Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Adana » Yüreğir’de Gezilecek Yerler

Yüreğir’de Gezilecek Yerler


Adana'nın merkez ilçelerinden biri Yüreğir’dir. Oldukça büyük ve kalabalık olan ilçe denize de yakın konumda bulunur. Seyhan nehri ile Seyhan ilçesinden ayrılır. Nehir Adana'nın ortasından geçer ve iki ilçeyi birbirinden ayırır. Adana'nın merkezinde bulunduğu için Yüreğir'e ulaşım kolay sağlanır.

Yüreğir gezilecek yerler
Tarihi çok eskilere dayanan yerleşim yeri eski medeniyetlerden kalan yapılarla da dikkat çekiyor. Dilerseniz Yüreğir’in tarihine kısaca değinelim.

Yüreğir Tarihi

Yakapınar adıyla anılan bölgedeki Misis yöresinde hem Roma İmparatorluğu hem de Memlükler’in izleri bulunur. Daha sonraki dönemde Misis, İran satraplarının başkenti haline gelir. Bölgenin Osmanlı topraklarına katılması 1517 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından gerçekleştirilir.


Bölgenin Yüreğir ismini alması çok eskilere dayanır. Yaklaşık 1340 tarihinde bölgede Mısır Memlük Devleti etkindir. Üçok Türkmenlerine bağlı Yüreğir aşireti Misis bölgesinde Çaldağı çevresine yerleşir. Yerleştikleri bölge, ovaya hakim konumda yer alır. Aşiret yerleştikleri alanda Camili köyünü kurar. Bölge o dönem işleyen ticaret yollarının da yakınında bulunur. Yine Çaldağı’na yerleşen başka bir toplum da Ramazanoğulları’dır.

Ramazanoğulları yaklaşık 1360 yılında bölgedeki Ermenileri aşarak Adana merkezini ele geçirir. Hem ticaret hem de stratejik konum açısından önemli bir bölge olan Yüreğir’de bu dönemlere ait yapılardan bazıları hala varlığını sürdürür. Değişik medeniyetlere ait izleri keşfetmek isteyenler için Yüreğir’de gezilecek yerleri sıraladık.

Misis Ören Yeri

Adana’dan geçen diğer bir ırmak Ceyhan ırmağıdır. Misis ören yeri de ırmağın kıyısında, Yakapınar köyü çevresinde bulunur. Yüreğir merkezine 27 kilometre mesafesi vardır. Tarihte önemli bir ticaret yolu olan İpek Yolu, bu bölgeden geçer.

Misis antik kenti, 7000 yıllık bir tarihi bugüne taşıyan bir bölgedir. Milattan önce 1200’lü yıllarda kurulduğu düşünülür. Meşhur Troya Savaşları’nda etkin rol oynayan Mopsus ismindeki hükümdar kentin temellerini atmıştır. İsminin de bu hükümdardan geldiği sanılır. İlk zamanlarında Mopsuestia adıyla anılan bölge Türkçe Mopsus’un ocağı anlamına gelir. O yıllardan bu zamana kadar yerleşim yeri özelliğini kaybetmeyen bölge büyük bir kültürel mirastır. Antik Kent SİT alanı içinde yer alır.

Misis Köprüsü

Misis Köprüsü, Adana'nın diğer nehri olan Ceyhan üzerine kuruludur. Eski çağlarda kullanılan Adana-Halep kervan yolu da Misis Köprü’sünden geçer. Bu yüzden tarihte de önemli bir yeri vardır. Efsaneye göre Lokman Hekim’in, taşıdığı ölümsüzlük iksirini Misis köprüsünden düşürdüğü ve kaybettiği söylenir. Dokuz gözlü bu yapı 4. Yüzyılda inşa edilmiştir. Bizans imparatoru Flauius Constantinus döneminde yapılmış olmasına rağmen hala kullanılabilir durumdadır.

Misis Kervansarayı

Misis Kervansarayı, Havraniye adıyla da anılır. Misis Ören Yeri ile bir kilometre mesafesi vardır. Bu yapı da Ceyhan kıyısında konumlanır. Döneminde önemli bir merkez olan Kervansaray Osmanlı dönemi Sadrazamlarından Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Tarihi 1600’lü yıllara dayanır. Bugün yapının taş duvarları, giriş kapısı ve mescidi sağlam durmaktadır.

Misis Mozaik Müzesi

Adana-Ceyhan yolu üzerinde kurulu olan müze 1959’da açılmıştır. Misis Antik Kenti’nde yapılan kazılar pek çok tarihi eseri gün yüzüne çıkarmıştır. Özellikle bölgedeki höyükten çıkarılan Geç Roma Dönemine ait mozaikler ilgi çekicidir. Mozaiklerin 4. Yüzyıldan kalma bir tapınak için yapıldığı düşünülür. Bunların haricinde bölgeye dair diğer önemli kalıntılar da Misis Mozaik Müzesi’nde sergilenir.

Taş Köprü

Taşköprü Adana'nın sembollerinden biri sayılabilir. Adana’nın ortasından geçen Seyhan Nehri’nin üzerine kurulmuştur. Nehrin ayırdığı Yüreğir ve Seyhan’ı birbirine bağlar. Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilen köprü 310 m. uzunluk ve 11 m. genişliğe sahip. Dünya üzerinde bulunan araçlara açık en eski köprü olma özelliği taşır.

Atatürk Evi Müzesi

Burası Suphi Paşa Konağı olarak da anılır. Ramazanoğulları’na mensup Suphi Paşa, Mustafa Kemal Atatürk’ü Latife Hanım ile birlikte bu konakta misafir etmiştir. Atatürk’ün konağa geldiği tarih olan 15 Mart 1923 her yıl 15 Mart’ta müzede kutlanır. Konak 1981 yılında müze haline getirilmiştir. Yüreğir ilçesinin Seyhan Caddesi’nde bulunan müzeye giriş için ücret ödenmez.


Yüreğir Nerede? Nasıl Gidilir?

Adana il merkezinin bir kısmı da Yüreğir’dir. Bu yüzen ulaşım oldukça kolaydır. D-400 karayolu ya da TEM otoyolu ile bölgeye ulaşılabilir. Yüreğir otogarı ile de komşu iller ve diğer ilçeler ile bağlantı kurulmuş olur. Yüreğir’e demir yolu ile Marmara, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’dan ulaşmak da mümkündür. Hava yolu ile ulaşmak isteyenler de Adana Şakir Paşa Havalimanı üzerinden Yüreğir’e ulaşabilir. Havalimanı Yüreğir’in merkezine 4 kilometre mesafede yer alır.admin / 06.08.2018 / 1 / 2 965

Yorum Ekleyin


  1. Leyla
    Ziyaretçi
    18 Mart 2019 21:52
    0

    Ah Adana Ah.. Adana ülkemizin ekonomisine katkısından dolayı çok öenmli şehridir. Gerçekten her yeri güzel bir şehirdir. Adana'yı gezmeyen gitmeyen bilemez doğru zamanda giderseniz çok mutlu olursunuz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Adana Bebekli Kilise Tanıtımı

Adana Bebekli Kilise Tanıtımı

Adana'nın Seyhan ilçesine bağlı Tepebağ mahallesinde yer alan Bebekli Kilise,
Adana Merkez Park Tanıtımı

Adana Merkez Park Tanıtımı

Sabah yürüyüşlerinin değişmez adresi olan Adana Merkez Park, Seyhan Nehri
Adana Arkeoloji Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi şehrin bütün tarihi eserlerini sergilenmesi üzerine
Feke Kalesi Tanıtımı

Feke Kalesi Tanıtımı

Feke Bölgesi, İlk çağlardan günümüze kadar birçok kavmin ve devletin yerleşim
Adana Taş Köprü Tanıtımı

Adana Taş Köprü Tanıtımı

Adana denildiğinde Taş Köprü, görülmesi gereken, ilk akla gelen yapıdır. Adana'
Yumurtalık’ta Gezilecek Yerler

Yumurtalık’ta Gezilecek Yerler

Büyük İskender’in Pers İmparatorunu mağlup etmesi ile birlikte bir liman şehri
Çukurova’da Gezilecek Yerler

Çukurova’da Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesinin doğusunda konumlanmış olan Çukurova, ülkemizin en verimli
Seyhan’da Gezilecek Yerler

Seyhan’da Gezilecek Yerler

Adana merkeze 96 km mesafede yer alan Seyhan, nüfusu bakımından Adana'nın en
Dünyanın En Eski Evlerinden Biri Olan Adana'nın Ramazanoğlu Konağı

Dünyanın En Eski Evlerinden Biri Olan

Kebabıyla, tarihiyle ve yeme içme kültürüyle Adana güzel ülkemizin nadide
Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Adana nüfusu, Adana ilçeleri ve
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up