Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Bismil’de Gezilecek Yerler

Bismil Diyarbakır'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 54 kilometre mesafede bulunur. İlçenin ismi Urfa’dan bu bölgeye yerleşen Bismil aşiretinden gelir. Diyarbakır'ın en kalabalık ikinci ilçesidir. Kurulduğu alanda birçok höyük bulunur. Bolca sulak alan barındıran ilçenin içinden Dicle Nehri akar. Bunun yanında büyüklü küçüklü birçok çay ve dere de bulunur. Pamuk Çay, Göksu Çayı, Kurmuşlu Çayı, Kuru Çay, Ambar Çayı, Caferi Çayı ve Salat Çayı ilçe ve çevresinden akar. Bunun dışında bir de göl bulunur. Ayrıca ilçenin yöresel yemeği olan Bismil Tavası da meşhurdur.

bismil
Bismil Tarihi

Diyarbakır Bismil ilçesinde yerleşim yeni kurulmuştur. Fakat yöreden çıkan 400 yıllık mezar taşları burada daha eski bir yaşayışın varlığını gösterir. İlçe, Dicle Ovası’na kurulmuştur. Milattan önce 2000’li yıllarda Asurlar ve Hurilerin bu bölgeyi paylaşmak için savaş verdiği bilinmektedir. İlçe ve çevresinde de milattan önceki zamanlara tarihlenen birçok höyük bulunur.


Bir rivayete göre Pers İmparatorluğu üzerinden Anadolu’ya gelen köle tacirleri İlçenin olduğu alanda konaklarken kölelerce öldürülmüştür. Köle isyanından kaçmayı başaranlar Kumuşlu yakınlarındaki mağaralara sığınmışladır. Fakat nehrin sık sık yatak değiştirmesi sonucunda inşa ettikleri yapılar yıkılmış ve buradaki insanlar Kırkpınar çevresine yerleşmiştir. Burada 20 adet ev kurulmuş ve alana 20 ev anlamına gelen Bistmal demişlerdir. Bismil gezilecek yerler listesini sizin için derledik.

Üçtepe Höyük

Üçtepe Höyük
Üçtepe Höyük
ilçe merkezine 12 kilometre mesafededir ve ilçeye bağlı Üçtepe köyünde bulunur. Höyükte yapılan kazılarda birçok medeniyete ait kalıntı ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışmalarda milattan önce 2000’li yıllarda bu alanın bir merkez statüsünde olduğu anlaşılmıştır. Alanda Asur dönemi, Helenistik dönem ve Roma İmparatorluğu dönemlerine ait kalıntılar bulunmuştur. Çevrede Asur medeniyetine ait saray kalıntıları da vardır. Buradan çıkan eserler Londra-British Museum’da sergilenmektedir.

Kenantepe Höyük

Kenantepe Höyük
Kenantepe Höyük
Bitlis merkeze 15 kilometre mesafededir. Dicle Nehri höyüğün yanından akar. Zaman içinde bir kısmı zarar gören yapıda çalışmalar devam etmektedir. Kazılarda birçok tarihi eser bulunmuştur.

Şahintepesi Höyüğü

Şahintepesi Höyüğü
Şahintepesi Höyüğü
Bismil ilçe merkezine 11 kilometre mesafede bulunur. Höyüğün bulunduğu alan Müslüman Tepe adıyla da bilinir. Yapılan kazılarda burada Tunç Çağı’ndan kalma bir yerleşime rastlanmıştır. Alanda yabani hayatın olduğu tahmin edilmektedir.

Kortiktepe Höyüğü

Körtiktepe Höyüğü
Kortiktepe Höyüğü
, ilçeye bağlı Ağıl Köyü’nün çevresindeki Pınarbaşı mevkinde yer alır. Konum itibarı ile Batman Çayı ve Dicle Nehri’nin buluştuğu alanda bulunur. Kortiktepe, aşınmış tepe anlamına gelir. Bu höyükte yapılan arkeolojik kazılardan çıkarılan tarihi kalıntılar Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Yapılan çalışmaları Dicle Üniversitesi yürütmüştür. Çıkarılan bazı kalıntıların ileri tekniklerle yapılmış objeler olması da dikkat çekicidir. Höyükten çoğunlukla dini hediyeler çıkmıştır. Bölgede yapılması planlanan Ilısu Barajı, höyüğü sular altında bırakacaktır.


Bismil Nerede? Nasıl Gidilir?

Bismil ile Diyarbakır il merkezi arasında 54 kilometre mesafe bulunur. İlçe Diyarbakır-Batman karayolu üzerinde bulunur. İlçenin Batman ile arası 48 kilometredir. İlçenin çevresi Çınar, Sur ve Silvan ilçeleri ile çevrilidir. İlçeye demiryolu ile de ulaşmak mümkündür.admin / 05.09.2018 / 0 / 449

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Besni'de Gezilecek Yerler

Besni'de Gezilecek Yerler

Besni, Adıyaman'ın ilçelerinden biridir. Adıyaman'ın merkezine 45 kilometre
Şanlıurfa Balıklı Göl Tanıtımı

Şanlıurfa Balıklı Göl Tanıtımı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli şehirlerinde biri olan Şanlıurfa, gerek
Kahta’da Gezilecek Yerler

Kahta’da Gezilecek Yerler

Adıyaman'a 33 km mesafede konumlanmış olan Kahta, Doğu'nun en güzel
Soğmatar (Yağmurlu) Köyü Tanıtımı

Soğmatar (Yağmurlu) Köyü Tanıtımı

2007 yılında milli park ilan edilerek korumaya alınan Tektek Dağları’nın
Mardin’de gezilecek yerler

Mardin’de gezilecek yerler

Mezopotamya ovasının kuzeyindeki Mardin; Türkiye, Suriye ve Irak'ı birbirine
Şanlıurfada Gezilecek Yerler

Şanlıurfada Gezilecek Yerler

Tarihin her döneminde kutsal bir kent olarak kabul edilen Urfa, binlerce yıllık
Kiliste Gezilecek Yerler

Kiliste Gezilecek Yerler

Jeopolitik konumu itibariyle bir taraftan Akdeniz diğer taraftan Güneydoğu
Batmanda Gezilecek Yerler

Batmanda Gezilecek Yerler

Çok değil 60-70 yıl öncesine kadar küçük bir köy olan Batman, Raman Dağı’nda
Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Diyarbakır ili ülkemizin en gelişmiş ve
Adıyaman'da Gezilecek Yerler

Adıyaman'da Gezilecek Yerler

Tarihi milattan önce 4 binli yıllara kadar gitmekte olan Güneydoğu Anadolu
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up