Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Diyarbakır » Bismil’de Gezilecek Yerler

Bismil’de Gezilecek Yerler


Bismil gezilecek yerler
Bismil Diyarbakır'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 54 kilometre mesafede bulunur. İlçenin ismi Urfa’dan bu bölgeye yerleşen Bismil aşiretinden gelir. Diyarbakır'ın en kalabalık ikinci ilçesidir. Kurulduğu alanda birçok höyük bulunur. Bolca sulak alan barındıran ilçenin içinden Dicle Nehri akar. Bunun yanında büyüklü küçüklü birçok çay ve dere de bulunur. Pamuk Çay, Göksu Çayı, Kurmuşlu Çayı, Kuru Çay, Ambar Çayı, Caferi Çayı ve Salat Çayı ilçe ve çevresinden akar. Bunun dışında bir de göl bulunur. Ayrıca ilçenin yöresel yemeği olan Bismil Tavası da meşhurdur.

Bismil Tarihi

Diyarbakır Bismil ilçesinde yerleşim yeni kurulmuştur. Fakat yöreden çıkan 400 yıllık mezar taşları burada daha eski bir yaşayışın varlığını gösterir. İlçe, Dicle Ovası’na kurulmuştur. Milattan önce 2000’li yıllarda Asurlar ve Hurilerin bu bölgeyi paylaşmak için savaş verdiği bilinmektedir. İlçe ve çevresinde de milattan önceki zamanlara tarihlenen birçok höyük bulunur.


Bir rivayete göre Pers İmparatorluğu üzerinden Anadolu’ya gelen köle tacirleri İlçenin olduğu alanda konaklarken kölelerce öldürülmüştür. Köle isyanından kaçmayı başaranlar Kumuşlu yakınlarındaki mağaralara sığınmışladır. Fakat nehrin sık sık yatak değiştirmesi sonucunda inşa ettikleri yapılar yıkılmış ve buradaki insanlar Kırkpınar çevresine yerleşmiştir. Burada 20 adet ev kurulmuş ve alana 20 ev anlamına gelen Bistmal demişlerdir. Bismil gezilecek yerler listesini sizin için derledik.

Üçtepe Höyük

Üçtepe Höyük ilçe merkezine 12 kilometre mesafededir ve ilçeye bağlı Üçtepe köyünde bulunur. Höyükte yapılan kazılarda birçok medeniyete ait kalıntı ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışmalarda milattan önce 2000’li yıllarda bu alanın bir merkez statüsünde olduğu anlaşılmıştır. Alanda Asur dönemi, Helenistik dönem ve Roma İmparatorluğu dönemlerine ait kalıntılar bulunmuştur. Çevrede Asur medeniyetine ait saray kalıntıları da vardır. Buradan çıkan eserler Londra-British Museum’da sergilenmektedir.

Kenantepe Höyük

Kenantepe HöyükBitlis merkeze 15 kilometre mesafededir. Dicle Nehri höyüğün yanından akar. Zaman içinde bir kısmı zarar gören yapıda çalışmalar devam etmektedir. Kazılarda birçok tarihi eser bulunmuştur.

Şahintepesi Höyüğü

Şahintepesi HöyüğüBismil ilçe merkezine 11 kilometre mesafede bulunur. Höyüğün bulunduğu alan Müslüman Tepe adıyla da bilinir. Yapılan kazılarda burada Tunç Çağı’ndan kalma bir yerleşime rastlanmıştır. Alanda yabani hayatın olduğu tahmin edilmektedir.

Kortiktepe Höyüğü

Kortiktepe Höyüğü, ilçeye bağlı Ağıl Köyü’nün çevresindeki Pınarbaşı mevkinde yer alır. Konum itibarı ile Batman Çayı ve Dicle Nehri’nin buluştuğu alanda bulunur. Kortiktepe, aşınmış tepe anlamına gelir. Bu höyükte yapılan arkeolojik kazılardan çıkarılan tarihi kalıntılar Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Yapılan çalışmaları Dicle Üniversitesi yürütmüştür. Çıkarılan bazı kalıntıların ileri tekniklerle yapılmış objeler olması da dikkat çekicidir. Höyükten çoğunlukla dini hediyeler çıkmıştır. Bölgede yapılması planlanan Ilısu Barajı, höyüğü sular altında bırakacaktır.


Bismil Nerede? Nasıl Gidilir?

Bismil ile Diyarbakır il merkezi arasında 54 kilometre mesafe bulunur. İlçe Diyarbakır-Batman karayolu üzerinde bulunur. İlçenin Batman ile arası 48 kilometredir. İlçenin çevresi Çınar, Sur ve Silvan ilçeleri ile çevrilidir. İlçeye demiryolu ile de ulaşmak mümkündür.admin / 05.09.2018 / 0 / 4 783

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Silvan’da Gezilecek Yerler

Silvan’da Gezilecek Yerler

Diyarbakır Silvan ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Dicle’de Gezilecek Yerler

Dicle’de Gezilecek Yerler

Dicle, Diyarbakır'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 68 kilometre mesafede
Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Diyarbakır ili ülkemizin en gelişmiş ve
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up