Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Sakarya » Sapanca Gölü Tanıtımı

Sapanca Gölü Tanıtımı


Marmara Bölgesi doğal yaşam alanları ve bol yeşil alanları ile ön plana çıkan bölgelerimizden. Bölgenin en yeşil şehirlerinden biri ise Sakarya. Muhteşem doğası ve kozmopolit konumu ile önemli bir şehir olan Sakarya'nın en bilindik mekanlarından biri ise Sapanca Gölü.

Sapanca Gölü
Sakarya'nın Sapanca ilçesi sınırlarında yer alan Sapanca Gölü Adapazarı - İstanbul arasında konumlanmış ve Kocaeli sınırın da hayli yakın bir göl. Sapanca Gölü ve çevresindeki alanın Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı olarak da anıldığını belirtmekte fayda var.

Sapanca Gölü Hakkında Genel Bilgiler

Doğu Marmara Bölgesi’nde yer alan Sapanca Gölü, Sakarya şehir merkezine 12 kilometre mesafede bulunuyor. Aynı zamanda Kocaeli’ye de 27 kilometre mesafede bulunan göl özellikle İstanbul, Kocaeli, Bolu ve Bursa gibi çevre illerden hayli ziyaretçi alıyor.


Gölün doğu tarafında Sakarya Nehri bulunuyor. Büyük oranla bu kaynaktan beslenen Sapanca Gölü’nün onlarca başka kaynağı da bulunuyor fakat en önemli kaynağı Sakarya Nehri olan bu göl yer yer İzmit Körfezi ile Marmara denizine dökülüyor. Yaklaşık 47 kilometrekare alana yayılmış olan gölün havza alanı ise 295 kilometrekare civarında.

Sapanca Gölü, deniz seviyesinden 33 metre yükseklikte bulunuyor ve uzunluğu 16 kilometreye erişen bu gölün genişliği ise 5 kilometre civarında. Derinlik seviyesi ise en fazla 53 metreye erişiyor.

Yapılan araştırmalarda, gölün çevresinde yaklaşık 70 farklı kuş türünün yaşadığı saptanmış. Bu türlerin 30 kadarı sürekli göl çevresinde görülebilirken, diğer türler ise yaz veya kış dönemlerinde göle uğrayan göçmen kuşlardan oluşuyor.

Sadece çevresindeki illerden değil ülkenin ve dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi çeken bu mekan tektonik oluşuma sahip bir göl olma özelliği taşıyor. Göl, bölge halkının zaman zaman çekişme yaşadığı kadar güzel.

Zira doğudan batıya doğru uzayan yapısı ile doğu kıyısı Sakarya sınırları içerisinde yer alırken, batı kıyısı Kocaeli sınırları içerisinde yer alıyor. Öyle ki; bu durum Sapanca sakinleri tarafından bile bazen tartışma konusu oluyor. Geçtiğimiz tarihlerde halkın bazı kesimleri, ilçenin Kocaeli iline bağlanmasına yönelik taleplerde bile bulundu.

Sapanca Gölü tek başına bu kadar ilgi görmeyebilirdi fakat gölün de etkisi ile çevresinde o kadar güzel bir doğal alan oluşmuş ki bu sayede es geçmenizin mümkün olmadığı bir mekan haline gelmiş. Hele de Sakarya ilini adeta bir yayla turizmi kentine dönüştürmüş diyebiliriz.

Bunun yanı sıra gölü beslemekte olan birçok dere ve akarsu üzerine de restoran veya kafe tarzı mekanlar kurulmuş ve doğanın içerisinde soluklanabileceğiniz bu mekanlar bile tek başlarına görülmeye değer noktalar diyebiliriz.

Göl çevresinde de pek çok yeme içme mekanı bulabiliyorsunuz ama o tür ihtiyaçlarınızı yukarıda bahsettiğimiz türden mekanlarda görmenizi tavsiye ederiz. Hatta bu konuda, birazdan aşağıda sıralayacağımız birkaç mekanı da düşünün deriz. Gölün çevresinde gezi veya piknik türü etkinlikler yapmanız önerilir. Kafe restoran gibi mekanları tercih edecekseniz size şiddetle tavsiye edeceğimiz birkaç mekan var. Buyurun inceleyelim.

Naturköy

Sapanca Gölü’ne yakın bir konumda bulunan Naturköy, Mahmudiye Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Yeşilin her tonunu içerisinde barındıran bir vadinin içerisinde bulunan mekan, doğanın neredeyse tüm güzelliklerini ziyaretçilerine sunuyor diyebiliriz.

Çevresinde şelaleleri, göletleri, piknik alanlar, yürüyüş parkurları ve restoranları ile aklınızı başınızdan alacak türden bir mekan. Naturköy, düğün yapan çiftlerin de hem fotoğraf çektirmek hem de kır düğünü organizasyonları açısından hayli ilgisini çekiyor.

Sopeli Doğal Yaşam Köyü

Muhteşem bir doğaya sahip başka bir mekan ise Sopeli. Oldukça yoğun bir akarsu çevresinde çeşitli düzenlemeler yapılarak kurulmuş olan bu doğal yaşam köyünde manzaranın dibine vuruyorsunuz. Aynı zamanda suyun üzerine doğru meyil verilmiş üstü kapalı ahşap bölmelerle aileniz veya arkadaşlarınızla harika vakit geçireceğiniz alanlar oluşturulmuş. Kendinizi cennette gibi hissedeceğiniz bir durak diyebiliriz.

Dorat At Çiftliği Restoranı

Yukarıda anlattığımız türden çok sayıda mekanı çevresinde barındıran Sapanca Gölü yakınlarında, oldukça ilgi gören bir de at çiftliği bulunuyor. Hayli ilginç bir çiftlik çünkü mekanın asıl hizmet alanı restoran.

Sapanca'nın en yeşil noktalarından biri olan Yanık Köy civarında hizmet veriyor ve içerisinde binicilik de yapılabilen bir çiftlik bulunduruyor. Bunun yanında ziyaretçilerine voleybol ve futbol sahaları da sunan mekanın hizmetleri bunlarla sınırlı değil.


Dorat At Çiftliği Restoranı, genişçe bir bahçe, bahçe içerisinde ise çardak, hamak, küçük bostanlar, ağaç ve bitki yetiştirilen seralar gibi pek çok alanı ziyaretçilerinin hizmetine sunmuş durumda.

Sapanca Gölü Nerede? Sapanca Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Marmara Bölgesi’nin doğusunda yer alan Sakarya ili Sapanca ilçesi sınırları içerisinde bulunan Sapanca Gölü’ne, kara yolu ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Tavsiye edeceğimiz güzergah ise İzmit otoyolu üzerinden devam edip Doğu çıkışından çıkmanız ve bu güzergah üzerinden Sapanca Gölü’ne ulaşmanız. Çünkü bu bölgede Sapanca'nın doğal güzelliğini seyir halindeyken bile yaşayabiliyorsunuz.

Yukarıda ki güzergahı tercih etmek istemezseniz, D020, D100, D650 karayollarını da kullanarak Sapanca Gölü’ne ulaşabiliyorsunuz.admin / 30.05.2018 / 0 / 11 830

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Pamukova’da Gezilecek Yerler

Pamukova’da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en gözde illerinden biri olan Sakarya'nın birbirinden güzel
Geyve’de Gezilecek Yerler

Geyve’de Gezilecek Yerler

Sakarya ilimizin güzide ilçelerinden bir diğeri ise Geyve. Marmara Bölgesi’nin
Adapazarı'nda Gezilecek Yerler

Adapazarı'nda Gezilecek Yerler

Sakarya ilinin merkez ilçelerinden biri olan Adapazarı, 300 bin nüfusu ile
Sapanca’da Gezilecek Yerler

Sapanca’da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin gözde şehirlerinden olan Sakarya, bünyesinde barındırdığı
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı betona yenik düşmemiş yüzlerce yıllık konakları, Arnavut kaldırımlı
İstanbuldere Köyü

İstanbuldere Köyü

Sapanca’da bulunan İstanbuldere Köyü, Marmara Bölgesinin en güzel yerlerinden
Sakarya'da Gezilecek Yerler

Sakarya'da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden biri olan Sakarya aynı zamanda da
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up