Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Diyarbakır » Dicle’de Gezilecek Yerler

Dicle’de Gezilecek Yerler


Dicle, Diyarbakır'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 68 kilometre mesafede bulunur. Eski ismi Piran’dır.

Dicle gezilecek yerler
İlçe dağlar ve ormanlık alanlarla çevrelenmiştir. Yoğunlukla meşe ağaçları bölgeyi kaplar. Çevredeki diğer yerleşimlerden daha yeşillik olduğu için daha fazla yağış alır. İlçe dört mahalle, bir belde, 39 köy ve 68 mezradan oluşur. Bölgede dağınık bir yerleşim görülür.


Dicle'nin geçmişi hakkında edinilen ilk bilgiler 1515 yılına aittir. Bu tarihlerde ilçe ve çevresi beyler tarafından yönetilmiştir. 1951 yılında ise ilçenin Eğil olan ismi Dicle olarak değiştirilmiştir. Bölgedeki kalıntılar yerleşimin daha eskilere dayandığını göstermektedir. Dicle’de gezilecek yerleri sizin için derledik.

Kral Kızı Taşı

Kral Kızı Taşı adıyla bilinen yapı ilçe merkezine 8 kilometre mesafededir ve Diyarbakır Karayolu üzerinde yer alır. Bir kayalık üzerinde inşa edilen yapı uzaktan bakıldığında bir evi andırır. Kayalıkların aşağısında bir mezar bulunur. Çevresinde kilise kalıntılarına da rastlanmıştır. Yapı hakkında kesin bilgiler bulunmamakla birlikte kulaktan kulağa yayılan bir efsanesi vardır. Hikayeye göre bölgeye hükmeden kralın bir kızı vardır. Kız ve bir köy çobanı birbirlerine aşık olurlar. Kral bu durumu öğrenince çobanı öldürür. Kızına da bir ev yaptırır ve buraya hapseder. Kapıya da iki muhafız görevlendirir. Bir gün bu yapının bulunduğu yerden iki güvercin uçar. Muhafızlar içeri girdiklerinde kızı bulamazlar.

Yapının etrafındaki hazine küpleri dünya üzerindeki en büyük hazine küpleridir. Yapının bir duvarına işlenen figür günde sadece gündönümünde görülebilir ve görüntü sadece 1 dakikalığına oluşur.

Yukarı Camii

Yukarı Camii, Diyarbakır Dicle ilçesindeki en eski camidir. 1925’te yaşanan Şeyh Sait isyanı burada başlamıştır.

Kralkızı Barajı

Kralkızı Barajı ile ilçe merkezi arasında 6 kilometrelik mesafe bulunur. Dicle Nehri’ne bağlanan Maden Çayı üzerine kurulmuştur. Enerji üretimi için kullanılan barajın inşasına 1985 yılında başlanmış ve 1997 yılında yapımı tamamlanmıştır. Çevresi ağaçlık olduğu için güzel bir manzarası vardır. Barajın içinde çeşitli balık türleri de hayat bulur.

Pir Mansur Türbesi

Pir Mansur Türbesi ilçeye bağlı Dere köyünde bulunur. İlçe merkezine 4 kilometre mesafede bulunur. Pir Mansur 8’inci yüzyıl sonlarında yaşamıştır. Soyu Abbasilere dayanır ve Dicle ilçesinde yaşamıştır.


Dicle Nerede? Nasıl Gidilir?

Dicle ile Diyarbakır il merkezi arasında 68 kilometre mesafe bulunur. Doğuda Hani, güneyde Eğil, batıda Ergani ilçeleri ile çevrilidir. İlçeye ulaşım il merkezinden kalkan toplu taşıma araçlarıyla sağlanabilir. Özel araçlarla seyahat edenler Eğil Karayolu üzerinden ilçeye ulaşabilir.admin / 07.09.2018 / 2 / 4 682

Yorum Ekleyin


 1. ramazan
  Ziyaretçi
  24 Eylül 2018 14:30
  0

  Güneydoğu denilince akla ilk gelen yerlerden birisi tabi ki Diyarbakır. Özellikle Dicle Vadisi çok güzel ve tarih kokan bir yer. Mutlaka gidilip görülmesi gerekiyor. Güneşin doğuşundan, batışına kadar kendinizi tarihin içinde hissediyorsunuz. Yakın zamanda Diyarbakır'a taşınacağım bakalım hayırlısı...

 2. Dicle
  Ziyaretçi
  13 Ocak 2019 10:04
  0

  İlk resim yanlış orası Hasankeyf, Dicle değil. Cami resmi de yanlış o cami yeni yapıldı resimden de goruldugu gibi. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Silvan’da Gezilecek Yerler

Silvan’da Gezilecek Yerler

Diyarbakır Silvan ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Bismil’de Gezilecek Yerler

Bismil’de Gezilecek Yerler

Bismil Diyarbakır'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 54 kilometre mesafede
Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Diyarbakır ili ülkemizin en gelişmiş ve
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up