Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Marmara Adasında Gezilecek Yerler

Marmara Adasında Gezilecek Yerler

Şarköy ile Kapıdağı yarımadası arasında kalan sığ deniz alanında konumlanan adalar içinde en büyüğü Marmara Adasıdır. Balıkesir Marmara Adası, mavi ile yeşilin kucaklaştığı doğal plajlara sahip, sakin bir yerleşim alanıdır. Diğer adalara kıyasla daha büyük ve yeşil olan Marmara Adası, Avşa Adasına yakın olması ile de sakin yaşama eğlence katmak isteyenlere alternatif sunmaktadır.

marmara adası
Gökçeada
'nın ardından ülkemizdeki en büyük ada olan Marmara Adası mermer çıkarılan bir yerleşim yeri olması yönüyle de ilgi çekicidir. Adanın isminin de buradan geldiği düşünülmektedir. Adanın bir başka özelliği de zeytinliklerle ve bağlarla kaplı olmasıdır. Ayrıca yüksek kesimlerde çamlık ve makilik alanlar bulunmaktadır.

Marmara Adası Tarihi

Marmara Adasında bilinen ilk yerleşimin antik çağ uygarlığı olan Miletoslulara ait olduğu bilinmektedir. M.Ö 400 civarında yaşanan İyon ayaklanması sonrasında ise Persler bölgeye hâkim olmuştur. 15. Yüzyıldan sonra Türk egemenliğine geçen bu topraklarda halkın çoğunluğu olan Rumlar mübadele döneminde yer değiştirmiştir.


Adada hüküm süren medeniyetlerden kalan izlerin bir kısmı tahrip edilmiş olmakla birlikte günümüzde kalıntıları görülebilenler de mevcuttur. Marmara Adası 36 adet kilise ve manastıra ev sahipliği yapmaktadır. Antik çağlardan günümüze kadar bölgenin en bilinen özelliği sahip olduğu mermer yataklarıdır.

Romalılar ve Bizanslılar döneminde ülkenin imarı için bolca kullanılan bu mermerler, Osmanlı döneminde de saray ve camileri süslemeye devam etmiştir. Oldukça eski bir tarihin yanı sıra doğal güzelliklere de sahip olan ilçe için Marmara Adası gezilecek yerler listemize bir göz atalım.

Çınarlı Köyü

çınarlı köyü
Bu bölge Marmara Adasının turizm bakımından en canlı olduğu kısmı oluşturmaktadır. Yaşlı çınarları ile öne çıkan bölgede balıkçılık yapılmaktadır. Burada bulunan konaklama tesisleri de ziyaretçiler için alternatifler sunmaktadır.

Asmalı Köyü

asmalı köyü
Marmara Adasının merkezine uzaklığı 15 km olan Asmalı Köyü Sürmeneliler ile Bulgaristan göçmenlerinin yoğunlukta olması ile bilinmektedir. Zeytincilik ve balıkçılık yapılan bu alan yat turizmi için de elverişlidir. Eski Rum evlerinin görülebileceği bu alanda koruma altındaki bu evlerden bir kısmı pansiyon olarak kullanılmaktadır.

Saraylar Köyü

saraylar köyü
Saraylar köyü
mermer ocaklarının bulunduğu bir alan olması yönüyle dikkat çekicidir. M.S. 2. ve 3. Yy’da dahi bu bölgede mermer çıkarıldığı bilinmektedir. Ada için bu durumun olumsuz yanı ise mermer yatakları sebebiyle Saraylar’ın delik deşik bir görünüme sahip olmasıdır. Mermerin ihraç ürünü olmasının da etkisi ile nakliye işlemini sağlamak üzere burada bir liman inşa edilmiştir. Bu bölgede yer alan açık hava müzesinde ise ada genelinde yapılan arkeolojik kazılarda bulunan mermer parçaları, mezar stelleri ve lahitler sergilenmektedir. 1912 tarihli mermer fabrikası ise tarihi bir değer olarak korunmaya devam etmektedir.

Gündoğdu Köyü

gündoğdu köyü
Merkeze uzaklığı 5 km olan bu köy de yeşillik ve doğallık halen ön planda yer almaktadır. Konaklamak isteyenler için burada da pansiyonlar mevcuttur.

Manastır Koyu

manastır koyu
Ada merkezinden motorla ulaşılabilen Manastır Koyu, Marmara Adasındaki en güzel plaja ev sahipliği yapmaktadır. Berrak bir denizi bulunan koy, nispeten çakıllı bir plaja sahiptir. Manastır Koyu Çınarlı Köyüne yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Marmara Adasının Nesi Meşhur?

Marmara Adasının en çok bilinen ürünü, tarihi Roma dönemine kadar uzanan bir mermer çıkarma alanı olmasıdır. Günümüzde mermer çıkarma işlemi halen yapılmakta olup ihraca konu ürünler arasında yer almaktadır. Yörenin bir başka ürünü de sofralık zeytindir. Ayrıca burada yenebilecek en güzel lezzet oldukça taze bir şekilde sunulan balık çeşitleridir.

Marmara Adası Nerede, Nasıl Gidilir?

Balıkesir’in ilçesi olan Marmara Adası’na deniz otobüsü, gemi ve motor gibi deniz araçları ile ulaşım sağlamak mümkündür. Erdek’in yanı sıra Tekirdağ ve İstanbul’dan seferler düzenlenmektedir.


İstanbul’dan Marmara Adasına yaklaşık 2,5 saatte ulaşılabilmektedir. 73 millik bu yol vapur tercih edildiğinde yaklaşık 5 saat sürmektedir.
Erdek merkezden mesafe ise 22 deniz milidir. Erdek ve Tekirdağ’dan ulaşım için motorlar, İstanbul’dan ulaşım için ise gemi ve deniz otobüsü tercih edilmektedir.

Marmara Adasında adanın güney kıyılarında sıralanmış pek çok köy bulunmaktadır. Ada merkezinde feribot iskelesi bulunmakta olup, tüm köylere merkezden tekne, minibüs ya da taksi ile koylara ise tekneler kullanılarak ulaşılabilmektedir.admin / 07.05.2018 / 0 / 2 756

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

İstanbul’da yaşayan milyonlar özellikle küçük bir fırsat yakaladıklarında hemen
Gökçeada Kaleköy Tanıtımı

Gökçeada Kaleköy Tanıtımı

Gökçeada Kaleköy son zamanların ilgi çekici tatil yerleri arasında gösterilmeye
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Gökçeada'da (İmroz) Gezilecek Yerler

Gökçeada'da (İmroz) Gezilecek Yerler

Türkiye'nin en büyük adası olan Gökçeada (İmroz) mitolojide Poseidon’un adası
Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin müstesna kentlerinden olan Balıkesir topraklarının bir kısmı Marmara
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
İstanbul Adalarda Gezilecek Yerler

İstanbul Adalarda Gezilecek Yerler

İstanbul’un hem içinde hem dışında bir yer olan Adalar kentin keşmekeşinden
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up