Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Ağrı » Eleşkirt'te Gezilecek Yerler

Eleşkirt'te Gezilecek Yerler


Eleşkirt gezilecek yerler
Güçlü bir tarihi geçmişe sahip olan Eleşkirt, Ağrı’ya bağlı ilçelerden bir tanesidir. Tarihte birçokları tarafından Valeşkerde olarak da anılan ilçemiz, Zedikan ismini de taşımaktadır. Ağrı il merkezinin batısında konumlanmış olan ilçe, tarihi ve kültürel dokusu ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Dilerseniz ilçenin tarihi geçmişine daha detaylı bir şekilde göz atalım.

Eleşkirt Tarihi

Urartulardan kalma önemli yerleşim yerlerini hali hazırda bünyesinde barındıran ve uzun süre bu medeniyetin hakimiyetinde kalan Eleşkirt, Urartuların zayıflaması ile birlikte Medler tarafından ele geçirilmiş ve uzunca bir süre İran toprağı olarak can bulmuştur.


İran ile Kafkaslar arasında önemli bir köprü görevi gördüğü için çok sayıda medeniyet tarafından ele geçirilmek istenmiş ve sık sık istilaya uğramıştır. Bagratlılar, Romalılar, Arsaklılar, Sasaniler ve Araplara ev sahipliği yapan ilçe, Türkler arasında da büyük mücadelelere neden olmuştur. Yavuz Sultan Selim döneminde Safeviler’in elinden alınmış ve savaşın kazanılması ile Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir.

Dilerseniz ilçenin keşfetmeye değer noktaları ve Eleşkirt gezilecek yerler listesine hep birlikte göz atalım.

Güneykaya Kayak Merkezi

Eleşkirt ilçe merkezine yaklaşık 6 km mesafede yer alan Güneykaya Kayak Merkezi, karın tadını çıkartmak isteyen yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapıyor. Kış aylarında çok daha fazla ziyaretçi alan bu tesis, konum olarak muazzam bir noktada yer alıyor. Çığ tehlikesinin bulunmadığını ve gayet güvenli bir bölge olduğunu da notlarımız arasında sizinle paylaşmak istiyoruz. Kasım ayında başlayan sezon, Mart ayına kadar devam ediyor ve bu dönemde tesis bir hayli kalabalık oluyor.

Toprakkale Camii

Mirza Bey tarafından 1684 yılında hayata geçirilen ve inşa edilen camii, 1864 yılında meydana gelen deprem nedeniyle büyük bir zarar görmüştür. Takvimler 1963’ü gösterdiğinde bu alan sit alanı ilan edilmiş ve 1968 yılında da restore edilerek günümüze ulaşmayı başarmıştır. Kesme taşı ve moloz kullanılarak inşa edilen bu yapının hali hazırda minaresi bulunmuyor fakat diğer bölümleri mevcuttur.

Toprakkale

Eleşkirt ilçe merkezine ortalama 15 km uzaklıkta yer alan Toprakkale, Urartular döneminde inşa edilmiş ve yine o döneme ait çok sayıda kalıntıyı da bünyesinde barındırmaktadır. Günümüze tam manasıyla ulaşabilmiş değil ve büyük bir kısmı da harap olmuştur.

Eleşkirt’in Meşhur Lezzetleri

Eleşkirt, Kürt mutfağının zenginliğini bizimle buluşturan ilçelerden bir tanesidir. Çiçal olarak bilinen örgü peyniri, ilçenin en meşhur lezzetleri arasında yer alıyor. Yerli halk kahvaltılarında genellikle bu peynir türünü tüketiyor ve üretimini de kendisi yapıyor. Restoranlara baktığımızda ise en çok karşı karşıya geleceğimiz lezzetler arasında keşkek yer alıyor. Gırar ve çılbır da yine yörenin meşhur lezzetlerinden bazılarıdır. Damak tadınıza hitap edecek zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Eleşkirt, bu kültüre de fazlasıyla sahip çıkıyor.

Eleşkirt Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ağrı’ya bağlı ilçelerden biri olan Eleşkirt, Ağrı merkeze 35 km mesafede bulunuyor… 38.000 kişilik nüfusu ile mütevazı bir kimliğe sahip olan ilçe, Tutak, Hamur, Kağızman, Horasan ve Karayazı ilçeleri ile komşudur. Bulunduğu konum nedeniyle de büyük bir öneme sahip olan Eleşkirt, turizm konusunda da ülkemize katkıda bulunan ilçelerden biri olarak lanse ediliyor.


İlçeye ulaşım mevcut ve Ağrı otogarda düzenli olarak seferlerine devam eden çok sayıda otobüs şirketi bulunuyor. Bununla birlikte ilçeye bağlı küçük firmalar da ulaşım konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Otogarda taksi hizmeti de mevcut ve terminal bölgelerinden firmalara ulaşarak seyahatlerinizi taksi ile de gerçekleştirebilirsiniz.admin / 16.05.2018 / 0 / 5 438

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ağrı Dağı Tanıtımı

Ağrı Dağı Tanıtımı

Ağrı Dağı, Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 43. en yüksek dağıdır. Ağrı Dağı
Urartu Kalesi Tanıtımı

Urartu Kalesi Tanıtımı

Urartu Kalesi Ağrı ilimizin Doğubayazıt ilçesinde bulunmaktadır. İlçe
İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı

Ağrı'nın Doğubayazıt kazasında yaralan ve Doğubayazıt'a hakim olan bir tepeye
Doğubayazıt’ta Gezilecek Yerler

Doğubayazıt’ta Gezilecek Yerler

Ağrı’ya bağlı ilçelerden bir tanesi olan Doğubayazıt, uzun süre Urartuların
Ağrı'da Gezilecek Yerler

Ağrı'da Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgemizin önemli şehirlerinden biri de Ağrı’dır. Bu ilimiz
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up