Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Aydın » Yenipazar’da Gezilecek Yerler

Yenipazar’da Gezilecek Yerler


Yenipazar gezilecek yerler
Yenipazar Aydın ilinin ilçelerinden biridir. İl merkezine 41 kilometre mesafede bulunur. Yüzölçümü bakımından Aydın'ın en küçük ilçelerinden biridir. Büyük Menderes havzasında kurulmuştur. Yerleşimin kuzey tarafı geniş ormanlarla çevrilidir. İlçenin denize uzaklığı 100 kilometre kadardır. Tarihi ve doğal mirasıyla öne çıkan ilçe görülmeye değer alanlara sahip. Dilerseniz bölgenin tarihine bir göz atalım.

Yenipazar Tarihi

Yenipazar'ın bulunduğu bölgede milattan önce 7’inci yüzyılda Kimmerler’in yaşadığı biliniyor. Bu yıllardan sonra Lidyalılar ve Persler bölgeyi ele geçirmiştir. Sonraki zamanlarda da sırasıyla Roma İmparatorluğu, Bizans, Selçuklu Devleti bölgede hüküm sürmüştür. 1455 tarihinde bölgede yaşayan Cihanoğulları aşireti antik Ortasia bölgesinin 5 kilometre batısına Yenipazar yerleşim yerini kurmuştur. Fakat bölgede yaşanan sıtma salgını nedeniyle buradaki insanlar yerlerinden ayrılmış ve bugünkü Yenipazar'ı kurmuştur.


Tarihi, kültürel ve doğal mirasıyla öne çıkan ve aynı zamanda Dünyanın en sakin şehirleri (Cittaslow) listesinde de yer alan bu güzel ilçemizin Yenipazar’da gezilecek yerler listeni sizin için derledik.

Yörük Ali Efe Müzesi

Yörük Ali Efe Müzesi, Yenipazar ilçe merkezinde aynı ismi taşıyan cadde üzerinde yer alır. Yörük Ali Efe Kurtuluş Savaşı yıllarında büyük kahramanlıklar gösteren kişilerden biridir. Onun yaşadığı ev daha sonra varisleri tarafından bağışlanmış ve müze haline getirilmiştir. 19’uncu yüzyılın sonlarında inşa edilen ev 1999 yılında aslına sadık kalınarak restore edilmiştir. Müze olarak ziyarete açılması ise 2001 yılını bulmuştur. Evin müştemilat kısmı günümüzde kır kahvesi olarak kullanılmaktadır. Müzeyi gezen ziyaretçiler bu alanda dinlenebilir. Müzenin bahçesinde ise Yörük Ali Efe'nin mezarı bulunur.

Beyler Kulesi - Donduran Kalesi

Beyler Kulesi, Donduran Kalesi adıyla da bilinir. Aydın Yenipazar ilçesine bağlı Donduran köyünde bulunur. Menderes Ovası’na hakim konumda inşa edilen yapının ne zaman inşa edildiği bilinmiyor. Aydın’da günümüze ulaşan üç kuleden biridir. Diğerleri de Nazilli Arpaz ve Koçarlı Cihanoğlu kuleleridir. Kule inşa edilirken devşirme malzemeler kullanılmıştır. Duvarları moloz taş, tuğla ve mermerden yapılmıştır. İki kat ve bir terastan oluşacak şekilde tasarlanmıştır. Kullanıldığı tarihlerde kuleye çekme köprü ile girildiği düşünülüyor. Çekme köprüye ait kalıntılar hala görülüyor.

Alhan Hamamı

Alhan Hamamı, ilçeye bağlı Alhan Köyü’nde bulunur. Bölgedeki bir tepenin üzerinde konumlanmıştır. Çevresinde zeytinlikler bulunur. Hamamın günümüzde iki kısımdan oluştuğu görülür. Bir kısmı hamam işlevini görür fakat diğer kısmın işlevi bilinmemektedir. Buranın bir han olduğu ve Alhan adını bölgeye verdiği düşünülmektedir. Hamamın kubbe ve batı yönündeki duvarları zarar görmüştür. Fakat dört duvarı hala ayaktadır. Kalıntılardan anlaşıldığı kadarıyla döneminin önemli eserleri arasında yer alır. Duvarlarında ince işçilikler, süsleme ve kabartmalar dikkat çeker.

Yenipazar Dip Gölü

Yenipazar Dipgölü Menderes ırmağının yatak değiştirmesiyle ortaya çıkan bir göldür. Gölün çevresinde birçok kaynak ve sazlık alan bulunur. Yakın zamanda yapılan düzenlemelerle bölgeye mesire alanları ve gözetleme kulesi yapılmıştır. Diğer yandan gölde sazan da yetiştirilmektedir.

Karaçakal Yörük Şenliği

Karaçakal Yörük Şenliği, her yıl Mayıs ayında gerçekleştirilen geleneksel bir etkinliktir. Yörük geleneğini gelecek nesillere aktarmak için şenlikler her yıl devam eder. Zeybek gösterileri, Yörük geleneğinde düğün canlandırmaları, yöre halkının doğaçlama gösterileri gibi birçok etkinlik şenlikler sırasında ortaya konur.

Yöresel Yemekler

Yenipazar ilçesinde bu yöreye özgü pideler oldukça beğenilir. Aynı şekilde dağma, cızdırma, incir tatlısı, gama, yuvarlama, çakal çömel, koca karı gerdanı, topalak, paşa böreği gibi yöresel tatları da deneyebilirsiniz. Bu yöreye özgü yemekler genellikle çok beğenilir. Ayrıca ilçede kurulan pazardan bölgede yetişen ürünler de satın alınabilir.


Yenipazar Nerede? Nasıl Gidilir?

Yenipazar ilçesi Aydın il merkezine 41 kilometre mesafede yer alır. Aydın diğer ilçeleri olan Sultanhisar, Çine, Bozdoğan ile çevrelenmiştir. Nazilli ilçesi ile arasında 16 kilometre mesafe bulunur. İlçeye giderken E23 karayolu yani Aydın - Denizli - Afyonkarahisar karayolundan devam edilir ve ilçeye giden 8 kilometrelik yola dönülür. Aydın - İzmir Demir yolu da E23 karayolu ile paralel gitmektedir.admin / 17.08.2018 / 1 / 12 556

Yorum Ekleyin


  1. Foça Butik Otel 1887
    25 Ağustos 2018 10:48
    0

    Yenipazar’da gezilcek yerleri anlatan çok güzel bir yazı olmuş, paylaşımlarınızın devamını dilerim. 

     

Bölgedeki Otelleri İnceleyin

The Palm Club Apart Otel

The Palm Club Apart Otel

The Palm Club Apart Otel ülkemizin gözde tatil merkezlerinden Kuşadası

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Kuyucak’ta Gezilecek Yerler

Kuyucak’ta Gezilecek Yerler

Aydın Kuyucak ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Aydın Efeler Tanıtımı

Aydın Efeler Tanıtımı

Efeler , Aydın'ın ilçelerinden biridir. Aydın'ın en büyük ve nüfusu yoğun
Çine'de Gezilecek Yerler

Çine'de Gezilecek Yerler

Çine , Aydın'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 38 kilometre mesafede yer
Güzelçamlı’da Gezilecek Yerler

Güzelçamlı’da Gezilecek Yerler

Güzelçamlı Aydın'ın Kuşadası ilçesine bağlı beldelerden biridir. İl merkezine
Nazilli’de Gezilecek Yerler

Nazilli’de Gezilecek Yerler

Nazilli, Aydın'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 45 kilometre mesafede
Söke'de Gezilecek Yerler

Söke'de Gezilecek Yerler

Söke, Aydın ilinin batısında, Büyük Menderes Ovasında kurulu ilçe merkezi ve
Myus (Myos) Antik Kenti Tanıtımı

Myus (Myos) Antik Kenti Tanıtımı

Söke'nin 30 km güneyindeki Avşartepe’de yer alan antik kenttir. Karia'nın batı
Magnesia Ad Maeandrum Antik Kenti

Magnesia Ad Maeandrum Antik Kenti

Magnesia Ad Maeandrum, Büyük Menderes’in küçük bir kolu üzerinde Söke’ye 17 km
Nysa Antik Kenti

Nysa Antik Kenti

Nysa Antik Kenti, Sultanhisar'ın 3 km kuzeyinde yer alan Karya (Karia)
Didim'de Gezilecek Yerler

Didim'de Gezilecek Yerler

Aydın'ın güneybatısında uzanan upuzun kumsalları ile birlikte Ege Bölgesinin en
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up