Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Gerze’de Gezilecek Yerler

Gerze’de Gezilecek Yerler

Karadeniz’in müthiş doğasının ve tarihinin en güzel örneklerini bulabileceğiniz bir ilçedir Gerze. Sinop iline 39 km uzaklıkta olan Gerze, şirin bir sahil kentidir ve kente gelen kişiler burada bozulmamış bir doğa ve tarih dokusu ile karşılaşmaktadırlar. Kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Dikmen ve güneyinde Boyabat ilçeleri yer alır.

gerze


Horoz kentin simgesidir ve Gerze'nin kendine özel bir horoz ırkı bulunmaktadır. 1992 yılında Gerzeli balıkçılar tarafından bulunarak kıyıya getirilen beyaz balina Aydın sadece ilçede yaşayanların değil Tüm ülkenin ilgi odağı olmuştur.


Gerze Tarihi

Kentin tarihi M.Ö. 1400 yıllarına kadar dayanmaktadır. Kent Gasgaslar tarafından kurulduktan sonra Hititler, Frigler, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Romalılar. Bizanslılar tarafından önemli bir yerleşim merkezi olarak kullanılmıştır. Dünyanın en güzel ve sakin yerlerinden biri olan Sinop Gerze’de tarihi ve doğal dokunun bozulmadan muhafaza ediliyor olması kentin turistlerin ilgisini çekmesini sağlamaktadır. 1459 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmiş ve Osmanlı topraklarına katılmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra ilçe özelliğini kazanmış ve Sinop iline bağlanmıştır.


İlçenin tarihinden bu kadar bahsettikten sonra Gerze gezilecek yerler konusunda bilgi verelim.

Çeçe Sultan Türbesi

çeçe sultan türbesi
Gerze’ye 15 km uzakta olan Çeçe Sultan Türbesi yöre halkının ve turistlerin görmeye ve dilek dilemeye geldikleri bir mekandır. Malazgirt savaşını kazanan Türklerin 1071 yılında Anadolu’ya girmesinin ardından Horasan’dan gelen Çeçe Sultan ve maiyeti buraya yerleşmişlerdir. Türbde Çeçe Sultan ve çocuklarının mezarları bulunmaktadır. Türbenin önünde dileklerinin kabul edilmesi için insanların bez bağladıkları bir ağaç ve silindir şeklinde yapılmış olan dilek taşı bulunmaktadır. Burada her yıl mayıs ayında Çeçe Sultan anısına keşkek şenlikleri düzenlenmektedir.

Acısu Çeşmesi

gerze acısu çeşmesi
Gerze’ye bağlı Acısu köyünde yer alan bu çeşme yüksek miktarda CO2 içerdiğinden aynı zamanda içme suyu olarak da kullanılmaktadır. Bulunduğu yerde çok güzel bir piknik alanı bulunmakta ve ziyaretçileri mide rahatsızlıklarına da çok iyi gelen bu suyu içmenin yanında piknik yaparak güzel vakit geçirmektedirler.

Gerze Feneri

Gerze Feneri
1944 yılında yapılmış olan Gerze Feneri ilginç mimarisi ile ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Üzerinde geniş bir gezi platformunun olması ile fenere çıkan kişilerin Karadeniz’in hırçın dalgalarının dalga kıran ile nasıl kırıldığını gözlemleyebilmektedirler.

Yakup Ağa Konağı

yakup ağa konağı
Yakup Ağa Konağı
1911 yılında yapılmıştır. Oldukça geniş yapılmış bir konak olarak zemin katta 4 dükkan, çamaşırhaneyle, büyük geniş mutfak ve 2 fırın bulunuyor. Birinci ve ikinci katlarda ise 12 oda, 6 salon, 6 tuvalet, 6 banyo bulunmaktadır.

Binada Yakup Kılıç ve Hacı Zekeriya'nın kaldıkları bölümleri ayıran kalın bir ahşap kapı bulunmaktadır. Konağın üst katında Rusya’dan gelen ressamın yapmış olduğu yağlı boya tablolar bulunmaktadır.

Saklıköy Şelalesi

gerze saklıköy şelalesi
Gerze kent merkezine 15 km uzaklıkta olan Saklıköy Şelalesi Asar tepesinin yamacında yer almaktadır. Gerze’den araçla buraya geldikten sonra şelaleye ulaşmak için 1,5 km yaya olarak yürünmesi gerekmektedir. Şelaleye ulaştığınızda 20 metre yükseklikten akan şelale görülmektedir. Burada yüzlerce bitki çeşidi ve yine yüzlerce kelebek çeşidi olması doğa da vakit geçirmeyi seven kişiler için en güzel yerlerden birisi olmaktadır.

Yangın Evleri

gerze yangın evleri
Kentte 1956 yılında çıkan büyük yangında neredeyse 1000 ev yanmış ve kentin kendini toparlaması için devlet desteği sağlanmıştır. Bu evlerin yerine bahçeli çok şirin ve çok düzenli evler yapılmıştır. Bu evlerin olduğu sokaklarda dolaşmak insanlara huzur vermektedir.

En Güzel Bahçeler Gerze'de

gerze çiçek bahçeleri
Gerze'de her yıl düzenlenen Kültür ve Sanat Festivali kapsamındaki "En Güzel Bahçe Yarışması" dolayısı ile ilçede bulunan bahçeli evlerin neredeyse tamamı şahane çiçeklerle süslenmiş durumdadır.

Gerze Nerede, Nasıl Gidilir?

Sinop iline bağlı olan Gerze il merkezinden 39 km mesafededir ve il merkezinden Gerze’ye otobüs seferleri düzenlenmektedir. Gerze Samsun yolu üzerinde olduğu için gidişler oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Samsun iline uzaklığı ise 132 km uzaklıktadır. İstanbul'a 730 km, Ankara’ya 465 km uzaklıktadır.admin / 09.08.2018 / 0 / 9 329

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

İnebolu'da Gezilecek Yerler

İnebolu'da Gezilecek Yerler

Kastamonu'nun güzide ilçelerinden biri olan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 7
Boyabat'ta Gezilecek Yerler

Boyabat'ta Gezilecek Yerler

Sinop iline bağlı önemli ilçelerden biri olan Boyabat kelime anlamı olarak düz,
Ayancık'ta Gezilecek Yerler

Ayancık'ta Gezilecek Yerler

Sinop’un tüm Türkiye tarafından bilinen bir ilçesi olan ve özellikle yaz
Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Trabzon Akçaabat ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Düzcede Gezilecek Yerler

Düzcede Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alan muhteşem şehirlerimizden biri de
Sinopta Gezilecek Yerler

Sinopta Gezilecek Yerler

Sinop, Karadeniz Bölgesinin tarihi liman şehirlerinden birisidir. Şehrin
Rize'de Gezilecek Yerler

Rize'de Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil
Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak ülkemizin Karadeniz Bölgesi sınırları içinde bulunan modern ve
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up