Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Şile’de Gezilecek Yerler

Şile’de Gezilecek Yerler


Şile gezilecek yerler
Cilalı Taş devri dönemine tanıklık eden ve köklü bir geçmişe sahip olan Şile, Paleolitik çağa dair eserler de barındırıyor. Hali hazırda bazı noktalarda kazı çalışmaları devam ediyor ve ilçenin keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda noktaya sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor. Dilerseniz Şile'nin etkileyici tarihine hep birlikte göz atalım.

Şile Tarihi 

Şile, ilk kez antik çağda büyük bir saldırıya uğramış ve bir hayli yıpranmıştır. İlk istila Eski yunanlılar tarafından gerçekleştirilmiş ve bölge harap edilmiştir. Diğer büyük bir saldırı ise Romalılar tarafından gerçekleştiriliyor. Roma hakimiyetinin bir hayli uzun sürmesi nedeniyle bölgede o döneme ait kalıntılar da hali hazırda yer almaktadır. Roma döneminde birçok mağaranın barınak olarak kullanıldığını da ifade etmek gerekiyor.


Takvimler 1090’ı gösterdiğinde ise Şile, Selçuklu Türkleri tarafından ele geçiriliyor. 1097 yılında ise Haçlı Orduları Şile’yi geri alıyor. İlçemizin Türk topraklarına yeniden katılması ise Yıldırım Bayezit’in harekete geçmesi ile gerçekleşiyor.

Bölge, çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış ve yine bu medeniyetlere dair birçok eseri de günümüze kadar ulaştırmayı başarmıştır. Dilerseniz şimdi de Şile'de gezilecek yerler ve keşfedilecek güzelliklerine hep birlikte göz atalım.

Şile Mağaraları 

Cilalı Taş devri döneminde sığınak olarak kullanılan mağaralar, ihtişamlı görüntüleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Ocaklıada, Feneraltı, Akşam Güneşi ve Tavanlı Mağaraları yer almaktadır. Mağaraların işlenerek insan yaşamına uygun hale getirilmesi de o döneme tanıklık etmemize kusursuz bir şekilde yardımcı oluyor.

Değirmençayırı Şelalesi 

Şile merkeze 33 km mesafede yer alan Değirmençayırı Şelalesi, Trekking için de uygun bir alan oluşturmuş durumda. Yeşilin farklı tonlarını keşfetmek ve doğanın kalbinde keyifli bir yürüyüşe imza atmak isterseniz eğer sizler de şelaleyi ziyaret edebilirsiniz.

Ağva

Ağva, Şirin bir sahil kasabası olarak ziyaretçilere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. İki dere arasında kurulmuş köy olarak karşılık bulan bu nokta, sınırları içerisinde çok sayıda tarihi yapıya da yer vermektedir. Konaklama imkanları çok fazla ve tek gecelik konaklama için de tercih edilebilir. Kadırga ve Kilimli Koyları da yine Ağva sınırları içerisinde yer almaktadır.
Eğer Şile yakınlarında iseniz; Ağva'da Gezilecek Yerler konumuzu mutlaka inceleyiniz.

Saklı Göl 

Kamandere Köyü sınırları içerisinde yer alan Saklı Göl, keşfedilmesi gereken özel noktalardan bir tanesidir. Göl etrafında çok sayıda işletme mevcut ve dilerseniz yemeğinizi restoranlarda yiyerek manzaraya eşlik edebilir, dilerseniz de kahvenizi yudumlayarak bu görüntünün tadını çıkartabilirsiniz.

Şile Feneri 

1859 yılında Osmanlı tarafından inşa edilen Kale, ilçenin en önemli sembollerinden bir tanesi olarak lanse ediliyor. An itibarıyla müze olarak hizmet vermektedir ve dilerseniz müzeyi ziyaret edebiliyorsunuz. Tarihe tanıklık etmek ve manzaraya ortak olmak adına keşfedilmesi gereken noktalardan bir tanesi olduğunu düşünüyoruz.

Ağlayan Kaya

İlginç görüntüsünün yanı sıra bir insanın göz yaşlarını andıran akışı ile de dikkatleri üzerine çeken Ağlayan Kaya, merkeze 10 km mesafede yer alıyor. Yaz aylarında çok daha fazla ziyaretçi kabul bu yapı, yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlere de ev sahipliği yapmaktadır.


Şile Nerede, Nasıl Gidilir?

Anadolu Yakasında yer alan ve İstanbul'a bağlı semtlerden bir tanesi olan Şile; Kandıra, Gebze, Beykoz, Ümraniye ve Karadeniz ile komşudur. Şile’ye ulaşmak için İstanbul’un birçok semtinden hareket eden toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. İletişim numaraları resmi web sitelerinde mevcut ve dilerseniz sefer saatlerine de bu adresler aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Karayolu ulaşımının yanı sıra deniz yolu ulaşımı da mümkündür ve ulaşım alternatiflerinin sayısı bir hayli fazladır.admin / 17.05.2018 / 2 / 3 991

Yorum Ekleyin


 1. Teknoloji Haberleri
  Ziyaretçi
  26 Haziran 2018 15:18
  0

  Gerçekten harika bir yere benziyor İstanbul'a geldiğim bir günde gezmeyi ihmal etmeyeceğim teşekkürler bu ayrıntılı yazı için.

 2. Metin
  Ziyaretçi
  5 Ocak 2019 13:40
  0

  Şile, küçüklükten beri denize girmek için gittiğimiz tek yerdir, ama evlendikten sonra çok gidemedik ama Saklıgöl'e kahvaltı mangal için gideriz gene çok seviyoruz :) tanıtım için teşekkür ederiz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ümraniye’de Gezilecek Yerler

Ümraniye’de Gezilecek Yerler

Kozmopolit bir ilçe olan İstanbul Ümraniye, yaklaşık olarak 700 bin civarında
Ağva'da Gezilecek Yerler

Ağva'da Gezilecek Yerler

İstanbul'a yakınlığı ile bilinen ve Şile'nin bir beldesi olan Ağva
Silivri’de Gezilecek Yerler

Silivri’de Gezilecek Yerler

Prehistorik döneme kadar uzanan köklü bir geçmiş bizleri bekliyor. Bu detay,
Arnavutköy’de Gezilecek Yerler

Arnavutköy’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında bulunan, yüzölçümü göz önünde bulundurulduğunda
Üsküdar’da Gezilecek Yerler

Üsküdar’da Gezilecek Yerler

Tarihi yarımadanın tam karşısında konumlanmış olan ve coğrafi olarak önemli bir
Çatalca’da Gezilecek Yerler

Çatalca’da Gezilecek Yerler

Çatalca, M.Ö 2000’li yıllara dayanan köklü geçmişi ile dikkatleri üzerine
Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler

Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler

İstanbul şehrinin Avrupa Kıtasını temsil eden bir söylem olarak karşımıza çıkan
Beykoz’da Gezilecek Yerler

Beykoz’da Gezilecek Yerler

Yapılan araştırmalar, en eski tarihin M.Ö 700’lere dayandığını ortaya koyuyor
Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

İstanbul’un Asya Kıtasında yer alan topraklarını kapsayan yaka olarak tanım
Kadıköy’de Gezilecek Yerler

Kadıköy’de Gezilecek Yerler

M.Ö 675’li yıllara kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip olan Kadıköy,
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up