Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Çatalca’da Gezilecek Yerler

Çatalca’da Gezilecek Yerler

Çatalca, M.Ö 2000’li yıllara dayanan köklü geçmişi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Stratejik önemli oldukça büyük ve şehrin batısında yer alması da konum olarak bölgeyi daha avantajlı bir hale getiriyor. Tarihi boyunca çok sayıda medeniyet tarafından saldırı ve istilaya uğramış olan Çatalca, günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Dilerseniz ilçenin tarihine detaylı bir şekilde göz atalım.

çatalca
Çatalca Tarihi

Çatalca ile birlikte yakın çevrenin ilk yerli halkı olarak bilinen Traklar, burada uzun yıllar hüküm sürmüş ve yine bölgenin gelişimi için de uzunca bir süre mücadele vermişlerdir. Burada yer alan İnceğiz Mağaralarını muhakkak ziyaret etmeniz gerektiğini düşünüyoruz. Bir dönem mezhep kavgaları nedeniyle bu bölgede çok fazla zulüm yaşanmış ve insanlar da bu mağaralarda saklanmayı tercih etmiştir. Mağaraların insan yaşamına uygun şekilde düzenlenmesi de bunun en önemli örneklerinden bir tanesidir.


Traklar ve Bizanslıların yanı sıra Roma İmparatorluğuna da ev sahipliği yapmış bir bölge olan Çatalca, döneme ait eserleri de hali hazırda bünyesinde barındırıyor. Tarihi dokusu ile ön plana çıkan ve bulunduğu konum itibarıyla da yalnızca İstanbul için değil, ülkemiz için önemli bir yere sahip olan bu adreste keşfedebileceğiniz noktalara ve Çatalca gezilecek yerler listesine hep birlikte göz atalım istiyoruz.

Mübadele Müzesi

çatalca mübadele müzesi
Çatalca merkezde yer alan müze, Mübadeleyi sembolize eden ve anlatan ilk müze olarak da kayıtlara geçmiş durumdadır. Müslüman Türklerin yanı sıra Ortodoks Rumlara da uzunca bir süre ev sahipliği yapan ve huzur ortamını koruyan Çatalca'nın kültürünü ve tarihini öğrenmek isterseniz eğer bu müzeyi de listelerinize dahil edebilirsiniz.

Çilingoz Plajı

çilingoz plajı
Binkılıç Beldesinde yer alan Çilingoz Plajı, Yalıköy'e 15 km mesafede yer almaktadır. Temiz plajlardan bir tanesi ve yaz aylarında yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de çok sık ziyaret ettiği plajlar arasında yer almaktadır. Denizin tadını çıkarmak ve manzarayı seyretmek adına burayı ziyaret edebilirsiniz.

Yalıköy

çatalca yalıköy
Çatalca’ya 50 km uzaklıkta yer alan Yalıköy, Kemal Sunal’ın da filmlerine ev sahipliği yapan adreslerden bir tanesidir. Kemal Sunal Mağaraları da yine burada yer almaktadır. Mağaraların yanı sıra bünyesinde barındırdığı kumsallar da ilginizi fazlasıyla çekecektir. Yaz aylarında çok daha kabalalık bir görüntü sergileyen Yalıköy’ü listelerinize eklemenizi öneriyoruz.
Yalıköy hakkında daha detaylı bilgi için "Çatalca Yalıköyde Gezilecek Yerler" başlıklı konumuzu ziyaret ediniz.

İnceğiz Mağaraları

inceğiz mağaraları
M.Ö 5500 yıl öncesine tanıklık etmek istiyorsanız eğer İnceğiz Mağaralarını ziyaret edebilirsiniz. Eski dönemlerde manastır olarak değerlendirilen mağaralar, çok sayıda insan için de sığınak görevi görmüştür. Davaro ve Salako filmlerinin de burada çekildiğini belirtmek gerekiyor ve sinema tarihimiz için de önem arz eden yapılar olduğunu bilmenizde fayda var. Çevresi mesirelik olarak kullanılan alanda nefes alacak ve tarihe tanıklık ederek güzel bir gezi planı yapabileceksiniz.

Çatalca Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul’un en büyük ilçelerinden bir tanesi olan Çatalca, bulunduğu konum bakımından da çok değerli bir ilçedir. Kuzeyinde Karadeniz, güney cephesinde Büyükçekmece ve batı cephesinde de Silivri ile komşu olan Çatalca, Arnavutköy ile de yakın temas halindedir. Doğal yapısı ve sahip olduğu yeşil alanlar sayesinde İstanbul’dan çok uzak ve faklı bir görüntü sergileyen ilçe, Çatalca yol tarifi ve ulaşım konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşatmayacaktır.


Şehir merkezinden ve şehrin birçok ilçesinden Çatalca’ya seyahat edebilir ve karayolunun yanı sıra deniz yolunu da kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde otogardan hareket eden minibüsler ve havalimanından hareket eden transfer araçları da Çatalca’ya ulaşımı mümkün kılan alternatiflerden bazıları olarak karşınıza çıkıyor.admin / 14.05.2018 / 0 / 493

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Beykoz’da Gezilecek Yerler

Beykoz’da Gezilecek Yerler

Yapılan araştırmalar, en eski tarihin M.Ö 700’lere dayandığını ortaya koyuyor
Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

İstanbul’un Asya Kıtasında yer alan topraklarını kapsayan yaka olarak tanım
Kadıköy’de Gezilecek Yerler

Kadıköy’de Gezilecek Yerler

M.Ö 675’li yıllara kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip olan Kadıköy,
Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Mezarlık, Evliya, Türbe, Yatır, Dergah, Cem evi. Bol çağrışımlı bir isim.
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Çatalca Yalıköyde Gezilecek Yerler

Çatalca Yalıköyde Gezilecek Yerler

Çatalca, Karadeniz’in kıyısındaki kumsalları, ormanları, gölleri, kaynak
Edirne'de Gezilecek Yerler

Edirne'de Gezilecek Yerler

Edirne, ülkemizin Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, sınır
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
7.4k
Twitter
8.6k
Facebook
11.2k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up