Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ataşehir’de Gezilecek Yerler

Ülkemizin en gözde ili kesinlikle İstanbul. Ataşehir ise bu güzide şehrin Anadolu yakasında yer alan, yaklaşık 425 bin nüfusa sahip kendi şahsına münhasır bir ilçemiz. 2008 yılına kadar ilçe statüsünde olmayan Ataşehir’e, ilçe olduktan sonra Üsküdar, Ümraniye ve Kadıköy ilçelerinin bazı mahalleleri de dahil edildi.

istanbul ataşehir
Toplamda 17 adet mahalleye sahip olan ilçenin batısında Üsküdar, doğusunda Sancaktepe, kuzeyinde Ümraniye, güneybatısında Kadıköy, güneydoğusunda ise Maltepe ilçeleri yer alıyor. Sizlerin erişimine sunduğumuz bu içeriğimizin konusu ise Ataşehir’de gezilecek yerler olacak.


Anadolu yakamızda bulunan Ataşehir, bölgedeki en modern ilçelerden birini teşkil ediyor. Sosyal olanakları oldukça yüksek ve hayli gelişmiş ilçelerimizden biri olan Ataşehir’de yapılanma oldukça düzenli bir şekilde kurulmuş. Peki ilçede kesinlikle görmeniz gereken yerler nereler? Hazırsanız başlayalım.

Kayışdağı Ormanı

kayışdağı ormanı
İlçenin en gözde mekanlarından biri olan Kayışdağı Ormanı yılın her döneminde ziyaretçi akınına uğruyor. Bol oksijen içeren havası ve oldukça yeşil bir tabiata sahip olan bu mekan, ilçedeki en önemli cazibe merkezlerinden de biri olma özelliğine sahip.

Gerek koşu ve yürüyüş yapabileceğiniz, gerekse piknik yaparak çok hoş vakit geçirebileceğiniz alanları ile de sizleri hayli memnun edecek bir mekan diyebiliriz.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

nezahat gökyiğit botanik bahçesi
Şu anda Tekfen Holding Yönetim Kurulu üyesi olan Ali Nihat Gökyiğit, 1995 yılında kaybettiği hayat arkadaşı Nezahat Gökyiğit’in anısına yaklaşık 500 dönümlük alana sahip bir park yaptırdı. Park içerisine 50 bin adet çalı ve ağaç dikildi ve parka da eşinin adı verildi. Sonradan parkın amacı yeniden tanımlanarak botanik bahçesi olmasına karar verildi ve Nezahat Gökyiğit Parkı olarak 2002 de halkın ziyaretlerine açılan mekanın ismi 2003 yılında Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi olarak değiştirildi.

Eşsiz bir yeşil alana ve harika bir ortama sahip olan botanik parkı ayı zamanda da botanik alanında araştırma ve öğretim merkezi haline de gelmiş durumda. Hem dünyanın hem de ülkemizin çeşitli yerlerinde yetişen bitkiler ile donatılmış botanik parkta, nesli tükenmek üzere olan türlere de koruma altında olacak şekilde yer verilmiş.

Merkez Ada, Ertuğrul Adası, Mesire Adası, İstanbul Adası, Arboretum Adası, Meşe Adası, Anadolu Adası ve Trakya Adası olarak adlandırılan farklı bölümlerden oluşuyor ve her bölüm içerisinde yine farklı adlarla anılan muhteşem bahçeler yer alıyor. Dilerseniz ziyaretçiler için özellikle düzenlenmiş olan kütüphanenin kaynaklarından ve bitkileri yakından inceleyebileceğiniz Herbaryumdan da faydalanabiliyorsunuz.

Ayrıca botanik park içerisinde bulunan tepe noktadan keyifle seyredeceğiniz muhteşem bir botanik manzarası bulunuyor.

Ülker Sports Arena

ülker sports arena
İlçeye büyük katkısı olan mekanlardan biri ise Fenerbahçe Ülker Basketbol takımının ev sahibi olduğu Ülker Sports Arena isimli spor ve etkinlik salonudur. Sponsorluğunu Yıldız Holding (Ülker) in yapmakta olduğu ve oldukça modern bir tasarıma sahip olan bu mekan 15 bin seyirci kapasitesine sahip.

Bu mekanın sadece basketbol maçlarına ev sahipliği yaptığını düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Mekanın, dünyaca ünlü çok sayıda yıldızın konser, sahne şovu veya aile gösterilerine de ev sahipliği yaptığını belirtmek isteriz.

Ataşehir’de Yer Alan Alışveriş Merkezleri

Brandium Alışveriş Merkezi
Ataşehir’in modern bir ilçe olduğunu belirtmiştik. Hal böyle olunca modern AVM ler de ilçede yerini almış bulunuyor. Alışveriş merkezlerini gezmekten hoşlanıyorsanız şayet, ilçede Brandium Alışveriş Merkezi, Paladium Alışveriş Merkezi, Optimum Alışveriş Merkezi, Water Garden Alışveriş Merkezi ve Novada Alışveriş Merkezi gibi, oldukça rağbet gören mekanların da bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Ataşehir Nerede? Ataşehir’e Nasıl Gidilir?


İstanbul Anadolu yakasında, Üsküdar, Ümraniye ve Kadıköy ilçelerinin arasında yer alan Ataşehir’e ulaşım konusunda hiç zorlanmıyorsunuz. O-2 ile O-4 otoyolunun kesişimi konumunda bulunan ilçeye, çok sayıda İETT hattı, sık seferler sağlayan dolmuş hattı ve Kadıköy ile Kartal güzergahını oluşturan metro hattı ile ulaşabiliyorsunuz. Metro ile ulaşmayı tercih ederseniz Kozyatağı durağının ilçenin merkezi noktalarından biri olduğunu da belirtmiş olalım.admin / 09.06.2018 / 0 / 848

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Balıkesir'e bağlı Dursunbey, 640 metre rakıma sahip, serin yazları, sert geçen
Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında ve İstanbul Boğazı’nın en güzel alanına konumlanmış
Sapanca’da Gezilecek Yerler

Sapanca’da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin gözde şehirlerinden olan Sakarya, bünyesinde barındırdığı
Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Balıkesir iline bağlı, adeta her cennetten bir köşe olan Edremit ilçesinin
Akçay’da Gezilecek Yerler

Akçay’da Gezilecek Yerler

Balıkesir ili Edremit ilçesine bağlı ve gözde tatil mekanlarından bir diğeri
Kadıköy’de Gezilecek Yerler

Kadıköy’de Gezilecek Yerler

M.Ö 675’li yıllara kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip olan Kadıköy,
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
7.4k
Twitter
8.6k
Facebook
11.2k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up