Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Bolu » Sünnet Gölü Tanıtımı

Sünnet Gölü Tanıtımı


Sünnet Gölü, Bolu ilinin Göynük ilçesinde yer alır. İlçe merkezine 27 kilometre mesafededir. Göynük’ün doğusunda bulunur. İlçe doğası, ormanlık alanları, Sülüklü ve Sünnet gölleri ile görülmeye değer bir bölge.

Sünnet Gölü
Gölün oluşumu bir heyelan sonucu gerçekleşmiştir. Erenler ve Korudağ Tepeleri arasında yer alan derin vadinin heyelan ile kapanması bu alanda su birikmesine neden olmuş ve gölü oluşturmuştur. Gölün kapladığı alan 18 hektar kadardır. Etrafındaki derelerin suyuyla beslenir ve bazı yerlerinde derinlik 22 metreye ulaşır.


Gölün çevresi ormanlık alanlarla kaplıdır ve ortasında yapay bir ada bulunur. Adanın üzerinde bir işletme kurulmuştur. Burada çocuklara yönelik oyun parkı ayrıca tavşan, ördek ve kaz gibi hayvanlar da bulunur. Gölün kenarlarında küçük değirmenler ortama farklı bir hava katar. Ayrıca Sünnet Gölü küçük bir iskeleye de sahiptir. Gölün etrafı bitkisel çeşitlilik açısından da oldukça zengindir. Kızılcık, dağ böğürtleni, kalabak lalesi burada karşılaşabileceğiniz bitkiler arasında.

Sünnet Gölü’nde Yapılabilecek Aktiviteler

Sünnet Gölü hem günübirlik hem de konaklamalı ziyaretler için oldukça sık tercih ediliyor. Gölün çevresinde piknik yapılabilecek birçok alan var. Özellikle hafta sonu piknik için gelenlerin sayısı artıyor.

22 metre derinliğe sahip gölde mercan ve alabalık yaşıyor. Dileyenler olta ile balık avlayabiliyor. Avlanan balıklar piknik alanında pişirilebiliyor. Bunun yanında çevredeki geniş ormanlık alanın içinden doğa yürüyüşleri yapmak da zevkli oluyor.

Gölün üzerinde deniz bisikleti kullanılabiliyor. Bu sayede gölü gezmek mümkün oluyor. Gölün üzerine sonradan inşa edilmiş yapay ada da güzel vakit geçirmek için güzel bir seçenek sunuyor. Burada yer alan küçük işletmede vakit geçirebilirsiniz. Adadaki tavşan, ördek ve kaz gibi hayvanları izleyebilirsiniz. Bunun yanında adada küçük bir çocuk parkı da bulunuyor. Aile boyu güzel zaman geçirmek isteyenler için güzel fırsatlar sunuyor.

Göl ve çevresinin manzarası ile her mevsimde ve her saatte ayrı bir güzelliğe sahip. Fotoğraf çekmeyi sevenler için müthiş bir doğal ortam bulunuyor.

Sünnet Gölü’nün kıyısında küçük bir otel bulunuyor. Burada Bolu ve Göynük'e özel yemekler yapılıyor. Göl kıyısında yemeğini kendiniz hazırlamayacaksanız oteldeki yöresel yemekleri tercih edebilirsiniz. Göl ziyaretinde konaklamak isteyenler geceleri çeşitli eğlenceli aktiviteler de yapıyor.

Sünnet Gölü’nde Konaklama

Sünnet Gölü kıyısında, doğal yapıya uygun bir otel bulunuyor. Özel bir işletme olan otelde 45 oda bulunuyor ve yatak kapasitesi 115 kadar. Doğa ile iç içe ve samimi bir ortamı olan otelde yöreye ait yemekler de yapılıyor. Burada konaklayanlar için akşamları çeşitli aktiviteler yapılıyor. Otel içinde masa tenisi, bilardo gibi oyunlar da bulunuyor. Otelin temizliği ise ziyaretçilerin memnuniyetini kazanıyor. Sünnet Gölü’nün içinde bulunduğu alanda kamp alanı yok. Göynük’teki diğer bir göl olan Sülüklü Göl’de kamp yapılabiliyor. Bu alanlara yakın yerlerde yaşayanlar ise bölgeye günübirlik ziyaretlerde bulunuyor.

Sünnet Gölü Nerede? Nasıl Gidilir?

Sünnet Gölü Bolu ilinde, Göynük çevresinde yer alır. Göynük'e 27 kilometre mesafededir. Bölgeye aracınızla ulaşabilirsiniz. Mudurnu’dan çıkıp Taşkesti’yi geçtikten sonra 8 kilometre gidilir. Ardından Sünnet Gölü’ne dönülür. Buradan sonra 5 kilometre yol alınca göle varılmış olur.


Ankara güzergahından gelenler Nallıhan ilçesini geçtikten sonra Göynük istikametine giderek bölgeye ulaşabilir. Bolu il merkezinden gidecek olanlar da Mudurnu istikametinde yol aldıktan sonra Göynük'e dönerek ulaşabilir.

Sünnet Gölü ile Ankara arası 280 kilometre, İstanbul arası 290 kilometre, Göynük ilçesi arası 22 kilometre, Mudurnu arası 25 kilometre, Abant arası 55 kilometre ve Bolu arası 85 kilometredir.admin / 13.08.2018 / 1 / 6 093

Yorum Ekleyin


  1. Serdar
    Ziyaretçi
    27 Ağustos 2018 14:11
    0

    Çok harika görünüyor ilerleyen zamanlarda hedeflerim arasında bolu tarafa gitmek var özellikle abant için ancak burayada gitcem artık.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Mengen’de Gezilecek Yerler

Mengen’de Gezilecek Yerler

Mengen gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Gerede’de Gezilecek Yerler

Gerede’de Gezilecek Yerler

Gerede, Bolu'nun ilçelerinden biridir. İl merkezine 52 kilometre mesafede
Seben’de Gezilecek Yerler

Seben’de Gezilecek Yerler

Bolu'nun şirin bir ilçesinden bahsetmek istiyorum bugün size. Akkayalar
Akşemsettin Türbesi

Akşemsettin Türbesi

Akşemsettin Türbesi , Bolu ilinin Göynük ilçesindeki Cuma Mahallesi’nde
Sülüklü Göl Tanıtımı

Sülüklü Göl Tanıtımı

Sülüklü Göl Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Tavşansuyu köyünde bulunur. Bolu ve
Yedigöller Milli Parkı Tanıtımı

Yedigöller Milli Parkı Tanıtımı

Batı Karadeniz Bölgesinin en gözde mekanlarından olan Yedigöller, Bolu ili
Abant Gölü Tanıtımı

Abant Gölü Tanıtımı

Bolu, Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan, Düzce'nin il olması ile denize
Göynük'te Gezilecek Yerler

Göynük'te Gezilecek Yerler

Yemyeşil ormanların içindeki Göynük, Sülüklü Göl ve Sünnet Gölü İstanbul ve
Mudurnu'da Gezilecek Yerler

Mudurnu'da Gezilecek Yerler

Yemyeşil ormanların arasında bir vadinin içinde kurulmuş Mudurnu; konakları,
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up