Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Van » Akdamar Adası Tanıtımı

Akdamar Adası Tanıtımı


Akdamar Adası, Van Gölü’nün üzerindeki en büyük ikinci adadır. Van'a bağlı Gevaş ilçesine yakın konumda bulunur ve buraya bağlıdır. Adanın toplam yüz ölçümü 70.000 metrekaredir. Üzerinde tarihi yapılar bulunur. Eşsiz doğası da özellikle bahar aylarında daha da canlı olur. Badem ağaçlarının çiçek açtığı dönemlerde ise görsel bir şölene dönüşür.

Akdamar Adası
Yerli ve yabancı turistlerin sıkça ziyaret ettiği yerler arasındadır. Özellikle ada üzerindeki kilise restore edilip çevre düzenlendikten sonra ada daha sık ziyaret edilir olmuştur. Akdamar Adası 1990 yılında arkeolojik sit alanı ilan edilmiş ve bu statüyle korunmuştur. Aynı şekilde adanın tarihi ve doğal güzelliklerini korumak için mangal yapmak veya semaver kullanmak yasaklanmıştır.


Ada üzerinde ziyaretçilerin vakit geçirebileceği bir kafe de bulunur. Burada yeşillik alan içinde hoşça vakit geçirilebilir. Yakın zamanda restore edilen tarihi kilise de görülmeye değerdir. Müze olarak ziyaret edilebilir. Kilisenin çevresi düzenlenmiş ve yeşillik bir alandır. Bunun dışında ada genel olarak ağaçlık bir alandır. Kilisenin yakınında bir tepe bulunur. Buraya çıkıldığında Van Gölü’nün ve Van'ın yerleşimlerinin eşsiz manzarası görülür. Van Akdamar Adası’nın içinde konaklama imkanı bulunmuyor. Fakat günübirlik geziler için çok güzel bir ortam sunuyor. Sabah başlayan geziler akşam son buluyor ve deniz yoluyla şehre dönülüyor.

Akdamar Kilisesi

Akdamar Kilisesi adanın güney doğusunda bulunur. 915-921 yılları arasında inşa edilmiştir. Kutsal Haç adına Vaspurakan Kralı I. Gagik tarafından yaptırılmıştır. Kiliseyi inşa edense Keşiş Manuel’dir. Kilisenin kuzeydoğusunda bir şapel bulunur. Burası 1296-1336 tarihleri arasında eklenmiştir. Batısında yer alan jamaton ise 1763 tarihinde inşa edilmiştir. Çan kulesi kilisenin güneyinde bulunur ve 18’inci yüzyıldan sonra eklendiği bilinir. Kuzeyde yer alan şapelin ise ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir.

Akdamar Kilisesi ilk olarak saray kilisesi olarak inşa edilmiştir. Sonraki yıllarda ise manastır kilisesi olarak kullanılmıştır. Günümüzde bir anıt müze olan kilise 2007 yılında restore edilmiştir. Kilse düzgün kesme taş malzeme ile inşa edilmiştir. Yapısı merkezi kubbeli ve dört yapraklı yoncaya benzer haç biçimindedir. Yapının orta mekanı yüksek kasnaklıdır ve içten kubbe, dışarıdan piramidal külah ile örtülmüştür. İçinde birçok değerli figür bulunur. Buna ek olarak İncil ve Tevrat’tan birçok sahne işlenmiştir. Bunlar Yunus Peygamber’in denize atılması, Hz. Meryem’in kucağında İsa, Âdem ile Havva'nın cennetten kovulması, Hz. Davut ile Kral Goliat’ın mücadelesi, Samson Filistinli ikilisi, ateşte üç İbrani genci, aslan ininde Daniel şeklinde sıralanabilir.

Bunlar dışında birçok sahne kilisenin duvarlarını süsler. Örneğin doğu cephesinin ortasında Abbasi Halifesi Muktedir resmedilmiştir. Akdamar Kilisesi ve çevresi görülmeye değer yerler arasındadır.

Akdamar Efsanesi

Akdamar’da geçen ve yörede anlatılan bir de efsane vardır. Buna göre zamanın birinde Ermeni bir keşiş varmış. Keşiş ve kızı adada yaşıyormuş. Keşişin kızının adı Tamara imiş. Adanın yakınlarında da çobanlık yapan bir genç varmış. İki genç birbirlerine aşık olmuşlar. Genç çoban her gece Tamara ile buluşmak için adaya yüzermiş. Tamara da nerede olduğu anlaşılsın diye bir fener yakıyormuş. Keşiş iki gencin aşkını ve nasıl buluştuklarını öğrenmiş. Buna engel olmak için bir plan yapmış.


Gece kızı evden çıkarken arkasından babası da bir fener alıp çıkmış. Kızının ışık verdiği yerden farklı yerlere sürekli ışık vermiş. Genç çoban farklı yerlere doğru sürekli yüzmekten bitap düşmüş ve gölün dibine inmeye başlamış. Suya batarken de “Ah Tamara” dediği duyulmuş. Kız sevgilisinin sesini duyunca göle atlamış. İkisi de Van Gölü’nün altında buluşmuşlar. Efsaneye göre Akdamar adı da “Ah Tamara”’dan gelmektedir.

Akdamar Adası Nerede? Nasıl Gidilir?

Akdamar Adası Van Gölü’nün üzerinde bulunan adalardan biridir. Van'ın Gevaş ilçesine bağlıdır. Diğer şehirlerden buraya ulaşırken hava yolu kullanılabilir. Bunun dışında karayolu ve demiryolu ile de il merkezine ulaşılabilir. Van Gölü’nün kıyısındaki marinadan deniz otobüsleri ile ya da Akdamar iskelesinden tekne ile adaya varılabilir.admin / 17.09.2018 / 3 / 6 838

Yorum Ekleyin


 1. Ahsen Özcan
  Ziyaretçi
  25 Eylül 2018 12:58
  0

  Doğu Anadolu Bölgesi'nde gidilebilecek en ideal destinasyonlardan birisi olduğunu düşünüyorum. Yazıda da belirttiğiniz gibi, hikayesi oldukça ilgi çekici. Ermeni tarihine ait bu kilise, 2010 yılında belirli dönemlerde ibadete de açılmıştı diye hatırlıyorum. Biz gittiğimiz zaman içine girememiş, bir gece daha Van'da konaklamak zorunda kalmıştık. Yazınızı okuyunca anılarım yeniden canlandı. Teşekkür ediyorum.

 2. sanem
  Ziyaretçi
  28 Aralık 2018 02:20
  0

  Askerliğimi Van'da yaptım. Yaklaşık 9 ay kadar burada kaldım ve çok güzel anlar yaşadım. Fakat Akdamar adasına ne kadar niyet ettiysemde bir türlü kısmet olmadı gitmek. İnşallah bir gün ailemle birlikte güneydoğu ve doğu anadolu turu yapmayı düşünüyoruz. Bu sefer kesinlikle gideceğim.

 3. Ateş
  Ziyaretçi
  25 Nisan 2019 16:56
  0

  Van gezimizde listemizde 3 sırada yer alıyordu. Şansımıza gittiğimizde ziyarete açıktı ve orada tarihi okuyup o havada orayı gezidk. Buradan da araştırınca gerçekten güzel bir yer. Ama biraz bakım gerekli olduğunu düşünüyorum 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Erciş'te Gezilecek Yerler

Erciş'te Gezilecek Yerler

Erciş gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Van Erciş ilçesi hakkında bilgi
Gürpınar’da Gezilecek Yerler

Gürpınar’da Gezilecek Yerler

Gürpınar, Van'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 21 kilometre mesafede yer
Van Gölü Tanıtımı

Van Gölü Tanıtımı

Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü, Van iline bağlı Tatvan ilçesinde
Van'da Gezilecek Yerler

Van'da Gezilecek Yerler

Van gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up