Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Eleşkirt'te Gezilecek Yerler

Güçlü bir tarihi geçmişe sahip olan Eleşkirt, Ağrı’ya bağlı ilçelerden bir tanesidir. Tarihte birçokları tarafından Valeşkerde olarak da anılan ilçemiz, Zedikan ismini de taşımaktadır. Ağrı il merkezinin batısında konumlanmış olan ilçe, tarihi ve kültürel dokusu ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Dilerseniz ilçenin tarihi geçmişine daha detaylı bir şekilde göz atalım.

eleşkirt
Eleşkirt Tarihi

Urartulardan kalma önemli yerleşim yerlerini hali hazırda bünyesinde barındıran ve uzun süre bu medeniyetin hakimiyetinde kalan Eleşkirt, Urartuların zayıflaması ile birlikte Medler tarafından ele geçirilmiş ve uzunca bir süre İran toprağı olarak can bulmuştur.


İran ile Kafkaslar arasında önemli bir köprü görevi gördüğü için çok sayıda medeniyet tarafından ele geçirilmek istenmiş ve sık sık istilaya uğramıştır. Bagratlılar, Romalılar, Arsaklılar, Sasaniler ve Araplara ev sahipliği yapan ilçe, Türkler arasında da büyük mücadelelere neden olmuştur. Yavuz Sultan Selim döneminde Safeviler’in elinden alınmış ve savaşın kazanılması ile Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir.

Dilerseniz ilçenin keşfetmeye değer noktaları ve Eleşkirt gezilecek yerler listesine hep birlikte göz atalım.

Güneykaya Kayak Merkezi

güneykaya kayak merkezi
Eleşkirt ilçe merkezine yaklaşık 6 km mesafede yer alan Güneykaya Kayak Merkezi, karın tadını çıkartmak isteyen yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapıyor. Kış aylarında çok daha fazla ziyaretçi alan bu tesis, konum olarak muazzam bir noktada yer alıyor. Çığ tehlikesinin bulunmadığını ve gayet güvenli bir bölge olduğunu da notlarımız arasında sizinle paylaşmak istiyoruz. Kasım ayında başlayan sezon, Mart ayına kadar devam ediyor ve bu dönemde tesis bir hayli kalabalık oluyor.

Toprakkale Camii

toprakkale camii
Mirza Bey tarafından 1684 yılında hayata geçirilen ve inşa edilen camii, 1864 yılında meydana gelen deprem nedeniyle büyük bir zarar görmüştür. Takvimler 1963’ü gösterdiğinde bu alan sit alanı ilan edilmiş ve 1968 yılında da restore edilerek günümüze ulaşmayı başarmıştır. Kesme taşı ve moloz kullanılarak inşa edilen bu yapının hali hazırda minaresi bulunmuyor fakat diğer bölümleri mevcuttur.

Toprakkale

toprakkale köyü
Eleşkirt ilçe merkezine ortalama 15 km uzaklıkta yer alan Toprakkale, Urartular döneminde inşa edilmiş ve yine o döneme ait çok sayıda kalıntıyı da bünyesinde barındırmaktadır. Günümüze tam manasıyla ulaşabilmiş değil ve büyük bir kısmı da harap olmuştur.

Eleşkirt’in Meşhur Lezzetleri

Eleşkirt, Kürt mutfağının zenginliğini bizimle buluşturan ilçelerden bir tanesidir. Çiçal olarak bilinen örgü peyniri, ilçenin en meşhur lezzetleri arasında yer alıyor. Yerli halk kahvaltılarında genellikle bu peynir türünü tüketiyor ve üretimini de kendisi yapıyor. Restoranlara baktığımızda ise en çok karşı karşıya geleceğimiz lezzetler arasında keşkek yer alıyor. Gırar ve çılbır da yine yörenin meşhur lezzetlerinden bazılarıdır. Damak tadınıza hitap edecek zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Eleşkirt, bu kültüre de fazlasıyla sahip çıkıyor.

Eleşkirt Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ağrı’ya bağlı ilçelerden biri olan Eleşkirt, Ağrı merkeze 35 km mesafede bulunuyor… 38.000 kişilik nüfusu ile mütevazı bir kimliğe sahip olan ilçe, Tutak, Hamur, Kağızman, Horasan ve Karayazı ilçeleri ile komşudur. Bulunduğu konum nedeniyle de büyük bir öneme sahip olan Eleşkirt, turizm konusunda da ülkemize katkıda bulunan ilçelerden biri olarak lanse ediliyor.


İlçeye ulaşım mevcut ve Ağrı otogarda düzenli olarak seferlerine devam eden çok sayıda otobüs şirketi bulunuyor. Bununla birlikte ilçeye bağlı küçük firmalar da ulaşım konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Otogarda taksi hizmeti de mevcut ve terminal bölgelerinden firmalara ulaşarak seyahatlerinizi taksi ile de gerçekleştirebilirsiniz.admin / 16.05.2018 / 0 / 462

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Doğubayazıt’ta Gezilecek Yerler

Doğubayazıt’ta Gezilecek Yerler

Ağrı’ya bağlı ilçelerden bir tanesi olan Doğubayazıt, uzun süre Urartuların
Varto’da Gezilecek Yerler

Varto’da Gezilecek Yerler

Muş ilinin kuzeyinde konumlanmış olan Varto, birçok medeniyete ev sahipliği
Iğdırda Gezilecek Yerler

Iğdırda Gezilecek Yerler

Türkiye, Avrupa ile Anadolu arasında kapladığı büyük bir alanla en önemli
Hakkaride Gezilecek Yerler

Hakkaride Gezilecek Yerler

Bu yazımızın konusu Hakkari’de gezilecek yerler olacak. Ama önce bir takım
Elazığda Gezilecek Yerler

Elazığda Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi’nde köklü medeniyetlerin izleri her dönem kendini
Bingölde Gezilecek Yerler

Bingölde Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu'nun müstesna hareketlerinden birisi olan Bingöl özellikle
Ardahanda Gezilecek Yerler

Ardahanda Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Ardahan 1992 yılında il yapılarak Kars'tan
Erzurum'da Gezilecek Yerler

Erzurum'da Gezilecek Yerler

Oldukça eski bir tarihe sahip olan Erzurum, Palandöken’in eteklerinde size
Ağrı'da Gezilecek Yerler

Ağrı'da Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgemizin önemli şehirlerinden biri de Ağrı’dır. Bu ilimiz
Malatya'da Gezilecek Yerler

Malatya'da Gezilecek Yerler

Malatya, ülkemizdeki Büyükşehirlerimizden biridir ve en kalabalık 27.
Bizi Takip Edin!
7.4k
Twitter
8.6k
Facebook
11.2k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up