Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Susurluk’ta Gezilecek Yerler

Susurluk’ta Gezilecek Yerler

Susurluk yoğun trafiği, birçok konaklama tesisi, çiğ börek ve ayranıyla çoğu insanın aşina olduğu bir şehirdir. İlçenin ekonomisi Şeker Fabrikalarıyla büyük önem taşır. Ayrıca mobilya imalathaneleri ile de bilinir. Susurluk Balıkesir merkeze 44 km uzakta yer alır. Önemli bir ulaşım noktasıdır.

susurluk
Susurluk Tarihi

Balıkesir Susurluk oldukça eski bir geçmişe sahiptir. Lidyalılar, Bizanslılar, Selçuklar, Romalılar, Karesi Beyliği ve Osmanlılar burada medeniyetler kurmuştur. Karesi beyleri ve İğne Bey vakfına ait bir orman alanı iken şehir "Susığırlık" diye anılırmış. Bölge de sığır sürüleri ve su bolluğu bulunmasından dolayı bu ismi almıştır. Zamanla da Susurluk adını almıştır.


Susurluk Karesioğullarından sonra Karaman tarafından gelen akıncıların yerleştiği bir bölge olmuştur. Önemli çiftliklerin olması nedeniyle kervanların da uğradığı bir mekandır. Kervan sayısı da fazladır. 1858 ve 1878 yılları arasında Rus Osmanlı savaşı olduğu zamanlar birçok Kafkas ve Bulgar göçmeni buraya göç etmiştir. 1892 yılında bucak olmuştur. 1926 yılında da ilçeliğini almıştır. Susurluk 1922 senesinde düşman işgalinden kurtulmuştur. 5 Eylül günü de kurtuluş günü olarak kutlanır. Dilerseniz kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış Susurluk’ta gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

Susurluk Kaplıcaları

susurluk kaplıcaları
Susurluk kaplıcaları ile ünlü bir ilçedir. İpekler Kaplıcası ilçe merkezine 20 km ve Acı Maden Suyu kaplıcası da ilçe merkezine 1 km uzaklıkta bulunur. Yıldız Kaplıcası ise ilçe merkezine 10 km uzaklıktadır. Tüm kaplıcaların etrafında da termal oteller bulunur. Birçok insan buralara gelerek şifa ararlar.

Felç, romatizma, kırık çıkık, nevralji ve kadın hastalıkları gibi hastalıklara çözüm niteliğindedir. Termal oteller hastalığın özelliklerine göre bir program düzenler. Böylece iyileşme sürecine katkı da bulunur. Susurluk kaplıcaları sayesinde hem güzel bir tatil hem de şifa bulabilirsiniz.

Susurluk ve Muhteşem Doğal Güzellikleri

Bıçkı deresi
Susurluk’ta muhteşem doğal güzellikler bulunur. İlçe yemyeşil ve sessiz bir dokuya sahiptir. Susurluk Çaylak Çayı ve Merise alanı dinlenme ve piknik yapmak için ideal bir alandır. Burada Çaylak Çayı geçer. İlçenin en güzel doğal güzelleri arasında yer alır.

Susurluk'taki Aygır Çeşmesi ve Bıçkı deresi en beğenilen mekanlardandır. Farafat Ormanı da doğal mekanlar arasındadır. Yorgunluğunuzu atmak için Günaydın Göletinde rahat vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca bu mekanlar da doğa yürüyüşü yapabilir ve fotoğraflar çekebilirsiniz.

Susurluk’un Yöresel Lezzetleri

susurluk tostu ve ayranı
Susurluk ayranı
ile bilinen bir ilçedir. Bol köpüklü ayranıyla dillere destandır. Yanında Susurluk tostu yenir. Konaklama tesislerini ziyaret edenler ayranla tostu birlikte tüketir. Şifalı sular ve doğal güzellikleriyle de herkes tarafından beğenilir. Susurluk’ta tarihi ve turistik mekan yerine yemyeşil alanlar çoktur.


Susurluk Nerede, Nasıl Gidilir?

Susurluk bölgedeki en büyük ve önemli yerleşim birimlerinden birisidir. Ayrıca önemli bir ulaşım noktasıdır. İlçe merkezleri yakınlarında birçok büyük konaklama tesisi yer alır. Balıkesir – Susurluk arasındaki uzaklık 44 km'dir.admin / 13.06.2018 / 0 / 1 828

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Balıkesir'e bağlı Dursunbey, 640 metre rakıma sahip, serin yazları, sert geçen
Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında ve İstanbul Boğazı’nın en güzel alanına konumlanmış
Bigadiç'te Gezilecek Yerler

Bigadiç'te Gezilecek Yerler

Bigadiç, Marmara Bölgesinde gerek tarihi kalıntıları gerekse doğal güzellikleri
Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Balıkesir iline bağlı, adeta her cennetten bir köşe olan Edremit ilçesinin
Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Mezarlık, Evliya, Türbe, Yatır, Dergah, Cem evi. Bol çağrışımlı bir isim.
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Edirne'de Gezilecek Yerler

Edirne'de Gezilecek Yerler

Edirne, ülkemizin Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, sınır
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
7.4k
Twitter
8.6k
Facebook
11.2k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up