Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Ankara » Polatlı’da Gezilecek Yerler

Polatlı’da Gezilecek Yerler


Polatlı gezilecek yerler
Polatlı, başkent Ankara'nın ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 80 kilometrelik mesafe vardır. Ankara merkezinin batısında kalır ve merkeze en yakın ilçelerden biri konumundadır. Polatlı ve çevresinin ilk kez yerleşim yeri olarak kullanıldığı tarih çok eski medeniyetlere dayanır. Bu zamana kadar da birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İlçenin köklü tarihine dilerseniz bir göz atalım.

Polatlı Tarihi

Polatlı'nın bulunduğu bölgede yapılan araştırmalar bölgenin tarihinin milattan önce 3000’li yıllara kadar uzandığını gösterir. Polatlı’ya bağlı Yassıhöyük köyünde bulunan Antik Gordion şehrinin bu tarihlerde kurulduğu bilinmektedir. Bu yıllardan itibaren bölgede Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, Roma İmparatorluğu, Bizanslılar, Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu hüküm sürmüştür. Bu medeniyetlere dair izler ve kalıntılar bölgede hala bulunur. Polatlı isminin ise bölge Türklerin eline geçtikten sonra oluştuğu tahmin edilir. Bu alanda yaşayan Yakup Ağa’nın atlarının çok sayıda olmasına binaen ‘Bol Atlı’ kelimelerinden türeyen Polatlı ismi doğar.


Polatlı ilçesinin şu anki merkezinin gelişmesi bölgeden geçen demiryolu ile gerçekleşmiştir. İlerleyen yıllarda Kurtuluş Savaşı yıllarında gerçekleşen Sakarya Meydan Muharebesi ilçenin bulunduğu bölgede yaşanmıştır. Bu olaya dair yapılar da hala ilçede bulunur.

Tarihi yapıları ve müzeleriyle görülmeye değer Polatlı gezilecek yerler listesini sizin için sıraladık.

Malıköy Tren İstasyonu

Malıköy tren istasyonu günümüzde faaliyette değil fakat müzeye dönüştürülmüş durumda. Malıköy Ankara-Eskişehir yolunda bulunduğu için bölgeye ulaşım kolaydır. Yolun 30. kilometresinde OSB sapağına dönülür ve buradan 6 kilometre gittikten sonra müzeye ulaşılır. Malıköy Tren istasyonu Kurtuluş Savaşı yıllarında önemli kolaylıklar sağlamış ve savaşın seyrini etkilemiştir. Sakar Meydan Muharebesi Polatlı çevresinde gerçekleşmiştir. Savaş sırasında istasyon yaralılara tedavinin uygulandığı, askeri mühimmatların tutulduğu, uçakların iniş kalkış yaptığı ve lojistiğin sağlandığı yer burasıdır.

Müze içinde bir şehitlik anıtı bulunur. Anıt Sakarya Meydan Muharebesi'nde hayatını kaybeden 5713 şehit anısında dikilmiştir. Ayrıca bir de Mustafa Kemal anıtı bulunur. Savaş yıllarında kullanılan 1897’de üretilmiş lokomotif ve vagon orijinal olarak sergilenmektedir. Savaşta kullanılan uçakların aslına sadık kalınarak yapılan uçak örnekleri dönemin havasını yaşatan seslemelerle süslenmiştir. Savaş yıllarından kalan diğer materyaller, o yılları konu alan heykeller müzede sergilenmektedir.

Duatepe Anıtı

Duatepe Anıtı, Ankara Polatlı ilçesinin merkezinde bulunur. Kurtuluş savaşı yıllarında Büyük Taarruz’dan önce düşman kuvvetlerinden alınan ilk tepedir. Dua Tepe, Polatlı'nın geneline hakim konumda yer alır. Anıt’ın olduğu bölgenin tamamı 15 kilometrelik bir alandır. Anıta ulaşılan yol bakımlı ve temizdir. Dua Tepe’de Kurtuluş Savaşı’nı konu alan anıtlar ve heykeller mevcut. Bu heykeller devlet sanatçısı heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yapılmıştır.

Anıt genel olarak bağımsızlık teması üzerine oluşturulmuştur. Mustafa Kemal, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak, Halide Edip Adıvar gibi isimlerin heykelleri ve bölgede şehit olan 81 askerin adları ve bilgileri anıtta yer alıyor.

Sakarya Şehitler Anıtı

Sakarya Şehitler Anıtı, Şehitler Kaşı Tepesi’nde yer alır. Bölgede gerçekleşen Sakarya Meydan Muharebesi anısına inşa edilmiştir. Anıt ve içindeki eserler Heykeltıraş Haluk Tezonar’ın elinden çıkmıştır. Anıt tepede bulunduğu için, bölgeye merdivenlerle çıkılıyor. Bu merdivenler çıkıldıkça daralıyor. Bu da zaferin geldiğini sembolize ediyor. Anıtın her iki tarafında yirmi bir tane sütun bulunuyor. Bu da Sakarya Meydan Savaşı’nın 21 gün ve gece sürmesini temsil ediyor. Tepeye ulaşıldığında karşılaşılan heykellerin de savaşa, zafere ve bağımsızlığa dair anlamları buluyor.

Gordion Müzesi

Gordion Müzesi, Polatlı'nın merkezinde değil Yassıhöyük köyündedir. İlçeye 17 kilometre mesafede bulunan müze 1963 yılında açılmıştır. Eserler kronolojik sıraya göre sergilenmektedir. Bunlar Eski Tunç Dönemi, Erken Demir Çağı, Helenistik Çağ, Roma Dönemi, Erken Frig Dönemi’ne ait eserler, ve Midas Tümülüs’ünden çıkarılan eserleri kapsar ve bölgenin tarihine, burada yaşayan medeniyetlere ışık tutar.

Gordion Antik Kenti

Gordion Antik Kenti, bölgede hüküm sürmüş Frigya’nın başkenti olma özelliğini taşır. Antik kent, ilçe merkezine 29 kilometre mesafede yer alır. Gordion adı ilk Frig Kralı Gordios’tan gelir. Kentin kalıntıları oldukça ihtişamlı ve görece sağlam durumda olduğu için gezmek ayrıca zevkli olur. Bölgede Frigler’e ait başka pek çok kalıntı da bulunur. Bölgedeki yerleşim kalıntıları Erken Bronz Çağı’na kadar gider.


Gordion şehrini milattan önce 7’nci yüzyıl civarında Kimmerler tahrip etmiştir. Şehir bir dönem Persler tarafından yönetilmiştir. Sonrasında Büyük İskender buranın tekrar bağımsız olmasını sağlamış ve şehri onarmıştır. Bu tarihten itibaren Gordion’da Helenistik dönem başlamıştır. Ardından kent ve çevresinde Roma İmparatorluğu, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu hüküm sürmüştür.

Polatlı Nerede? Nasıl Gidilir?

Polatlı’ya hava yolu ile gidecekler Ankara Esenboğa Havalimanı’na gelirler. Buradan şehir içinde bulunan toplu taşıma araçlarıyla bir buçuk saatte Polatlı’ya gidilebilir. Aynı şekilde Ankara merkezden gidecekler de toplu taşıma araçlarından faydalanabilir. Kendi araçlarıyla gitmek isteyenler de İstanbul yönünden 0-4 otoyolu veya D100 üzerinden 6 saatte Polatlı’ya ulaşabilir. Eskişehir yönünden gelecek olanlar ise E90 yolunu kullanarak bölgeye ulaşabilir.admin / 13.08.2018 / 1 / 17 156

Yorum Ekleyin


 1. Yasin Şen
  Ziyaretçi
  29 Ekim 2018 19:52
  0

  Ankara'dayım fakat Polatlı'da bu kadar çok gezilecek yer olduğunu bilmiyordum. Adı sadece Polatlı'dan ibaretti fakat şuanki gördüklerim çok şaşırttı.

  İlk fırsatta gezme imkanı bulup ailemle gezmeyi düşünüyorum.

  Teşekkür ederim

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Kızılcahamam’da Gezilecek Yerler

Kızılcahamam’da Gezilecek Yerler

Kızılcahamam başkent Ankara'nın ilçelerinden biridir. Ankara il merkezinin
Güdül’de Gezilecek Yerler

Güdül’de Gezilecek Yerler

Güdül, Ankara'nın ilçelerinden biridir. İl merkezine 90 kilometre mesafede
Sincan’da Gezilecek Yerler

Sincan’da Gezilecek Yerler

Sincan Ankara'nın kalabalık ilçelerinden biridir. Ankara'nın merkezine 27
Keçiören'de Gezilecek Yerler

Keçiören'de Gezilecek Yerler

Keçiören, başkent Ankara'nın en kalabalık ilçelerinden biridir. İl merkezinin
Haymana’da Gezilecek Yerler

Haymana’da Gezilecek Yerler

Geçmişin izlerini hali hazırda bünyesinde barındıran, tarihi dokusu ile fark
Gölbaşı'nda Gezilecek Yerler

Gölbaşı'nda Gezilecek Yerler

Tunç devri dönemini en iyi şekilde yansıtan bölgelerden biri olarak lanse
Etimesgut’ta Gezilecek Yerler

Etimesgut’ta Gezilecek Yerler

Tarihin en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olduğu ifade edilen Etimesgut,
Çubuk’ta Gezilecek Yerler

Çubuk’ta Gezilecek Yerler

1902 yılında merkezi ilçe olarak resmi kayıtlara geçen Çubuk, 1910 yılında
Çankaya'da Gezilecek Yerler

Çankaya'da Gezilecek Yerler

En eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Çankaya, Taş devri ile birlikte
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up