Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Akyarlar’da Gezilecek Yerler

Akyarlar’da Gezilecek Yerler

Bu yazımızda enlerin enlerinden birine değineceğiz. Ne demek istediğimize hemen açıklık getirelim. Türkiye'nin en gözde turizm merkezlerinden biri Muğla ilimiz. Malumunuz ki Muğla denilince ilk akla gelen yer ise Bodrum.

akyarlar
Sayısız güzelliğe ev sahipliği yapan Bodrum’un ise en gözde beldelerinden biri ise Akyarlar. Güzel olduğu gibi de Bodrum yarımadasının güney batı ucu da bu şirin belde oluyor. Bu içeriğimizin konusu ise Akyarlar’da gezilecek yerler olacak.

Akyarlar Hakkında Genel Bilgiler ve Kısaca Tarihi

Hali hazırda yerel nüfusu yaklaşık 4000 civarı olan Akyarlar’ın ilk yerleşim olarak ne zaman kullanılmaya başlandığı tam olarak bilinemiyor fakat Roma dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmekte. O dönemlerde bölge Kefaluka veya Kefoalonia olarak adlandırılmış.


Bu küçük ama muhteşem belde hiçbir zaman kendi nüfusu ile baş başa kalmıyor. Çünkü bölgenin yaz ayları kadar olmasa da sonbahar kış döneminde de hayli ziyaretçisi oluyor. Ama biz, tahmin edeceğiniz üzere biz bahar veya yaz vakitlerinde gezmenizi öneriyoruz.

Peki Akyarlar’da nereleri gezmek lazım? Buyurun birlikte inceleyelim.

Beldenin Sokakları

akyarlar sokakları
Akyarlar’ın tarihi dokusunu pek yitirmemiş olan sokaklarında bir müddet gezindiğinizde, burasının eski bir Rum yerleşim merkezi olduğunu hemen anlayabiliyorsunuz. Zira yapılar üzerlerinde hala Rum izlerini taşıyor. Şirin ve hoş bir ortamın yakalanabildiği sokaklarda fotoğraflayacak pek çok yer de göreceğinizi bilmenizi isteriz.

Akyarlar Koyu

Akyarlar Koyu
Bodrum yarımadasının güney batı ucunda bulunan Akyarlar’ın kendine özgü bir koyu bulunuyor. Akyarlar Koyu’nun özelliği ise sularının günde yedi kez yer değiştiriyor olması. Bu sayede suyu her daim pırıl pırıl olan bu koy ünü ülke sınırlarını aşan mekanlardan. Akyarlar beldesi de bu koyun etrafına konumlanmış durumda. Sörf veya yelkenli sporlarına ilgi duyuyor iseniz bu koyu daha da çok seveceğinizi düşünüyoruz.

Aspat Dağı

Aspat Dağı
Akyarlar beldesi sınırlarında bulunan Aspat Dağı bölgenin en yüksek noktalarına ev sahipliği yapıyor. Geniş bir Ege ve Akdeniz manzarasını bir arada yakalayabileceğiniz Aspat Dağı tepelerinden Yunan adalarını da rahatlıkla görebiliyorsunuz. Öyle ki; elinizi uzatsanız dokunacakmış gibi hissediyorsunuz diyebiliriz.

Çıfıt Kalesi

çıfıt kalesi
Eski dönemlerde bu bölgede Venedik (Cenova) korsanları etkin rol oynamış. Hatta günümüzde Aspat Dağı olarak bilinen yerin tepesine korsanlar tarafından bir kale yapılmış ve bu kale güvenlik amaçlı gözetleme faaliyetlerinde kullanılmış. Günümüzde Çıfıt Kalesi olarak adlandırılan mekan Venedik Kalesi ismiyle de anılıyor. Bölgenin kesinlikle görülmesi gereken değerlerinden biri olduğu kesin.

Küçük Akvaryum Koyu

Küçük Akvaryum Koyu
Küçük Akvaryum Koyu
’nu, Gümbet ile Bitez arasında yer alan Akvaryum Koyu ile karıştırmamanız için önceden uyarımızı yapmış olalım. Burası, yani Küçük Akvaryum Koyu, Akyarlar’da Kalekent Sitesinin konumlandığı koyun adı oluyor. Bu arada Kalekent Sitesi meşhur bir yerleşim alanı ve Akyarlar’ın simgesi diyebileceğimiz bir muhit. Sitede çoğunlukla sezonluk daireler bulunuyor ama sözü geçmişken sitede de bir tur atmanızda fayda var. Muhteşem bir denizi olan koyun eşsiz bir manzara sunduğunu da belirtmek isteriz.

Karaincir Plajı

karaincir plajı
Akyarlar’ın en gözde mekanını en sona bıraktık. Karaincir Plajı denize girmek için en çok tercih edilen mekan. 500 metre kadar bir kumsala sahip ve denize girmek için de hayli ideal bir yapısı bulunuyor.

Kargı Adası

kargı adası
21 dönümlük alana sahip olan Kargı Adası aslında ıssız bir ada. Adanın kara yapısında çok fazla kayalık mevcut ve kayalar uzun ve dik bir şekilde durduğundan bu adaya Kargı Adası ismi verilmiş. Tabi ki kayalara bakmanız için bahsetmiyoruz bu adadan. Adanın aslında popülerliği meşhur bir dalış noktası barındırmasından kaynaklanıyor. Su altı merakı olanlar için muhteşem bir mekan olduğunu belirtmek isteriz.

Turgutreis

turgutreis
Bodrum’un başka bir mahallesi olan Turgutreis beldesi de oldukça rağbet gören noktalardan biri. İsmini deniz komutanı olan Turgut Reis’den almıştır. Bodrum merkezinden sonra ilçedeki en büyük yerleşim yeri olma özelliğine sahiptir. Akyarlar’a yolunuz düşerse, sadece 9 kilometre mesafede bulunan bu mekanı da görmenizi öneririz. Daha detaylı bilgilere ise Turgutreis beldesi ile ilgili bir içerikte yer vermeyi düşünüyoruz.

Akyarlar’ın Yöresel Lezzetleri

Akyarlar, eski bir Rum yerleşimi olması nedeniyle Türk ve Rum mutfağı kültürünü bir arada barındıran bir yöresel repertuvara sahip diyebiliriz. Her iki kültürün harmanlanmasından oluşan yöresel lezzetleri sadece restoranlarda tadabileceğinizi de belirtmiş olalım.

Çoğunlukla tercih edilen yemekler genellikle deniz ürünleri ve zeytinyağlı mezelerden oluşuyor. İlginç bulabileceğiniz bir tat olarak kırlangıç ve iskorpit çorbasını deneyebilirsiniz.

Akyarlar Nerede? Akyarlar’a Nasıl Gidilir?

Akyarlar, Muğla ilimizin Bodrum ilçesine bağlı muhteşem bir belde. Konu Bodrum olunca ulaşım konusunda pek de sorun yaşamayacağınız bir belde diyebiliriz. Akyarlar’a ister karayolu ister hava yolu ile ulaşmanız mümkün. Her iki tercihte de Bodrum'a uğramanız gerekiyor.


Hava yolunu tercih edecek olursanız Bodrum Milas Havalimanı’na gelebilir buradan da çeşitli ulaşım seçenekleri ile Akyarlar’a ulaşabilirsiniz.
Kara yolunu tercih edecek olursanız da İzmir - Aydın karayolu güzergahını takip ederek önce Bodrum'a daha sonra Turgutreis güzergahını takip ederek de Akyarlar’a ulaşabilirsiniz.admin / 18.05.2018 / 0 / 6 130

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Gökova’da Gezilecek Yerler

Gökova’da Gezilecek Yerler

Ülkemizde yaz turizminin önemli kentlerinden biri olan Muğla, muhteşem
Akyaka’da Gezilecek Yerler

Akyaka’da Gezilecek Yerler

Ege Bölgesi yaz turizminde ülkemizin önde gelen bazı şehirlerinde bünyesinde
Dalyan'da Gezilecek Yerler

Dalyan'da Gezilecek Yerler

Turizm denince akla gelen şehirlerimizden biri de Muğla. Muğla bir çok gözde
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, aynı zamanda Türkiye'nin en gözde
Marmaris'te Gezilecek Yerler

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın güzide tatil ilçelerinden biri olan Marmaris, Ege ile Akdeniz’in
Şirince'de Gezilecek Yerler

Şirince'de Gezilecek Yerler

Ege'nin adı gibi şirin bir köyü olan Şirince ormanlarla çevrili yemyeşil bir
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler

Türkiye'nin Ege kıyılarında bulunan Muğla, yıllardır yerli ve yabancı birçok
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up