
Küçükköy (Yeniçarohori) Tanıtımı

Küçükköy (Yeniçarohori) Tanıtımı

Marmara ve Ege Bölgesine sınırı olan nadide bir ilimiz var sıklıkla
Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Balıkesir'e bağlı Dursunbey, 640 metre rakıma sahip, serin yazları, sert geçen
Altınova’da Gezilecek Yerler

Altınova’da Gezilecek Yerler

Balıkesir ili Ayvalık ilçesine bağlı, turistik bir mekan olan Altınova,
Bigadiç'te Gezilecek Yerler

Bigadiç'te Gezilecek Yerler

Bigadiç, Marmara Bölgesinde gerek tarihi kalıntıları gerekse doğal güzellikleri
Bandırma’da Gezilecek Yerler

Bandırma’da Gezilecek Yerler

Bandırma, Balıkesir iline bağlı olan Marmara Denizi kıyısında yer alan bir
Erdek'te Gezilecek Yerler

Erdek'te Gezilecek Yerler

Balıkesir ilinde yer alan Erdek, Marmara'nın en güzel yörelerinden biridir.
Cunda (Alibey) Adası Gezilecek Yerler

Cunda (Alibey) Adası Gezilecek Yerler

Ayvalık'ın kuzeybatısında bulunan ve Lale Adası yolu üzerindeki Türkiye'nin ilk
Ayvalıkta Gezilecek Yerler

Ayvalıkta Gezilecek Yerler

Midilli Adasının tam karşısındaki Ayvalık benzersiz kumsallar ve doğa harikası
Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin müstesna kentlerinden olan Balıkesir topraklarının bir kısmı Marmara
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up