Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Ankara » Sincan’da Gezilecek Yerler

Sincan’da Gezilecek Yerler


Sincan gezilecek yerler
Sincan Ankara'nın kalabalık ilçelerinden biridir. Ankara'nın merkezine 27 kilometre uzaklıkta bulunur. Ulaşım açısından avantajlı bir konumdadır. Ankara içinde otobüs, dolmuş, metro veya banliyö trenleri ile Sincan'a ulaşılabilir. Sincan yakın tarihte gelişen ve kalabalıklaşan bir ilçedir. İlçedeki tarihi değeri olan yapılar daha çok ibadet alanlarıdır. Dilerseniz Sincan'ın tarihine bir göz atalım.

Sincan Tarihi

Sincan'ın ismi “şen canlı insanlar yurdu” anlamına gelir. Asya’da farklı yerler için de bu adlandırma yapılmıştır. Bölgede yapılan kazılarda Bizans ve Roma İmparatorluğu döneminden kalıntılar bulunmuştur.


Sincan'ın çevresi Osmanlı İmparatorluğu zamanında küçük bir köy siluetine sahiptir. Bölge’ye 1928’den sonra yurt dışından Türkiye’ye gelen göçmenler yerleştirilmiştir. 1950’den sonra da Bulgaristan ve Romanya’dan gelen göçmenlerin bir bölümü Sincan'a yerleşmiştir. Böylece Sincan ve çevresinin nüfusu artmıştır. Günümüzde ise kalabalık ve daha gelişmiş durumda olan bir ilçedir. Son yıllarda ilçede tarım yapanların sayısı oldukça azalmıştır. Nüfusunun çoğu hizmet sektöründe çalışır. Dilerseniz Sincan gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

Ali Yakut Köyü Camii

Ali Yakut Sincan'ın bir köyüdür. Caminin yapıldığı tarih kesin olarak bilinmiyor. Fakat 14 veya 15’inci yüzyıllarda inşa edildiği düşünülüyor. Caminin iç ve dış mimarisi dikkat çekicidir. Moloz taş, kesme taş, devşirme taş ve ahşap kullanılarak yapılmıştır. Caminin cemaat bölümü sonradan kuzey tarafına eklenmiştir. Kuzeybatısına da 1965 yılında bir minare inşa edilmiştir. Caminin geneline yayılan alçı, ahşap ve kalem işi süslemeler dikkat çekicidir.

Eski Bucuk Köyü Camii

Eski Bucuk köyünden bu güne sadece köy camisi kalmıştır. Camiye dair tek kayıt onarım kaydıdır. Fakat yapı incelendiğinde 15-16’ncı yüzyıllarda inşa edildiği söylenebilir. Bir yamaç üzerinde konumlanan cami, dikdörtgen yapıda, kırma çatılı ve kâgir bir yapıdır. Kuzey tarafında yakın geçmişte bir türbe eklenmiştir. Türbelerin içinde dört mezar bulunur fakat burada yatanların kim olduğuna dair bir kayıt yoktur.

Harikalar Diyarı

Harikalar Diyarı Ankara Sincan'ın Fatih semti yakınında konumlanıyor. Park çok geniş bir alan üzerine kurulmuştur. İçinde spor kompleksleri, geniş ve ferah piknik alanları, kültürel faaliyet alanları, yeşil alanlar, yapay göller, yürüyüş alanları ve masal adası gibi bölgeleri bulunur. Yapay göllerde su bisikleti ile zaman geçirmek eğlenceli olabilir. Alanın içinde nikah salonu da yer alır. Çocukların çok sevdiği bir yer olan masal adası 25 bin metrekarelik alana kurulmuştur. Çocuklar için 10 adet oyuncakistan bulunur.


Ayrıca Harikalar Diyarının içinde go-kart, kaykay pisti, model gemi yüzdürme alanı, model uçak pisti, basket sahaları, mini golf sahaları, masa tenisi alanları, tenis kortları, bir adet amfi tiyatro gibi çeşitli aktiviteler için uygun alanlar da vardır. Hem piknik alanları hem de aktivite imkanları ile Harikalar Diyarı eğlenceli zaman geçirilebilecek geniş bir alandır.

Sincan Nerede? Nasıl gidilir?

Ankara'nın merkezinde bulunan Sincan, kuzeyde Kazan, doğuda Etimesgut ve Yenimahalle, güneyde Polatlı, batıda ise Ayaş ilçeleri ile çevrilidir.

Ankara-Sincan arasındaki mesafe 27 kilometredir. Ankara içinden Sincan'a ulaşım metro, otobüs, banliyö treni veya dolmuş ile sağlanabilir. Kendi aracıyla seyahat edenler de Ankara-Beypazarı- Ayaş karayolu üzerinden Sincan'a ulaşabilir.admin / 15.08.2018 / 0 / 6 520

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Akyurt'ta Gezilecek Yerler

Akyurt'ta Gezilecek Yerler

Akyurt gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Ankara Akyurt hakkında bilgi
Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar, Ankara şehir merkezine ortalama 30 km mesafede yer alan şirin bir
Kızılcahamam’da Gezilecek Yerler

Kızılcahamam’da Gezilecek Yerler

Kızılcahamam başkent Ankara'nın ilçelerinden biridir. Ankara il merkezinin
Güdül’de Gezilecek Yerler

Güdül’de Gezilecek Yerler

Güdül, Ankara'nın ilçelerinden biridir. İl merkezine 90 kilometre mesafede
Polatlı’da Gezilecek Yerler

Polatlı’da Gezilecek Yerler

Polatlı, başkent Ankara'nın ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 80
Keçiören'de Gezilecek Yerler

Keçiören'de Gezilecek Yerler

Keçiören, başkent Ankara'nın en kalabalık ilçelerinden biridir. İl merkezinin
Etimesgut’ta Gezilecek Yerler

Etimesgut’ta Gezilecek Yerler

Tarihin en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olduğu ifade edilen Etimesgut,
Çubuk’ta Gezilecek Yerler

Çubuk’ta Gezilecek Yerler

1902 yılında merkezi ilçe olarak resmi kayıtlara geçen Çubuk, 1910 yılında
Çankaya'da Gezilecek Yerler

Çankaya'da Gezilecek Yerler

En eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Çankaya, Taş devri ile birlikte
Beypazarı'nda Gezilecek Yerler

Beypazarı'nda Gezilecek Yerler

Ankara'nın dibinde yaşayan bir müze var. Beypazarı'nda on yıl önce başlayan
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up