Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler

Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler


Avrupa Yakası gezilecek yerler
İstanbul şehrinin Avrupa Kıtasını temsil eden bir söylem olarak karşımıza çıkan Avrupa Yakası deyimi, Osmanlı dönemine dayanıyor. Uzun yıllardır bu şekilde anılan bölge, çok sayıda ilçeyi de sınırları içerisine almış durumda. Dilersiniz bölgenin keşfedilecek noktalarına hep birlikte göz atalım ve sizler için de bir seyahat planı oluşturmaya çalışarak Avrupa Yakası gezilecek yerler listemizi hazırlayalım.

Tophane

Top döküm imalathanesi olarak kullanılan bölge, adını da buradan almaktadır. İstanbul’un büyüyen ve gelişen noktaları arasında gösteriliyor ve özellikle son dönemde çok sayıda işletmenin açılması ile birlikte insanlar da buraya akın ediyor. Tarihi değeri ile de önemli bir yere sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

Sultanahmet

Yabancı turistlerin yoğun bir şekilde ziyaret ettiği adresler arasında gösterilen Sultanahmet, tarihe tanıklık etmek isteyenlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Avrupa Yakası’nın sembollerinden bir tanesi olduğunu da ifade etmek gerekiyor.

Sarıyer

Sahili, börekçisi ve muhallebicisi ile İstanbul için büyük bir öneme sahip olan Sarıyer de gezi planlarınızda yer almalıdır. Gürültüden uzak ve İstanbul’un diğer semtlerine nazaran daha sakin bir karaktere sahip olduğunu söylemek de mümkündür. Hafta sonunu keyifli bir şekilde geçirmek isteyen yerli ziyaretçilerin en uğrak noktası olarak da lanse ediliyor.

Ortaköy

İstanbul Boğazı manzarası karşısında rahat bir nefes almak ve çayınızı yudumlamak isterseniz eğer Ortaköy bunun için en doğru adreslerden bir tanesi olacaktır. Bu harika manzara karşısında kumpir ya da waffle seçeneklerini de tercih edebilirsiniz çünkü bu iki lezzet, Ortaköy’ün en meşhur lezzetleri arasında gösteriliyor. Çok sayıda kafe ve restoran tarzı işletme mevcut ve manzarayı seyretmek için karşınıza birçok alternatif çıkıyor.

Nişantaşı 

Avrupa Yakası, sahip olduğu kimlik bakımından daha elit bir görüntü sergiliyor. Nişantaşı da bu görüntüye katkıda bulunan en özel adreslerden bir tanesidir. Her geçen gün gelişen ve alış veriş merkezleri ile de büyüleyici bir hale bürünen Nişantaşı’nı ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Lüks kafe ve restoranların sayısı bu bölgede çok daha fazladır.

Kapalıçarşı

Osmanlı döneminin en hareketli adreslerinden bir tanesi olan Kapalıçarşı, günümüzde de bu hareketliliği net bir şekilde ortaya koyuyor. Alış veriş yapmak ve tarihe tanıklık etmek istiyorsanız eğer burayı ziyaret edebilirsiniz. Samimi ve sıcakkanlı esnafı ile de misafirperver bir tavır sergileyeceğini belirtmek gerekiyor.

Galata Kulesi 

Geçmiş yıllarda gözetleme kulesi ve hapishane olarak kullanılan Galata Kulesi, bölgenin sembol yapılarından bir tanesidir. Yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de en çok ziyaret ettiği tarihi yapılardan biri olduğunu söylemek mümkündür.

İstiklal Caddesi 

İnsan kalabalığı içinde kaybolmak ve etrafı seyrederek kısa süreli bir yürüyüşe çıkmak isterseniz eğer İstiklal Caddesini tercih edebilirsiniz. Arka sokaklara da ev sahipliği yapan ve şehrin en kalabalık caddesi olarak bilinen İstiklal, birçok film, dizi ve klibe de ev sahipliği yapmıştır.

Beşiktaş-Bebek-Bakırköy

Avrupa Yakası’nın gözde semtlerini tek bir başlık altında sizinle buluşturmak istedik. En işlek ve canlı adresler arasında yer alan Bakırköy ve Beşiktaş, sahil şeridi ile de güzel vakit geçirmenize yardımcı olacaktır. Beşiktaş, Çarşı grubuna ev sahipliği yapan ve maç öncesi büyük bir kalabalığa sahne olan eğlenceli adreslerden bir tanesidir.


Bebek ise boğazın en şık semtleri arasında yer alıyor. Bebek’te yürüyüş yapabilir, alış verişe çıkabilir ve lüks kafe ve restoranlarda kahvelerinizi yudumlayabilirsiniz.
Detaylı İstanbul Gezilecek Yerler listesi için tıklayınız.
Avrupa Yakası Nerede, Nasıl Gidilir?
Anadolu Yakası’na kıyasla ulaşımın çok daha gelişmiş bir hale kavuştuğunu görebiliyoruz. Yaka sınırları içerisinde farklı semtlere çok sayıda ulaşım alternatifi mevcut. Anadolu Yakası’na geçmek için deniz yolunu kullanabilirsiniz.admin / 11.05.2018 / 2 / 2 860

Yorum Ekleyin


 1. Giray AKSOY
  Ziyaretçi
  17 Mayıs 2018 14:32
  0

  Çok güzel yerlere değinmişsiniz. Aslında çok gezilecek yerleri mevcut ama hep aklımıza belirtmiş olduğunuz yerlere gidilmesi gezilmesi gerekiyor. Teşekkürler emekleriniz için. İSTANBUL AŞKTI! :)

 2. ufuk
  Ziyaretçi
  27 Ağustos 2018 21:41
  0

  İstanbul'un en tatlı yerlerinden bahsetmişsiniz. Çok güzel fotoğraflar ile tekrar gidip gezmek geliyor insanın içinden. Tabi İstiklal'e uğrayıp Mustafa Amca'dan bir çay içmek paha biçilemez :)

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Yoros Kalesi Tanıtımı

Yoros Kalesi Tanıtımı

Yoros Kalesi İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan Beykoz’daki önemli tarihi
Bakırköy Botanik Park Tanıtımı

Bakırköy Botanik Park Tanıtımı

Bakırköy Botanik Park İstanbul’un Bakırköy ilçesine belediye tarafından
Silivri’de Gezilecek Yerler

Silivri’de Gezilecek Yerler

Prehistorik döneme kadar uzanan köklü bir geçmiş bizleri bekliyor. Bu detay,
Arnavutköy’de Gezilecek Yerler

Arnavutköy’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında bulunan, yüzölçümü göz önünde bulundurulduğunda
Üsküdar’da Gezilecek Yerler

Üsküdar’da Gezilecek Yerler

Tarihi yarımadanın tam karşısında konumlanmış olan ve coğrafi olarak önemli bir
Şile’de Gezilecek Yerler

Şile’de Gezilecek Yerler

Cilalı Taş devri dönemine tanıklık eden ve köklü bir geçmişe sahip olan Şile,
Çatalca’da Gezilecek Yerler

Çatalca’da Gezilecek Yerler

Çatalca, M.Ö 2000’li yıllara dayanan köklü geçmişi ile dikkatleri üzerine
Beykoz’da Gezilecek Yerler

Beykoz’da Gezilecek Yerler

Yapılan araştırmalar, en eski tarihin M.Ö 700’lere dayandığını ortaya koyuyor
Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

İstanbul’un Asya Kıtasında yer alan topraklarını kapsayan yaka olarak tanım
Kadıköy’de Gezilecek Yerler

Kadıköy’de Gezilecek Yerler

M.Ö 675’li yıllara kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip olan Kadıköy,
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up