Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Çanakkale » Biga’da Gezilecek Yerler

Biga’da Gezilecek Yerler


Biga gezilecek yerler
Biga, Çanakkale'nin ilçelerinden biridir. İl merkezine 84 kilometre mesafede bulunur. Çanakkale’ye bağlı en büyük ilçedir. Tam ortasından akarak ilçeyi ikiye ayıran Kocabaş Çayı bölgeye ayrı bir güzellik katar. İlçe doğal ve tarihi mirası ile dikkat çekicidir.

Lafı fazla uzatmadan yazımızın devamında Biga gezilecek yerler listesini sizin için derledik.

Biga Şehitliği

Çanakkale Savaşı sürerken Biga’da bir savaş hastanesi kurulmuştur. Cephede yaralanan askerler burada tedavi edilmiştir. Çanakkale Savaşı’nda yaralanıp buraya getirilen askerlerden 173’ü hastanede şehit olmuştur. Çanakkale Biga’ya gömülen şehitlerin bulunduğu alana Kayserili Mehmet Sadık Usta tarafından bir anıt inşa edilmiştir. 6 metre yüksekliğe sahip olan anıt görülesi yerlerden biridir.

Ulu Camii

Ulu Camii Biga'daki tarihi yapılardan biridir. Fatih Sultan Mehmet Manisa Sancakbeyi görevini yaparken Biga’da bir süre konaklamış ve bölge cami olmadığını fark etmiştir. Bunun üzerinde Ulu Cami ve bir de hamam yaptırmıştır. Bir külliye şeklinde inşa edilen yapıdan günümüze cami kısmı ulaşmıştır. İlçedeki en eski cami olma özelliği de taşır.

Halim Bey Konağı Kent Müzesi

Halim Bey Konağı 1900 yılında inşa edilmiştir. Yapı Halim Bey tarafından yaptırılmıştır. İlçedeki Çarşı Camii’nin bir üst sokağında yer alır. Halim Bey o dönem Biga'daki un fabrikalarının sahiplerindendir. İkinci dereceden tarihi eser durumunda olan yapı son yıllarda koruma altına alınmıştır. Konak yakın tarihte onarımdan geçirilmiş ve müze haline getirilmiştir. Bugün de kent müzesi olarak kullanılmaktadır. Avrupai tarzda mimariye sahip bir eserdir.

Kırkgeçit Termal Tesisleri

İlçenin Ilıcabaş köyünde bulunan tesisler il merkezine 18 kilometre mesafede yer alır. Termal suyun sıcaklığı 52 dereceye kadar çıkabilmektedir. Sağlık turizminde önemli bir yere sahip olan kaplıcada oldukça güzel konaklama imkanları da vardır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarının yanı sıra burada yüzme havuzları, hamam, masaj odası gibi imkanlar da bulunur. Konumu itibarı ile Kaz Dağları’nda yürüyüş yapmak içinde güzel bir fırsattır.

Parion Antik Kenti

Parion Antik Kenti ilçenin Kemer köyünde bulunur. Kent milattan önce 8’inci yüzyıldan kalmıştır. Zamanında bir balıkçı köyü olarak kurulmuştur. Arkaik ve Helenistik dönem, Roma dönemi gibi zaman dilimlerinde etkin olarak kullanılmıştır. Bölgedeki kazı çalışmaları hala devam etmektedir. Günümüzde görülen kalıntılar su kemerleri, nekropol alanı, kale kalıntıları, mabet ve tümülüsler ziyarete açıktır.

Karabiga

Karabiga, ilçeye bağlı bir beldedir. Biga merkezine 26 kilometre mesafede bulunur. Marmara Denizi’ne kıyısı olan belde deniz turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Kadınlar Hamamı Plajı, Kocakum Koyu, Küçük Mersin Koyu denize girmek için oldukça güzel bir alternatiftir. Kıyıya yakın restoranlarda deniz manzarası eşliğinde yemek yemek, sahil yürüyüşleri yapmak ve limandan kiralanan teknelerle turlar yapmak sıkça tercih edilen aktivitelerdir. Beldede kıyıya yakın kamp alanları da bulunur. Çam ağaçlarının yoğun olduğu bölge hem ormanlık alanları hem de deniziyle dikkat çekmektedir.

Karabiga beldesinde çok eski tarihlerden kalma eserler de bulunur. Beldenin 3 kilometre dışında Karabiga Kaleleri bulunur. Aynı zamanda milattan önce 7’nci yüzyılda bölgede yerleşmiş Milet Kolonisinden günümüze ulaşan kalıntılar da bulunur. Bu bölge sit alanı olarak korunmaktadır.

Kalafat Köyü

Kalafat Köyü, ilçe merkezine 3 kilometre mesafede bulunur. Buradaki Nilüfer Gölleri köyün önemini arttırır. Nilüfer Gölü’nün boyutu 7 dönüm kadardır ve bunun iki dönümlük bir alanı nilüfer çiçekleriyle örtülüdür. Türkiye’de Abant Gölü’nden sonra ikinci Nilüfer yetişen göldür. Bu alana yapılan ziyaretler müthiş bir doğa keşfi sunar. Fotoğraf çekmek içinse harika yerlerden biridir.


Biga Nerede? Nasıl Gidilir?

Biga ile Çanakkale il merkezi arasında 84 kilometre mesafe bulunur. Önemli yolların kesişim noktasında bulunduğu için bölgeye ulaşım kolaydır. Bandırma’ya 60 dakika mesafede bulunur. Buradan deniz otobüsleri ile İstanbul Yenikapı’ya gidilebilir. Yolculuk 3 saat kadar sürer. İlçe merkezinden Bursa’ya 3 saatte, İzmir merkeze 6 saatte, Edirne merkeze 4 saatte gidilebilir.admin / 03.09.2018 / 2 / 8 432

Yorum Ekleyin


 1. bayanguzellik
  Ziyaretçi
  7 Aralık 2018 16:50
  0

  Gerçekten çok güzel yerler olduğunu düşünüyorum gitmediğim yerler varmış. Biga'da kısa sürede buraları da ziyaret etmek için not aldım teşekkürler.

 2. Vehbi
  Ziyaretçi
  17 Ocak 2019 00:08
  0

  Benim eşim Bigalı, her sene yaz tatilinde Biga'yı ziyaret ederiz. Gerçekten dört dörtlük bir yer... İnsan burada huzur buluyor. Ne İstanbul'un trafiği ne de kalabalık bir nüfus var. Tam yaşanılacak yer...

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çanakkale Sokakağzı Tanıtımı

Çanakkale Sokakağzı Tanıtımı

Çanakkale Sokakağzı son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Gökçeada Kaleköy Tanıtımı

Gökçeada Kaleköy Tanıtımı

Gökçeada Kaleköy son zamanların ilgi çekici tatil yerleri arasında gösterilmeye
Ahmetçe Köyü Tanıtımı

Ahmetçe Köyü Tanıtımı

Ahmetçe köyü , Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde bağlı köylerden biridir.
Çanakkale Seddülbahir Tanıtımı

Çanakkale Seddülbahir Tanıtımı

Çanakkale'nin Eceabat İlçesine bağlı olan Seddülbahir köyü , Gelibolu
Kilitbahir'de Gezilecek Yerler

Kilitbahir'de Gezilecek Yerler

Kilitbahir boğazın en dar bölgesinde olan bir yerleşim yeridir. Çanakkale'nin
Çanakkale Adatepe Tanıtımı

Çanakkale Adatepe Tanıtımı

Adatepe, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür. Çanakkale il
Babakale'de Gezilecek Yerler

Babakale'de Gezilecek Yerler

Hem tarihimiz hem de turizmimiz açısından en önemli şehirlerden biri de
Lapseki'de Gezilecek Yerler

Lapseki'de Gezilecek Yerler

Çanakkale’de bulunan Lapseki ilçesi, sadece 2500 yıllık mitolojik
Eceabat’ta Gezilecek Yerler

Eceabat’ta Gezilecek Yerler

Bölgenin ilk yerleşimcileri Traklardır. Ayrıca Miletoslu, Phokaia (Foça) ve
Gelibolu’da Gezilecek Yerler

Gelibolu’da Gezilecek Yerler

Kentin kimler tarafından ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. Fakat Truva kadar
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up