Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Balıkesir » Susurluk’ta Gezilecek Yerler

Susurluk’ta Gezilecek Yerler


SusurlukFotoğraf: foursquare.com

Susurluk yoğun trafiği, birçok konaklama tesisi, çiğ börek ve ayranıyla çoğu insanın aşina olduğu bir şehirdir. İlçenin ekonomisi Şeker Fabrikalarıyla büyük önem taşır. Ayrıca mobilya imalathaneleri ile de bilinir. Susurluk Balıkesir merkeze 44 km uzakta yer alır. Önemli bir ulaşım noktasıdır.

Susurluk Tarihi

Balıkesir Susurluk oldukça eski bir geçmişe sahiptir. Lidyalılar, Bizanslılar, Selçuklar, Romalılar, Karesi Beyliği ve Osmanlılar burada medeniyetler kurmuştur. Karesi beyleri ve İğne Bey vakfına ait bir orman alanı iken şehir "Susığırlık" diye anılırmış. Bölge de sığır sürüleri ve su bolluğu bulunmasından dolayı bu ismi almıştır. Zamanla da Susurluk adını almıştır.


Susurluk Karesioğullarından sonra Karaman tarafından gelen akıncıların yerleştiği bir bölge olmuştur. Önemli çiftliklerin olması nedeniyle kervanların da uğradığı bir mekandır. Kervan sayısı da fazladır. 1858 ve 1878 yılları arasında Rus Osmanlı savaşı olduğu zamanlar birçok Kafkas ve Bulgar göçmeni buraya göç etmiştir. 1892 yılında bucak olmuştur.

1926 yılında da ilçeliğini almıştır. Susurluk 1922 senesinde düşman işgalinden kurtulmuştur. 5 Eylül günü de kurtuluş günü olarak kutlanır. Dilerseniz kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış Susurluk’ta gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

Susurluk Kaplıcaları

Susurluk kaplıcaları ile ünlü bir ilçedir. İpekler Kaplıcası ilçe merkezine 20 km ve Acı Maden Suyu kaplıcası da ilçe merkezine 1 km uzaklıkta bulunur. Yıldız Kaplıcası ise ilçe merkezine 10 km uzaklıktadır. Tüm kaplıcaların etrafında da termal oteller bulunur. Birçok insan buralara gelerek şifa ararlar.

Felç, romatizma, kırık çıkık, nevralji ve kadın hastalıkları gibi hastalıklara çözüm niteliğindedir. Termal oteller hastalığın özelliklerine göre bir program düzenler. Böylece iyileşme sürecine katkı da bulunur. Susurluk kaplıcaları sayesinde hem güzel bir tatil hem de şifa bulabilirsiniz.

Susurluk ve Muhteşem Doğal Güzellikleri

Susurluk’ta muhteşem doğal güzellikler bulunur. İlçe yemyeşil ve sessiz bir dokuya sahiptir. Susurluk Çaylak Çayı ve Merise alanı dinlenme ve piknik yapmak için ideal bir alandır. Burada Çaylak Çayı geçer. İlçenin en güzel doğal güzelleri arasında yer alır.


Susurluk'taki Aygır Çeşmesi ve Bıçkı deresi en beğenilen mekanlardandır. Farafat Ormanı da doğal mekanlar arasındadır. Yorgunluğunuzu atmak için Günaydın Göletinde rahat vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca bu mekanlar da doğa yürüyüşü yapabilir ve fotoğraflar çekebilirsiniz.

Susurluk’un Yöresel Lezzetleri

Susurluk ayranı ile bilinen bir ilçedir. Bol köpüklü ayranıyla dillere destandır. Yanında Susurluk tostu yenir. Konaklama tesislerini ziyaret edenler ayranla tostu birlikte tüketir. Şifalı sular ve doğal güzellikleriyle de herkes tarafından beğenilir. Susurluk’ta tarihi ve turistik mekan yerine yemyeşil alanlar çoktur.

Susurluk Nerede, Nasıl Gidilir?

Susurluk bölgedeki en büyük ve önemli yerleşim birimlerinden birisidir. Ayrıca önemli bir ulaşım noktasıdır. İlçe merkezleri yakınlarında birçok büyük konaklama tesisi yer alır. Balıkesir – Susurluk arasındaki uzaklık 44 km'dir.admin / 13.06.2018 / 1 / 15 876

Yorum Ekleyin


  1. Mustafa yiğit
    Ziyaretçi
    3 Şubat 2020 21:54
    0
    Çok iyi ve faydalı bilgiler veriyor. Çoğu araştırma ödevimi bu siteden yapıyorum. Çok iyi bir site. Bence sizde bu siteyi ziyaret edin.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Küçükköy (Yeniçarohori) Tanıtımı

Küçükköy (Yeniçarohori) Tanıtımı

Marmara ve Ege Bölgesine sınırı olan nadide bir ilimiz var sıklıkla
Sındırgı'da Gezilecek Yerler

Sındırgı'da Gezilecek Yerler

Balıkesir’in ilçesi olan ve Kurtuluş Savaşı sırasında yöre halkının vermiş
Kepsut’ta Gezilecek Yerler

Kepsut’ta Gezilecek Yerler

Kepsut, Balıkesir’in merkeze göre doğuda yer alan küçük ve şirin bir ilçesidir.
Karesi'de Gezilecek Yerler

Karesi'de Gezilecek Yerler

Karesi ülkemizin batısında bulunan güzel ilçelerden bir tanesidir. Balıkesir
İvrindi’de Gezilecek Yerler

İvrindi’de Gezilecek Yerler

İvrindi, Balıkesir’in küçük ama güzel ilçelerinden bir tanesidir. Köklü bir
Havran’da Gezilecek Yerler

Havran’da Gezilecek Yerler

Havran, Balıkesir ilçe merkezine 78 km uzaklıkta bulunan eski bir yerleşim
Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Balıkesir'e bağlı Dursunbey, 640 metre rakıma sahip, serin yazları, sert geçen
Bigadiç'te Gezilecek Yerler

Bigadiç'te Gezilecek Yerler

Bigadiç, Marmara Bölgesinde gerek tarihi kalıntıları gerekse doğal güzellikleri
Balya’da Gezilecek Yerler

Balya’da Gezilecek Yerler

Balya, Balıkesir’in küçük ilçelerinden bir tanesidir. Balıkesir’in batısında
Manyas’ta Gezilecek Yerler

Manyas’ta Gezilecek Yerler

Adından sıkça bahsedilen bir ilçemiz olan Manyas Balıkesir iline bağlıdır. İl
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up