Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Eskişehir » Odunpazarı’nda Gezilecek Yerler

Odunpazarı’nda Gezilecek Yerler


Odunpazarı gezilecek yerler
Odunpazarı, Eskişehir’in merkez ilçelerinden biridir. 2008 yılında il merkezi ikiye bölünmüş ve biri Odunpazarı ilçesi olmuştur. Yerleşim olarak köklü bir geçmişi vardır ve büyük bir alanı kaplar. Eskişehir’deki en turistik yerlerden biridir. İyi korunmuş tarihi dokusu dikkat çekicidir.

Eskişehir’in en güzel ilçelerinden biri olan Odunpazarı gezilecek yerler listesini sıraladık.

Odunpazarı Evleri

Tarihi Odunpazarı Evleri ilçe merkezindedir. İlin en eski yerleşimi Odunpazarı’dır ve bu evler Osmanlı dönemini yansıtmasıyla da önem taşır. Tarihi evler Osmanlı zamanından kalma, dönemin mimari özelliklerini taşıyan evlerdir. Dar ve taş sokakları çevreleyen bu evler restore edilmiştir. Büyük çoğunluğu müze, kafe, restoran, otel ve dükkan haline getirilmiştir. Dünya Kültür Mirası Listesi’ne de eklenen bu evler çoğunlukla iki katlı inşa edilmiştir.

Kurşunlu Külliyesi

Kurşunlu Külliyesi tarihi evlerin arasında bulunur. 1525 yılında inşa edilmiş ve günümüze sağlam şekilde ulaşmıştır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde vezir Çoban Mustafa Paşa yaptırmıştır. Yapının mimarı ise Acem Ali’dir. Geniş bir alanı kaplayan külliyenin içinde kervansaray, şadırvan, cami, sıbyan mektebi, medrese ve tabhane bölümleri vardır. Cami kısmı günümüzde de ibadete açıktır. Diğer alanlar turistik amaçlı kullanılmaktadır. Geçmişte tabhane olan kısım bugün el sanatları müzesi haline getirilmiştir. Bunun dışında diğer bölümler de Lületaşı Müzesi, Cam Sanatları Müzesi ve nikah salonu olarak kullanılmaktadır.

Atlıhan Çarşısı

Atlıhan Çarşısı, Eskişehir Odunpazarı merkezinde bulunur. 1850 tarihinde inşa edilmiştir. Han olarak tasarlanan bina Takattin Bey tarafından yaptırılmıştır. Kurşunlu Külliyesi’ne yakın konumda yer alır. Yapının ortasında üstü açık, geniş bir avlu bulunur. Bugün yapı el sanatları çarşısı olarak kullanılmaktadır.

Reşadiye Camii

Reşadiye Camii ilçe merkezinde bulunur. Yapı 1969 ile 1978 tarihleri arasında yapılmıştır. Osmanlı mimarisinin tipik örneklerinden biridir. Yapının üzeri iki küçük bir de büyük kubbe ile örtülmüştür. Cami hala ibadete açıktır.

Balmumu Heykeller Müzesi

Balmumu Heykeller Müzesi ilçe merkezindedir. 2013’te yapımı tamamlanmış ve açılışı yapılmıştır. Türkiye’deki tek balmumu müzesidir. Müze dört kısma ayrılmıştır. Bu alanlarda tarihi kişiler, yerli ve yabancı ünlülerin heykelleri bulunur. Müze içinde 160 heykel vardır. Balmumu heykellerin gerçeğe çok yakın görüntüler oluşturması ziyaretçilerin dikkatini çeker.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, ilçe merkezinde bulunur. 2007 yılında açılışı yapılmıştır. Tarihi Odunpazarı evleri restore edilmiş ve müze haline getirilmiştir. Müzede malzeme olarak camın kullanıldığı 100 eser bulunur. Eserler yerli ve yabancı sanatçılara aittir. Eser oldukça dikkat çekicidir.

Porsuk Çayı ve Adalar

Porsuk Çayı, Sakarya Nehri’nin bir uzantısıdır. Uzunluğu 450 kilometre kadardır ve ilçenin içinden geçerek yerleşimi iki kısma ayırır. Çayın ilçe merkezi tarafındaki bölümüne Adalar ismi verilmiştir. Porsuk Çayı üzerinde gondol turları da yapılmaktadır. Çay, şehri ikiye böldüğü için gondol gezisi ilçe gezisine benzer ve zevkli bir aktivitedir.

Şelale Park

Şelale Park ilçe merkezinde yer alır. Burada park şehre hakim bir tepe üzerine kurulmuştur. Buradaki şelale yapaydır. Çevresinde yel değirmeni, yürüyüş parkurları, yeşil alanlar, spor aletleri ve vakit geçirilebilecek işletmeler bulunur. Çocuklar için geniş oyun alanları da mevcuttur. Özellikle aileler için güzel bir ortamı vardır.


Odunpazarı Nerede? Nasıl Gidilir?

Odunpazarı Eskişehir’in merkezindeki iki ilçeden biridir. Bu sayede ulaşımı kolaydır. Ankara yönünden gelecek olanlar E90 yolunu kullanarak buraya ulaşabilirler. Ankara üzerinden demiryolu ile de Eskişehir'e gidilebilir. Toplu taşımada kara yolunu kullanacak olanlar diğer şehirlerden Eskişehir'e giden otobüsleri kullanarak buraya ulaşabilirler.admin / 26.09.2018 / 1 / 3 719

Yorum Ekleyin


  1. Esra
    Ziyaretçi
    25 Nisan 2019 16:29
    0

    Eskişehirin en güzel ilçesi olan Odunpazarı evleri ile tamamen meşhur olmuş ve yerli yabancı turist akınına uğruyor. Tabi bununla sınırlı değil porsuk, şelala park balmumu müzesi bunları gezmeden Odunpazarını gezdim demeyin 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Beylikova'da Gezilecek Yerler

Beylikova'da Gezilecek Yerler

Beylikova gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Sivrihisar’da Gezilecek Yerler

Sivrihisar’da Gezilecek Yerler

Nasrettin Hoca’nın doğduğu köyü, Anadolu'nun ana tanrıçası Kibele’nin baş
Yazılıkaya Antik Kenti

Yazılıkaya Antik Kenti

Erken Tunç çağından beri yerleşimin olduğu sanılan Yazılıkaya antik kenti
Seyitgazi'de Gezilecek Yerler

Seyitgazi'de Gezilecek Yerler

Antik dönemde Nakoleia olarak adlandırılan ilçeye Seyyid Battal Gazi'nin mezarı
Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Köklü tarihsel eserleri, zengin kültürü ve genç nüfusunun verdiği canlı sosyal
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up