Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Balıkesir » Kepsut’ta Gezilecek Yerler

Kepsut’ta Gezilecek Yerler


Kepsut gezilecek yerler
Kepsut, Balıkesir’in merkeze göre doğuda yer alan küçük ve şirin bir ilçesidir. Sıcak ve kurak yaz mevsimi ile ılık ve yağmurlu kış mevsimi olan yörede özellikle dağlık kesimler yoğun kar yağışı almaktadır. Antik dönem kalıntılarının bulunduğu ilçe mağaralar ile de öne çıkmaktadır. Kepsut’ta hem Roma ve Bizans dönemine ait hem de Selçuklu ve Osmanlılardan kalma tarihi yapılar mevcuttur.

Kepsut Tarihi

Kepsut ilçesinin tarihi ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bununla birlikte buluntulara bakıldığında ilçenin tarihinin Roma dönemine kadar uzandığı ifade edilmektedir. Arkeolojik araştırmalar, antik dönem kalıntılarını ortaya çıkarmıştır. Dedekaşı Köyünde bir Tümülüs bulunurken, Akçaköy sınırlarında da büyük mezarlara rastlanmıştır.


Bergama Krallığı döneminde yöre için Herun ya da Hadri-Anut isminin kullanıldığı, bugünkü isminin ise kesildiğinde hemen yenisinin yetişmesi anlamında "kes-bit"ten geldiği söylenmektedir. İsminin arkasında ise bölge arazisinin çok çabuk ürün yetişmesini sağlayan verimli bir yapıya sahip olması yatmaktadır. Kepsut adı ilk kez 1953’te resmi kayıtlarda geçmektedir.

Tarihi antik döneme uzanan şirin ilçemiz için Kepsut gezilecek yerler listemize bir göz atalım.

İnebey Türbesi

Kepsut’un Tekkeışıklar Köyü’nde yer alan bu türbe, Ayni Ali Bey adına yaptırılmıştır. İnebey adıyla da bilinen Ayni Ali Bey’in Yıldırım Bayezid’in sancak beylerinden olduğu ve Ankara Savaşı’na da katıldığı bilinmektedir. Türbe şifa arayanlar tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir mekandır.

Asartepe Tepesi Antik Kenti

Bu bölgede Roma ve Bizans dönemlerinden kalma buluntular yer almaktadır. Yapılan kazılarda ortaya çıkarılan antik kumaşın 1800 yıllık olduğu düşünülmektedir. Ayrıca Helenistik döneme ait bir sur kalıntısının bulunduğu alanda, lahit mezar, ok ve mızrak uçları, seramik parçaları, toprak kaplar ve koku ve gözyaşı şişesi olarak kullanıldığı düşünülen cam şişeler bulunmuştur.

Kazı çalışmaları devam eden bu alanın Balıkesir’in antik döneme ait en eski yerleşimlerden biri olduğu tahmin edilmektedir. Bu yönüyle Asartepe Tepesi Antik Kenti Kepsut'taki tarihi yerler içinde özel bir öneme sahiptir ve Kalburcu Köyü sınırlarında yer almaktadır.

Kepsut Ziraat Mektebi

Kepsut-Recepköy yolu üzerinden ulaşılabilen ve bir süre kışla şeklinde kullanılmış olması dolayısıyla Kışla Mevki olarak da ifade edilen Kepsut Ziraat Mektebi Osmanlı Döneminde inşa edilen bir yapıdır. Bina, Cumhuriyet döneminin ilk ziraat mektebi olarak işlev görmüştür ve büyük bir kısmı bugün halen ayaktadır. Kışla Mevki aynı zamanda bir mesire alanı olarak kullanılmaktadır.

Ulupınar Mağarası

Kepsut çok sayıda mağaranın bulunduğu bir ilçe olarak dikkat çekmektedir ve ilçenin öne çıkan mağaralarından biri 728 m uzunluğu ile Ulupınar Mağarasıdır. Mağaranın genişliği 4 metreden 12 metreye kadar değişmektedir. Yüksekliğin ise 2 metre ile 20 metre arasında değiştiği büyük bir mağara olan Ulupınar, Bükdere Köyünün 2 kilometre kuzeyindedir. Konumu dolayısıyla Bükdere Mağarası olarak da adlandırılmaktadır. Kepsut’ta Ulupınar dışında Dedekırantepe, İncirlikuyu ve Kocain Mağaraları da bulunmaktadır.

Seçköy Göleti

Etrafı ağaçlarla çevrili bir doğal güzellik olan Seçköy Göleti, tehlikeli olması sebebiyle yüzmek için kullanılamamaktadır. Bununla birlikte çevresi piknik alanı olarak değerlendirilmektedir.

Elma Gediği ve Su Uçtu

Serçe Ören Köyü’ne bağlı Elma Gediği’nde alabalık üretim çiftlikleri bulunmaktadır. Serçe Ören’i 12 km geçerek Dursunbey ve Kepsut sınırlarının kesişim yerinde ulaşılabilecek bir doğal güzellik olan Su Uçtu ise doğa yürüyüşü ya da piknik alanı için uygun bir yer arayanlara hoş bir alternatif sunmaktadır. Su Uçtu adı ise yüksek bir tepeden akmakta olan şelaleden gelmektedir. Gelendros Dağı eteklerinde yer alan bu doğal güzellikte geçirilen zamana kuş sesleri eşlik etmektedir.

Kepsut’un Nesi Meşhur?

Kepsut, tarım ve hayvancılığa dayalı bir ekonomiye sahiptir. Çilek ve elma gibi meyvelerin üretildiği ilçe, en çok lezzetli şeftalileri ile öne çıkmaktadır. Şeftali diyarı olan Kepsut her yıl Temmuz’un son haftası Şeftali Festivaline ev sahipliği yapmaktadır.

Kepsut Nerede, Nasıl Gidilir?

Kepsut, Balıkesir merkezinin doğusunda yer almaktadır ve il merkezine uzaklığı 26 km'dir. İl merkezine yakın olması ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Kepsut, Balıkesir’in diğer ilçeleri Dursunbey, Bigadiç ve Susurluk ile komşudur. Kepsut’un Dursunbey'e uzaklığı 65, Edremit'e 111, Bandırma’ya 121 ve Ayvalık'a ise 152 km'dir.admin / 26.06.2018 / 2 / 12 289

Yorum Ekleyin


 1. Güncel
  Güncel
  Ziyaretçi
  17 Kasım 2018 21:09
  0

  İlk foto Kepsut'a ait değildir...

  1. admin
   Yönetici
   19 Kasım 2018 10:55
   23

   Bilgilendirme için teşekkürler. Editör arkadaşlarımız ilgileneceklerdir.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Sındırgı'da Gezilecek Yerler

Sındırgı'da Gezilecek Yerler

Balıkesir’in ilçesi olan ve Kurtuluş Savaşı sırasında yöre halkının vermiş
Savaştepe’de Gezilecek Yerler

Savaştepe’de Gezilecek Yerler

Balıkesir’in makiliklerin yaygın olduğu bitki örtüsü, meyve yetiştiriciliği,
İvrindi’de Gezilecek Yerler

İvrindi’de Gezilecek Yerler

İvrindi, Balıkesir’in küçük ama güzel ilçelerinden bir tanesidir. Köklü bir
Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Balıkesir'e bağlı Dursunbey, 640 metre rakıma sahip, serin yazları, sert geçen
Bigadiç'te Gezilecek Yerler

Bigadiç'te Gezilecek Yerler

Bigadiç, Marmara Bölgesinde gerek tarihi kalıntıları gerekse doğal güzellikleri
Balya’da Gezilecek Yerler

Balya’da Gezilecek Yerler

Balya, Balıkesir’in küçük ilçelerinden bir tanesidir. Balıkesir’in batısında
Marmara Adasında Gezilecek Yerler

Marmara Adasında Gezilecek Yerler

Şarköy ile Kapıdağı yarımadası arasında kalan sığ deniz alanında konumlanan
Gönen’de Gezilecek Yerler

Gönen’de Gezilecek Yerler

Gönen Balıkesir’in bir ilçesidir. Balıkesir’e uzaklığı 104 km’dir. Bandırmaya
Bandırma’da Gezilecek Yerler

Bandırma’da Gezilecek Yerler

Bandırma, Balıkesir iline bağlı olan Marmara Denizi kıyısında yer alan bir
Burhaniye'de Gezilecek Yerler

Burhaniye'de Gezilecek Yerler

Fesleğen kokulu sokaklar, bol miktarda zeytin ağaçları ile çevrilmiş yollara ve
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up